Evropsko poročilo o drogah za leto 2024: trendi in razvoj
Uvodna opomba
Poročilo temelji na informacijah, ki so jih centru EMCDDA v okviru letnega postopka poročanja sporočile države članice EU, država kandidatka Turčija in Norveška.
Namen tega poročila je zagotoviti pregled in povzetek stanja na področju drog v Evropi do konca leta 2023. Vsi združeni podatki, izračuni in oznake tako odražajo stanje na podlagi razpoložljivih podatkov iz leta 2023 v zvezi s sestavo Evropske unije in držav, ki sodelujejo pri pripravi poročil. Kljub temu nekateri podatki ne zajemajo celotnega obdobja. Zaradi časa, ki je potreben za zbiranje in predložitev podatkov, je veliko letnih nacionalnih naborov podatkov, ki so vključeni v to poročilo, iz referenčnega leta od januarja do decembra 2022. Analiza trendov temelji le na državah, ki so predložile zadostne podatke za opis sprememb v zadevnem obdobju. Bralec mora poleg tega upoštevati, da je spremljanje vzorcev in trendov, značilnih za prikrito in stigmatizirano vedenje, kot je uporaba drog, praktično in metodološko zahtevno, zato je bilo v tem poročilu v analizo vključenih več virov podatkov. Čeprav je mogoče opaziti bistvene izboljšave tako na nacionalni ravni kot v zvezi s tem, kaj je mogoče doseči z analizo na evropski ravni, je treba upoštevati metodološke težave na tem področju. Pri razlagi rezultatov je zato potrebna previdnost, zlasti pri primerjavi posamičnih ukrepov v različnih državah. Opozorila v zvezi s podatki so na voljo v spletnem Statističnem biltenu za leto 2024, ki vsebuje podrobne informacije o metodologiji in kvalifikacijah za analizo ter opombe o omejitvah v razpoložljivem naboru informacij. Na voljo so tudi informacije o metodah in podatkih, uporabljenih za ocene na evropski ravni, pri katerih se lahko uporablja interpolacija.
Vsebina
Stanje na področju drog v Evropi do leta 2024
Ta stran temelji na najnovejših podatkih, ki so na voljo za pregled trenutnega stanja in nastajajočih težav z drogami, ki vplivajo na Evropo, s poudarkom na obdobju do konca leta 2023. V analizi, ki je predstavljena tukaj, so poudarjeni nekateri dogodki, ki bi lahko imeli pomembne posledice za politiko in strokovnjake na področju drog v Evropi.
Razumevanje stanja na področju drog v Evropi v letu 2024 – ključni dogodki
Ponudba drog, njihova proizvodnja in predhodne sestavine
Analiza kazalnikov, povezanih s ponudbo pogosto uporabljanih prepovedanih drog v Evropski uniji, kaže, da je razpoložljivost vseh vrst snovi še vedno velika. Na tej strani je na voljo pregled ponudbe drog v Evropi na podlagi najnovejših podatkov, podprtih z zadnjimi časovnimi trendi z vidika zasegov drog in kršitev zakonodaje o drogah, skupaj s podatki iz leta 2022 o proizvodnji drog in zasegih predhodnih sestavin.
Ponudba drog, njihova proizvodnja in predhodne sestavine – trenutno stanje v Evropi
Konoplja
Konoplja ostaja daleč najpogosteje uporabljena prepovedana droga v Evropi. Na tej strani je na voljo najnovejša analiza stanja na področju drog v Evropi v zvezi s konopljo, vključno z razširjenostjo njene uporabe, potrebo po zdravljenju, zasegi, ceno in stopnjo čistosti, škodljivimi učinki in drugimi podatki.
Konoplja – trenutno stanje v Evropi
Kokain
Kokain je za konopljo druga najpogosteje uporabljena prepovedana droga v Evropi, čeprav se stopnje razširjenosti in vzorci njegove uporabe med državami precej razlikujejo. Na tej strani je na voljo najnovejša analiza stanja na področju drog v Evropi v zvezi s kokainom, vključno z razširjenostjo njegove uporabe, povpraševanjem po zdravljenju, zasegi, ceno in stopnjo čistosti, škodljivimi učinki in drugimi podatki.
Kokain – trenutno stanje v Evropi
Sintetični stimulansi
Amfetamin, metamfetamin in v zadnjem času sintetični katinoni so sintetični stimulansi osrednjega živčevja, ki so na voljo na trgu drog v Evropi. Na tej strani je na voljo najnovejša analiza stanja na področju sintetičnih stimulansov v Evropi, vključno z razširjenostjo njihove uporabe, povpraševanjem po zdravljenju, zasegi, ceno in stopnjo čistosti, škodljivimi učinki in drugimi podatki.
Sintetični stimulansi – trenutno stanje v Evropi
MDMA
MDMA je sintetična droga, ki je kemično sorodna amfetaminom, vendar so njeni učinki nekoliko drugačni. V Evropi je uporaba MDMA običajno povezana z epizodičnimi vzorci uživanja v kontekstu nočnega življenja in zabave. Na tej strani je na voljo najnovejša analiza stanja na področju drog v Evropi v zvezi z MDMA, vključno z razširjenostjo njegove uporabe, zasegi, ceno in stopnjo čistosti ter drugim.
MDMA – trenutno stanje v Evropi
Heroin in drugi opioidi
Heroin ostaja najpogosteje uporabljeni prepovedani opioid v Evropi in povzroča velik delež zdravstvenega bremena, povezanega z uporabo prepovedanih drog. Vendar pa se problematika opioidov v Evropi še naprej razvija na načine, ki bodo verjetno pomembno vplivali na to, kako bomo obravnavali težave na tem področju. Na tej strani je na voljo najnovejša analiza stanja na področju drog v Evropi, in sicer heroina in drugih opioidov, vključno z razširjenostjo njihove uporabe, povpraševanjem po zdravljenju, zasegi, ceno in čistostjo, škodljivimi učinki in drugimi podatki.
Heroin in drugi opioidi – trenutno stanje v Evropi
Nove psihoaktivne snovi
Za trg novih psihoaktivnih snovi je značilno veliko število snovi, ki so se pojavile, vsako leto pa so odkrite nove. Na tej strani je na voljo pregled stanja na področju drog za nove psihoaktivne snovi v Evropi, podprt s podatki iz sistema EU za zgodnje opozarjanje o zasegih in snoveh, ki so prvič odkrite v Evropi. Nove zajete snovi vključujejo sintetične in polsintetične kanabinoide, sintetične katinone, nove sintetične opioide in nitazene.
Nove psihoaktivne snovi – trenutno stanje v Evropi
Druge droge
Poleg bolj znanih snovi, ki so na voljo na trgih prepovedanih drog, se v Evropi uporabljajo tudi številne druge snovi s halucinogenimi, anestetičnimi, disociativnimi ali sedativnimi učinki: to so LSD, halucinogene gobe, ketamin, GHB in dušikov oksid. Na tej strani je na voljo najnovejša analiza stanja glede teh snovi v Evropi, vključno z zasegi, razširjenostjo in vzorci uporabe, vključitvijo v zdravljenje, škodljivimi učinki in drugim.
Druge droge – trenutno stanje v Evropi
Uporaba drog z vbrizgavanjem
Čeprav se je uporaba drog z vbrizgavanjem v Evropski uniji v zadnjem desetletju nenehno zmanjševala, je to ravnanje še vedno vzrok za nesorazmerno raven akutnih in kroničnih zdravstvenih težav, povezanih z uporabo prepovedanih drog. Na tej strani je na voljo najnovejša analiza uporabe drog z vbrizgavanjem v Evropi, vključno s ključnimi podatki o razširjenosti na nacionalni ravni in med uporabniki, ki se vključijo v specialistično zdravljenje, ter izsledki študij o analizi ostankov v brizgah in drugi podatki.
Uporaba drog z vbrizgavanjem – trenutno stanje v Evropi
Nalezljive bolezni, povezane z drogami
Ljudje, ki si droge vbrizgavajo, so izpostavljeni tveganju okužbe zaradi skupne uporabe pripomočkov za uporabo drog. Na tej strani je na voljo najnovejša analiza nalezljivih bolezni, povezanih z drogami, v Evropi, vključno s ključnimi podatki o okužbah z virusi HIV ter hepatitisa B in C.
Nalezljive bolezni, povezane s prepovedanimi drogami – trenutno stanje v Evropi
Neposredne smrti zaradi drog
Ocenjevanje umrljivosti, ki jo je mogoče pripisati uporabi drog, je ključnega pomena za razumevanje vpliva uporabe drog na javno zdravje in kako se lahko ta vpliv sčasoma spreminja. Na tej strani je na voljo najnovejša analiza neposrednih smrti zaradi drog v Evropi, vključno s ključnimi podatki o smrtnih primerih zaradi prevelikega odmerka, prisotnih snoveh in drugimi podatki.
Neposredne smrti zaradi drog – trenutno stanje v Evropi
Zdravljenje z opioidnimi agonisti
Uporabniki opioidov predstavljajo največjo skupino, vključeno v specialistično zdravljenje odvisnosti od drog, predvsem v obliki zdravljenja z opioidnimi agonisti. Na tej strani je na voljo najnovejša analiza zagotavljanja zdravljenja z opioidnimi agonisti v Evropi, vključno s ključnimi podatki o pokritosti, številu oseb, vključenih v zdravljenje, poteh do zdravljenja in drugimi podatki.
Zdravljenje z opioidnimi agonisti – trenutno stanje v Evropi
Zmanjševanje škode
Zmanjševanje škode obsega ukrepe, programe in politike, katerih namen je zmanjšati zdravstveno, družbeno in gospodarsko škodo, ki jo posameznikom, skupnostim in družbam povzroča uporaba drog. Na tej strani je na voljo najnovejša analiza ukrepov za zmanjševanje škode v Evropi, vključno s ključnimi podatki o zdravljenju z opioidnimi agonisti, programih zagotavljanja naloksona, varnih sobah za uporabo drog in drugimi podatki.
Zmanjševanje škode – trenutno stanje v Evropi
Različica celotnega poročila v obliki PDF
Evropsko poročilo o drogah za leto 2024 je bilo zasnovano kot produkt, ki sledi načelu najprej digitalno in je strukturiran po modulih in optimiziran za spletno branje. V okviru vsakega poglavja lahko prenesete različico strani v obliki PDF. Tu je na voljo tudi različica celotnega poročila v obliki PDF(vsi moduli in preglednice v prilogi skupaj). Upoštevajte, da je med postopkom preoblikovanja morda prišlo do nekaterih napak in da je mogoče, da ta različica ne vsebuje vseh popravkov, narejenih od prve objave poročila (preverite zadnji posodobljeni datum).
Prenesite celotno različico Evropskega poročila o drogah za leto 2024 v obliki PDF (16 MB, nazadnje posodobljeno 14. 6. 2024).
Seznam slik
Na voljo je seznam vseh slik v poročilu.
Vizualna predstavitev podatkov
Izbor vizualnih predstavitev podatkov iz poročila je na voljo v nadaljevanju.
Preglednice v Prilogi
Te preglednice, pripravljene posebej za evropsko poročilo o drogah, vsebujejo nacionalne podatke o ocenah razširjenosti uporabe drog, vključno s problematično uporabo opioidov, nadomestnim zdravljenjem, skupnim številom uporabnikov, vključenih v zdravljenje, podatki o začetku zdravljenja, uporabo drog z vbrizgavanjem, neposrednih smrti zaradi drog, nalezljivimi boleznimi, povezanimi z drogami, razdeljevanjem brizg in zasegi drog. Podatki so povzeti iz obširnejših podatkov iz Statističnega biltena za leto 2024 centra EMCDDA, v katerem je mogoče najti opombe in metapodatke. Navedena so leta, na katera se podatki nanašajo. Poleg tega so v teh preglednicah podatkov za nekatere kazalnike navedene tudi skupne vrednosti za EU in države, ki poročajo centru EMCDDA „EU+2“ (države članice EU, Turčija in Norveška).
Evropsko poročilo o drogah za leto 2024 – preglednice v prilogi
Izvorni podatki
Povezave do vseh preglednic izvornih podatkov, uporabljenih v poročilu za pripravo vizualnih prikazov podatkov, so na voljo na koncu vsakega poglavja in v večini primerov pod vsakim grafičnim prikazom. Celoten nabor izvornih podatkov za poročilo, vključno s podatki za preglednice, ki so v poročilu, je na voljo na spodnji povezavi. Vsi podatki so v celoti združljivi z licenco Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0).
Celoten nabor preglednic izvornih podatkov za Evropsko poročilo o drogah za leto 2024
Skupaj s tem poročilom je bil objavljen Statistični bilten za leto 2024, ki poleg dostopa do osnovnih podatkov, na katerih temelji to poročilo, omogoča tudi dostop do dodatnih podatkov in statistike, metodoloških opomb in opozoril.
Zahvala
Center EMCDDA se za pomoč pri pripravi tega poročila zahvaljuje:
- vodjem nacionalnih kontaktnih točk mreže Reitox in njihovemu osebju;
- dopisnikom sistema zgodnjega opozarjanja nacionalnih kontaktnih točk Reitox in strokovnjakom iz njihove nacionalne mreže za zgodnje opozarjanje;
- službam in strokovnjakom v vseh državah članicah, ki so zbirali neobdelane podatke za to poročilo;
- članom upravnega odbora in znanstvenega odbora centra EMCDDA;
- Evropskemu parlamentu, Svetu Evropske unije, zlasti njegovi Horizontalni delovni skupini za droge, in Evropski komisiji;
- Evropskemu centru za preprečevanje in obvladovanje bolezni (ECDC), Evropski agenciji za zdravila (EMA) in Europolu;
- skupini Pompidou Sveta Evrope, Uradu Združenih narodov za droge in kriminal (UNODC), Regionalnemu uradu SZO za Evropo, Interpolu, Svetovni carinski organizaciji (WCO), evropski raziskavi o alkoholu in drugih drogah med šolsko mladino (ESPAD), skupini za analizo odpadnih vod v Evropi (SCORE), evropski mreži za nujne primere v zvezi z drogami (Euro-DEN Plus), evropski mreži podjetij za zbiranje brizg in analitične projekte (ESCAPE), evropski mreži za varne sobe za uporabo drog (ENDCR) in vseevropski mreži za informiranje o drogah (TEDI).
Reitox je evropska informacijska mreža za izmenjavo podatkov o drogah in zasvojenosti z njimi. Mrežo sestavljajo nacionalne kontaktne točke v državah članicah EU, državi kandidatki Turčiji, na Norveškem in pri Evropski komisiji. Kontaktne točke so pristojni nacionalni organi, za katere so odgovorne njihove vlade in ki centru pošiljajo informacije o drogah.
Prejšnje izdaje tega poročila
Prejšnje izdaje evropskega poročila o drogah so na voljo v naši zbirki publikacij.
O tej strani
Predlog navedbe vira: Evropski center za spremljanje drog in zasvojenosti z drogami (2024), Evropsko poročilo o drogah za leto 2024: trendi in razvoj, https://www.emcdda.europa.eu/publications/european-drug-report/2024_en
Identifikatorji:
HTML: TD-AT-24-001-SL-Q
ISBN: 978-92-9497-989-6
ISSN: 2314-9205
doi: 10.2810/12983