Rychlé změny na trhu s drogami přinášejí nová rizika a jsou výzvou pro připravenost Evropy

Evropská zpráva o drogách 2025: Hlavní zjištění

Rychlé změny na evropském trhu s drogami s sebou nesou nová zdravotní a bezpečnostní rizika a představují výzvu pro schopnost regionu efektivně reagovat. Toto varování uvádí Agentura Evropské unie pro drogy (EUDA) ve své dnes zveřejněné Evropské zprávě o drogách 2025: trendy a vývoj (1). Tento každoroční přehled vychází z údajů z 29 zemí (EU-27, Norska a Turecka) a upozorňuje na aktuální trendy a nové hrozby.

Aktuální třicáté vydání zprávy přináší fakta, která jsou podkladem pro protidrogovou politiku i praxi. Popisuje, jak se evropský trh s drogami vyvíjí a jak se nabídka drog i jejich uživatelé přizpůsobují geopolitické nestabilitě, globalizaci a technologickému pokroku. Upozorňuje také na rizika pro veřejné zdraví, vyplývající z dostupnosti a užívání stále širšího spektra látek, často s vysokou potencí a čistotou. Problémem, který nadále komplikuje poskytování služeb v oblasti prevence, léčby a minimalizace škod, je polyvalentní užívání, tj. užívání více návykových látek současně.

Agentura EUDA podporuje EU a jednotlivé členské státy v předvídání a reakci na nové výzvy v oblasti drog. Činí tak prostřednictvím řady nových služeb jako jsou cílená varování před novými drogami, rychlá vyhodnocení rizik, sledování prekurzorů a podrobné forenzní a toxikologické analýzy. Mezi nové hrozby, na které zpráva upozorňuje a které vyžadují připravenost členských států, patří syntetické katinony, vysoce potentní syntetické opioidy a potentní konopné produkty.

Magnus Brunner, evropský komisař pro vnitřní věci a migraci , upozorňuje na aktuální vývoj na trhu s drogami, kterému EU čelí, a uvádí: „Nelegální obchod s drogami představuje vážnou hrozbu pro zdraví a bezpečnost našich občanů. Vytváří prostředí zastrašování a korupce, které narušuje strukturu našich komunit, podniků a institucí. Nelítostné soupeření mezi zločineckými sítěmi nejenže zvyšuje násilí a počet vražd páchaných gangy, ale také vede k zapojování nezletilých do trestné činnosti. Naší nejvyšší prioritou je bezpečná EU. V rámci Evropské strategie vnitřní bezpečnosti ProtectEU zintenzivňujeme úsilí zaměřené na rozbíjení těchto zločineckých organizací, narušování operací souvisejících s obchodem s drogami a řešení znepokojivého trendu náboru mladých lidí. Evropská zpráva o drogách upozorňuje na nové hrozby a zdůrazňuje potřebu rozhodného jednání.“
Výkonný ředitel agentury EUDA Alexis Goosdeel dodává: „Vzhledem ke globální nestabilitě a rychle se měnícím trendům v oblasti drog čelí Evropa mnoha výzvám, které ohrožují její občany. Rozšíření vysoce potentních látek a složitější vzorce užívání drog zatěžují systém zdravotní péče i bezpečnostní složky. Tato situace vyžaduje celkovou změnu našeho přístupu a přechod od monitorování situace k aktivnímu vyhodnocování rizik a posilování naší připravenosti. Musíme vytvořit komplexní evropský i národní rámec připravenosti, abychom mohli účinně reagovat, rozšířit služby v oblasti prevence, léčby a minimalizace škod a přizpůsobit je dnešní realitě. Abychom těchto cílů dosáhli, musíme zlepšit naše monitorovací systémy i systémy včasného varování a využít je k posilování naší schopnosti reagovat. Nyní je čas jednat společně, abychom byli schopni chránit veřejné zdraví, bezpečnost i životy lidí.“

Evropský trh se stimulancii: katinony na vzestupu

Zpráva upozorňuje na zvýšenou dostupnost syntetických katinonů, která se odráží v „bezprecedentních objemech dovozu i záchytů“. Jde o syntetická stimulancia, která se chemicky podobají katinonu, účinné látce v rostlině khat (kata jedlá). V roce 2023 bylo nahlášeno více než 37 tun syntetických katinonů (27 tun v roce 2022 a 4,5 tuny v roce 2021). Převážně šlo o malý počet velkoobjemových zásilek z Indie, především přes Nizozemsko

Systém včasného varování EU před novými psychoaktivními látkami (EWS) identifikoval v roce 2024 sedm nových syntetických katinonů, čímž se celkový počet těchto látek sledovaných v Evropě zvýšil na 178. Agentura EUDA nedávno provedla hodnocení rizik tří nových syntetických katinonů: 2-methylmethkatinonu (2-MMC), 4-bromomethkatinonu (4-BMC) a N-ethylnorpentedronu (NEP). Do ledna 2025 agentura také poprvé na úrovni EU provedla hodnocení rizik osmi prekurzorů používaných k výrobě syntetických katinonů.

Neúmyslné užití syntetických katinonů v drogových směsích a v tabletách je i nadále problémem. Uživatelé však tyto látky kupují i záměrně jako stimulační drogu. Také data o léčbě ukazují nárůst výskytu syntetických katinonů, přičemž v zemích, které tyto údaje hlásí, se zvyšuje počet osob žádajících o léčbu (ze 425 klientů v roce 2018 na 1 930 v roce 2023).

V roce 2023 bylo v EU odhaleno 53 výroben syntetických katinonů, z nichž některé byly velkokapacitní (29 v roce 2022), především v Polsku. To je jeden z příkladů značné intenzifikace výroby drog v Evropě. V roce 2023 příslušné orgány v rámci Evropy zlikvidovaly: 250 varen metamfetaminu, 93 zařízení na výrobu amfetaminu, 36 na výrobu MDMA a 34 na výrobu kokainu.

Nové syntetické opioidy: nitazeny představují riziko smrtelných předávkování

Podle odhadů agentury EUDA došlo v roce 2023 k 7 500 úmrtím způsobeným drogami (oproti přibližně 7 100 v roce 2022), přičemž šlo především o opioidy v kombinaci s jinými látkami. Evropský trh s opioidy se nadále vyvíjí a kromě heroinu jsou nyní k dispozici i jiné látky. Nové syntetické opioidy (syntetické látky, které působí na opioidní receptory v mozku a mají účinky podobné heroinu), hrají na evropském drogovém trhu celkově relativně malou roli. Významnou roli však hrají v pobaltských zemích. Rostou také obavy z jejich užívání v dalších členských státech EU. V roce 2024 adresovala agentura EUDA partnerským zemím EU a členským státům naléhavou výzvu, aby spojily své úsilí v boji proti narůstajícím rizikům souvisejícím s novými syntetickými opioidy.

Od roku 2009 se na evropském trhu objevilo celkem 88 nových syntetických opioidů. Tyto látky jsou často velmi silné a představují riziko otravy a úmrtí. V roce 2024 bylo všech 7 nových syntetických opioidů, které byly formálně oznámeny systému včasného varování (EWS), z kategorie nitazenů. Nyní je v Evropě monitorováno 22 nitazenů. Z nedávného pilotního hodnocení rizik agentury EUDA zaměřeného na nové syntetické opioidy v Pobaltí vyplynulo, že nitazeny se významně podílely na úmrtích v důsledku předávkování v Estonsku a Lotyšsku. Škody související s nitazeny hlásilo v roce 2024 nejméně sedm členských států EU a Norsko.

Zpráva zdůrazňuje, že v Evropě roste dostupnost padělaných léčivých přípravků obsahujících nitazeny, přičemž tyto produkty obvykle napodobují legální léky vydávané na lékařský předpis (např. oxykodon, benzodiazepiny). To vyvolává obavy ohledně skutečnosti, že tyto přípravky bude užívat širší okruh uživatelů, včetně mladých lidí. Vzhledem k vysoké potentnosti nitazenů představují tyto padělané léčivé přípravky vysoké riziko závažných otrav a předávkování. Jedním z účinných opatření při předávkování opioidy je podávání naloxonu zdravotnickými pracovníky nebo v rámci programů poskytování naloxonu v domácím prostředí. Tyto programy hlásí rostoucí počet zemí (15 členských států EU v roce 2023, přičemž další 3 země spustily pilotní programy v roce 2024).

Kontrola 10 nitazenů ze strany Číny může přesměrovat trh od nitazenů (např. metonitazenu, protonitazenu) k novým derivátům nebo alternativním kategoriím opioidů. V roce 2024 byly prostřednictvím systému včasného varování identifikovány látky z kategorie „orfinů“ (např. cychlorfin, spirochlorfin), což zdůraznilo potřebu pečlivého sledování.

Existují spekulace, že jakékoli budoucí snížení dostupnosti heroinu v Evropě po zákazu pěstování máku a produkce opia Talibanem v Afghánistánu by mohlo potenciálně vést k zaplnění mezer na evropském trhu syntetickými opioidy. Je také možné, že jako náhražky heroinu budou užívána stimulancia, jako jsou kokain a syntetické katinony. Zpráva uvádí: „Vzhledem k nejistotě musí Evropa zvýšit svou připravenost na řešení případných problémů, které by mohly vzniknout v návaznosti na takovou změnu trhu.“

Potentní konopné produkty a širší dostupnost semi-syntetických kanabinoidů

Vývoj na trhu s konopím přináší nové výzvy pro přístup jednotlivých zemí k nejčastěji užívané nelegální droze v Evropě – odhaduje se, že v posledním roce užilo konopí 24 milionů dospělých Evropanů (ve věku 15–64 let). Průměrný obsah THC v konopné pryskyřici se za posledních deset let zdvojnásobil na 23 % v roce 2023, což je více než dvojnásobek obsahu THC v rostlinném konopí (stabilně 11 %). Hodnocení zdravotních rizik souvisejících s konopím je v současné době komplikováno širším spektrem dostupných produktů, včetně vysoce potentních výtažků a produktů určených k jídlu.

Do některých produktů prodávaných na nelegálním trhu jako konopí mohou být bez vědomí uživatelů přimíchávány potentní nové syntetické kanabinoidy. Tyto látky napodobují účinky THC, hlavní psychoaktivní složky konopí (a působí na stejné receptory v mozku). Kontroly syntetických kanabinoidů ze strany Číny v roce 2021 snížily jejich dostupnost v Evropě. Došlo však ke zvýšení dostupnosti semi-syntetických kanabinoidů (které mohou být vyrobeny z CBD, další složky konopí), jako je hexahydrokanabinol (HHC), jenž byl nedávno zařazen pod mezinárodní kontrolu. Z 20 nových kanabinoidů zjištěných v rámci systému včasného varování (EWS) v roce 2024 bylo 18 semi-syntetických kanabinoidů. V červnu 2024 nahlásilo Maďarsko výskyt 30 případů akutních nefatálních intoxikací, které souvisely s „želé bonbóny“ obsahujícími potentní semi-syntetické kanabinoidy.

Řada členských států EU (např. Lucembursko, Malta, Německo, Nizozemsko) změnila nebo na politické úrovni plánuje změnit svůj přístup k rekreačnímu užívání a nabídce konopí. Jde o nové předpisy týkající se pěstování pro vlastní potřebu, neziskových konopných klubů a užívání konopí v soukromí. Agentura EUDA zdůrazňuje potřebu sledovat a vyhodnocovat tento vývoj, aby bylo možné plně pochopit jeho dopad na veřejné zdraví, bezpečnost a vnitřní trh.

Kokain: rostoucí obavy týkající se zdraví a vysoká dostupnost

Kokain je v Evropě nejčastěji užívanou nelegální stimulační drogou. V posledním roce jej užilo přibližně 4,6 milionu dospělých Evropanů. Panují stále větší obavy ohledně jeho negativního dopadu na veřejné zdraví. Jedná se o druhou nejčastěji uváděnou nelegální drogu u osob, které vstupují do léčby poprvé (35 000 v roce 2023 ve srovnání s 31 500 v roce 2022). Z údajů z nemocnic zapojených do sítě Euro-DEN Plus v roce 2023 vyplývá, že kokain byl nejčastěji uváděnou látkou u osob, které se dostaly na oddělení urgentního příjmu – figuroval u 25 % (1 695) akutních případů intoxikace souvisejících s drogami. Ve stále větším počtu zemí je hlášeno injekční užívání kokainu, ale i užívání cracku. V roce 2023 bylo zaznamenáno odhadem 9 900 žádostí o léčbu v souvislosti s užíváním cracku (oproti 8 100 v roce 2022).

Data o záchytech drog potvrzují, že dostupnost kokainu v Evropě zůstává vysoká. Již sedmým rokem v řadě zachytily členské státy EU rekordní množství kokainu – v roce 2023 šlo o 419 tun (v roce 2022 to bylo 323 tun). Téměř tři čtvrtiny (72 %) celkového zachyceného množství připadá na Belgii (123 tun), Španělsko (118 tun) a Nizozemsko (59 tun), což podtrhuje úlohu těchto zemí jakožto hlavních vstupních míst pro kokain pašovaný do Evropy (předběžné údaje za rok 2024 naznačují, že se situace mění). Jako významná vstupní místa jsou ovšem sledovány i další země, mimo jiné Německo (43 tun), Francie (23 tun) a Portugalsko (22 tun).

Velké záchyty v evropských přístavech poukazují na to, jak obchodníci s nelegálními drogami nadále využívají komerční dodavatelské řetězce. V roce 2024 nahlásilo Španělsko dosud největší záchyt kokainu v jedné zásilce – v banánech pocházejících z Ekvádoru bylo ukryto 13 tun této drogy. V rámci plánu EU pro boj proti obchodu s drogami a organizované trestné činnosti byla zřízena Evropská aliance přístavů, která si klade za cíl zvýšit odolnost přístavů proti obchodování s drogami a pronikání trestné činnosti.

Konkurence na trhu s nelegálními drogami je hnací silou trestné činnosti související s kokainem, včetně násilí a vražd páchaných gangy. V roce 2024 vydala agentura EUDA v návaznosti na první evropskou konferenci na toto téma výzvu k přijetí opatření k prolomení spirály násilí spojeného s drogami. Tento krok zdůraznil naléhavou potřebu mezisektorové spolupráce pro zajištění bezpečnější a lépe chráněné Evropy.

Z několika zdrojů dat, např. z analýzy odpadních vod, se objevují náznaky toho, že trvalý nárůst dostupnosti kokainu v EU v posledních letech má vliv na rozsah jeho užívání. Ve více než polovině měst s dostupnými daty za roky 2023 a 2024 se zvýšilo množství reziduí kokainu v komunálních odpadních vodách. Vzhledem k tomu, že odhadovaná časová prodleva mezi prvním užitím kokainu a první žádostí o léčbu je přibližně 13 let, může v budoucích letech vést zvýšení dostupnosti kokainu k významnému nárůstu počtu žádostí o léčbu. Proto je třeba rychle vyhodnotit schopnost členských států EU reagovat na očekávaný nárůst poptávky po léčbě.

Posílení připravenosti EU v oblasti drog: nové služby agentury EUDA

Na podporu připravenosti Evropy čelit stále komplexnějším problémům s drogami vyvíjí agentura EUDA nový soubor integrovaných služeb (2). Tyto služby se zaměřují na čtyři klíčové oblasti: předvídání vznikajících problémů souvisejících s drogami a jejich důsledků, včasné varování před novými riziky a hrozbami souvisejícími s drogami, pomoc EU a jejím členským státům v posilování jejich reakcí a usnadnění výměny informací na evropské úrovni a vzdělávání za účelem vytváření drogových politik a intervencí založených na důkazech.

Vznikají nové iniciativy, jako je evropský systém varování před drogami a systém pro hodnocení zdravotních a bezpečnostních hrozeb, s cílem posílit včasné varování a zlepšit informovanost o situaci. Zároveň byla zřízena evropská síť forenzních a toxikologických laboratoří s cílem analyzovat vzorky drog, školit odborníky a sdílet informace o nejnovějším vývoji, například o hrozbách souvisejících s novými syntetickými opioidy. Agentura má rovněž novou úlohu při shromažďování a analýze informací o prekurzorech drog a jejich zneužívání a obchodování s nimi, což jí umožňuje informovat členské státy o nových zjištěních a poskytovat vědecká data Evropské komisi. Dohromady tyto snahy vytvoří pevný základ pro efektivnější evropskou reakci na situaci v oblasti drog.

Předseda správní rady agentury EUDA Franz Pietsch na závěr dodává: „Cením si úsilí agentury EUDA, jehož výsledkem je 30. vydání Evropské zprávy o drogách. Tato stěžejní publikace je již po tři desetiletí důvěryhodným referenčním dokumentem, který prostřednictvím analýzy založené na důkazech přispívá k lepšímu porozumění situaci v oblasti drog v Evropě. Nejnovější zpráva, která se zabývá jak dlouhodobými trendy, tak nově vznikajícími hrozbami, přináší zásadní poznatky o aktuálních výzvách i budoucích rizicích. Jsme velmi vděční našim sítím a partnerům za jejich dlouholeté odhodlání poskytovat data a odborné znalosti, bez kterých by tato zpráva nemohla vzniknout.“

Spotlight

Top