Narkotiku piegāde, ražošana un prekursori — pašreizējā situācija Eiropā (Eiropas 2023. gada ziņojums par narkotikām)

Cover of the European Drug Report 2023 drug supply, production, precursors

Ar piedāvājumu saistīto rādītāju analīze attiecībā uz plaši lietotām nelegālajām narkotikām Eiropas Savienībā liecina, ka visa veida vielas joprojām ir viegli pieejamas. Šajā lapā varat atrast pārskatu par narkotiku piegādi Eiropā, pamatojoties uz jaunākajiem datiem, kurus papildina jaunākās narkotiku konfiskācijas un narkotiku jomas tiesību aktu pārkāpumu laika tendences, kā arī 2021. gada dati par narkotiku ražošanu un prekursoru konfiskāciju.

Šī lapa ir daļa no Eiropas 2023. gada ziņojuma par narkotikām, EMCDDA gada pārskata par narkotiku situāciju Eiropā.

Pēdējo reizi atjaunināta: 2023. gada 16. jūnijā

Palielināti sabiedrības veselības, sociālie un vides riski, ko rada sintētisko narkotiku ražošanas dažādošana

Ar piedāvājumu saistīto rādītāju analīze attiecībā uz plaši lietotām nelegālajām narkotikām Eiropas Savienībā liecina, ka visa veida vielas joprojām ir viegli pieejamas. Turklāt tirgu tagad raksturo plaši pieejams narkotiku klāsts, kuras bieži ir ar spēcīgu iedarbību vai augstu tīrību. Tās ietver jaunas vai vēl nebijušas vielas, par kuru risku veselībai var būt ierobežotas gan patērētāju, gan zinātniskās zināšanas. Pieaug arī to formu daudzveidība, kādās vielas var būt pieejamas tirgū, un dažos gadījumos arī to lietošanas veidi, kādos tās var lietot. Kopumā šīs tendences palielina bažas par to, ka pastāv iespēja plašāk izmantot nelikumīgas vielas kopumā un ka ar dažām vielām saistītais risks var pieaugt. Jo īpaši pastāv bažas, ka cilvēkiem, kuri lieto narkotikas, iespējams, neapzināti lietojot spēcīgākas vai jaunākas vielas, var rasties lielāks risks nelabvēlīgiem veselības traucējumiem, tostarp saindēšanās un nāves gadījumiem.

Organizētās noziedzības grupu izmantoto darbības metožu globalizācija, šķiet, ir svarīgs faktors, kas veicina augstu narkotiku pieejamību Eiropā. Pastāv pierādījumi, ka Eiropas narkotiku ražotāji un tirgotāji ciešāk iesaistās starptautiskos noziedzīgos tīklos, tādējādi palielinot noturību nelegālo narkotiku plūsmās uz Eiropas Savienību un no tās. Dažādas valstis Dienvidamerikā, Rietumāzijā un Dienvidāzijā un Ziemeļāfrikā joprojām ir nozīmīgas nelegālo narkotiku izcelsmes valstis, no kurām tās nonāk Eiropā, savukārt Ķīna un Indija joprojām ir nozīmīgas jauno psihoaktīvo vielu izcelsmes valstis, un Indijas loma dažu vielu gadījumā, iespējams, kļūst arvien nozīmīgāka. Bieži vien tiek ziņots, ka narkotisko vielu prekursori un ar tiem saistītās ķimikālijas tiek iegūtas arī no Ķīnas.

Pēdējos gados joprojām ir konstatēti lieli narkotiku konfiskācijas gadījumi vairāku veidu pārvadājumu konteineros, kas liecina, ka pandēmijas laikā šis nelegālās tirdzniecības veids nav nopietni traucēts. Citur ir pierādījumi, ka tirgus ir lielā mērā pielāgojies jebkādiem traucējumiem, ko izraisījuši pandēmijas laikā ieviestie pasākumi un, iespējams, arī pašreizējais karš Ukrainā. Vispārējas bažas rada tas, ka narkotiku kontrabandas operācijas arvien biežāk tiek vērstas pret legālu komerciālo infrastruktūru, kas iesaistīta globālajā tirdzniecībā, un ir dokumentēti mēģinājumi iefiltrēties piegādes ķēdēs un izmantot galvenos darbiniekus, izmantojot iebiedēšanu vai koruptīvas darbības. Par to liecina tas, ka tiesībaizsardzības iestādes pievērš pastiprinātu uzmanību šim apdraudējumam. Vispārīgāk un jo īpaši valstīs, kurās ir zināms, ka Eiropā ienāk vai tiek ražotas lielas narkotikas, politikas veidotāju un sabiedrības vidū arvien vairāk tiek atzīts, ka ar narkotiku tirgus darbībām saistītas vardarbības un korumpētu darbību novēršana ir arvien lielākas nozīmes problēma.

Nelegālās narkotiku ražošanas apjoms un sarežģītība Eiropā turpina pieaugt, un Eiropa joprojām ir marihuānas un sintētisko narkotiku ražošanas reģions; marihuānas ražošana parasti ir paredzēta Eiropas patēriņam, savukārt sintētiskas narkotikas tiek ražotas arī trešo valstu tirgos. 2021. gadā Eiropas Savienībā tika likvidētas kopumā 434 nelikumīgas sintētiskās narkotiku ražošanas laboratorijas, tostarp dažas liela mēroga telpas. Šo ražotņu pārskats ne tikai atklāja ievērojamu jaudu, kas Eiropā ir pieejama sintētisko narkotiku ražošanai, bet arī pieaugošo dažu narkotiku ražošanā izmantoto ražošanas procesu diversifikāciju. Salīdzinot ar 2020. gadu, 2021. gadā palielinājās likvidēto kokaīna un metamfetamīna ražošanas laboratoriju skaits, amfetamīna ražošanas vietu skaits saglabājās stabils, savukārt sintētisko katinonu ražošanas vietu skaits nedaudz samazinājās. Par ceturtdaļu samazinājās arī MDMA vietu atklāšana, kas, iespējams, atspoguļo pāreju uz citu sintētisko vielu ražošanu. Tomēr šie dati jāinterpretē piesardzīgi, gan ņemot vērā pandēmijas iespējamo ietekmi uz policijas darbībām un ziņošanu, gan tāpēc, ka tiesībaizsardzības iestāžu relatīvo efektivitāti ražošanas vietu atklāšanā var ietekmēt daudzi faktori. Tomēr atsevišķu kokaīna ražošanas, ekstrakcijas, griešanas un iepakošanas iekārtu atklāšana liecina, ka kokaīna ražošana Eiropā ir labi iesakņojusies un ka tiek izmantotas inovatīvākas metodes, lai atvieglotu šo zāļu nonākšanu Eiropā.

Par inovāciju ražošanas procesos liecina arī dažas nesen notikušās ķīmisko vielu konfiskācijas, ko var izmantot, lai ražotu prekursoru ķīmiskās vielas, kas vajadzīgas amfetamīna, metamfetamīna un MDMA ražošanai, tādējādi apejot ieviestās kontroles, lai samazinātu šo narkotiku pieejamību. Pastāv arī piemēri, kad tiek tirgoti ķīmiski maskēti sintētiskie katinona atvasinājumi, kurus pēc importa paredzēts pārveidot par katinoniem, kas piemēroti pārdošanai Eiropas Savienībā.

Lai gan kombinētās laboratorijas vai vairāku narkotiku ražošanas vietas nebija izplatītas, tās joprojām tika atklātas arī laikposmā no 2017. līdz 2020. gadam. Parasti tiek konstatēts, ka tās ražo vairākas dažādas stimulējošās narkotikas, piemēram, amfetamīnu vai MDMA kopā ar metamfetamīnu, tajā pašā vietā. Interesanti, ka arvien vairāk ES dalībvalstu ziņoja, ka 2021. gadā tika likvidētas metamfetamīna ražošanas vietas un konfiscēti tā ražošanas prekursori, tādējādi pastiprinot bažas, ka šīs narkotikas pieejamība varētu izplatīties vairākās valstīs. Jāatzīmē, ka metamfetamīna ražošana bieži ir paredzēta eksportam uz ienesīgiem tirgiem ārpus Eiropas Savienības. Palielināts laboratoriski atklāto un konfiscēto prekursoru skaits liecina, ka Polija, iespējams, ir nozīmīga sintētiskā katinona ražošanas vieta Eiropā. Joprojām nav skaidrs, cik lielā mērā šī produkcija ir paredzēta Eiropas tirgiem vai eksportam uz valstīm ārpus Eiropas.

Plašāka ķimikāliju kopuma izmantošana, lai radītu gan jaunas vielas, gan dažādus sintēzes procesus stabilākām narkotikām, rada sarežģītu izaicinājumu muitai, tiesībaizsardzībai un tiesiskajam regulējumam. Nelikumīga sintētisko narkotiku ražošana Eiropas Savienībā eksportam un vietējiem tirgiem joprojām ir riska avots sabiedrības veselībai — gan cilvēkiem, kuri lieto potenciāli bīstamās vielas, gan videi nodarītais kaitējums, ko viņu ražošana var radīt vietējā līmenī. Tā kā būtiskas loģistikas piegādes ķēdes ir viens no galvenajiem organizētās noziedzības grupu iefiltrēšanās mērķiem, mēģinājumi korumpēt darba ņēmējus un amatpersonas kļūst par nozīmīgāku sastāvdaļu nelegālo narkotiku tirgu negatīvajā ietekmē uz kopienām, pateicoties ar to saistītajai vardarbībai un korumpētām darbībām.

Galvenie dati un tendences

Narkotiku piegādes tendences

  • Kopumā indeksētās tendences liecina, ka laikposmā no 2011. līdz 2021. gadam visu Eiropas Savienībā konfiscēto narkotiku daudzums ir palielinājies, jo īpaši pēdējos piecos gados, lai gan pēdējos trīs gados konfiscētā amfetamīna un metamfetamīna daudzums ir nedaudz svārstījies.

  • Laikposmā no 2011. līdz 2021. gadam visvairāk ir palielinājies kokaīna (+416 %), augu izcelsmes marihuānas (+260 %), metamfetamīna (+135 %), heroīna (+126 %), MDMA (+123 %), marihuānas sveķu (+77 %) un amfetamīna (+42 %) daudzums. Eiropā ir apjomīgi šo narkotiku patēriņa tirgi, tomēr ir iespējams, ka konfiscētā apjoma pieaugums vismaz daļēji atspoguļo lielāko lomu, kāda Eiropai ir kā šo narkotiku ražošanas, eksporta vai tranzīta vietai.

  • Narkotiku konfiskācijas tendenču interpretāciju sarežģī tas, ka tās ietekmē policijas un tiesībaizsardzības stratēģijas un prioritātes, kontrabandistu grupu panākumi vai neveiksmes, lai izvairītos no atklāšanas, kā arī jebkādas pamatā esošās izmaiņas pieejamībā un lietošanā.

  • Eiropas Savienībā 2021. gadā tika ziņots par aptuveni vienu miljonu konfiskācijas gadījumu, un visbiežāk tika konfiscēti marihuānas preparāti, kas veido trīs ceturtdaļas no visu konfiskācijas gadījumu skaita.

  • Skaita ziņā 2021. gadā tika konfiscēts mazāk marihuānas sveķu (-37 %), augu izcelsmes marihuānas (-6 %), kokaīna (-3 %), amfetamīna (-18 %) un heroīna (-40 %) nekā 2011. gadā. Tas varētu atspoguļot izmaiņas policijas darbības praksē, nevis izmaiņas patēriņa modeļos vai narkotiku pieejamībā.

  • Laikposmā no 2011. līdz 2021. gadam vislielākais konfiskāciju skaita pieaugums tika novērots attiecībā uz metamfetamīnu (+121 %) un MDMA (+42 %).

Attēls. Narkotiku konfiskācija Eiropas Savienībā — paziņoto narkotiku konfiskācijas gadījumu skaits, sadalījums pēc narkotikām, 2021. gads (%)
 
Attēls. Narkotisko vielu konfiskācijas Eiropas Savienībā — konfiscēto narkotiku skaits, indeksētās tendences (2011. gads = 100)

Atspoguļotās indeksētās tendences narkotiku konfiskācijas gadījumu relatīvās izmaiņas 10 gadu periodā, bet neliecina par faktiskajiem daudzumiem.

Attēls. Narkotiku konfiskācija Eiropas Savienībā — konfiscēto narkotiku daudzums, indeksētās tendences (2011. gads = 100)

Atspoguļotās indeksētās tendences narkotiku konfiskācijas gadījumu relatīvās izmaiņas 10 gadu periodā, bet neliecina par faktiskajiem daudzumiem.

Attēls. Narkotiku konfiskācijas Eiropas Savienībā — konfiskāciju skaits 2021. gadā
 
Attēls. Narkotiku konfiskācija Eiropas Savienībā — konfiscētais daudzums 2021. gadā (tonnās)

MDMA tabletes tika pārveidotas masas ekvivalentos, pieņemot, ka vienas tabletes masa ir 0,25 grami.

Narkotiku tiesību aktu pārkāpumu tendences

  • Eiropas Savienībā 2021. gadā tika ziņots par aptuveni 1,5 miljoniem narkotiku tiesību aktu pārkāpumiem, kas ir par 24 % vairāk nekā 2011. gadā. Vairāk nekā trīs ceturtdaļas šo pārkāpumu (77 % jeb 1,1 miljoni) bija saistīti ar lietošanu vai glabāšanu personīgai lietošanai.

  • No aplēstajiem 1,5 miljoniem narkotiku tiesību aktu pārkāpumu par pārkāpumā iesaistīto narkotiku ir ziņots nedaudz mazāk nekā 1 miljonā pārkāpumu, no kuriem 746 000 bija saistīti ar glabāšanu vai lietošanu, 180 000 — ar piegādi, un 11 600 bija cita veida pārkāpumi. Definīcijas par to, kas ir ar piegādi saistīts pārkāpums, dažādās valstīs var atšķirties.

  • 2021. gadā tika reģistrēti aptuveni 566 000 pārkāpumu, no kuriem vairāk nekā trīs ceturtdaļas (76 %) bija saistīti ar marihuānas lietošanu vai glabāšanu un nedaudz vairāk nekā puse jeb 100 000 pārkāpumu, kas saistīti ar narkotiku piegādi (55 %). Marihuānas dominance gan ar piegādi, gan glabāšanu saistītajos pārkāpumos atspoguļo šīs narkotikas vadošo lomu nelegālo vielu vidū, tā arī apliecina šīs narkotikas nozīmi politikā.

  • Ar narkotiku piegādi saistīto pārkāpumu skaits joprojām ir augstāks nekā 2011. gadā attiecībā uz visām narkotikām, izņemot heroīnu.

Attēls. Narkotiku tiesību aktu pārkāpumi — ar glabāšanu/lietošanu saistīti pārkāpumi, indeksētās tendences (2011. gads = 100)

Dati par pārkāpumiem, kuros ir norādīta iesaistītā narkotiskā viela.

Attēls. Narkotiku tiesību aktu pārkāpumi — piegādes pārkāpumi, indeksētās tendences (2011. gads = 100)

Dati par pārkāpumiem, kuros ir norādīta iesaistītā narkotiskā viela.

Attēls. Narkotiku tiesību aktu pārkāpumi — pārkāpumu skaits, piegāde un lietošana/glabāšana
 

Dati par pārkāpumiem, kuros ir norādīta iesaistītā narkotiskā viela.

ES ražošanas un prekursoru dati par 2021. gadu

  • Marihuāna. ES dalībvalstis ziņoja par 11 600 konfiskācijas gadījumiem, kuros tika konfiscēti 4,3 miljoni stādu un 32,5 tonnas 2021. gadā (2,8 miljoni stādu un 50 tonnas 2020. gadā).

  • Heroīns. Eiropas Savienībā (Nīderlandē) 2021. gadā tika likvidētas trīs heroīna ražotnes (2020. gadā četras). Beļģija, Latvija un Nīderlande ziņoja par četriem heroīna prekursora ķīmiskās etiķskābes anhidrīda konfiskācijas gadījumiem, kuros tika konfiscēti 5 730 litri (5 110 litri 2020. gadā).

  • Kokaīns. 2021. gadā ES valstis ziņoja par 34 kokaīna laboratoriju likvidēšanu (2020. gadā — 23). Spānija ziņoja par 16 kokaīna laboratoriju likvidāciju, Beļģija ziņoja par 11 vietām, kas saistītas ar kokaīna apstrādi, un Nīderlande likvidēja 7 kokaīna sekundārās ekstrahēšanas laboratorijas (dažas no tām bija liela mēroga ražotnes). Turklāt Nīderlandē tika atklātas 14 griešanas vai iepakošanas vietas. Dažas liela apjoma prekursora ķīmiskā kālija permanganāta konfiskācijas gadījumi Nīderlandē (637 kilogrami, divos konfiskācijas gadījumos) un Beļģijā (387 kilogrami, divos konfiskācijas gadījumos) apstiprina, ka Eiropas Savienībā notiek plaša mēroga kokaīna ražošanas darbības.

  • 2021. gadā septiņas ES dalībvalstis ziņoja par 105 amfetamīna laboratoriju likvidēšanu (2020. gadā — 102): Vācija (35), Nīderlande (32), Polija (25), Beļģija, Bulgārija un Spānija (4), kā arī Zviedrija (1). Vācijā un Polijā ražotnēs bija konversijas laboratorijas, kurās amfetamīna eļļu pārstrādāja par pulveri (attiecīgi 28 un 15 vietas). Saskaņā ar Vācijas iestāžu sniegto informāciju pārveidošanas laboratorijās izmantotā eļļa parasti nāk no Nīderlandes.

  • Metamfetamīns. Divpadsmit ES dalībvalstis ziņoja par 261 metamfetamīna laboratoriju likvidēšanu (2020. gadā — 213), ieskaitot vairākas vidēja un liela mēroga ražotnes Beļģijā (9) un Nīderlandē (15). Čehijā 2021. gadā tika atklātas 188 galvenokārt mazas un vidēji lielas metamfetamīna laboratorijas (2020. gadā – 182). 2021. gadā 15 ES dalībvalstis ziņoja par efedrīna un pseidoefedrīna prekursoru konfiskāciju 723 kilogramu apmērā (gan pulveri, gan tabletes) (2020. gadā 12 ES dalībvalstis konfiscēja 955 kilogramus).

  • Turklāt 2021. gadā Eiropas Savienībā tika konfiscēti 5 100 litri BMK (4 750 litri 2020. gadā) un 4,5 tonnas MAMDPA, ko izmanto PMK izgatavošanai, MDMA ražošanai, un 9,7 tonnas MAPA, ko izmanto BMK izgatavošanai, amfetamīna vai metamfetamīna ražošanai.

  • MDMA. Nīderlande ziņoja par 12 MDMA laboratorijām 2021. gadā (2020. gadā — 21), Beļģija ziņoja par divām laboratorijām un Francija — 1. Par MDMA tablešu izgatavošanas vietām ir ziņojušas Polija (2) un Spānija (1). MDMA prekursoru konfiskācijas gadījumu skaits 2021. gadā palielinājās līdz 2,5 tonnām — no 2 tonnām 2020. gadā.

  • Katinoni. 2021. gadā tika likvidētas 15 sintētiskā katinona ražotnes (2020. gadā — 18), 14 Polijā un 1 Nīderlandē, tostarp dažas liela mēroga ražotnes. 2021. gadā Francijā atrastajā MDMA laboratorijas ražotnē tika pārstrādāts arī 3-metilmetkatinons (3-MMC). 2021. gadā tika konfiscēti 555 kilogrami sintētiskā katinona prekursoru, no kuriem vairāk nekā puse tika konfiscēta Polijā (311 kilogrami).

  • 2019. gadā Nīderlandes policija konfiscēja 350 kilogramus nekontrolētu 3-MMC ķīmisko vielu analoga N-acetil-3-MMC, kura izcelsme ir Indija un kura, iespējams, bija paredzēta pēcimporta pārveidošanai par kontrolēto narkotiku 3-MMC.

  • Citas narkotikas. Nīderlande ziņoja par vienas ketamīna laboratorijas demontāžu.

  • Izgāztuves. 2021. gadā Beļģija (24) un Nīderlande (204) ziņoja par pavisam 228 narkotiku ražošanas atkritumu un iekārtu izgāztuvēm (2020. gadā — 195).

Kopsavilkums par ES plānoto prekursoru un neplānoto ķīmisko vielu konfiskāciju, ko izmanto atsevišķām Eiropas Savienībā ražotām narkotikām, 2021. gads.
Tabula. Prekursori, kas saistīti ar MDMA ražošanu
Viela Konfiscētais daudzums
PMK glicīdu atvasinājumi (kilogramos) 1577
Piperonāls (kilogramos) < 1
PMK (litri) 895
Safrols (litri) 2
Tabula. Prekursori, kas saistīti ar amfetamīna un metamfetamīna ražošanu
Par lietas būtību Konfiscētais daudzums
APAA (kilogramos) 50
APAAN (kilogramos)  
Benzaldehīds (kilogramos) 11
Benzilcianīds (kilogramos) 2006
BMK glicīdu atvasinājumi (kilogramos) 737
MAMDPA (kilogramos) 4464
MAPA (kilogramos) 9650
BMK (litri) 5098
EAPA (litri) 86
AIBN (kilogramos) 89
Vīnskābe (kilogramos) 4537
Tabula. Prekursori, kas saistīti ar heroīna ražošanu
Par lietas būtību Konfiscētais daudzums
Etiķskābes anhidrīds (litri) 5731
Tabula. Prekursori, kas saistīti ar fentanila un fentanila atvasinājumu ražošanu
Par lietas būtību Konfiscētais daudzums
NPP 0
Tabula. Prekursori, kas saistīti ar katinonu ražošanu
Par lietas būtību Konfiscētais daudzums
2-brom-4-hlorpropiofenons (kilogramos) 20
2-brom-4-metoksi propiofenons (kilogramos) 291
2-brom-4-metilpropiofenons (kilogramos) 139
4-metilpropiofēnons (kilogramos) 105
Tabula. Ķīmiskās vielas, kas saistītas ar kokaīna pārstrādi
Par lietas būtību Konfiscētais daudzums
Kālija permanganāts (kilogramos) 1098
Etilacetāts (litri) 26 366

Avota dati

Dati, kas izmantoti, lai izveidotu infografikas un diagrammas šajā lapā, ir atrodami zemāk.

List of tables

Table 1. Number of reported drug seizures, breakdown by drug, 2021
Substance Percentage
Herbal cannabis 39
Cannabis resin 32.8
Cannabis plants 1.9
Cocaine and crack 11.2
Heroin 3
Amphetamine 3.5
Methamphetamine 1.2
MDMA 1.6
Other substances 5.7
Table 4. Drug seizures in the European Union — number of seizures in 2021.
Drug Methamphetamine MDMA Heroin Amphetamine Cocaine Cannabis resin Herbal cannabis
Number of seizures 7196 10110 18709 21816 67832 201631 240289
Table 5. Drug seizures in the European Union — quantity seized in 2021 (tonnes)
Drug Methamphetamine MDMA Amphetamine Heroin Herbal cannabis Cocaine Cannabis resin
Quantity seized 1 2 7 10 256 303 816
Table 8. Drug law offences – number of offences
Drug Possession/use Supply
Cannabis 566089 99547
Heroin 23439 9882
Cocaine 65856 30571
Amphetamines 55830 8602
MDMA 9188 4453
Other substances 26033 27085

Par šo lapu 

Ieteicamā atsauce: Eiropas Narkotiku un narkomānijas uzraudzības centrs (2023), Eiropas 2023. gada ziņojums par narkotikām — Tendences un aktualitātes, https://www.emcdda.europa.eu/publications/european-drug-report/2023_lv

Identifikatori:

HTML: TD-AT-23-001-LV-Q
ISBN: 978-92-9497-865-3
DOI: 10.2810/161905


Top