Ponuka, výroba a prekurzory drog – súčasná situácia v Európe (Európska správa o drogách 2023)
Z analýzy ukazovateľov týkajúcich sa ponuky bežne používaných nelegálnych drog v Európskej únii vyplýva, že dostupnosť zostáva pre všetky druhy látok naďalej na vysokej úrovni. Na tejto stránke nájdete prehľad ponuky drog v Európe založený na najnovších údajoch, podporený najnovšími časovými trendmi v oblasti zachytávania drog a drogových deliktov spolu s údajmi o výrobe drog a záchytov prekurzorov za rok 2021.
Táto stránka je súčasťou Európskej správy o drogách 2023, ročného prehľadu EMCDDA o drogovej situácii v Európe.
Posledná aktualizácia: 16. júna 2023
Zvýšené zdravotné, sociálne a environmentálne riziká vyplývajúce z diverzifikácie výroby syntetických drog
Z analýzy ukazovateľov týkajúcich sa ponuky bežne používaných nelegálnych drog v Európskej únii vyplýva, že dostupnosť zostáva pre všetky druhy látok naďalej na vysokej úrovni. Navyše trh sa v súčasnosti vyznačuje pomerne širokou dostupnosťou väčšej škály drog, často s vysokou účinnosťou alebo čistotou. Patria sem nové alebo novšie látky, pri ktorých môžu byť užívateľské aj vedecké poznatky o zdravotných rizikách obmedzené. Rastie aj rozmanitosť foriem, v ktorých môžu byť látky dostupné na trhu, a v niektorých prípadoch aj spôsobov, akými sa môžu užívať. Celkovo tento vývoj zvyšuje obavy, že existuje potenciál pre celkovo väčšie užívanie nezákonných látok a že riziká spojené s niektorými látkami môžu narastať. Existujú najmä obavy, že ľudia, ktorí užívajú drogy, môžu byť vystavení väčšiemu riziku nepriaznivých zdravotných následkov vrátane otráv a úmrtí, pretože možno nevedomky konzumujú látky s vyššou účinnosťou alebo novšie látky.
Zdá sa, že globalizácia operačných metód používaných skupinami organizovaného zločinu je dôležitým faktorom uľahčujúcim vysokú dostupnosť drog v Európe. Existujú dôkazy o užšom zapojení európskych výrobcov drog a obchodníkov s drogami do medzinárodných zločineckých sietí, čo vedie k väčšej odolnosti tokov nezákonných drog do Európskej únie a z nej. Rôzne krajiny Južnej Ameriky, západnej a južnej Ázie a severnej Afriky zostávajú dôležitými zdrojovými oblasťami nelegálnych drog, ktoré sa dostávajú do Európy, zatiaľ čo Čína a India zostávajú dôležitými zdrojovými krajinami nových psychoaktívnych látok, pričom úloha Indie môže byť v prípade niektorých látok čoraz významnejšia. O prekurzoroch drog a súvisiacich chemických látkach sa tiež často uvádza, že pochádzajú z Číny.
V posledných rokoch sa naďalej zaisťovali veľké množstvá drog v intermodálnych prepravných kontajneroch, čo naznačuje, že táto forma obchodovania nebola počas pandémie vážne narušená. Inde existujú dôkazy o tom, že trh sa do veľkej miery prispôsobil všetkým narušeniam spôsobeným opatreniami zavedenými počas pandémie a možno aj v vyplývajúcich z prebiehajúcej vojny na Ukrajine. Spoločnou obavou je, že operácie obchodovania s drogami sa čoraz viac zameriavajú na legitímnu komerčnú infraštruktúru zapojenú do globálneho obchodu, pričom sú zdokumentované pokusy o infiltráciu do dodávateľských reťazcov a zneužívanie kľúčových zamestnancov buď prostredníctvom zastrašovania, alebo korupčných praktík. To odráža zvýšený význam, ktorý orgány presadzovania práva pripisujú zameriavaniu sa na túto hrozbu. Vo všeobecnosti, a najmä v krajinách, o ktorých je známe, že sa v nich do Európy dostávajú alebo vyrábajú veľké objemy drog, si tvorcovia politík a verejnosť čoraz viac uvedomujú, že boj proti násiliu a korupčným praktikám spojeným s drogovými transakciami na trhu je čoraz dôležitejšou otázkou.
Rozsah a zložitosť výroby nezákonných drog v Európe naďalej rastie a Európa zostáva regiónom výroby kanabisu a syntetických drog; výroba kanabisu je vo všeobecnosti určená na európsku spotrebu, zatiaľ čo syntetické drogy sa vyrábajú aj pre trhy mimo EÚ. V roku 2021 bolo v Európskej únii zlikvidovaných celkom 434 laboratórií na výrobu nelegálnych syntetických drog vrátane niekoľkých veľkokapacitných zariadení. Prieskum týchto výrobných miest odhalil nielen značnú kapacitu existujúcu na výrobu syntetických drog v Európe, ale aj zvyšujúcu sa diverzifikáciu výrobných procesov používaných v prípade niektorých drog. V porovnaní s rokom 2020 sa v roku 2021 zvýšil počet zlikvidovaných laboratórií na výrobu kokaínu a metamfetamínu, v prípade amfetamínu zostal stabilný, zatiaľ čo v prípade miest na výrobu syntetických katinónov bol zaznamenaný mierny pokles. O štvrtinu sa znížil aj počet odhalených miest výroby MDMA, čo pravdepodobne odráža prechod k výrobe iných syntetických látok. Tieto údaje však treba interpretovať opatrne, a to jednak z dôvodu možného vplyvu pandémie na policajné opatrenia a hlásenia, jednak preto, že relatívna efektivita orgánov presadzovania práva pri odhaľovaní výrobných miest môže byť ovplyvnená mnohými faktormi. Odhaľovanie samostatných zariadení na výrobu, extrakciu, riedenie a balenie kokaínu však naznačuje, že výroba kokaínu je v súčasnosti v Európe etablovaná a že sa používajú inovatívnejšie metódy na uľahčenie vstupu tejto drogy do Európy.
Inovácie vo výrobných procesoch sú zrejmé aj z niektorých nedávnych záchytov chemických látok, ktoré možno použiť na výrobu prekurzorových chemických látok potrebných na výrobu amfetamínu, metamfetamínu a MDMA, a tak obchádzať kontroly zavedené na zníženie dostupnosti týchto drog. Existujú aj príklady obchodovania s chemicky maskovanými derivátmi syntetického katinónu, ktoré sú určené na následnú premenu na katinóny vhodné na predaj v Európskej únii.
Hoci to nie je bežné, v rokoch 2017 až 2020 stále dochádzalo k odhaľovaniu kombinovaných laboratórií alebo miest na výrobu viacerých druhov drog. Zvyčajne sa zistí, že sa na tom istom mieste vyrába viacero rôznych stimulačných drog, napríklad amfetamín alebo MDMA s metamfetamínom. Zaujímavé je, že v roku 2021 viac členských štátov EÚ oznámilo likvidáciu miest výroby metamfetamínu a zaistenie prekurzorov na jeho výrobu, čo zvyšuje obavy, že dostupnosť tejto drogy sa môže rozšíriť do viacerých krajín. Treba poznamenať, že výroba metamfetamínu je často určená na vývoz na lukratívne trhy mimo Európskej únie. Zvýšený počet odhalení laboratórií a záchytov prekurzorov naznačuje, že pravdepodobne dôležitým miestom výroby syntetického katinónu v Európe je Poľsko. Zostáva nejasné, do akej miery je táto výroba určená pre európske trhy alebo na vývoz do mimoeurópskych krajín.
Používanie širšieho súboru chemických látok na vytváranie nových látok, ako aj rôznych procesov syntézy už známejších drog predstavuje zložitú výzvu pre colné orgány, orgány presadzovania práva a právnu reguláciu. Nezákonná výroba syntetických drog v Európskej únii na vývoz a miestne trhy je naďalej zdrojom rizík pre verejné zdravie, a to tak pre ľudí, ktorí užívajú potenciálne nebezpečné látky, ako aj pre škody na životnom prostredí, ktoré môže ich výroba spôsobiť na miestnej úrovni. Keďže základné logistické dodávateľské reťazce sú kľúčovým cieľom infiltrácie skupín organizovaného zločinu, pokusy o skorumpovanie pracovníkov a úradníkov sa stávajú dôležitejšou súčasťou negatívnych účinkov nezákonných drogových trhov na komunity prostredníctvom s nimi spojeného násilia a korupčných praktík.
Kľúčové údaje a trendy
Trendy v ponuke drog
-
Indexované trendy celkovo ukazujú, že množstvá všetkých drog zaistených v Európskej únii sa v rokoch 2011 až 2021 zvýšili, a to najmä v posledných piatich rokoch, hoci v množstvách amfetamínu a metamfetamínu zaistených v posledných troch rokoch došlo k určitým výkyvom.
-
V období rokov 2011 až 2021 sa najviac zvýšil podiel kokaínu (+416 %), rastlinného kanabisu (+260 %), metamfetamínu (+135 %), heroínu (+126 %), MDMA (+123 %), kanabisovej živice (+77 %) a amfetamínu (+42 %). V Európe existujú pre tieto drogy značné spotrebiteľské trhy, je však pravdepodobné, že nárast zachytených množstiev aspoň čiastočne odráža väčšiu úlohu Európy ako miesta výroby, vývozu alebo tranzitu týchto drog.
-
Interpretáciu trendov v zachytávaní drog komplikuje skutočnosť, že sú ovplyvnené policajnými stratégiami a prioritami v oblasti presadzovania práva, úspešnosťou alebo neúspešnosťou skupín obchodujúcich s drogami, ktoré sa snažia vyhnúť odhaleniu, a akoukoľvek základnou zmenou v dostupnosti a užívaní drog.
-
V roku 2021 bolo v Európskej únii nahlásených približne 1 milión záchytov, pričom najčastejšie boli zaistené kanabisové výrobky, ktoré predstavovali tri štvrtiny všetkých záchytov.
-
Z hľadiska počtu bolo v roku 2021 v porovnaní s rokom 2011 zaistených menej kanabisovej živice (-37 %), rastlinného kanabisu (-6 %), kokaínu (-3 %), amfetamínu (-18 %) a heroínu (-40 %). Môže to odrážať zmeny v policajných postupoch v porovnaní so zmenami v spôsoboch užívania alebo dostupnosti drog.
-
Najväčší nárast počtu záchytov v rokoch 2011 až 2021 bol zaznamenaný v prípade metamfetamínu (+121 %) a MDMA (+42 %).
Trendy v trestných činoch v oblasti drog
-
V Európskej únii bolo v roku 2021 oznámených približne 1,5 milióna trestných činov v oblasti drog, čo oproti roku 2011 predstavuje nárast takmer o štvrtinu (24 %). Viac ako tri štvrtiny týchto trestných činov (77 % alebo 1,1 milióna) sa týkali užívania alebo prechovávania na osobné použitie.
-
Z odhadovaného 1,5 milióna trestných činov v oblasti drog sa droga súvisiaca s trestným činom uvádza takmer v 1 milióne trestných činov, z toho 740 000 sa týka prechovávania alebo užívania drog, 171 000 ponuky drog a 11 000 ostatných trestných činov. Vymedzenie pojmu trestný čin súvisiaci ponukou drog sa môže v jednotlivých krajinách líšiť.
-
S približne 566 000 nahlásenými trestnými činmi v roku 2021 sa kanabis vyskytoval vo viac ako troch štvrtinách trestných činov spojených s užívaním alebo prechovávaním drog (76 %), pri ktorých je táto droga známa, a o niečo viac ako polovicu alebo 100 000 trestných činov súvisiacich s ponukou drog (55 %). Prevaha kanabisu pri trestných činoch súvisiacich s ponukou a prechovávaním drog teda odráža vedúce postavenie drogy medzi nelegálnymi látkami, no zároveň potvrdzuje politický význam tejto drogy.
-
Trestné činy súvisiace s ponukou drog zostávajú na vyššej úrovni ako v roku 2011 v prípade všetkých drog okrem heroínu.
Údaje o výrobe a prekurzoroch v EÚ za rok 2021
-
Kanabis: Členské štáty EÚ nahlásili 11 600 záchytov, čo predstavuje 4,3 milióna rastlín a 32,5 tony v roku 2021 (2,8 milióna rastlín a 50 ton v roku 2020).
-
Heroín: V roku 2021 boli v Európskej únii (v Holandsku) zlikvidované tri miesta na výrobu heroínu. Belgicko, Lotyšsko a Holandsko nahlásili štyri záchyty acetanhydridu, chemického prekurzora heroínu, v objeme 5 730 litrov (5 110 litrov v roku 2020).
-
Kokaín: V roku 2021 krajiny EÚ oznámili zlikvidovanie 34 kokaínových laboratórií (23 v roku 2020). Španielsko oznámilo likvidáciu 16 laboratórií, Belgicko oznámilo likvidáciu 11 miest súvisiacich so spracovaním kokaínu a Holandsko zlikvidovalo 7 laboratórií na sekundárnu extrakciu kokaínu (niektoré z nich boli veľkokapacitné miesta). Okrem toho bolo v Holandsku odhalených 14 lokalít na riedenie alebo balenie. Niekoľko veľkých záchytov chemického prekurzora manganistanu draselného v Holandsku (637 kilogramov v rámci dvoch záchytov) a Belgicku (387 kilogramov v rámci dvoch záchytov) potvrdzuje, že v Európskej únii prebiehajú rozsiahle kroky výroby kokaínu.
-
V roku 2021 sedem členských štátov EÚ oznámilo likvidáciu 105 amfetamínových laboratórií (102 v roku 2020): Nemecko (35), Holandsko (32), Poľsko (25), Belgicko, Bulharsko a Španielsko (4) a Švédsko (1). V Nemecku a v Poľsku boli súčasťou zariadení aj konverzné laboratóriá, v ktorých sa amfetamínový olej spracovával na prášok (28, resp. 15 zariadení). Podľa nemeckých orgánov pochádza olej v konverzných laboratóriách zvyčajne z Holandska.
-
Metamfetamín: Dvanásť členských štátov EÚ oznámilo likvidáciu 261 metamfetamínových laboratórií (213 v roku 2020) vrátane viacerých stredne veľkých a veľkých zariadení v Belgicku (9) a Holandsku (15). V Česku bolo v roku 2021 odhalených 188 prevažne malých až stredne veľkých metamfetamínových laboratórií (182 v roku 2020). Pätnásť členských štátov EÚ nahlásilo v roku 2021 záchyty prekurzorov efedrínu a pseudoefedrínu v objeme 723 kilogramov (práškov aj tabliet) (v roku 2020 nahlásilo 12 členských štátov 955 kilogramov).
-
Okrem toho bolo v Európskej únii v roku 2021 zaistených 5 100 litrov BMK (4 750 litrov v roku 2020) a 4,5 tony MAMDPA, ktorý sa používa na výrobu PMK, na výrobu MDMA, a 9,7 tony MAPA, ktorý sa používa na výrobu BMK, na výrobu amfetamínu alebo metamfetamínu.
-
MDMA: Holandsko v roku 2021 nahlásilo 12 laboratórií na výrobu MDMA (21 v roku 2020), Belgicko nahlásilo 2 a Francúzsko 1. Miesta výroby tabliet MDMA nahlásilo Poľsko (2) a Španielsko (1). Objem záchytov prekurzorov pre MDMA v Európskej únii vzrástol z 2,5 tony v roku 2021 na 2 tony v roku 2020.
-
Katinóny: V roku 2021 bolo zlikvidovaných 15 miest na výrobu syntetického katinónu (18 v roku 2020), 14 v Poľsku a 1 v Holandsku, vrátane niektorých veľkokapacitných zariadení. Na mieste, kde sa v roku 2021 vo Francúzsku našlo laboratórium na výrobu MDMA, sa spracovával aj 3-metylmetkatinón (3-MMC). V roku 2021 bolo zadržaných 555 kilogramov prekurzorov syntetického katinónu, z čoho viac ako polovica bola zadržaná v Poľsku (311 kilogramov).
-
V roku 2019 holandská polícia zaistila 350 kg nekontrolovaného chemického analógu N-acetyl-3-MMC indického pôvodu, ktorý bol pravdepodobne určený na následnú premenu na kontrolovanú drogu 3-MMC.
-
Iné drogy: Holandsko oznámilo likvidáciu jedného laboratória na výrobu ketamínu.
-
Miesta skládok: V roku 2021 nahlásilo Belgicko (24) a Holandsko (204) celkovo 228 skládok odpadu z výroby drog a vybavenia (195 v roku 2020).
Látka | Zachytené množstvo |
---|---|
Glycidické deriváty PMK (v kg) | 1577 |
Piperonal (v kg) | < 1 |
PMK (v litroch) | 895 |
Safrol (v litroch) | 2 |
Látka | Zachytené množstvo |
---|---|
APAA (v kg) | 50 |
APAAN (v kg) | |
Benzaldehyd (v kg) | 11 |
Benzylkyanid (v kg) | 2006 |
Glycidické deriváty BMK (v kg) | 737 |
MAMDPA (v kg) | 4464 |
MAPA (kg) | 9650 |
BMK (v litroch) | 5098 |
EAPA (v litroch) | 86 |
AIBN (v kg) | 89 |
Kyselina vínna (v kg) | 4537 |
Látka | Zachytené množstvo |
---|---|
Acetanhydrid (v litroch) | 5731 |
Látka | Zachytené množstvo |
---|---|
NPP | 0 |
Látka | Zachytené množstvo |
---|---|
2-bróm-4-chlórpropiofenón (v kg) | 20 |
2-bróm-4-metoxypropiofenón (v kg) | 291 |
2-bróm-4-metylpropiofenón (v kg) | 139 |
4-metylpropiofenón (v kg) | 105 |
Látka | Zachytené množstvo |
---|---|
Manganistan draselný (v kg) | 1098 |
Etylacetát (v litroch) | 26366 |
Zdrojové údaje
Údaje použité na vytvorenie infografiky a grafov na tejto stránke nájdete nižšie.
O tejto stránke
Odporúčaná citácia: Európske monitorovacie centrum pre drogy a drogovú závislosť (2023): Európska správa o drogách 2023: Trendy a vývojové zmeny, https://www.emcdda.europa.eu/publications/european-drug-report/2023_en.
Identifikátory:
HTML: TD-AT-23-001-SK-Q
ISBN: 978-92-9497-865-3
DOI: 10.2810/161905