Нови психоактивни вещества - настоящото положение в Европа (Европейски доклад за наркотиците за 2023 г.)
Пазарът на нови психоактивни вещества се характеризира с големия брой вещества, които са се появили в тази област, и с това, че всяка година продължават да се откриват нови съединения. На тази страница можете да намерите преглед на ситуацията с наркотиците за нови психоактивни вещества в Европа, подкрепен с данни за конфискациите и информация от Системата на ЕС за ранно предупреждение за вещества, открити за първи път в Европа. Посочените нови вещества включват синтетични канабиноиди, хексахидроканабинол, синтетични катинони, нови синтетични опиоиди, бензимидазолови опиоиди.
Тази страница е част от Европейския доклад за наркотиците за 2023 г. (годишният преглед на EMCDDA за ситуацията във връзка с наркотиците в Европа).
Последна актуализация: 16 юни 2023 г.
Опасения за здравето във връзка със силно потентните вещества, продължаващото адаптиране на пазара и увеличаващите се конфискации
Пазарът на нови психоактивни вещества се характеризира с големия брой вещества, които са се появили в тази област, и с това, че всяка година продължават да се откриват нови съединения. Терминът „нови психоактивни вещества“ обхваща широк спектър от видове вещества, които не се контролират от международни споразумения за контрол на наркотиците, въпреки че някои от тях могат да бъдат предмет на национални регулаторни мерки. През 2021 г. държавите — членки на ЕС конфискуваха рекордни 8,5 тона нови психоактивни вещества (вж. фигура Конфискации на нови психоактивни вещества в Европейския съюз: брой конфискации и конфискувани количества, 2005—2021 г.). Производителите на наркотици продължават да създават нови вещества, за да избегнат правен контрол. Рисковете за здравето от тези нови съединения обикновено са неизвестни, което потенциално излага потребителите на риск от сериозни или дори фатални отравяния или други здравословни проблеми. Законодателните механизми за контрол в Европа и държавите на произход извън ЕС изглежда са допринесли за намаляване на броя на новите производни на някои наркотици, например фентанил. Продължават да се появяват и други вещества, създадени, за да избегнат общите дефиниции в законодателството, като Китай и Индия остават важни държави източници на тези вещества или на прекурсорите, необходими за производството им.
Откритите 24 нови канабиноиди представляват повече от половината от новите вещества, докладвани за първи път чрез Системата на ЕС за ранно предупреждение през 2022 г. (вж. фигурата Брой на новите психоактивни вещества, докладвани за първи път чрез Системата на ЕС за ранно предупреждение, по категории, 2005—2022 г.). Разнообразието, наблюдавано в тази област, може да отразява опитите на производителите на незаконни наркотици да заобиколят забраната на синтетичните канабиноиди, въведена в Китай през 2021 г. за целия клас.
Съществува нарастващо безпокойство, че потребителите на канабис могат да бъдат изложени на риск от непреднамерена експозиция на синтетични канабиноиди. През 2021 г. се наблюдава общо нарастване на броя на докладите за билкови материали, в които заедно със синтетични канабиноиди се откриват THC или други естествени канабиноиди, като най-малко 13 европейски държави, най-вече Германия и Швеция, са докладвали за такива случаи. Възможно е такива подправени продукти да са по-широко достъпни, но да останат неоткрити. Подправеният канабис изглежда сходен по външен вид с естествения канабис и може да бъде продаван като канабис на неподозиращи потребители. Синтетичните канабиноиди са вещества с голяма сила на действие и подправените продукти крият рискове от отравяне. Допълнително безпокойство буди обстоятелството, че от 2021 г. хранителните продукти с канабис (храни, често под формата на „сладкиши“, които обикновено съдържат екстракт от канабис) са станали по-често срещани на незаконния европейски пазар. В допълнение към рисковете, които тези продукти пораждат поради съдържанието на THC и възможността да бъдат объркани със законни търговски продукти, особено от деца, съществуват опасения, че някои от тези продукти могат да съдържат синтетични канабиноиди.
Появиха се нови регулаторни предизвикателства и опасения относно възможността за взаимодействие между търговската реализация на производни на канабиса и пазара на наркотици за развлечение. През 2022 г. появата на нови полусинтетични канабиноиди отразява тези опасения. Хексахидроканабинолът (HHC) е идентифициран през май 2022 г. и е докладван от 20 държави — членки на ЕС до март 2023 г. На европейския пазар на наркотици са идентифицирани и три други полусинтетични канабиноида — HHC ацетат, хексахидроканабифорол и тетрахидроканабидиол. Изглежда вероятно тези вещества да се произвеждат от канабидиол, извлечен от канабис с ниско съдържание на THC. Предлагани онлайн и в магазините като „законни“ заместители на канабиса, те включват коноп, напръскан или смесен с HHC, който изглежда и мирише като естествен канабис, както и вейпове и хранителни продукти. Ефектите на HHC при хората не са проучвани, но анекдотичните доклади на потребители подсказват, че е възможно те да са субективно сходни с тези на канабиса. Въпреки това някои от продуктите се предлагат във форми, които могат да доставят високи дози, което поражда опасения относно възможните последици за общественото здраве от наличието на тези вещества.
Синтетичните катинони и новите синтетични опиоиди са сравнително добре установени на някои европейски пазари на наркотици. Те се продават като заместители съответно на стимуланти като амфетамин или опиоиди като хероин. През 2022 г. продължават да се конфискуват големи количества катинони като 3-MMC и 3-CMC. Макар че броят на конфискациите остава малък, много големите количества катинони, установени в някои отделни конфискации, най-често изнасяни от Индия, показват, че тези вещества имат потенциал да играят по-голяма роля на европейския пазар на стимуланти. Тези опасения се засилват допълнително от информацията, която показва, че катиноните се произвеждат все повече в Европа и с по-голяма сложност. Развитието в тази област включва откриването на химически прикрити неконтролирани форми (N-ацетил-3-MMC), които се изнасят в Европа за местно конвертиране в контролирания катинон 3-MMC. Макар че информацията от показатели като службите за проверка на наркотици показва, че продуктите на MDMA са по-малко подложени на фалшифициране, отколкото други незаконни наркотици, които те са проверили през 2021 г., подправянето на продукти на MDMA със синтетични катинони може също да увеличи риска от неизвестни ефекти и потенциални вреди. През 2022 г. в Системата на ЕС за ранно предупреждение бяха докладвани сигнали за възможно увеличение на синтетичните катинони, продавани като MDMA или използвани за подправяне на MDMA. Въпреки че цялостният мащаб на този проблем е неизвестен, той е докладван от службите за проверка на наркотиците в най-малко три държави — членки на ЕС, включително Испания, Нидерландия и Австрия. Засегнатите продукти включват таблетки, кристали и прахове екстази, които обикновено съдържат 4-CMC (клефедрон), 3-MMC, 4-MMC (мефедрон) и дипентилон.
Въпреки че през 2022 г. официално е бил засечен само един нов синтетичен опиоид, последните сигнали, предимно от балтийските държави, сочат повишени достъпност и вреди (включително смъртни случаи, причинени от наркотици), свързани с тези вещества, по-специално производното на фентанила — карфентанил, и силната група на бензимидазоловите опиоиди, която включва вещества като изотонитазен, протонитазен и метонитазен. Бензимидазоловите опиоиди се появиха в резултат на мерки за контрол, въведени както в държавите производители, така и на други места, с цел намаляване на достъпността на производни на фентанил, включително карфентанил. Тъй като новите синтетични опиоиди са силно действащи, достатъчно е малко количество за получаването на голям брой стандартни улични дози и това може да доведе до повишен риск от животозастрашаващо отравяне. Синтетичните опиоиди са свързани със смъртни случаи, причинени от наркотици, като последните доклади на Естония и Литва показват, че тези вещества понастоящем представляват значителен дял от смъртните случаи в резултат на свръхдоза в тези държави. Нови предварителни данни от 2023 г. сочат, че в Латвия все по-често се откриват смъртни случаи, свързани с бензимидазолови опиоиди и това представлява тревожно развитие. През 2022 г. естонската полиция докладва за конфискуване на смеси, съдържащи новия синтетичен опиоид метонитазен и бромазолам, нов бензодиазепин, както и смеси, съдържащи новите опиоиди протонитазен и метонитазен и животинския седатив и аналгетик ксилазин. Тези смеси, известни съответно като „бензо-дрога“ и „транк-дрога“, са свързани с увеличения на броя на смъртните случаи от свръхдоза в Канада и Съединените щати. Необходимо е да се обмисли и допълнително да се проучи какви мерки за намаляване на вредите и превенция са ефективни за намаляване на рисковете от смъртност, свързани с употребата на синтетични опиоиди. Например се изтъква, че подходите за предоставяне на опиоидния антагонист налоксон трябва да бъдат адаптирани, за да отговорят по-ефективно на рисковете за здравето, породени от синтетичните опиоиди.
Основни данни и тенденции
Нови докладвани психоактивни вещества
- В края на 2022 г. EMCDDA наблюдаваше повече от 830 нови психоактивни вещества, 46 от които са открити за първи път в Европа през 2022 г.
- През 2021 г. при конфискации бяха открити приблизително 400 нови психоактивни вещества (вж. фигурата Брой на новите психоактивни вещества, за които се съобщава всяка година след първото им откриване в Европейския съюз, по категории, 2005—2021 г.).
- През 2022 г. Системата на ЕС за ранно предупреждение получи съобщения за 24 нови канабиноида, с което общият брой на наблюдаваните продукти достигна 245.
- От 2009 г. на европейския пазар на наркотици са установени общо 74 нови опиоида, като през 2022 г. е засечено едно ново вещество (6 през 2021 г., 10 през 2020 г.) (вж. фигурата Брой опиоиди, докладвани за първи път чрез Системата на ЕС за ранно предупреждение за периода 2009—2022 г.).
Конфискации на нови психоактивни вещества
- През 2021 г. конфискациите на материал от растителен канабис с ниско съдържание на THC, съдържащ синтетични канабиноиди, възлизат на 242 килограма (37 килограма през 2020 г.; 200 грама през 2019 г.). Пробите са описани като „коноп“ или „канабис“ или като съдържащи THC, CBD или CBG. Освен това са конфискувани 12 килограма канабисова смола, която е описана като „CBD хаш“.
- През 2021 г. на държавите — членки на ЕС, се падат почти 29 400 от общо 59 620 конфискации на нови психоактивни вещества, докладвани в Европейския съюз, Норвегия и Турция, което възлиза на 8,5 от общо 10,8 тона конфискувани вещества. Това увеличение се дължи на малък брой големи конфискации на катинони (3-CMC, 3-MMC,4-CMC), както и на кетамин и GBL (вж. фигурата Конфискации на нови психоактивни вещества в Европейския съюз: брой конфискации и конфискувани количества, 2005—2021 г.). Освен това са конфискувани 23 634 литра течности, съдържащи нови психоактивни вещества, главно GBL (21 455 литра) и 4-CMC (1 228 литра).
- През 2021 г. само 5 вещества представляват над 80 % от количеството нови психоактивни вещества, конфискувани в държавите от ЕС: 3 катинони (3-CMC, 3-MMC и 4-CMC, възлизащи на 4,0 тона), кетамин (0,9 тона) и GBL (2,0 тона) (вж. графиката Конфискации на нови психоактивни вещества в Европейския съюз: конфискувани количества, по вещества, 2021 г.).
- През 2021 г. в Системата на ЕС за ранно предупреждение са докладвани 740 конфискации на нови опиоиди, като 45 % от тях са съдържали карфентанил, а 22 % — изотонитазен. Конфискувани са общо 8,2 килограма материали, като 59 % (4,9 килограма) от тях съдържат карфентанил, а 23 % (1,9 килограма) — изотонитазен. По-голямата част от конфискациите са извършени в Северна Европа, като Естония, Латвия, Литва и Полша са отчели 97 % от извършените конфискации и 86 % (7,1 килограма) от конфискуваните количества.
Разпространение на употребата на нови психоактивни вещества
-
Националните оценки за миналогодишната употреба на нови психоактивни вещества (с изключение на кетамин и GHB) сред младите хора (на възраст от 15 до 34 години) варират от 0,1 % в Латвия до 5,1 % в Румъния. Сред учениците на възраст между 15 и 16 години в последното европейско проучване (вж. ESPAD 2019) от 2019 г. е изчислено, че употребата на нови психоактивни вещества през целия живот варира от 0,9 % до 6,6 %, като употребата през целия живот варира от 1,1 % до 5,2 % за синтетични канабиноиди и от 0,2 % до 2,5 % за синтетични катинони.
Случаи на постъпване в болница във връзка с нови психоактивни вещества
-
През 2021 г. 3-MMC е докладвано в 68 случая на остра наркотична токсичност в 5 болници в рамките на мрежата Euro-DEN Plus.
Източник на данните
Данните, използвани за генериране на инфографики и диаграми на тази страница, могат да бъдат намерени по-долу.
Показване на изходните таблици
Относно тази страница
Възпроизвеждането е разрешено при посочване на източника: Европейски център за мониторинг на наркотици и наркомании, 2023 г.„Европейски доклад за наркотиците 2023: Тенденции и развития, https://www.emcdda.europa.eu/publications/european-drug-report/2023_bg
Идентификатори:
HTML: TD-AT-23-001-BG-Q
ISBN: 978-92-9497-865-3
DOI: 10.2810/161905