2024 m. Europos narkotikų vartojimo paplitimo ataskaita. Tendencijos ir pokyčiai
Įvadinė pastaba
Ši ataskaita grindžiama informacija, kurią Europos narkotikų ir narkomanijos stebėsenos centrui pateikė ES valstybės narės, šalis kandidatė Turkija ir Norvegija, teikdamos metinius duomenis.
Šios ataskaitos tikslas – apžvelgti ir apibendrinti su narkotikais susijusią padėtį Europoje iki 2023 m. pabaigos. Todėl, visi sugrupuoti duomenys, suvestiniai rodikliai ir etiketės atspindi padėtį, nustatytą remiantis 2023 m. turimais duomenimis, atsižvelgiant į Europos Sąjungos sudėtį ir EMCDDA ataskaitų teikimo veikloje dalyvaujančių šalių pateiktą informaciją. Tačiau ne visi duomenys bus pateikiami už visą laikotarpį. Kadangi reikia laiko parengti ir pateikti duomenis, daugelis čia įtrauktų metinių nacionalinių duomenų rinkinių yra paremti 2022 (nuo sausio iki gruodžio mėnesio) ataskaitiniais metais. Tendencijų analizė grindžiama informacija tik iš tų šalių, kurių pateikiamų duomenų pakanka per tiksliai apibrėžtą laikotarpį įvykusiems pokyčiams apibūdinti. Skaitytojams taip pat reikėtų turėti omenyje, kad ir praktiniu, ir metodiniu požiūriu vykdyti tokio paslėpto ir stigmatizuoto elgesio, kaip narkotikų vartojimas, ypatumų ir tendencijų stebėseną yra sunku. Todėl atliekant šioje ataskaitoje pateikiamą analizę pasitelkti keli duomenų šaltiniai. Nors tiek nacionaliniu lygmeniu, tiek vertinant pagal tai, ko galima pasiekti atliekant Europos lygmens analizę, galima pastebėti didelių teigiamų pokyčių, reikia pripažinti, kad šioje srityje kyla metodinių sunkumų. Todėl duomenis reikėtų aiškinti atsargiai, ypač kai lyginama, kaip kuri nors viena priemonė taikoma skirtingose šalyse. Su duomenimis susijusios išlygos pateikiamos internete 2024 m. statistikos biuletenyje, kuriame galima rasti išsamią informaciją apie metodiką, taip pat analizės išlygas ir pastabas dėl turimo duomenų rinkinio trūkumų. Taip pat pateikiama informacija apie metodus ir duomenis, naudojamus Europos lygmens įverčiams apskaičiuoti, kai galima taikyti interpoliacijos metodą.
Turinys
Narkotikų vartojimo padėtis Europoje iki 2024 m.
Šiame puslapyje pateikta informacija grindžiama naujausiais turimais duomenimis, leidžiančiais apžvelgti dabartinę padėtį ir kylančias su narkotikais susijusias problemas Europoje, daugiausia dėmesio skiriant laikotarpiui iki 2023 m. pabaigos. Čia pateiktoje analizėje atkreipiamas dėmesys į tam tikrus pokyčius, kurie gali turėti didelės įtakos Europos kovos su narkotikais politikai ir specialistams.
Narkotikų vartojimo padėties Europoje 2024 m. suvokimas. Pagrindiniai pokyčiai
Narkotikų pasiūla, gamyba ir pirmtakai
Su pasiūla susijusių Europos Sąjungoje dažnai vartojamų neteisėtų narkotikų rodiklių analizė rodo, kad visų rūšių narkotinių medžiagų prieinamumas tebėra didelis. Šiame puslapyje pateikiama naujausiais duomenimis pagrįsta narkotikų pasiūlos Europoje apžvalga, papildyta naujausiomis kitimo tendencijomis, susijusiomis su narkotikų konfiskavimu ir narkotikų teisės pažeidimais, taip pat 2022 m. duomenimis apie narkotikų gamybą ir pirmtakų konfiskavimą.
Narkotikų pasiūla, gamyba ir pirmtakai. Dabartinė padėtis Europoje
Kanapės
Kanapės tebėra plačiausiai Europoje vartojamas neteisėtas narkotikas. Šiame puslapyje galite rasti naujausią kanapių vartojimo padėties Europoje, įskaitant vartojimo paplitimą, gydymo poreikį, konfiskavimo atvejus, kainą ir grynumą, žalą ir kitus aspektus, analizę.
Kanapės – dabartinė padėtis Europoje
Kokainas
Kokainas yra antras po kanapių pagal vartojimo dažnumą Europoje neteisėtas narkotikas, nors jo vartojimo paplitimo lygis ir vartojimo ypatumai kiekvienoje šalyje labai skiriasi. Šiame puslapyje galite rasti naujausią kokaino vartojimo padėties Europoje, įskaitant vartojimo paplitimą, gydymo poreikį, konfiskavimo atvejus, kainą ir grynumą, žalą ir kitus aspektus, analizę.
Kokainas – dabartinė padėtis Europoje
Sintetiniai stimuliantai
Amfetaminas, metamfetaminas, o pastaruoju metu ir sintetiniai katinonai – tai sintetiniai centrinė nervų sistemą veikiantys stimuliantai, kurių galima įsigyti Europos narkotikų rinkoje. Šiame puslapyje galite rasti naujausią sintetinių stimuliantų vartojimo padėties Europoje, įskaitant vartojimo paplitimą, gydymo poreikį, konfiskavimo atvejus, kainą ir grynumą, žalą ir kitus aspektus, analizę.
Sintetiniai stimuliantai – dabartinė padėtis Europoje
MDMA
MDMA – tai į amfetaminus panašios cheminės sudėties, bet šiek tiek skirtingo poveikio sintetinis narkotikas. Europoje MDMA vartojimas paprastai siejamas su epizodiniu vartojimu naktinių pasilinksminimų ir pramogų vietose. Šiame puslapyje pateikiama naujausia su MDMA vartojimu susijusios padėties Europoje analizė, įskaitant vartojimo paplitimą, konfiskavimą, kainą, grynumą ir kt.
MDMA – dabartinė padėtis Europoje
Heroinas ir kiti opioidai
Heroinas tebėra Europoje dažniausiai vartojamas neteisėtas opioidas, dėl kurio atsiranda didelė dalis su neteisėtų narkotikų vartojimu siejamų sveikatos problemų. Tačiau Europos opioidų problema ir toliau vystosi taip, kad gali turėti svarbių pasekmių sprendžiant šios srities problemas. Šiame puslapyje galite rasti naujausią heroino ir kitų opioidų vartojimo padėties Europoje, įskaitant vartojimo paplitimą, gydymo poreikį, konfiskavimo atvejus, kainą ir grynumą, žalą ir kitus aspektus, analizę.
Heroinas ir kiti opioidai – dabartinė padėtis Europoje
Naujos psichoaktyviosios medžiagos
Naujų psichoaktyviųjų medžiagų rinkai būdinga tai, kad jų atsirado labai daug, o kasmet aptinkama vis naujų. Šiame puslapyje pateikiama naujų psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo padėties Europoje apžvalga, grindžiama ES ankstyvojo perspėjimo sistemos informacija apie konfiskavimus ir pirmą kartą Europoje aptiktas medžiagas. Naujos medžiagos – tai sintetiniai ir pusiau sintetiniai kanabinoidai, sintetiniai katinonai, nauji sintetiniai opioidai ir nitazenai.
Naujos psichoaktyviosios medžiagos – dabartinė padėtis Europoje
Kiti narkotikai
Kartu su gerai žinomomis medžiagomis, esančiomis neteisėtų narkotikų rinkose, Europoje vartojamos ir kitos haliucinogeninių, anestetinių, disociacinių ar slopinamųjų savybių turinčios medžiagos: LSD, haliucinogeniniai grybai, ketaminas, GHB ir azoto oksidas. Šiame puslapyje galite rasti naujausią su šiomis medžiagomis susijusios padėties Europoje analizę, įskaitant konfiskavimo atvejus, jų paplitimą ir vartojimo ypatumus, gydymo pradžią, žalą ir kt.
Kiti narkotikai – dabartinė padėtis Europoje
Švirkščiamųjų narkotikų vartojimas
Nepaisant to, kad per pastarąjį dešimtmetį Europos Sąjungoje nuolat mažėjo švirkščiamųjų narkotikų vartojimo atvejų, dėl tokio elgesio vis dar patiriama neproporcingai daug ūmių ir lėtinių sveikatos sutrikimų, susijusių su neteisėtų narkotikų vartojimu. Šiame puslapyje rasite naujausią švirkščiamųjų narkotikų vartojimo Europoje analizę, įskaitant pagrindinius duomenis apie narkotikų vartojimo paplitimą šalių lygmeniu ir tarp klientų, pradedančių specializuotą gydymą, taip pat švirkštų atliekų analizės tyrimų įžvalgas ir kt.
Švirkščiamųjų narkotikų vartojimas – dabartinė padėtis Europoje
Su narkotikais susijusios infekcinės ligos
Švirkščiamuosius narkotikus vartojantiems asmenims kyla rizika užsikrėsti infekcijomis dalijantis narkotikų vartojimo reikmenimis. Šiame puslapyje rasite naujausią su narkotikais susijusių infekcinių ligų Europoje analizę, įskaitant pagrindinius duomenis apie ŽIV ir hepatito B bei C virusų infekcijas.
Su narkotikais susijusios infekcinės ligos – dabartinė padėtis Europoje
Mirties dėl narkotikų vartojimo atvejai
Mirtingumo, susijusio su narkotikų vartojimu, įvertinimas yra labai svarbus norint suprasti narkotikų vartojimo poveikį visuomenės sveikatai ir tai, kaip jis gali keistis laikui bėgant. Šiame puslapyje rasite naujausią mirties dėl narkotikų vartojimo atvejų Europoje analizę ir svarbius duomenis apie mirties nuo perdozavimo atvejus, vartotas medžiagas ir kt.
Mirties dėl narkotikų vartojimo atvejai – dabartinė padėtis Europoje
Gydymas opioidų agonistais
Opioidų vartotojai sudaro didžiausią grupę, kuriai taikomas specializuotas gydymas nuo narkotikų, daugiausia – gydymas opioidų agonistais. Šiame puslapyje galite rasti naujausią gydymo opioidų agonistais Europoje analizę, įskaitant pagrindinius duomenis apie aprėptį, gydomų žmonių skaičių, gydymo būdus ir kt.
Gydymas opioidų agonistais – dabartinė padėtis Europoje
Žalos mažinimas
Žalos mažinimą sudaro intervencinės priemonės, programos ir politikos kryptys, kuriomis siekiama sumažinti narkotikų vartojimo daromą žalą sveikatai, socialinę ir ekonominę žalą asmenims, bendruomenėms ir visuomenei. Šiame puslapyje rasite naujausią žalos mažinimo priemonių Europoje analizę, įskaitant pagrindinius duomenis apie gydymą opioidų agonistais, naloksono programas, patalpas, kuriose vartojami narkotikai, ir kt.
Žalos mažinimas – dabartinė padėtis Europoje
Išsamios ataskaitos pdf versija
2024 m. Europos narkotikų ataskaita parengta kaip skaitmeninis produktas, suskirstyta pagal modulius ir pritaikyta skaityti internetu. Kiekviename skyriuje galite atsisiųsti PDF formato puslapio versiją. Čia taip pat pateikiame visos ataskaitos PDF versiją (visi moduliai ir priedo lentelės kartu). Atkreipkite dėmesį, kad pertvarkymo metu galėjo atsirasti klaidų ir gali būti, kad į šią versiją įtraukti ne visi pataisymai, padaryti nuo pirmojo ataskaitos paskelbimo (patikrinkite paskutinio atnaujinimo datą).
Atsisiųsti visą 2024 m. Europos narkotikų vartojimo paplitimo ataskaitos PDF versiją (16 MB, paskutinį kartą atnaujinta 2024-06-14)
Paveikslėlių sąrašas
Pateikiamas visų ataskaitoje pateiktų paveikslėlių sąrašas.
Duomenų vizualizacija
Toliau pateikiama keletas ataskaitoje pateiktų duomenų vizualizacijų.
Priedo lentelės
Šiose lentelėse, parengtose specialiai Europos narkotikų vartojimo paplitimo ataskaitai, pateikiami nacionaliniai duomenys, kuriais grindžiami narkotikų vartojimo paplitimo įverčiai, įskaitant duomenis apie probleminį opioidų vartojimą, pakaitinį gydymą, bendrą besigydančių asmenų skaičių, gydymą pradėjusių asmenų skaičių, švirkščiamųjų narkotikų vartojimą, mirties nuo narkotikų atvejus, su narkotikais susijusias infekcines ligas, švirkštų išdavimą ir narkotikų konfiskavimo atvejus. Šie duomenys paimti iš EMCDDA 2024 m. statistinio biuletenio, kuriame pateikiamos pastabos ir metaduomenys, ir yra jo dalis. Nurodyti metai, su kuriais šie duomenys yra susiję. Be to, kai kurių rodiklių duomenų lentelėse pateikiamos bendros ES ir EMCDDA ataskaitas teikiančių šalių „ES+2“ (ES valstybės narės, Turkija ir Norvegija) vertės.
2024 m. Europos narkotikų vartojimo paplitimo ataskaitos priedo lentelės
Pirminiai duomenys
Nuorodas į visas duomenų šaltinių lenteles, naudojamas ataskaitoje duomenų vizualizacijoms kurti, rasite kiekvieno skyriaus apačioje, dažniausiai - po kiekvienu grafiku. Visus ataskaitos duomenų šaltinius, įskaitant ataskaitoje pateikiamų lentelių duomenis, galima rasti paspaudus toliau pateiktą nuorodą. Visi duomenys yra visiškai suderinami su Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0) licencija.
Visi 2024 m. Europos narkotikų vartojimo paplitimo ataskaitos duomenų lentelių šaltiniai
Kartu su šia ataskaita paskelbtas 2024 m. statistikos biuletenis, kuriame suteikiama prieiga ne tik prie pagrindinių duomenų, kuriais grindžiama ši ataskaita, bet ir prie papildomų duomenų ir statistinių duomenų, metodinių pastabų ir išlygų.
Padėkos
Už pagalbą rengiant šią ataskaitą EMCDDA dėkoja:
- „Reitox” nacionalinių centrų vadovams ir darbuotojams;
- „Reitox” nacionalinių centrų ankstyvojo perspėjimo sistemos korespondentams ir ekspertams iš jų nacionalinio ankstyvojo perspėjimo sistemos tinklo;
- visų valstybių narių tarnyboms ir ekspertams, rinkusiems pirminius duomenis šiai ataskaitai;
- EMCDDA valdybos ir mokslinio komiteto nariams;
- Europos Parlamentui, Europos Sąjungos Tarybai, ypač jos Narkotikų horizontaliajai darbo grupei, ir Europos Komisijai;
- Europos ligų prevencijos ir kontrolės centrui (ECDC), Europos vaistų agentūrai (EMA) ir Europolui;
- Europos Tarybos Pompidou grupei, Jungtinių Tautų Narkotikų kontrolės ir nusikalstamumo prevencijos biurui (UNIDC), PSO Europos regiono biurui, Interpolui, Pasaulio muitinių organizacijai (PMO), Alkoholio ir kitų narkotikų vartojimo Europos mokyklose tyrimo (angl. ESPAD) vykdytojams, Pagrindinei Europos nuotekų tyrimo grupei (angl. „Sewage Analysis Core Group Europe“, SCORE), Europos su narkotikais susijusios skubiosios pagalbos tinklui (angl. Euro-DEN Plus), Europos panaudotų švirkštų rinkimo ir likučių tyrimų projekto bendrovė (ESCAPE), Europos narkotikų vartojimo patalpų tinklas (ENDCR) ir Transeuropiniam informacijos apie narkotikus tinklui (angl. TEDI).
„Reitox” yra Europos informacijos apie narkotikus ir narkomaniją tinklas. Šį tinklą sudaro ES valstybių narių, šalies kandidatės Turkijos, Norvegijos ir Europos Komisijos nacionaliniai ryšių punktai. Šalių vyriausybėms pavaldūs centrai yra nacionalinės institucijos, EMCDDA teikiančios informaciją apie narkotikus.
Ankstesnės šios ataskaitos redakcijos
Ankstesnes Europos narkotikų vartojimo paplitimo ataskaitos versijas galima rasti mūsų leidinių duomenų bazėje.
Apie šį puslapį
Rekomenduojamas leidinys: Europos narkotikų ir narkomanijos stebėsenos centras (2024 m.), 2024 m. Europos narkotikų vartojimo paplitimo ataskaita. Tendencijos ir pokyčiai, https://www.emcdda.europa.eu/publications/european-drug-report/2024_en
Identifikatoriai:
HTML: TD-AT-24-001-LT-Q
ISBN: 978-92-9497-980-3
ISSN: 2314-9132
DOI: 10.2810/975