Európska správa o drogách 2024: Trendy a vývojové zmeny

Úvodná poznámka
Táto výročná správa je založená na informáciách, ktoré v rámci procesu podávania výročných správ poskytli EMCDDA členské štáty EÚ, kandidátska krajina Turecko a Nórsko.
Cieľom aktuálnej správy je poskytnúť prehľad a zhrnutie európskej drogovej situácie do konca roka 2023. Všetky zoskupenia, agregované údaje a označenia odrážajú situáciu vychádzajúcu z dostupných údajov v roku 2023, pokiaľ ide o štruktúru Európskej únie a krajiny ohlasujúce údaje EMCDDA v danom roku. Nie všetky údaje sa však budú týkať celého obdobia. Vzhľadom na čas potrebný na zhromaždenie a predloženie údajov sa mnohé ročné vnútroštátne súbory údajov zahrnuté v tejto správe týkajú referenčného roka od januára do decembra 2022. Analýza trendov vychádza len z údajov tých krajín, ktoré poskytli dostatočné údaje na opis zmien za príslušné časové obdobie. Čitateľ by si mal tiež uvedomiť praktickú aj metodickú náročnosť monitorovania spôsobov a trendov v oblasti takého utajovaného a stigmatizovaného správania, akým je užívanie drog. Z tohto dôvodu boli na účely analýzy v tejto správe použité údaje z viacerých zdrojov. Aj keď možno pozorovať výrazné zlepšenia na vnútroštátnej úrovni, ako aj v súvislosti s tým, čo sa dá dosiahnuť v analýze na európskej úrovni, treba priznať metodické ťažkosti v tejto oblasti. Z tohto dôvodu je potrebná opatrnosť pri interpretácii, najmä keď sa krajiny porovnávajú podľa jediného meradla. Upozornenia týkajúce sa údajov sa nachádzajú v online štatistickom bulletine 2024, ktorá obsahuje podrobné informácie o metodike, kvalifikácii pri analýze a pripomienky k obmedzeniam v dostupnom súbore informácií. K dispozícii sú aj informácie o metódach a údajoch použitých na odhady na európskej úrovni, keď sa môže použiť interpolácia.
Obsah
Drogová situácia v Európe do roku 2024
Táto stránka vychádza z najnovších dostupných údajov, ktoré poskytujú prehľad o súčasnej situácii a nových drogových problémoch ovplyvňujúcich Európu, pričom sa zameriava predovšetkým na rok 2023. Predstavená analýza poukazuje na niektoré vývojové trendy, ktoré môžu byť veľmi dôležité pre protidrogovú politiku a odborníkov v Európe.
Pochopenie drogovej situácie v Európe v roku 2024 – hlavné míľniky vývoja
Ponuka, výroba a prekurzory drog
Z analýzy ukazovateľov týkajúcich sa ponuky bežne používaných nelegálnych drog v Európskej únii vyplýva, že dostupnosť zostáva naďalej na vysokej úrovni pre všetky druhy látok. Na tejto stránke nájdete prehľad ponuky drog v Európe založený na najnovších údajoch, podporený najnovšími časovými trendmi v oblasti zachytávania drog a drogových deliktov spolu s údajmi o výrobe drog a záchytov prekurzorov za rok 2022.
Ponuka, výroba a prekurzory drog – súčasná situácia v Európe
Kanabis
Kanabis je s odstupom najčastejšie konzumovanou nelegálnou drogou v Európe. Na tejto stránke nájdete najnovšiu analýzu drogovej situácie v súvislosti s kanabisom v Európe vrátane prevalencie užívania, dopytu po liečbe, záchytov, ceny a čistoty, škôd a ďalších informácií.
Kanabis – súčasná situácia v Európe
Kokaín
Kokaín je po kanabise druhou najčastejšie užívanou nelegálnou drogou v Európe, hoci úrovne prevalencie a formy užívania drog sa v jednotlivých krajinách značne líšia. Na tejto stránke nájdete najnovšiu analýzu drogovej situácie v súvislosti s kokaínom v Európe vrátane prevalencie užívania, dopytu po liečbe, záchytov, ceny a čistoty, škôd a ďalších informácií.
Kokaín – súčasná situácia v Európe
Syntetické stimulanty
Amfetamín, metamfetamín a najnovšie aj syntetické katinóny sú syntetické stimulanty centrálneho nervového systému, ktoré sú dostupné na trhu s drogami v Európe. Na tejto stránke nájdete najnovšiu analýzu situácie v oblasti drog, pokiaľ ide o syntetické stimulanty v Európe, vrátane prevalencie užívania, dopytu po liečbe, záchytov, ceny a čistoty, škôd a ďalších informácií
Syntetické stimulanty – súčasná situácia v Európe
MDMA
MDMA je syntetická droga chemicky príbuzná amfetamínom, ale s o niečo odlišnými účinkami. V Európe je užívanie MDMA vo všeobecnosti spájané s príležitostným užívaním v kontexte nočného života a zábavy. Na tejto stránke nájdete najnovšiu analýzu drogovej situácie v oblasti MDMA v Európe vrátane prevalencie užívania, záchytov, ceny a čistoty a ďalších informácií.
MDMA - súčasná situácia v Európe
Heroín a iné opioidy
Heroín zostáva najčastejšie používaným nezákonným opioidom v Európe a spôsobuje najväčšiu časť záťaže pre zdravie spojenú s užívaním nelegálnych drog. Problém s opiátmi v Európe sa však naďalej vyvíja spôsobom, ktorý bude mať pravdepodobne dôležité dôsledky na to, ako budeme riešiť problémy v tejto oblasti. Na tejto stránke nájdete najnovšiu analýzu drogovej situácie v súvislosti s heroínom a inými opioidmi v Európe vrátane prevalencie užívania, dopytu po liečbe, záchytov, ceny a čistoty, škôd a ďalších informácií.
Heroín a iné opioidy – súčasná situácia v Európe
Nové psychoaktívne látky
Pre trh s novými psychoaktívnymi látkami je charakteristický veľký počet novoobjavených látok, pričom každoročne sa zisťujú nové látky. Na tejto stránke nájdete prehľad drogovej situácie, pokiaľ ide o nové psychoaktívne látky v Európe, ktorý je podložený informáciami zo systému včasného varovania EÚ o záchytoch a látkach, ktoré boli v Európe zistené po prvýkrát. Medzi nové zahrnuté látky patria syntetické a polosyntetické kanabinoidy, syntetické katinóny, nové syntetické opioidy a nitazény.
Nové psychoaktívne látky - súčasná situácia v Európe
Iné drogy
Popri známejších látkach, ktoré sú dostupné na trhoch s nelegálnymi drogami, sa v Európe používa množstvo ďalších látok s halucinogénnymi, anestetickými, disociatívnymi alebo depresívnymi vlastnosťami: patria k nim LSD, halucinogénne huby, ketamín, GHB a oxid dusný. Na tejto stránke nájdete najnovšiu analýzu situácie týkajúcu sa týchto látok v Európe vrátane záchytov, prevalencie a spôsobov užívania, vstupu do liečby, škôd a ďalších informácií.
Iné drogy – súčasná situácia v Európe
Injekčné užívanie drog
Napriek tomu, že injekčné užívanie drog za posledné desaťročie v Európskej únii naďalej klesá, stále predstavuje neprimerane vysoký podiel akútnych aj chronických poškodení zdravia spojených s užívaním nezákonných drog. Na tejto stránke nájdete najnovšiu analýzu injekčného užívania drog v Európe vrátane kľúčových údajov o prevalencii na národnej úrovni a medzi klientmi nastupujúcimi na špecializovanú liečbu, ako aj poznatky zo štúdií o analýze zvyškov drog v injekčných striekačkách a ďalšie informácie.
Injekčné užívanie drog – súčasná situácia v Európe
Infekčné choroby súvisiace s drogami
Ľudia, ktorí injekčne užívajú drogy, sú vystavení riziku nákazy prostredníctvom spoločného používania injekčných pomôcok na užívanie drog. Na tejto stránke nájdete najnovšiu analýzu infekčných chorôb súvisiacich s drogami v Európe vrátane kľúčových údajov o infekciách vírusmi HIV a hepatitídy B a C.
Infekčné choroby súvisiace s drogami – súčasná situácia v Európe
Úmrtia spôsobené drogami
Odhad úmrtnosti, ktorú možno pripísať užívaniu drog, má zásadný význam pre pochopenie vplyvu užívania drog na verejné zdravie a toho, ako sa to môže v priebehu času meniť. Na tejto stránke nájdete najnovšiu analýzu úmrtí spôsobených drogami v Európe vrátane kľúčových údajov o úmrtiach spôsobených predávkovaním, o látkach, ktoré sa na nich podieľajú, a ďalšie informácie.
Úmrtia spôsobené drogami – súčasná situácia v Európe
Liečba agonistami opioidov
Užívatelia opioidov predstavujú najväčšiu skupinu, ktorá podstupuje špecializovanú protidrogovú liečbu, najmä vo forme liečby agonistami opioidov. Na tejto stránke nájdete najnovšiu analýzu poskytovania liečby agonistami opioidov v Európe vrátane kľúčových údajov o pokrytí, počte liečených osôb, spôsoboch liečby a ďalších.
Liečba agonistami opioidov – súčasná situácia v Európe
Znižovanie škôd
Znižovanie škôd zahŕňa intervencie, programy a politiky, ktorých cieľom je znížiť zdravotné, sociálne a ekonomické škody spôsobené užívaním drog jednotlivcom, komunitám a spoločnosti. Na tejto stránke nájdete najnovšiu analýzu intervencií na znižovanie škôd v Európe vrátane kľúčových údajov o liečbe agonistami opioidov, naloxónových programoch, miestnostiach na konzumáciu drog a ďalších.
Znižovanie škôd – súčasná situácia v Európe
Verzia úplnej správy vo formáte PDF
Európska správa o drogách 2024 bola navrhnutá ako predovšetkým digitálny produkt, ktorý je štruktúrovaný podľa modulov a optimalizovaný na čítanie online. V rámci každej kapitoly si môžete stiahnuť verziu stránky vo formáte PDF. Na tomto mieste sprístupňujeme aj verziu úplnej správy vo formáte PDF (všetky moduly spolu s tabuľkami príloh). Upozorňujeme, že počas procesu transformácie mohlo dôjsť k určitým chybám a je možné, že táto verzia neobsahuje všetky opravy vykonané od prvého uverejnenia správy (skontrolujte dátum poslednej aktualizácie).
Prevziať úplnú verziu Európskej správy o drogách 2024 vo formáte PDF (16 MB, posledná aktualizácia 14. 6. 2024)
Zoznam obrázkov
Zoznam všetkých obrázkov v správe.
Vizualizácie údajov
Výber vizualizácií údajov zo správy nájdete nižšie.
Tabuľky prílohy
Tieto tabuľky, ktorý boli vypracované osobitne pre Európsku správu o drogách, obsahujú vnútroštátne údaje pre odhady prevalencie užívania drog vrátane problémového užívania opioidov, substitučnej liečby, celkového počtu osôb absolvujúcich liečbu, vstupujúcich do liečby, injekčného užívania drog, úmrtí spôsobených drogami, infekčných chorôb súvisiacich s drogami, distribúcie injekčných striekačiek a záchytov drog. Údaje sa čerpali zo štatistickej ročenky 2024 EMCDDA a sú v nej k dispozícii poznámky a metaúdaje. Roky, ktorých sa údaje týkajú, sú uvedené. Okrem toho tieto tabuľky údajov poskytujú v prípade niektorých ukazovateľov aj celkové hodnoty pre EÚ, ako aj pre krajiny, ktoré podávajú správy EMCDDA „EÚ+ 2“ (členské štáty EÚ, Turecko a Nórsko).
Európska správa o drogách 2024 – tabuľky v prílohách
Zdrojové údaje
Odkazy na všetky tabuľky zdrojových údajov použité v správe na vytvorenie vizualizácie údajov možno nájsť v dolnej časti každej kapitoly a vo väčšine prípadov pod každou grafikou. Celý súbor zdrojových údajov pre správu vrátane údajov pre tabuľky, ktoré sa nachádzajú v správe, možno nájsť pomocou nižšie uvedeného odkazu. Všetky údaje sú plne kompatibilné s licenciou Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0).
Úplný súbor tabuliek zdrojových údajov pre Európsku správu o drogách 2024
Súčasne s touto správou bol vydaný aj štatistický bulletin 2024, ktorý poskytuje prístup nielen k základným údajom, ktoré tvoria základ tejto správy, ale aj k ďalším údajom a štatistikám, metodickým poznámkam a výhradám.
Poďakovanie
EMCDDA ďakuje za pomoc pri príprave tejto správy:
- vedúcim národných monitorovacích centier siete Reitox a ich zamestnancom,
- korešpondentom systému včasného varovania národných monitorovacích centier siete Reitox a odborníkom zo siete ich vnútroštátnych systémov včasného varovania,
- inštitúciám a odborníkom jednotlivých členských štátov, ktorí zhromaždili vstupné údaje pre túto správu,
- členom správnej rady a vedeckému výboru EMCDDA,
- Európskemu parlamentu, Rade Európskej únie, najmä jej horizontálnej pracovnej skupine pre drogy, a Európskej komisii,
- Európskemu centru pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC), Európskej agentúre pre lieky (EMA) a Europolu,
- skupine Pompidou Rady Európy, Úradu OSN pre drogy a kriminalitu (UNODC), Regionálnemu úradu Svetovej zdravotníckej organizácie pre Európu, Interpolu, Svetovej colnej organizácii (WCO), Projektu Európskeho školského prieskumu o alkohole a iných drogách (ESPAD), skupine Sewage Analysis Core Group Europe (SCORE), sieti European Drug Emergencies Network (Euro-DEN Plus), sieti European Syringe Collection and Analysis Project Enterprise (ESCAPE), Európskej sieti aplikačných miestností pre užívateľov drog (ENDCR) a Transeurópskej informačnej sieti o drogách (TEDI).
Reitox je európska informačná sieť o drogách a drogovej závislosti. Sieť tvoria národné monitorovacie centrá v členských štátoch EÚ, kandidátskej krajine Turecku, Nórsku a v Európskej komisii. Monitorovacie centrá, za ktoré zodpovedajú príslušné vlády, sú vnútroštátnymi orgánmi, ktoré poskytujú EMCDDA informácie o drogách.
Predchádzajúce vydania tejto správy
Predchádzajúce vydania Európskej správy o drogách sú uvedené v našej databáze publikácií .
O tejto stránke
Odporúčaná citácia: Európske monitorovacie centrum pre drogy a drogovú závislosť (2024): Európska správa o drogách 2024: Trendy a vývojové zmeny, https://www.emcdda.europa.eu/publications/european-drug-report/2024_en.
Identifikátory:
HTML: TD-AT-24-001-SK-Q
ISBN: 978-92-9497-992-6
ISSN: 2314-9191
DOI: 10.2810/572241