Substitučná liečba závislosti od opioidov – súčasná situácia v Európe (Európska správa o drogách 2024)

Užívatelia opioidov predstavujú najväčšiu skupinu, ktorá podstupuje špecializovanú protidrogovú liečbu, najmä vo forme substitučnej liečby závislosti od opioidov. Na tejto stránke nájdete najnovšiu analýzu poskytovania substitučnej liečby závislosti od opioidov v Európe vrátane kľúčových údajov o pokrytí, počte liečených osôb, spôsoboch liečby a ďalších informácií.
Táto stránka je súčasťou Európskej správy o drogách 2024, ročného prehľadu EMCDDA o drogovej situácii v Európe.
Posledná aktualizácia: 11. júna 2024
Liečba problémov súvisiacich s opioidmi stále spotrebúva najviac zdrojov na liečbu
Hoci v súčasnosti existuje väčšia rôznorodosť v charakteristikách tých, ktorí vyhľadajú pomoc pri problémoch s drogami, z dôvodu dlhodobej povahy substitučnej liečby závislosti od opioidov, tí, ktorí ju dostávajú, stále pravdepodobne predstavujú najväčší podiel zdrojov investovaných do služieb liečby drog vo väčšine krajín. V roku 2022 absolvovalo liečbu problémov súvisiacich s užívaním nelegálnych drog v Európskej únii približne 1,7 milióna ľudí (2,0 milióna vrátane Nórska a Turecka). Špecializovaná liečba drogovej závislosti zahŕňa celý rad lekárskych (vrátane farmakologických), psychologických, spoločenských a behaviorálnych prístupov na zastavenie alebo zníženie užívania a injekčného užívania drog. Vo všeobecnosti väčšina z nich dostane nejakú formu substitučnej liečby závislosti od opioidov, ktorá je hlavným farmakologickým prístupom k liečbe a zvyčajne sa kombinuje s psychosociálnymi intervenciami. Dostupné dôkazy tento prístup podporujú, pričom boli zistené pozitívne výsledky, pokiaľ ide o zotrvanie v liečbe, zníženie nedovoleného užívania opioidov, hláseného rizikového správania, ako aj obmedzenia poškodení a úmrtnosti súvisiacich s drogami. Nedávne usmernenie EMCDDA a ECDC o prevencii a kontrole infekčných ochorení u osôb, ktoré injekčne užívajú drogy, odporúča poskytovanie substitučnej liečby závislosti od opioidov v komunitnom aj väzenskom prostredí s cieľom zabrániť prenosu HCV a HIV a pomôcť znížiť rizikové správanie pri injekčnom užívaní a frekvenciu injekčného užívania. V usmernení sa tiež odporúča poskytovanie sterilného injekčného vybavenia spolu so substitučnou liečbou závislosti od opioidov s cieľom maximalizovať pokrytie a účinnosť intervencií u osôb, ktoré injekčne užívajú opioidy.
Medzi jednotlivými krajinami však pretrvávajú významné rozdiely v prostredí a forme, v akej sa liečba poskytuje, a v miere, v akej je dostupnosť substitučnej liečby závislosti od opioidov dostatočná na uspokojenie potrieb osôb, ktoré túto formu starostlivosti vyžadujú. Poskytovanie substitučnej liečby závislosti od opioidov je v niektorých krajinách stále zjavne nedostatočné (pozri kľučové údaje a trendy, ďalej). Relatívny význam ambulantnej a ústavnej liečby v rámci vnútroštátnych systémov liečby sa v jednotlivých krajinách tiež značne líši. Takmer pätina protidrogovej liečby v Európe sa poskytuje v nemocničnom prostredí, najmä v nemocničných rezidenčných centrách (napr. psychiatrické nemocnice), ale môže to zahŕňať aj terapeutické komunity a v niektorých krajinách špecializované rezidenčné liečebné centrá vo väzniciach. Vo všeobecnosti sa však substitučná liečba závislosti od opioidov poskytuje častejšie v ambulantných zariadeniach. Môžu to byť špecializované centrá pre liečbu drogových závislostí, nízkoprahové agentúry a centrá primárnej zdravotnej starostlivosti, medzi ktoré môžu patriť aj ordinácie všeobecných lekárov.
Z dostupných údajov vyplýva, že poskytovanie substitučnej liečby závislosti od opioidov sa počas pandémie ochorenia COVID-19, keď boli zavedené obmedzenia pohybu na základe verejného zdravia, výrazne neznížilo. Počas tohto obdobia sa však mohli prispôsobiť modely poskytovania služieb. Medzi príklady toho patrí zvýšené využívanie telemedicíny a menej reštriktívne prístupy k poskytovaniu dávok na domáce použitie. Existujú tiež určité informácie, ktoré naznačujú, že prístup k starostlivosti pre nových klientov, ktorí hľadali substitučnú liečbu závislosti od opioidov, mohol byť počas obdobia pandémie dočasne narušený.
Uspokojovanie zložitejších potrieb starnúcej kohorty klientov liečených na závislosť od opioidov
Dlhodobý charakter problémov s opioidmi je zdôraznený dostupnými údajmi o charakteristikách osôb, ktoré podstupujú substitučnú liečbu závislosti od opioidov. Údaje tiež naznačujú, že európska kohorta ľudí, ktorí mali problémy s heroínom, starne. Ilustruje to skutočnosť, že takmer 70 % klientov v substitučnej liečbe závislosti od opioidov je v súčasnosti vo veku 40 alebo viac rokov, zatiaľ čo menej ako 10 % je mladších ako 30 rokov. To má dôležité dôsledky na poskytovanie služieb, pretože služby musia riešiť komplexnejší súbor potrieb zdravotnej starostlivosti v populácii, ktorá je čoraz zraniteľnejšia. Dôležitým aspektom v tejto oblasti je potreba zabezpečiť existenciu účinných postupov predkladania odporúčaní pre generickejšie služby poskytujúce liečbu pri iných stavoch spojených s procesom starnutia. Toto je čoraz potrebnejšie na podporu starších klientov liečených na závislosť od opioidov, ktorí potrebujú geriatrickú starostlivosť vzhľadom na dlhodobé účinky užívania nelegálnych drog, ale aj užívania tabaku a alkoholu na ich fyzické zdravie. Zaobchádzanie s touto marginalizovanou skupinou musí takisto reagovať na komplexný a často dlhodobo etablovaný súbor problémov súvisiacich s duševným zdravím, sociálnou izoláciou, zamestnanosťou a bývaním. Rozvoj integrovaných, multidisciplinárnych a vekovo špecializovaných služieb starostlivosti pre túto skupinu zostane aj naďalej dôležitým aspektom stratégie a poskytovania, keďže demografia užívania opioidov v Európe sa naďalej mení.
Užívanie viacerých drog a výskyt nových vysoko účinných syntetických opioidov na miestnych drogových trhoch môže zvýšiť riziká spojené s užívaním opioidov, najmä u starších ľudí a osôb s komplexnými potrebami zdravotnej starostlivosti. Tam, kde sa vysokoúčinné opioidy stali ustálenou črtou trhov s drogami, je potrebný ďalší výskum s cieľom určiť, či sú potrebné úpravy, aby sa zabezpečilo, že súčasné prístupy k poskytovaniu substitučnej liečby závislosti od opioidov zostanú optimálne. Okrem toho, ako sa uvádza inde v tejto správe, ak by sme videli zníženú dostupnosť heroínu na európskom trhu, môže to zvýšiť dopyt po starostlivosti v tejto oblasti.
Viac informácií o zdravotných a sociálnych reakciách na užívanie opioidov, a to aj medzi staršími ľuďmi, nájdete na stránke EMCDDA Health and social responses to drug problems: A European guide (Zdravotné a sociálne reakcie na problémy s drogami: Európsky sprievodca).
Kľúčové údaje a trendy
Počet osôb v liečbe
- Porovnanie so súčasnými odhadmi počtu vysokorizikových používateľov opioidov v Európe by naznačovalo, že celkovo približne polovica z počtu vysokorizikových používateľov opioidov v Európskej únii v roku 2022 podstúpila substitučnú liečbu závislosti od opioidov, čo je odhadom 513 000 (526 000 vrátane Nórska a Turecka) (obrázok 12.1). Medzi jednotlivými krajinami však existujú rozdiely. V krajinách, v ktorých sú údaje z roku 2011 alebo 2012 k dispozícii na porovnanie, vo všeobecnosti došlo k zvýšeniu pokrytia. Úrovne poskytovania však zostávajú nízke a nedostatočné v niektorých krajinách, ktoré podľa odhadov majú značný počet vysokorizikových užívateľov opioidov, ako je Lotyšsko, Litva, Poľsko, Rumunsko a Slovensko (obrázok 12.2).
Trendy v počte klientov substitučnej liečby závislosti od opioidov vychádzajú z 26 krajín. Do grafu trendov sú zahrnuté len krajiny, ktoré majú údaje aspoň za 7 z 10 rokov. Chýbajúce údaje sú interpolované z predchádzajúcich alebo nasledujúcich rokov. Údaje o rozdelení podľa veku vychádzajú zo 16 krajín, ktoré predstavujú 28 % (141 164) všetkých registrovaných klientov v Európskej únii. Údaje o rode vychádzajú zo 17 krajín, ktoré predstavujú 18 % (93 612) všetkých registrovaných klientov. Údaje o trvaní liečby sú založené na 7 krajinách, ktoré predstavujú 7 % všetkých registrovaných klientov (34 300).
Rozdelenie klientov OAT podľa typu medikácie: SROM je perorálny morfín s pomalým uvoľňovaním a DHC je dihydrokodeín.
Pokrytie je vymedzené ako podiel vysokorizikových používateľov opioidov, ktorí dostanú intervenciu. Údaje sú zobrazené ako bodové odhady a intervaly neistoty.
- Z údajov z krajín, ktoré konzistentne podávali správy o klientoch, ktorí v rokoch 2010 až 2022 dostávali substitučnú liečbu závislosti od opioidov, vyplýva v tomto období celkovo stabilný trend, pokiaľ ide o úroveň liečby, s malými fluktuáciami v počte klientov, ktorí dostávali túto liečbu. Dôvody tejto stability sú rôzne. V krajinách s vysokou mierou poskytovania liečby môže odrážať často chronický, recidivujúci charakter závislosti od opioidov a potrebu liečby počas dlhšieho obdobia; v iných krajinách (napr. v Lotyšsku) môže odrážať nízku kapacitu liečebných systémov.
- Na začiatku pandémie COVID-19 sa členské štáty EÚ snažili zabezpečiť nepretržitý prístup k substitučnej liečbe závislosti od opioidov pre ľudí zapojených do vysokorizikového užívania drog. Porovnanie údajov o liečbe v rokoch 2019 až 2022 naznačuje, že počet klientov zostal stabilný, pričom len Chorvátsko a Maďarsko vykázali počas tohto obdobia pokles o viac ako 10 % svojej populácie liečebných agonistov opioidov. Tieto zníženia môžu byť čiastočne dôsledkom zníženého prístupu k liečbe počas pandémie.
- V niektorých krajinách sa zvýšil počet osôb, ktoré dostávali substitučnú liečbu závislosti od opioidov, čo odráža zvýšené poskytovanie liečby, pričom 11 krajín uviedlo zvýšenie v rokoch 2016 až 2022 vrátane Dánska (37 %), Poľska (54 %), Rumunska (17 %) a Švédska (21 %).
Spôsoby liečby
- Pre klientov absolvujúcich protidrogovú liečbu býva často typické využívanie rôznych služieb, viacnásobné vstupy do liečby a rôzne dĺžky pobytu. Najbežnejším spôsobom vyhľadania špecializovanej protidrogovej liečby u klientov liečiacich sa na závislosť od opioidov je, že si ju klienti vyhľadajú sami. Táto forma odporúčania, ktorá zahŕňa aj odporúčania od rodinných príslušníkov alebo priateľov, predstavovala v roku 2022 približne dve tretiny (66 %) osôb s primárnymi problémami s opioidmi, ktoré vstúpili do špecializovanej protidrogovej liečby v Európe. Takmer pätine (23 %) klientov to odporučili zdravotnícke, vzdelávacie a sociálne služby vrátane iných centier pre liečbu drogových závislostí, zatiaľ čo 7 % klientov to odporučil systém trestného súdnictva.
Lieky v rámci substitučnej liečby závislosti od opioidov
- Poskytnutie viac ako jedného lieku v rámci substitučnej liečby závislosti od opioidov v roku 2022 nahlásilo 26 krajín. Najčastejšie predpisovaným liekom je metadón, ktorý dostávala vyše polovica (56 %) klientov substitučnej liečby závislosti od opioidov v celej Európe. Ďalších 35 % sa lieči liekmi na báze buprenorfínu, ktorý je hlavným liekom nahláseným ako užívaným v 8 krajinách. Iné látky, napríklad morfín s pomalým uvoľňovaním alebo diacetylmorfín (heroín), sa predpisujú zriedkavejšie, dostáva ich takmer 10 % klientov liečených substitučnou liečbou závislosti od opioidov v Európe, pričom 5 krajín uvádza určité poskytovanie liečby s využitím heroínu, ak sa zahrnú pilotné projekty (Obrázok 12.3).
Zahrnutá je implementácia na akejkoľvek úrovni vrátane pilotných projektov.
Alternatívne možnosti liečby
-
Alternatívne možnosti liečby pre užívateľov opioidov sú dostupné vo všetkých európskych krajinách, sú však menej obvyklé ako substitučná liečba závislosti od opioidov. V 11 krajinách, pre ktoré sú k dispozícii údaje, sa 5 % až 47 % všetkých užívateľov opioidov v liečbe podrobuje intervenciám, ktoré nie sú klasifikované ako substitučná liečba závislosti od opioidov, napríklad lekársky asistovaná detoxikácia a ambulantné alebo nemocničné intervencie zamerané na abstinenciu.
Zdrojové údaje
Údaje použité na vytvorenie infografík a grafov na tejto stránke nájdete ďalej.
Úplný súbor zdrojových údajov pre Európsku správu o drogách 2024 vrátane metaúdajov a metodických poznámok je k dispozícii v našom katalógu údajov.
Podsúbor týchto údajov, ktorý sa používa na vytvorenie infografiky, grafov a podobných prvkov na tejto stránke, možno nájsť ďalej v texte.