Léčba opioidními agonisty – současná situace v Evropě (Evropská zpráva o drogách 2024)

Uživatelé opioidů představují největší skupinu podstupující specializovanou léčbu drogové závislosti, zejména ve formě léčby opioidními agonisty. Na této stránce naleznete nejnovější analýzu poskytování léčby opioidními agonisty v Evropě, včetně hlavních údajů o pokrytí, počtu léčených osob, informací o tom, jak se k léčbě dostaly, a dalších informací.
Tato stránka je součástí Evropské zprávy o drogách 2024, každoročního přehledu centra EMCDDA o drogové situaci v Evropě.
Poslední aktualizace: 11. června 2024
Léčba problémů souvisejících s opioidy stále spotřebovává většinu léčebných zdrojů
I když se nyní setkáváme s větší různorodostí, pokud jde o charakteristiky osob žádajících o pomoc v souvislosti s problémy s drogami, vzhledem k dlouhodobé povaze léčby opioidními agonisty čerpají osoby, které ji podstupují, ve většině zemí pravděpodobně stále největší podíl zdrojů investovaných do služeb léčby drogové závislosti. Odhaduje se, že v roce 2022 bylo v Evropské unii kvůli problémům souvisejícím s užíváním nelegálních drog léčeno 1,7 milionu osob (2,0 milionu při zahrnutí Norska a Turecka). Specializovaná léčba drogové závislosti zahrnuje řadu lékařských (včetně farmakologických), psychologických, sociálních a behaviorálních přístupů k zastavení nebo omezení užívání drog a injekčního užívání. Obecně většina uživatelů podstoupí nějakou formu léčby opioidními agonisty, což je hlavní farmakologický přístup k léčbě a obvykle se kombinuje s psychosociálními intervencemi. Ve prospěch tohoto přístupu hovoří dostupné důkazy, přičemž byly zaznamenány pozitivní výsledky z hlediska udržení pacientů v léčbě, užívání nelegálních opioidů, hlášeného rizikového chování, škod a úmrtnosti v souvislosti s drogami. Nedávno vydané pokyny centra EMCDDA a střediska ECDC týkající se prevence a kontroly infekčních onemocnění u injekčních uživatelů drog doporučují poskytování léčby opioidními agonisty v komunitních zařízeních a ve věznicích s cílem zabránit přenosu HCV a HIV a pomoci snížit rizikové chování a četnost injekčního užívání. Tyto pokyny rovněž doporučují poskytovat sterilní injekční vybavení spolu s léčbou opioidními agonisty, aby se maximalizovalo pokrytí a účinnost intervencí mezi injekčními uživateli opioidů.
Mezi jednotlivými zeměmi však přetrvávají významné rozdíly, pokud jde o prostředí a formu poskytování léčby a o míru, v jaké je dostupnost léčby opioidními agonisty dostatečná pro uspokojení potřeb osob vyžadujících tuto formu péče. Poskytování léčby opioidními agonisty je v některých zemích stále zjevně nedostatečné (viz Hlavní údaje a trendy níže). Relativní význam poskytování ambulantní a ústavní léčby v rámci národních systémů léčby drogové závislosti se mezi jednotlivými zeměmi rovněž značně liší. Téměř pětina léčby drogové závislosti je v Evropě poskytována v nemocničních zařízeních, zejména v nemocničních rezidenčních zařízeních (např. psychiatrických léčebnách), ale může se jednat rovněž o léčbu v terapeutických komunitách a v některých zemích i v zařízeních pro specializovanou rezidenční léčbu ve věznicích. Celkově je však léčba opioidovými agonisty poskytována častěji v ambulantních zařízeních. K nim mohou patřit specializovaná zařízení pro léčbu drogové závislosti, nízkoprahová zařízení a zařízení primární zdravotní péče, mezi něž mohou patřit ordinace praktických lékařů.
Dostupné údaje naznačují, že poskytování léčby opioidními agonisty během pandemie covidu-19, kdy platila omezení pohybu za účelem ochrany veřejného zdraví, výrazně nepokleslo. Během tohoto období však mohly být modely poskytování služeb přizpůsobeny situaci. Příkladem je větší využívání telemedicíny a méně restriktivní přístupy k poskytování tzv. dávek pro domácí aplikaci. Určité informace rovněž naznačují, že pro nové klienty žádající o léčbu opioidními agonisty mohl být během období pandemie přístup k péči dočasně přerušen.
Uspokojování složitějších potřeb stárnoucí kohorty klientů podstupujících léčbu závislosti na opioidech
Dlouhodobou povahu opioidových problémů podtrhují dostupné údaje o charakteristikách osob, které podstupují léčbu opioidními agonisty. Údaje rovněž ukazují, že v Evropě kohorta osob, které měly nebo mají problémy s heroinem, stárne. To dokládá skutečnost, že téměř 70 % klientů léčených opioidními agonisty je nyní ve věku 40 let a více, zatímco méně než 10 % je mladších 30 let. To má významné důsledky pro poskytování služeb, neboť služby musí řešit složitější soubor potřeb klientely, která je stále zranitelnější, v oblasti zdravotní péče. Důležitým hlediskem je v této souvislosti potřeba zajistit, aby existovaly účinné způsoby doporučování k obecnějším službám, které nabízejí léčbu jiných onemocnění spojených s procesem stárnutí. To je stále více nezbytné za účelem podpory starších klientů podstupujících léčbu závislosti na opioidech, kteří potřebují geriatrickou péči z důvodu dlouhodobých dopadů užívání nelegálních drog, ale také kvůli dopadu užívání tabáku a alkoholu na jejich fyzické zdraví. Zacházení s touto marginalizovanou skupinou musí rovněž reagovat na složitý a často dlouhodobě známý soubor problémů souvisejících s duševním zdravím, sociální izolací, zaměstnaností a bydlením. Rozvoj integrovaných, multidisciplinárních a věkově specializovaných pečovatelských služeb pro tuto skupinu bude i nadále důležitým aspektem politiky a poskytování služeb, neboť demografické charakteristiky uživatelů opioidů v Evropě se stále mění.
Užívání více drog a výskyt nových vysoce potentních syntetických opioidů na místních drogových trzích může zvýšit rizika spojená s užíváním opioidů, zejména u starších osob a osob s komplexními zdravotními potřebami. Tam, kde jsou vysoce potentní opioidy na drogových trzích již dostupné, je zapotřebí provést další výzkum s cílem zjistit, zda je třeba současné přístupy k poskytování léčby opioidními agonisty upravit, aby bylo zajištěno, že zůstanou na optimální úrovni. Navíc jak je uvedeno jinde v této zprávě, pokud bychom zaznamenali sníženou dostupnost heroinu na evropském trhu, mohlo by dojít ke zvýšení poptávky po péči v této oblasti.
Další informace o zdravotních a sociálních intervencích v oblasti řešení problémů s užíváním opioidů, včetně jejich užívání staršími lidmi, lze nalézt na stránkách centra EMCDDA Zdravotní a sociální intervence při řešení problémů s drogami: evropský průvodce.
Hlavní údaje a trendy
Počet osob podstupujících léčbu
- Srovnání se současnými odhady počtu vysoce rizikových uživatelů opioidů v Evropě by naznačovalo, že celkově léčbu agonisty opioidů podstoupila přibližně polovina všech vysoce rizikových uživatelů opioidů v Evropské unii v roce 2022, tedy odhadem 513 000 osob (526 000 osob při zohlednění Norska a Turecka) (obrázek 12.1). Mezi jednotlivými zeměmi však existují rozdíly. V zemích, ve kterých jsou k porovnání dostupná data z let 2011 nebo 2012, došlo obecně k nárůstu pokrytí službami. Úroveň poskytování služeb však zůstává nízká a nedostatečná v některých zemích, které podle odhadů vykazují významný počet vysoce rizikových uživatelů opioidů, jako je Lotyšsko, Litva, Polsko, Rumunsko a Slovensko (obrázek 12.2).
Trendy v počtu klientů užívajících opioidní agonisty vycházejí z údajů z 26 zemí. Do grafu trendů jsou zahrnuty pouze země, které disponují údaji za minimálně 7 z 10 let. Chybějící data jsou interpolována z předcházejících nebo následujících let. Údaje pro rozdělení podle věku vycházejí z hlášení z 16 zemích, které představují 28 % (141 164) všech registrovaných klientů v Evropské unii. Údaje o pohlaví jsou založeny na údajích ze 17 zemí, které představují 18 % (93 612) všech registrovaných klientů. Údaje o délce léčby vycházejí z údajů získaných ze 7 zemí, které představují 7 % všech registrovaných klientů (34 300).
Rozdělení klientů podstupujících léčbu opioidními agonisty podle typu medikace: SROM je perorální morfin s pomalým uvolňováním a DHC je dihydrokodein.
Pokrytí je definováno jako podíl vysoce rizikových uživatelů opioidů, na něž je intervence zaměřena. Údaje jsou zobrazeny jako bodové odhady a intervaly nejistoty.
- Údaje ze zemí, jež soustavně hlásily počet klientů, kteří v letech 2010 až 2022 podstupovali léčbu závislosti na opioidech, poukazují na celkově stabilní trend úrovně léčby během tohoto období, přičemž počet klientů podstupujících tuto léčbu vykazuje jen malé výkyvy. Důvody této stability jsou různé. V zemích s vysokou mírou poskytování léčby může odrážet často chronickou, recidivující povahu závislosti na opioidech a potřebu dlouhodobé léčby, přičemž v jiných zemích (např. v Lotyšsku) může být odrazem nízké kapacity systémů léčby drogové závislosti.
- Na počátku pandemie covidu-19 se členské státy EU snažily vysoce rizikovým uživatelům drog zajistit trvalý přístup k léčbě opioidními agonisty. Porovnání údajů o léčbě v letech 2019 až 2022 ukazuje, že počet klientů zůstal na stabilní úrovni, přičemž pouze Chorvatsko a Maďarsko hlásily v tomto období pokles přesahující 10 % všech osob léčených opioidními agonisty. Pokles v těchto zemích může být částečně způsoben omezeným přístupem k léčbě během pandemie.
- V některých zemích se počet osob léčených opioidními agonisty zvýšil, což odráží zvýšenou míru poskytování léčby, přičemž nárůst tohoto počtu mezi lety 2016 a 2022 hlásí 11 zemí, včetně Dánska (o 37 %), Polska (o 54 %), Rumunska (o 17 %) a Švédska (o 21 %).
Způsoby průběhu léčby
- Způsob, jakým klienti absolvují léčbu drogové závislosti, je často charakterizován využíváním různých služeb, opakovanými nástupy léčby a různou dobou pobytu. Nejběžnější stále je, že o specializovanou léčbu závislosti na opioidech požádá klient na základě vlastního rozhodnutí. Tato forma žádosti, která zahrnuje také doporučení ze strany rodinných příslušníků nebo přátel, se v Evropě v roce 2022 týkala přibližně dvou třetin (66 %) klientů, kteří mají problém převážně s opioidy a požádali o specializovanou léčbu drogové závislosti. Téměř pětinu (23 %) klientů doporučily zdravotní, vzdělávací a sociální služby včetně jiných léčebných zařízení pro uživatele drog a 7 % systém trestního soudnictví.
Léčivé přípravky obsahující opioidní agonisty
- V roce 2022 bylo poskytování více než jednoho léčivého přípravku k léčbě opioidními agonisty hlášeno ve 26 zemích. Nejčastěji je předepisován metadon, který v celé Evropě užívá více než polovina (56 %) klientů léčících se ze závislosti na opioidech. Dalších 35 % je léčeno léčivými přípravky na bázi buprenorfinu, jehož používání jako hlavního přípravku hlásilo 8 zemí. Jiné látky, jako je morfin s pomalým uvolňováním nebo diacetylmorfin (heroin), jsou předepisovány spíše výjimečně s tím, že v Evropě je dostává téměř 10 % klientů užívajících opioidní agonisty, přičemž zohledníme-li pilotní projekty, poskytování určité léčby pomocí heroinu hlásí 5 zemí (obrázek 12.3).
Je zahrnuto jejich provádění na jakékoli úrovni, včetně pilotních projektů.
Alternativní možnosti léčby
-
Ve všech evropských zemích jsou pro uživatele opioidů dostupné alternativní možnosti léčby, byť jsou méně častější než substituční léčba. V 11 zemích, pro které jsou k dispozici údaje, se 5 až 47 % všech léčených uživatelů opioidů zapojuje do intervencí, které nejsou klasifikovány jako léčba agonisty opioidů, jako jsou lékařsky asistovaná detoxifikace a ambulantní nebo ústavní intervence zaměřené na abstinenci.
Zdrojové údaje
Údaje použité k vytvoření infografik a grafů na této stránce naleznete níže.
Úplný soubor zdrojových údajů pro Evropskou zprávu o drogách 2024, včetně metadat a metodických poznámek, je k dispozici v našem katalogu dat.
Dílčí soubor údajů použitý k sestavení infografik, grafů a podobných prvků na této stránce naleznete níže.