Minimalizace škod – současná situace v Evropě (Evropská zpráva o drogách 2024)

cover of the European Drug Report 2024: Harm reduction

Minimalizace škod zahrnuje intervence, programy a politiky, jejichž cílem je minimalizovat zdravotní, společenské a ekonomické škody v důsledku užívání drog pro jednotlivce, komunity i společnost. Na této stránce naleznete nejnovější analýzu intervencí v oblasti minimalizace škod v Evropě, včetně hlavních údajů o léčbě opioidními agonisty, programech poskytování naloxonu, aplikačních místnostech a dalších informací. 

Tato stránka je součástí Evropské zprávy o drogách 2024, každoročního přehledu centra EMCDDA o drogové situaci v Evropě.

Poslední aktualizace: 11. června 2024

Vyvíjející se problémy související s drogami představují rozšiřují soubor výzev v oblasti minimalizaci škod

Užívání nelegálních drog je uznávaným faktorem, který přispívá k celosvětové zátěži způsobené nemocností. Mezi intervence zaměřené na snížení této zátěže patří preventivní činnosti, jejichž cílem je snížit nebo zpomalit rychlost, s jakou uživatelé začínají s užíváním drog, a nabídka léčby osobám, u kterých se rozvinuly problémy s drogami. Doplňkový soubor přístupů spadá pod obecný okruh tematiky minimalizace škod. V této oblasti je kladen důraz na práci s uživateli drog bez jejich odsuzování s cílem snížit rizika spojená s jejich chováním, které je většinou spojeno s nepříznivými zdravotními následky, a obecněji s cílem podpořit zdraví a pohodu. Nejznámější z nich je pravděpodobně poskytování sterilního injekčního vybavení injekčním uživatelům drog za účelem snížení rizika nákazy infekčním onemocněním. Tento typ přístupů podle všeho v průběhu času přispěl podle mezinárodních standardů k relativně nízké míře výskytu nových infekcí HIV, které jsou v současnosti v Evropě spojovány s injekčním užíváním drog. Vzhledem k tomu, že se v posledních deseti letech změnily vzorce užívání drog a také se do určité míry vyvinuly charakteristiky uživatelů drog, intervence zaměřené na minimalizaci škod se rovněž musely přizpůsobit širšímu spektru zdravotních následků a rizikového chování spojených s užíváním drog. Patří mezi ně především intervence zaměřené na snižování rizika předávkování drogami a na řešení často závažných a složitých zdravotních a sociálních problémů, s nimiž se potýkají uživatelé drog v marginalizovaných a sociálně vyloučených skupinách obyvatelstva.

Ke zmírnění stále se měnících škod souvisejících s drogami je zapotřebí celé spektrum intervencí

S užíváním drog jsou spojovány chronické i akutní zdravotní problémy, které dále umocňují různé faktory, včetně vlastností látek, způsobu užívání, zranitelnosti jedince a sociálního kontextu, v němž se drogy užívají. Chronické problémy zahrnují závislost a infekční nemoci související s drogami, existuje však i řada akutních poškození, z nichž nejlépe zdokumentovaným je předávkování. Přestože užívání opioidů je poměrně ojedinělé, tyto drogy stále tvoří většinu případů nemocnosti a úmrtnosti spojovaných s užíváním drog. Injekční užívání drog rovněž zvyšuje rizika. V souladu s tím je spolupráce s uživateli opioidů a jejich injekčními uživateli historicky důležitým cílem intervencí zaměřených na minimalizaci škod a také oblastí, kde jsou modely poskytování služeb nejrozvinutější a nejvíce vyhodnocovány.

S ohledem na tuto skutečnost se některé služby zaměřené na minimalizaci škod ve stále větší míře staly v Evropě v posledních třech desetiletích součástí běžně poskytování zdravotní péče poskytované uživatelům drog. Zpočátku bylo středem pozornosti rozšíření přístupu k léčbě opioidními agonisty a k programům výměny jehel a injekčních stříkaček jako součásti reakce na vysoce rizikové užívání drog, se zaměřením především na injekční užívání heroinu a epidemii HIV/AIDS. Nedávné společné pokyny centra EMCDDA a střediska ECDC týkající se prevence a kontroly infekčních onemocnění u injekčních uživatelů drog doporučují poskytování léčby opioidními agonisty s cílem předcházet hepatitidě C a HIV, jakož i zmírnit rizikové chování související s injekčním užíváním drog a snížit jeho četnost, a to jak v komunitních zařízeních, tak ve věznicích. Pokyny rovněž doporučují poskytovat sterilní injekční vybavení spolu s léčbou opioidními agonisty, aby se maximalizovalo pokrytí a účinnost intervencí mezi osobami, které injekčně užívají opioidy.

V posledních třech desetiletích byly přístupy k minimalizaci škod v některých zemích EU rozšířeny, aby zahrnovaly i další intervence, včetně aplikačních místností a programů poskytování naloxonu pro domácí aplikaci, jejichž cílem je snížit počet smrtelných předávkování (obrázek 13.1). Intervence ke snížení počtu úmrtí souvisejících s opioidy zahrnují intervence v oblasti prevence předávkování a intervence zaměřené na prevenci úmrtí v případě, že k předávkování dojde (Obrázek 13.2).

Obrázek 13.1. Počet evropských zemí, které provádějí intervence zaměřené na minimalizaci rizik, do roku 2023
 

Je zahrnuto jejich provádění na jakékoli úrovni, včetně pilotních projektů.

Obrázek 13.2. Intervence zaměřené na prevenci úmrtí souvisejících s opioidy podle zamýšleného cíle a důkazů o přínosu

  • Omezení smrtelných následků v případě předávkování
    • Podávání naloxonu*
    • Distribuce naloxonu a související školení* (specializované služby a pracovníci první linie, komunita)
    • Aplikační místnosti*
    • Aplikace pro prevenci smrtelného předávkování
  • Omezení rizika předávkování
    • Léčba opioidními agonisty, udržení pacientů v léčbě a kontinuita péče*
    • Cílené intervence v době snížené tolerance (např. při propuštění z vězení nebo přerušení léčby).
    • Hodnocení rizik předávkování, zvyšování informovanosti a minimalizace škod
    • Strategie prevence předávkování
    • Prevence zneužívání léčivých přípravků
    • Testování drog a varování týkající se veřejného zdraví
    • Podpora přechodu od injekčního užívání opioidů k jejich kouření
    • Cílená léčba (léčba naltrexonem, léčba pomocí heroinu)
  • Omezení zranitelnosti
    • Integrovaná péče se zapojením služeb v oblasti duševního zdraví a služeb běžné zdravotní péče
    • Intervence zaměřené na zlepšení přístupu k sociální a zdravotní péči
    • Programy dostupného bydlení
    • Podpora programů zaměstnanosti
    • Intervence zaměřené na zmírnění nebo prevenci stigmatizace

Poznámka: Intervence, u nichž existují důkazy o přínosu a u nichž můžeme mít vysokou nebo přiměřenou důvěru v dostupné důkazy, jsou zvýrazněny tučně a označeny hvězdičkou (*).

Poznámka: Intervence, u nichž existují důkazy o přínosu a u nichž můžeme mít vysokou nebo přiměřenou důvěru v dostupné důkazy, jsou zvýrazněny tučnějším rámečkem. Velká část stávajících důkazů o intervencích uvedených na tomto obrázku se buď teprve objevuje, nebo jsou považovány za nedostatečné, částečně kvůli praktickým a metodologickým obtížím při provádění výzkumu, zejména při vypracovávání randomizovaných kontrolovaných studií (viz Spotlight on... Understanding and using evidence (Zaměřeno na...pochopení a používání důkazů), a také proto, že modely poskytování služeb se často značně liší.

V některých zemích existují zařízení pro testování drog, která byla zřízena s cílem umožnit lidem lépe pochopit, jaké látky mohou obsahovat nelegální drogy, které si koupili. Například tablety zakoupené jako MDMA mohou obsahovat i příměsi a další drogy, jako jsou syntetické katinony. Vzhledem k tomu, že mnoho syntetických stimulancií a nových psychoaktivních látek je nyní na nelegálním trhu k dispozici v obdobně vypadajících prášcích nebo tabletách, mohou být spotřebitelé stále více vystaveni riziku, že si nebudou vědomi toho, jaké konkrétní stimulancium nebo směs látek užívají.

Rostoucí integrace trhů s novými psychoaktivními látkami a nelegálními drogami vytváří nové výzvy v oblasti veřejného zdraví, jako je rostlinné konopí smíchané se syntetickými kanabinoidy, stimulancia smíchaná s katinony a ketaminem nebo nové syntetické opioidy smíchané s heroinem nebo prodávané pod zavádějícím označením jako heroin. Vzhledem k tomu, že se otravy mohou rychle vyvíjet, je stále důležitější pochopit, co představuje poskytování účinné komunikace o rizicích. Přestože se rozsah poskytovaných služeb může lišit, všechny služby pro testování drog provádějí určitou formu komunikace o zdravotních rizicích, často prostřednictvím vydávání varování ohledně analyzovaných drog a sdílení údajů s dalšími zúčastněnými stranami. Cílem je zabránit škodám jak na úrovni jednotlivce (osoby předkládající látku k otestování), tak obyvatelstva (jiných osob, které mohou být vystaveny stejné látce), nebo je alespoň zmírnit. Budoucí úsilí v této oblasti může zahrnovat kroky směřující k harmonizaci a dosažení konsensu mezi evropskými službami pro testování drog ohledně stanovení kritérií a prahových hodnot pro to, kdy a jak vydávat varování, jakož i přijetí standardních operačních postupů pro komunikaci o zdravotních rizicích, které budou podloženy důkazy. Těmito otázkami se zabývá nedávno vydaná příručka vypracovaná v rámci projektu centra EMCDDA a Transevropské informační sítě o drogách na témastrategie komunikace o zdravotních rizicích.

Některé z těchto intervencí zůstávají kontroverzní, a to z důvodů, které zahrnují jejich právní status a vyvíjející se povahu jejich důkazní základny. Pokrytí těmito novějšími intervencemi proto zůstává v rámci jednotlivých zemí i mezi nimi nerovnoměrné, přičemž pokud jsou prováděny, je to nejčastěji pouze ve velkých městech. Celkově se pokrytí službami zaměřenými na minimalizaci škod a obecněji přístup k nim, včetně k modelům služeb, které jsou dlouhodobě zavedené a poměrně dobře doložené, v jednotlivých zemích EU značně liší, přičemž v některých zemích zůstává ve srovnání s odhadovanými potřebami stále nedostačující.

Zvýšení připravenosti minimalizovat škody způsobené potentními syntetickými drogami a neúmyslným užíváním

Potentní syntetické látky mají rostoucí potenciál způsobovat v Evropě škody související s drogami, neboť neúmyslné užívání těchto látek v prášcích nebo směsích prodávaných jako jiné drogy může vést k otravám a úmrtím. To spolu se složitějšími vzorci užívání více drog přináší již nyní značné problémy při vypracování účinných intervencí ke snížení počtu úmrtí v důsledku předávkování drogami a otrav souvisejících s drogami. Příklad této rostoucí složitosti, byť v současnosti v relativně malém měřítku, byl pozorován v roce 2022 v Estonsku, kde byly zjištěny směsi obsahující nové syntetické opioidy a nové benzodiazepiny a také trankvilizér xylazin. Ve Spojených státech amerických a v Kanadě jsou tyto druhy směsí, známé jako „benzo-dope“ a „tranq-dope“, spojovány se zvýšením počtu úmrtí v důsledku předávkování a s dalšími negativními zdravotními důsledky . V poslední době se vysoce potentní benzimidazolové opioidy (nitazeny), které jsou silnější než fentanyl, podílely rovněž na lokálních ohniscích otrav v určitých částech Evropy (viz také Nové psychoaktivní látky – současná situace v Evropě).

Během nedávného výskytu ohniska v Irsku byla za podpory nízkoprahových služeb zajištěna rychlá komunikace o rizicích, která zahrnovala distribuci letáků na otevřených drogových scénách a šíření informací na sociálních médiích a zpravodajských platformách. Toto úsilí je příkladem toho, jak je nutné, aby služby zajistily rychlejší a intenzivnější reakci na výskyt ohnisek otrav než v minulosti (obrázek 13.3). Přítomnost takových směsí a látek prodávaných na trhu pod zavádějícím označením zdůrazňuje potřebu přezkoumat stávající přístupy k provádění některých intervencí zaměřených na minimalizaci škod. V souvislosti s těmito směsmi a látkami prodávanými pod zavádějícím označením může být například nutné přezkoumat distribuci a podávání opioidního antagonisty naloxonu. 

Obrázek 13.3. Příklad rychlé komunikace o rizicích z Irska, 2024
Varování v oblasti veřejného zdraví před riziky spojenými s prodejem nitazenů jako heroinu nebo ve směsi s heroinem, spolu s fotografií heroinu a nitazenů.

Obecněji řečeno by vzhledem k možnému vývoji na trhu se syntetickými opioidy bylo rozumné přezkoumat stávající plány, abychom se mohli připravit a reagovat na případné zvýšení dostupnosti a užívání syntetických opioidů nebo škod s nimi spojených. To by mohlo zahrnovat posílení kapacit toxikologické analýzy, vylepšení zasílání varování a zlepšení připravenosti pracovníků v první linii. Tam, kde jsou v provozu aplikační místnosti, mohou být ke zvážení možné přínosy a rizika vyplývající rovněž ze souběžného poskytování služeb pro testování drog. Většina aplikačních místností v Kanadě například nabízí testování drog na přítomnost fentanylu. Tato praxe není v současné době v Evropské unii obvyklá, i když nedávno začala tuto službu poskytovat aplikační místnost v Kodani, přičemž další pilotní projekty se údajně připravují i jinde v Evropě.

Škody způsobené stimulancii související s různými vzorci užívání

Snižování rizik spojených s injekčním užíváním drog bylo vždy důležitým cílem intervencí zaměřených na minimalizaci škod, přičemž příslušné modely služeb jsou poměrně dobře vyvinuté a doložené. I v této oblasti však změny ve způsobu užívání drog vytvářejí nové výzvy pro účinné poskytování služeb. V posledním desetiletí došlo v 7 evropských městech v 6 zemích EU k výskytu ohniska nákazy HIV v souvislosti s injekčním užíváním nelegálních syntetických stimulancií. S užíváním stimulancií je spojena potenciálně vyšší četnost injekčního užívání než v případě heroinu, zatímco drcení a rozpouštění cracku a jiných tablet pro injekční aplikaci s sebou přináší další zdravotní rizika. Tyto vzorce užívání vyvolávají otázky například ohledně typu a přiměřenosti jehel a injekčních stříkaček poskytovaných uživatelům na pouličních otevřených drogových scénách, pro které je nyní charakteristické užívání více drog zároveň. Existuje další obava, že omezení služeb během omezení volného pohybu osob v souvislosti s pandemií covidu-19 měla nepříznivý dopad na testování na infekce související s drogami, jako je HIV a HCV, a na kanály zaměřené na péči o zranitelnější a marginalizované skupiny uživatelů drog, včetně osob bez domova.

Syntetická stimulancia a různé další látky jsou užívány za účelem usnadnění a zlepšení sexu v rámci sexualizovaného užívání drog různými skupinami, především však mezi muži majícími sex s muži, který se označuje jako chemsex. Přestože je tato definice nepřesná, obvykle se používá k označení prostředí nebo událostí, ve kterých může docházet jak k vysoce rizikovému užívání drog, tak k vysoce rizikovému sexuálnímu chování. Tyto drogy mohou sahat od stimulancií, jako je metamfetamin, kokain a syntetické katinony, po alkohol, tlumivé látky, jako jsou GHB/GBL, a disociativa, jako je ketamin. Přestože je obtížné odhadnout míru rozšíření chemsexu, informace z výzkumných studií naznačují, že se jedná o problém, který se vyskytuje – i když v malém měřítku a mezi specifickými podskupinami uživatelů drog – v celé Evropě. Výzvou zůstává spolupráce s osobami, které se podílejí na těchto formách vysoce rizikového chování, a poskytování účinných reakcí v oblasti minimalizace škod, přičemž je pravděpodobné, že bude zapotřebí vypracování na míru uzpůsobených intervencí k minimalizaci škod přímo tohoto chování. V této oblasti budou pravděpodobně zapotřebí rovněž silná víceagenturní partnerství mezi subjekty poskytujícími služby zaměřené na sexuální zdraví a službami zaměřenými na minimalizaci škod.

Nové výzvy a příležitosti k minimalizaci škod

Přestože je konopí nejčastěji užívanou nelegální drogou v Evropě, lze tvrdit, že se rovněž jedná o oblast, v níž často chybí poradenství a intervence k minimalizaci škod. Uživatelé konopí v Evropě běžně kouří tuto drogu společně s tabákem, přičemž nerozvinutou oblastí pro vypracování přístupů zaměřených na minimalizaci škod je zvážení toho, co by mohlo v této skupině představovat účinné intervence k minimalizaci škod souvisejících s kouřením. Obecněji řečeno, s tím, jak se mění druhy a formy konopných produktů dostupných v Evropě, se mění i úvahy o důsledcích, které tento vývoj má na opatření k minimalizaci škod. Celkově mají nyní konopné produkty, jak z hašiše, tak z rostlinného konopí, vyšší potenci (obsahují více THC), než tomu bylo v minulosti, přičemž vysoce potentní konopné produkty jsou spojovány s akutními a chronickými škodlivými účinky. Kromě toho se rozšířila rozmanitost typů produktů, které jsou nyní k dispozici v podobě produktů určených ke konzumaci, e-liquidů a extraktů. Tyto změny přinášejí nové potenciální výzvy při určování toho, co představuje účinné intervence v oblasti minimalizaci škod, jakož i příležitosti k jejich zavádění za účelem minimalizace škod. 

Užívání konopí není jedinou oblastí, ve které mají přístupy k minimalizaci škod potenciál hrát zásadnější roli. Jak je uvedeno jinde v letošní Evropské zprávě o drogách, objevují se také známky rostoucího zájmu uživatelů o méně běžně známé látky, včetně disociativ a psychedelických látek, jako je oxid dusný a ketamin. Tyto látky mají potenciál způsobit možné škody, přičemž některé vzorce jejich užívání pravděpodobně zvyšují riziko nepříznivých důsledků, což vytváří potenciální příležitosti k rozvoji přístupů zaměřených na minimalizaci škod.

I když některé reakce v oblasti minimalizace škod zůstávají v některých evropských zemích kontroverzní, je do značné míry přijímán celkový koncept, že opatření k minimalizaci škod založená na důkazech jsou významnou součástí vyvážených protidrogových politik. Kontexty, v nichž služby zaměřené na minimalizaci škod fungují, důkazní základna, která podporuje jejich práci, a to, co představuje standardy kvality péče v této oblasti, proto zůstávají klíčovými oblastmi pro další rozvoj a politické úvahy. Pokud jde o budoucnost, vyvíjející se hrozby pro veřejné zdraví vyplývající z dynamických trhů s nelegálními drogami v Evropě poukazují na rostoucí potřebu vyhodnotit nové a vyvíjející se modely poskytování služeb, které mohou být potřebné k ochraně zdraví osob ohrožených nepříznivými dopady vyplývajícími ze složitějších vzorců užívání, nových látek a směsí, nebo spojeny s konkrétními podskupinami nebo prostředími.

Publikace Zdravotní a sociální intervence při řešení problémů s drogami: evropský průvodce vydaná centrem EMCDDA obsahuje podrobné informace pro ty, kteří se chtějí dozvědět více o existujících důkazech o relativní účinnosti intervencí v oblasti minimalizace škod a jiných forem intervence.

Hlavní údaje a trendy

Programy výměny jehel a injekčních stříkaček

  • Programy výměny jehel a injekčních stříkaček jsou také široce dostupnou a standardní součástí služeb zaměřených na minimalizaci škod. V roce 2022 měly programy výměny jehel a injekčních stříkaček zavedeny všechny členské státy EU a Norsko. Pokrytí těmito programy a přístup k nim zůstávají výzvou, neboť pouze 5 ze 17 zemí EU, které mají k dispozici údaje, dosáhlo v roce 2022 cílů stanovených organizací WHO v oblasti poskytování služeb(obrázek 13.4).

Obrázek 13.4. Distribuce jehel a injekčních stříkaček a pokrytí léčbou opiodními agonisty ve vztahu k cílům WHO pro rok 2020, za rok 2022 nebo poslední dostupný odhad

Data o pokrytí jsou založena na nejnovějších národních odhadech injekčního užívání drog a vysoce rizikového užívání opioidů v porovnání s daty o činnostech zaměřených na minimalizaci škod (za maximálně 2 roky). Odhadované pokrytí léčbou opioidními agonisty v Belgii vychází ze studie provedené na lokální úrovni v roce 2019.

Léčba opioidními agonisty

  • Léčbu opioidními agonisty lze považovat za účinnou formu protidrogové léčby a také za model poskytování služeb, který řeší některé cíle v oblasti minimalizace škod. Léčba opioidními agonisty je dobře zavedená intervence, která je prováděna ve všech evropských zemích a je uznávána jako faktor, který přispívá ke snižování počtu úmrtí v důsledku předávkování. Na léčebných klinikách v Evropě je předepisována řada léčivých přípravků obsahujících opioid, ale metadon je nejpoužívanější, přičemž přibližně 56 % klientů závislých na opioidních agonistech je léčeno léčivými přípravky na bázi buprenorfinu, zatímco dalších 35 % je léčeno léčivými přípravky na bázi buprenorfinu.

Programy poskytování naloxonu pro domácí aplikaci

  • Do roku 2022 hlásilo 16 evropských zemí zavedení programů poskytování naloxonu pro domácí aplikaci, které zahrnují pilotní projekty s cílem předcházet úmrtím v důsledku předávkování, a 10 zemí uvádí, že otevřely alespoň jednu aplikační místnost s cílem usnadnit bezpečnější užívání drog a předcházet různým zdravotním problémům (obrázek 13.5).

Obrázek 13.5. Dostupnost naloxonu pro domácí aplikaci v Evropě
 

Údaje za členské státy EU, Turecko a Norsko za rok 2023 nebo za poslední rok.

Služby pro testování drog

  • Dvanáct evropských zemí uvádí, že provozuje určitý typ služby pro testování drog. Cílem těchto služeb je předcházet škodám tím, že lidem umožní zjistit, jaké chemické látky jsou obsaženy v jimi zakoupených nelegálních látkách, a v některých případech poskytovat přístup k poradenství nebo krátkým intervencím. Analytické techniky využívané těmito službami sahají od sofistikovaných technologií, které mohou poskytnout informace o síle a obsahu široké škály látek, až po metody, které jednoduše prokazují přítomnost nebo nepřítomnost určité konkrétní drogy (obrázek 13.6).

Obrázek 13.6. Znázornění škály dostupných technologií pro testování drog a jejich relativní přesnosti a spolehlivosti

Technologie testování drog seřazeny podle zvyšující se přesnosti a spolehlivosti výsledků:

  • Více metod
    (nejpřesnější a nejspolehlivější)
  • Vysokoúčinná kapalinová chromatografie
  • Fourierova transformační spektroskopie
  • Tenkovrstvá chromatografie
  • Souprava pro testování činidel
    (nejméně přesné a nejméně spolehlivé)

Aplikační místnosti

  • Přestože se aplikační místnosti staly poněkud přijatelnější reakcí v oblasti minimalizace škod, jejich zřizování je v některých zemích stále problematické. V roce 2023 mělo zařízení tohoto typu v provozu 10 zemí EU a Norsko (obrázek 13.7). Tam, kde se vyskytují multikulturní populace a noví přistěhovalci, je žádoucí pro vysoce rizikové uživatele drog zvýšit počet informačních sdělení o snižování škod v jejich jazyce.

Obrázek 13.7. Umístění a počet aplikačních místností v celé Evropě, 2023
 

Zdroj: European Network of Drug Consumption Rooms, ENDCR (Evropská síť aplikačních místností ) a Correlation – European Harm Reduction Network, C-EHRN (Korelace – Evropská síť pro minimalizaci škod).

Upozorňujeme, že všechny zde používané zeměpisné souřadnice jsou pouze přibližné.

Intervence ve věznicích

  • Údaje centra EMCDDA o intervencích v oblasti minimalizace škod a léčby drogové závislosti, které byly v roce 2022 k dispozici ve věznicích, ukazují, že kontinuita léčby opioidními agonisty byla zajištěna ve všech členských státech EU kromě Slovenska a v Turecku. Zahájení léčby opioidními agonisty ve vězení nebylo povoleno ve dvou zemích (Bulharsko, Slovensko). Programy výměny jehel a injekčních stříkaček byly dostupné ve věznicích ve 3 zemích: ve všech věznicích ve Španělsku a Lucembursku (2 věznice) a v jedné ženské věznici v Německu. Naloxon pro domácí aplikaci byl k dispozici v 7 zemích (Německo, Estonsko, Irsko, Francie, Itálie, Litva, Norsko) (obrázek 13.8).

Obrázek 13.8. Dostupnost intervencí souvisejících s drogami a dalších intervencí v oblasti zdravotní a sociální péče zaměřených na osoby, které užívají drogy a jsou ve vězení, EU+2, 2022
Počet zemí, které hlásí formální dostupnost intervencí ve věznicích

Situace v Evropě podle typu intervence ve vězení

 

Zdroj: Vězeňství a drogy v Evropě: současné a budoucí výzvy (EMCDDA, 2021), aktualizováno o nejnovější údaje z vězeňských pracovních sešitů 2023, národní kontaktní místa centra EMCDDA.

Zdrojové údaje

Údaje použité k vytvoření infografik a grafů na této stránce naleznete níže.


Top