Nové psychoaktivní látky – současná situace v Evropě (Evropská zpráva o drogách 2024)

Pro trh s novými psychoaktivními látkami je typický velký počet látek, byly zjištěny poprvé, přičemž každý rok jsou odhalovány další nové látky. Na této stránce naleznete přehled drogové situace v Evropě, pokud jde o nové psychoaktivní látky, doplněný o informace ze systému včasného varování EU týkající se záchytů a látek, které byly v Evropě zjištěny poprvé. Mezi tyto nové látky patří syntetické a polosyntetické kanabinoidy, syntetické katinony, nové syntetické opioidy a nitazeny.
Tato stránka je součástí Evropské zprávy o drogách 2024, každoročního přehledu centra EMCDDA o drogové situaci v Evropě.
Poslední aktualizace: 11. června 2024
Výskyt nových potentních látek a jejich neúmyslné užívání vyvolávají obavy o zdraví.
Pro trh s novými psychoaktivními látkami je typický velký počet látek, byly zjištěny poprvé, přičemž každý rok jsou odhalovány další nové látky. Pojem „nové psychoaktivní látky“ zahrnuje širokou škálu látek, které nejsou regulovány mezinárodními úmluvami o kontrole drog, ačkoli některé z nich mohou podléhat vnitrostátním regulačním opatřením. V roce 2022 členské státy EU zachytily rekordních 30,7 tuny nových psychoaktivních látek (viz Záchyty nových psychoaktivních látek níže).
Nejnovější údaje ukazují, že výrobci drog stále vytvářejí nové látky, aby se vyhnuli právním kontrolám, ačkoli se zdá, že tempo, jakým nové psychoaktivní látky nyní vstupují na trh, se zpomaluje. V letech 2016–2022 se na trhu každoročně poprvé objevilo přibližně 50 nových psychoaktivních látek; v roce 2023 tento počet klesl na 26. Kromě toho je každoročně na trhu zjištěno přibližně 400 dříve hlášených nových látek.
Obecně platí, že zdravotní rizika spojená s těmito novými sloučeninami jsou obvykle neznámá, ačkoli některé z nich zjevně představují pro uživatele akutní riziko vážných nebo dokonce smrtelných otrav či jiných zdravotních problémů. Zdá se, že legislativní kontroly a další regulační opatření přijatá v Evropě a zemích původu mimo EU postupem času přispěly ke snížení počtu nových derivátů některých typů drog, zejména těch, na které byly tyto kontroly a opatření konkrétně zaměřeny, jako je fentanyl. Stále se však objevují další látky, vyvinuté tak, aby se vyhnuly obecným definicím v právních předpisech, přičemž Čína a Indie zůstávají důležitými zdrojovými zeměmi těchto látek nebo prekurzorů potřebných k jejich výrobě.
Uživatelé konopí riskují neúmyslné vystavení se syntetickým kanabinoidům
Zjištěných 9 nových kanabinoidů, z nichž 4 jsou polosyntetické kanabinoidy, představovalo přibližně třetinu nových látek poprvé nahlášených do systému včasného varování EU v roce 2023 (viz Nově nahlášené psychoaktivní látky, níže).
Pokračující výskyt nových látek v této oblasti zvyšuje obavy, že uživatelé konopí mohou být vystaveni riziku neúmyslného užití syntetických kanabinoidů. Konopí s příměsemi může vypadat podobně jako přírodní konopí a může být nic netušícím uživatelům prodáváno jako běžné konopí. Je proto možné, že tyto produkty s příměsemi jsou dostupnější, ale často nebývají odhaleny.
Syntetické kanabinoidy jsou často vysoce potentní látky a u produktů s příměsemi hrozí riziko otravy. Dalším předmětem znepokojení je fakt, že od roku 2021 jsou na nelegálním evropském trhu stále častěji dostupné konopné produkty určené ke konzumaci (potraviny, často ve formě „sladkostí“, které obvykle obsahují konopný výtažek). Kromě rizik, která tyto produkty představují kvůli obsahu THC a možnosti, že je lze zaměnit za legální komerční produkty, zejména u dětí, panují obavy, že některé z těchto produktů mohou obsahovat syntetické kanabinoidy. Od roku 2019 nejméně 5 zemí uvádí, že zaznamenaly produkty určené ke konzumaci ve formě cukrovinek obsahující syntetické kanabinoidy (želatinové „gumové figurky“). V Evropské unii byly zaznamenány případy závažných otrav po požití cukrovinek obsahujících syntetické kanabinoidy.
Syntetické kanabinoidy se někdy objevují i ve vzorcích jiných drog. Například ve Francii, konkrétně v Paříži, bylo v květnu 2023 hlášeno neobvyklé a neočekávané propuknutí nefatálních otrav, které se týkaly více než 20 osob a byly způsobeny heroinem obsahujícím příměsi syntetických kanabinoidů. Přibližně ve stejné době, v dubnu 2023, nahlásila Litva záchyt podobného vzorku heroinu obsahujícího příměsi.
Zdravotní rizika spojená s užíváním HHC a jiných polosyntetických kanabinoidů jsou i nadále nedostatečně prozkoumána
Vyskytly se nové problémy v oblasti regulace a obavy ohledně potenciální interakce mezi komercializací konopných derivátů a trhem s rekreačními drogami. V roce 2022 se na evropském drogovém trhu začaly poprvé objevovat polosyntetické kanabinoidy, které nepodléhají regulaci podle mezinárodních protidrogových právních předpisů. Prvním byl HHC (hexahydrokanabinol), který byl identifikován v květnu 2022 a do prosince 2023 jej nahlásilo 23 členských států EU a Norsko. V březnu 2024 byl HHC uveden na seznamu regulovaných látek v nejméně 18 členských státech EU. Na evropském trhu s drogami bylo identifikováno také 5 dalších polosyntetických kanabinoidů, a to HHC acetát, hexahydrokanabiforol, tetrahydrokanabihorol a hexahydrokanabihexol. Zdá se pravděpodobné, že tyto látky se vyrábějí z kanabidiolu získaného z konopí s nízkým obsahem THC. Zpočátku se polosyntetické kanabinoidy pašovaly ze Spojených států amerických. Nyní se však objevují náznaky, že se vyrábějí i v Evropě. Na internetu a v obchodech se prodávají jako „legální“ náhražky konopí a zahrnují konopí ve spreji nebo ve směsi s HHC, které vypadá a voní jako konopí, a také vapy a produkty určené ke konzumaci. Účinky HHC na člověka nebyly dostatečně zkoumány, ale podle neoficiálních zpráv o spotřebitelích mohou být subjektivně podobné účinkům konopí. Některé z dostupných produktů jsou však dostupné ve formě, která může obsahovat vysoké dávky, což vyvolává obavy ohledně možných nepříznivých účinků na zdraví. Je zapotřebí dalšího výzkumu ohledně důsledků užívání těchto látek, zejména ve vyšších dávkách, přičemž v současné době nedostatek spolehlivých údajů z monitorování ztěžuje posouzení jejich dostupnosti a veškerých rizik spojených s jejich užíváním.
Syntetické katinony získávají na evropském trhu se stimulancii stále větší význam
V některých částech Evropy byly nově zjištěny syntetické katinony, které se staly náhražkou stimulancií, jako je amfetamin.
V roce 2022 bylo v Evropě nadále zachycováno velké množství katinonů, jako je 3-CMC a 3-MMC, které byly většinou pašovány z Indie, což svědčí o důležité roli, jež tyto drogy v některých zemích nyní hrají. Tato skutečnost vyvolává obavy, k nimž přispívají i informace, že katinony se nyní stále častěji vyrábějí i v Evropě. Katinony se rovněž prodávají spolu s jinými drogami nebo jako jiné drogy, což potenciálně zvyšuje riziko poškození zdraví uživatelů. V letech 2022 a 2023 zaznamenal systém včasného varování EU nárůst hlášení o syntetických katinonech prodávaných pod zavádějícím označením jako MDMA nebo používaných jako příměsi v produktech prodávaných jako MDMA.
Nitazeny: nová a rostoucí zdravotní hrozba
Nové syntetické opioidy jsou často vysoce potentní, což znamená, že k vytvoření velkého počtu dávek pro běžné uživatele může stačit malé množství těchto látek, a tyto drogy tak mohou představovat zvýšené riziko život ohrožujícího předávkování. V Severní Americe je syntetický opioid fentanyl hlavní příčinou ohrožení veřejného zdraví s vysokou mírou úmrtnosti. Ačkoli tyto drogy dosud v rámci evropské drogové problematiky nehrály významnou roli, nyní existují obavy, že rizika v této oblasti narůstají. Nové syntetické opioidy jsou spojovány s přímými drogovými úmrtími v Evropě, přičemž nedávné zprávy z Estonska, Lotyšska a Litvy naznačují, že tyto látky nyní představují významný podíl úmrtí v důsledku předávkování v těchto zemích. V roce 2022 bylo v Evropě spojeno s fentanylem a fentanylovými deriváty nejméně 163 úmrtí. Mnohá z nich souvisela s fentanylem získaným nelegálně z lékařského prostředí, na rozdíl od fentanylu vyráběného pro nelegální trh s drogami.
V roce 2023 bylo do systému včasného varování EU oficiálně nahlášeno 7 nových syntetických opioidů, přičemž 6 z nich patří do skupiny vysoce potentních benzimidazolových (nitazenových) opioidů. Jedná se o nejvyšší počet nitazenových opioidů hlášených za jeden rok. Od roku 2019 oznámilo dostupnost nitazenu na trhu nejméně 20 zemí EU. Nitazenové opioidy se podle všeho objevily v důsledku kontrolních opatření zavedených v zemích jeho výroby i jinde s cílem snížit dostupnost derivátů fentanylu. Předběžné zprávy z roku 2023 naznačují nárůst počtu úmrtí spojených s nitazeny v Estonsku a Lotyšsku. Kromě toho byly v Irsku a Francii hlášeny lokální případy otrav způsobených nitazeny, které byly prodávány pod zavádějícím označením jako heroin.
Existují také zprávy, které naznačují zvýšenou míru zjištění padělaných léčivých přípravků obsahujících nitazenové opioidy. Výskyt nitazenů doprovází i další vývoj na trhu, kde se objevují nové syntetické opioidy v kombinaci s jinými látkami. Mezi ně patří v roce 2021 nově zaznamenaný výskyt směsi „tranq-dope“, kde se nové syntetické opioidy mísí se sedativem a analgetikem xylazinem určeným pro zvířata, a v roce 2022 směsi „benzo-dope“, ve které se nové syntetické opioidy mísí s novými benzodiazepiny (např. bromazolamem).
Evropský trh s opioidy může být ovlivněn i vývojem v jiných zemích. V této souvislosti je třeba zmínit zejména nedávný zákaz pěstování máku v Afghánistánu, který zřejmě vedl k dramatickému snížení produkce opia. I když je ještě příliš brzy na předjímání důsledků, může to vést ke snížení dodávek heroinu do Evropy. Pokud by k tomu došlo, existuje obava, že by nové syntetické opioidy mohly patřit mezi drogy nahrazující heroin, což by mohlo zvýšit rizika spojená s užíváním opioidů.
Obecněji řečeno, výskyt vysoce potentních syntetických opioidů vyžaduje, abychom přezkoumali, zda současné přístupy používané k prevenci, léčbě a snižování škod způsobených problémy spojenými s opioidy nadále odpovídají svému účelu. Bylo například navrženo, že je třeba přezkoumat přístupy k poskytování opioidního antagonisty naloxonu, neboť může být nutné upravit modely péče tak, aby účinněji reagovaly potřeby osob, které užily nové syntetické opioidy nebo směsi obsahující nové syntetické opioidy a další látky.
Hlavní údaje a trendy
Nově nahlášené psychoaktivní látky
- Na konci roku 2023 monitorovalo centrum EMCDDA více než 950 nových psychoaktivních látek, z nichž 26 bylo v Evropě hlášeno v roce 2023 poprvé (obrázek 7.1 a tabulka 7.1).
- V roce 2022 bylo při záchytech zjištěno přibližně 400 nových psychoaktivních látek (obrázek 7.2).
- V roce 2023 bylo do systému včasného varování EU nahlášeno 9 nových kanabinoidů, čímž se celkový počet monitorovaných látek zvýšil na 254.
- Od roku 2009 bylo na evropském drogovém trhu identifikováno celkem 81 nových opioidů, přičemž v roce 2023 bylo oznámeno 7 nových látek (1 v roce 2022, 6 v roce 2021), z nichž 6 byly vysoce potentní nitazenové opioidy, které mohou být v některých případech stokrát silnější než heroin. V Evropě bylo dosud identifikováno 16 nitazenů (obrázek 7.3).
Obecný název | Název podle IUPAC | Klasifikace EMCDDA | Datum formálního oznámení | Země |
---|---|---|---|---|
N-desethyl isotonitazen | N-ethyl-2-[2-[(4-izopropoxyfenyl)methyl]-5-nitro-benzimidazol-1-yl]ethanamin | Opioidy | 22. prosince 2023 | Portugalsko |
N-desethyl etonitazen | 2-[2-[(4-ethoxyfenyl)methyl]-5-nitro-benzimidazol-1-yl]-N-ethyl-ethanamin | Opioidy | 21. prosince 2023 | Švédsko |
A-PBITMO | (Adamantan-1-yl)(3-pentyl-2-thioxo-2,3-dihydro-1H-benzo[d]imidazol-1-yl)methanon | Kanabinoidy | 18. prosince 2023 | Německo |
2C-T | 2-[2,5-dimethoxy-4-(methylsulfanyl)fenyl]ethan-1-amin | Fenetylaminy | 14. prosince 2023 | Rakousko |
Metonitazepyn | 2-(4-methoxybenzyl)-5-nitro-1-(2-(pyrrolidin-1-yl)ethyl)-1H-benzo[d]imidazol | Opioidy | 23. října 2023 | Švédsko |
Hexahydrokanabihexol (HHCH) | 3-hexyl-6,6,9-trimethyl-6a,7,8,9,10,10a-hexahydrobenzo[c]chromen-1-ol | Kanabinoidy | 18. září 2023 | Švédsko |
Tetrahydrokanabihorol (THCP) | 3-heptyl-6a,7,8,10a-tetrahydro-6,6,9-trimethyl-6H-dibenzo[b,d]pyran-1-ol | Kanabinoidy | 13. září 2023 | Belgie |
Protonitazepyn | 5-nitro-2-[(4-propoxyphenyl)methyl]-1-(2-pyrrolidin-1-ylethyl)benzimidazol | Opioidy | 31. července 2023 | Slovinsko |
1T-LSD | N,N-diethyl-7-methyl-4-(thiofen-2-karbonyl)-4,6,6a,7,8,9-hexahydroindolo[4,3-fg]Quinolin-9-karboxamid | Ostatní | 14. července 2023 | Německo |
NMDMSB | 1-naftyl 4-methyl-3-(dimethylsulfamoyl)-benzoát | Kanabinoidy | 3. července 2023 | Maďarsko |
3’-Me-PVP | 1-(3-methylfenyl)-2-(pyrrolidin-1-yl)pentan-1-one | Katinony | 8. června 2023 | Švédsko |
CUMYL-3TMS-PRINACA | N-(2-phenylpropan-2-yl)-1-(3-(trimethylsilyl)propyl)-1H-indazol-3-karboxamid | Kanabinoidy | 30. května 2023 | Švédsko |
N-sec-butyl-pentedron | 2-[(butan-2-yl)amino]-1-fenylpentan-1-one | Katinony | 17. května 2023 | Francie |
MDMB-BINACA | methyl 2-(1-butyl-1H-indazol-3-karboxamido)-3,3-dimethylbutanoát | Kanabinoidy | 11. května 2023 | Švédsko |
4’-Chloro deschloroalprazolam | 6-(4-chlorofenyl)-1-methyl-4H-[1,2,4]triazolo[4,3-a][1,4]benzodiazepin | Benzodiazepiny | 24. dubna 2023 | Irsko |
Tetrahydrokanabidiol (H4-CBDε) | 2-(2-isopropyl-5-methylcyklohexyl)-5-pentylbenzen-1,3-diol | Kanabinoidy | 3. dubna 2023 | Švédsko |
ADMB-3TMS-PRINACA | N-(1-amino-3,3-dimethyl-1-oxobutan-2-yl)-1-(3-(trimethylsilyl)propyl)-1H-indazole-3-karboxamid | Kanabinoidy | 31. března 2023 | Německo |
n-pyrrolidinyl-3,4-DMA | 1-[2-(3,4-dimethoxyfenyl)-1-methylethyl]-pyrrolidin | Fenetylaminy | 23. března 2023 | Irsko |
N-cyklohexyl butylon | 1-(1,3-benzodioxol-5-yl)-2-(cyklohexylamino)butan-1-on | Katinony | 14. března 2023 | Španělsko |
2'-Fluoro-2-fluoro-3-methylfentanyl | N-(1-(2-fluorophenethyl)-3-methylpiperidin-4-yl)-N-(2-fluorophenyl)propionamid | Opioidy | 3. března 2023 | Německo |
Ethyleneoxynitazen | 2-{2-[(2,3-dihydro-1-benzofuran-5-yl)methyl]-5-nitro-1H-benzimidazol-1-yl}-N,N-diethylethan-1-amin | Opioidy | 24. února 2023 | Estonsko |
Iso-3-MMC | 1-(methylamino)-1-(3-methylfenyl)propan-2-ond | Ostatní | 15. února 2023 | Rakousko |
Etomethazene | 2-[(4-ethoxyfenyl)methyl]-N,N-diethyl-5-methyl-1H-benzimidazol-1-ethanamin | Opioidy | 19. ledna 2023 | Švédsko |
2-Bromomeskaline | 2-(2-bromo-3,4,5-trimethoxyfenyl)ethanamin | Fenetylaminy | 12. ledna 2023 | Rakousko |
2,6-Dibrommeskalin | 2-(2,6-dibromo-3,4,5-trimethoxyphenyl)ethanamin | Fenetylaminy | 12. ledna 2023 | Rakousko |
Hexahydrokannabiforol (HHC-P) | 3-Heptyl-6a,7,8,9,10,10a-hexahydro-6,6,9-trimethyl-6H-dibenzo[b,d]pyran-1-ol | Kanabinoidy | 6. ledna 2023 | Slovinsko |
Záchyty nových psychoaktivních látek
- V roce 2022 oznámilo 24 zemí zachycení 281 kilogramů (385 kilogramů v roce 2021) syntetických kanabinoidů jako rostlinného materiálu. Rostlinné konopné produkty s nízkým obsahem THC tvořily přibližně 30 % těchto zachycených materiálů, což představuje 76 kilogramů (242 kilogramů v roce 2021), které nahlásilo 10 zemí. Vzorky byly označovány jako „konopí“ nebo jako látky s obsahem THC, CBD nebo CBG.
- V roce 2022 připadalo na členské státy EU téměř 26 390 ze 38 860 záchytů nových psychoaktivních látek hlášených v Evropské unii, Norsku a Turecku, což představuje 30,7 ze 31,8 tuny zachycených drog (obrázek 7.4). Tento nárůst byl způsoben malým počtem velkých záchytů katinonů (3-CMC, 3-MMC, 2-MMC) a ketaminu (obrázek 7.5). Kromě toho bylo zachyceno 1 472 litrů kapalin obsahujících nové psychoaktivní látky, zejména GBL (1 115 litrů) a 4-CMC (96 litrů).
- V roce 2022 představovalo pouhých pět látek více než 90 % množství nových psychoaktivních látek zachycených v zemích EU: 4 katinony (3-CMC, 3-MMC, 2-MMC a N-ethylnorpentedron, celkem 24,8 tun) a ketamin (2,8 tuny, což je nárůst oproti 0,87 tunám v roce 2021) (obrázek 7.5).
- V roce 2022 bylo do systému včasného varování EU nahlášeno 749 záchytů nových opioidů, z nichž 40 % obsahovalo karfentanil a 22 % tramadol. Celkem bylo zachyceno 16,6 kilogramu nových opioidů, přičemž 50 % (8,2 kg) obsahovalo karfentanil a 31 % (5,2 kg) tramadol. K většině záchytů došlo v severní Evropě, přičemž Estonsko, Lotyšsko, Litva, Švédsko a Finsko nahlásily 87 % záchytů a 67 % (11,1 kg) zachyceného množství.
Na základě všech fyzických forem vyjádřených v kilogramech.
Prevalence užívání nových psychoaktivních látek
-
Národní odhady užívání nových psychoaktivních látek (vyjma ketaminu a GHB) v posledním roce mezi mladými dospělými (ve věku 15–34 let) se pohybují od 0,1 % v Lotyšsku a Norsku po 5,1 % v Rumunsku. Podle odhadu vyjádřeného v nejnovější evropské studii (viz ESPAD 2019) z roku 2019 mezi studenty ve věku 15–16 let se užití nových psychoaktivních látek alespoň jednou v životě pohybovalo od 0,9 % do 6,6 %, přičemž celoživotní prevalence užití syntetických kanabinoidů se pohybovala mezi 1,1 % a 5,2 % a v případě syntetických katinonů mezi 0,2 % a 2,5 %.
Zkratky
Zkratka | Chemický název |
---|---|
2-MMC | 2-methylmethkathinon |
3-CMC | 3-chloromethkathinon |
3-MMC | 3-methylmethkathinon |
4-CMC | 4-chloromethkathinon, klefedron |
4-MMC | 4-methylmethkathinon, mefedron |
CBD | kanabidiol |
CBG | kanabigerol |
GHB | gama-hydroxybutyrát |
GBL | gama-butyrolakton |
HHC | hexahydrokanabinol |
THC | tetrahydrokanabinol |
Zdrojové údaje
Úplný soubor zdrojových údajů pro Evropskou zprávu o drogách 2024, včetně metadat a metodických poznámek, je k dispozici v našem katalogu dat.
Dílčí soubor údajů použitý k sestavení infografik, grafů a podobných prvků na této stránce naleznete níže.