Új pszichoaktív anyagok – a jelenlegi helyzet Európában (2024. évi európai kábítószer-jelentés)

cover of the European Drug Report 2024: NPS

Az új pszichoaktív anyagok piacát az újonnan megjelenő anyagok nagy száma jellemzi, és minden évben újabbakat fedeznek fel. Ezen az oldalon áttekintés található az európai kábítószerhelyzetről az új pszichoaktív anyagok szempontjából, az európai uniós korai jelzőrendszerből származó, az Európában első alkalommal észlelt lefoglalásokra és anyagokra vonatkozó információkkal alátámasztva. A lefedett új anyagok közé tartoznak a szintetikus és félszintetikus kannabinoidok, a szintetikus katinonok, az új szintetikus opioidok és a nitrazének. 

Ez az oldal az EMCDDA európai kábítószer-helyzetet bemutató éves áttekintésének, a 2024. évi európai kábítószer-jelentésnek a része.

Legutóbbi frissítés: 2024. június 11.

A nagy hatóértékű új anyagok megjelenése és véletlen fogyasztása egészségügyi aggályokat vet fel

Az új pszichoaktív anyagok piacát az újonnan megjelenő anyagok nagy száma jellemzi, és minden évben újabbakat fedeznek fel. Az „új pszichoaktív anyagok” kifejezés a nemzetközi kábítószerellenőrzési egyezmények által nem ellenőrzött anyagok széles körét fedi le, bár némelyikükre nemzeti szabályozási intézkedések vonatkozhatnak. 2022-ben az uniós tagállamok rekordmennyiségű, 30,7 tonna új pszichoaktív anyagot foglaltak le (lásd alább az Új pszichoaktív anyagok lefoglalásai című részt).

A legfrissebb adatok azt mutatják, hogy a kábítószer-előállítók továbbra is új anyagokat hoznak létre, hogy elkerüljék a jogi szabályozást, bár úgy tűnik, hogy az új pszichoaktív anyagok piacra kerülésének üteme lassul. 2016 és 2022 között minden évben jellemzően körülbelül 50 új pszichoaktív anyag jelent meg első alkalommal a piacon; ez 2023-ban 26-ra esett vissza. Emellett minden évben körülbelül 400, korábban jelentett új anyagot észlelnek a piacon.

Általánosságban elmondható, hogy az ilyen új vegyületek egészségügyi kockázatai általában ismeretlenek, bár némelyikük egyértelműen súlyos vagy akár halálos kimenetelű mérgezések vagy egyéb egészségügyi problémák akut kockázatát jelentik a fogyasztók számára. Idővel úgy tűnik, hogy az Európában és az EU-n kívüli forrásországokban hozott jogszabályi és egyéb szabályozási intézkedések hozzájárultak egyes kábítószertípusok új származékai számának csökkenéséhez, különösen azokéhoz, amelyeket kifejezetten célba vettek, mint például a fentanil. Folyamatosan jelennek meg azonban más anyagok, amelyeket úgy terveztek, hogy megkerüljék a jogszabályokban szereplő általános meghatározásokat, ezeknek az anyagoknak vagy az előállításukhoz szükséges prekurzoroknak pedig továbbra is fontos forrása Kína és India.

A kannabisz-fogyasztók a szintetikus kannabinoidoknak való nem szándékos kitettséget kockázatatják

Az azonosított 9 új kannabinoid, amelyek közül 4 félszintetikus kannabinoid, a 2023-ban az európai uniós korai jelzőrendszerbe első alkalommal bejelentett új anyagok körülbelül egyharmadát tette ki (lásd alább a Bejelentett új pszichoaktív anyagok részt).

Az új anyagok folyamatos megjelenése ezen a területen további aggályokat vet fel azzal kapcsolatban, hogy a kannabisz-fogyasztók a szintetikus kannabinoidokkal való véletlen érintkezés kockázatának lehetnek kitéve. A hamisított kannabisz a nem hamisított kannabiszhoz hasonlóan nézhet ki, és a gyanútlan fogyasztókat megtévesztve kannabiszként lehet értékesíteni. Ezért előfordulhat, hogy az ilyen hamisított termékek szélesebb körben hozzáférhetők, de gyakran észrevétlenek maradnak.

A szintetikus kannabinoidok gyakran nagy hatóértékű anyagok, és a hamisított termékeknél fennáll a mérgezés kockázata. Ugyancsak aggodalomra ad okot, hogy az európai illegális piacon 2021 óta egyre jobban hozzáférhetők az ehető kannabisztermékek (élelmiszerek, gyakran édességek formájában, amelyekbe jellemzően kannabiszkivonatot kevernek). Amellett, hogy ezek a termékek THC-tartalmuk miatt kockázatot jelentenek, és – különösen a gyermekek esetében – fennáll annak a lehetősége, hogy összetéveszthetik őket legális kereskedelmi termékekkel, az a probléma is felmerül, hogy a termékek némelyike szintetikus kannabinoidokat tartalmaz. 2019 óta legalább 5 ország számolt be szintetikus kannabinoidokat tartalmazó, édesség (gumicukorka) formájú ehető termékek azonosításáról. Az Európai Unióban jelentések érkeztek szintetikus kannabinoidokkal átitatott édességek lenyelését követő súlyos mérgezések eseteiről.

Szintetikus kannabinoidok néha más kábítószerek mintáiban is megjelennek. 2023 májusában például Párizsban (Franciaország) több mint 20 embert érintően, szokatlan és váratlan, nem halálos mérgezéssorozatról számoltak be, amelyet szintetikus kannabinoidokkal kevert heroin okozott. Ugyanebben az időben, 2023 áprilisában Litvánia hasonló hamisított heroinminta lefoglalásáról számolt be.

A HHC és egyéb félszintetikus kannabinoidok egészségügyi kockázatai továbbra sem eléggé ismertek

A kannabiszszármazékok kereskedelmi forgalomba hozatala és a rekreációs kábítószerek piaca közötti lehetséges kölcsönhatással kapcsolatban új szabályozási kihívások és aggályok merültek fel. 2022-ben első alkalommal jelentek meg az európai kábítószerpiacon a nemzetközi kábítószertörvények által nem szabályozott félszintetikus kannabinoidok. Az első a HHC (hexahidrokannabinol) volt, amelyet 2022 májusában azonosítottak, és amelyet 2023 decemberéig 23 uniós tagállam és Norvégia jelentett be. 2024 márciusától a HHC-t legalább 18 uniós tagállamban az ellenőrzött kábítószerek közé sorolják. Az európai kábítószerpiacon öt másik félszintetikus kannabinoidot is azonosítottak, a HHC-acetátot, a hexahidrokannabiforolt, a tetrahidrokannabidiolt, a tetrahidrokannabiforolt és a hexahidrokannabihexolt. Valószínűnek tűnik, hogy ezeket az anyagokat alacsony THC-tartalmú kannabiszból kivont kannabidiolból állítják elő. Kezdetben a félszintetikus kannabinoidokat az Egyesült Államokból csempészték. Ugyanakkor már vannak arra utaló jelek, hogy ezeket a termékeket Európában is előállítják. Az interneten és a boltokban a kannabisz „legális” helyettesítőjeként forgalmazott termékek közé tartozik a HHC-vel permetezett vagy kevert kender, amely kinézetre és illatra olyan, mint a természetes kannabisz, valamint a vaporizálók és az ehető termékek. A HHC hatásait embereken nem vizsgálták eleget, de a fogyasztók anekdotikus beszámolói szerint szubjektíven hasonlóak lehetnek a kannabisz hatásaihoz. A hozzáférhető termékek közül néhány azonban nagy dózisok kibocsátását lehetővé tevő formájú, ami aggályokat vet fel a káros egészségügyi hatások lehetőségével kapcsolatban. További kutatásokra van szükség ezen anyagok fogyasztásának következményeivel kapcsolatban, különösen a magasabb dózisok esetében, és jelenleg a megbízható nyomonkövetési adatok hiánya megnehezíti az ezen anyagok hozzáférhetőségének és a használatukból eredő kockázatoknak az értékelését.

A szintetikus katinonok egyre jelentősebb szerepet játszanak az európai stimulánsok piacán

A szintetikus katinonok Európa egyes részein a stimulánsok, például az amfetamin helyettesítőiként jelentek meg és váltak ismertté.

2022-ben továbbra is nagy mennyiségű, főként Indiából származó katinont, például 3-CMC-t és 3-MMC-t foglaltak le Európában, ami azt jelzi, hogy ezek a kábítószerek ma már fontos szerepet játszanak egyes országokban. Ez aggodalomra ad okot, amit tovább súlyosbítanak azok az információk, amelyek arra utalnak, hogy Európában egyre nagyobb méreteket ölt a katinon-előállítás. A katinonokat más kábítószerekkel együtt vagy más kábítószerekként is árusítják, ami növelheti az ártalom kockázatát. 2022-ben és 2023-ban megnövekedett az európai uniós korai jelzőrendszer felé tett azon jelentések száma, amelyek szerint szintetikus katinonokat megtévesztően MDMA-ként értékesítenek vagy MDMA hamisítására használnak fel.

Nitrazének: új és egyre növekvő egészségügyi veszély

Az új szintetikus opioidok gyakran nagy hatóértékűek, ami azt jelenti, hogy kis mennyiségben is elegendőek lehetnek a szokásos utcai adagok nagy számban történő előállításához, és esetükben fokozott lehet az életveszélyes mérgezés kockázata. Észak-Amerikában a szintetikus opioid fentanil volt a kiváltója egy magas halálozási rátával jellemezhető közegészségügyi vészhelyzetnek. Bár ezeknek a kábítószereknek eddig nem volt kiemelkedő részük az európai kábítószerproblémában, mos már aggodalomra ad okot, hogy a kockázatok mértéke ezen a területen növekszik. Az új szintetikus opioidokat Európában bekövetkezett, kábítószer okozta halálesetekkel hozták összefüggésbe; az Észtországból, Lettországból és Litvániából kapott legfrissebb jelentések szerint ezekben az országokban jelenleg a túladagolásos halálesetek jelentős részéért ezek a szerek tehetők felelőssé. 2022-ben Európában legalább 163 haláleset volt összefüggésbe hozható fentanillal és fentanilszármazékokkal. Ezek közül több eset az orvosi felhasználásra szánt fentanillal, nem pedig az illegális kábítószerpiac számára előállított fentanillal állt összefüggésben.

2023-ban hét új szintetikus opioidot jelentettek be hivatalosan az európai uniós korai jelzőrendszerbe, amelyek közül hat a benzimidazol (nitazén) opioidok, nagy hatóértékű csoportjába tartozott. Ez az egyetlen évben bejelentett nitazén opioidok legnagyobb száma. 2019 óta már legalább 20 uniós ország jelentette a nitazén jelenlétét. A nitazén opioidok a fentanilszármazékok hozzáférhetőségének csökkentése érdekében az előállító országokban és máshol bevezetett ellenőrző intézkedések nyomán jelenhettek meg. A 2023-as előzetes jelentések szerint Észtországban és Lettországban nőtt a nitazénekhez kapcsolódó halálesetek száma. Ezenkívül Írországban és Franciaországban jelentettek olyan lokalizált mérgezési eseteket, amelyeket heroinként megtévesztően értékesített nitrazének okoztak.

Vannak olyan jelentések is, amelyek arra utalnak, hogy nőtt a nitazén opioidokat tartalmazó hamis gyógyszerek felderítésének mértéke. A nitazének megjelenését a piacon más fejlemények is kísérték, ahol az új szintetikus opioidok más anyagokkal kombinálva is megtalálhatók. Ezek közé tartozik a „tranq-dope” (új szintetikus opioidok és az állati nyugtató és fájdalomcsillapító xylazin keveréke) megjelenése 2021-ben, valamint a „benzo-dope” (új szintetikus opioidok és új benzodiazepinek, például a bromazolám keveréke) megjelenése 2022-ben.

Az európai opioidpiacot máshol bekövetkező események is befolyásolhatják. Ebben az összefüggésben különösen fontos megjegyezni, hogy Afganisztánban nemrégiben betiltották az ópiummák termesztését, ami a jelek szerint az ópium-előállítás drámai visszaeséséhez vezetett. Bár még túl korai lenne végleges megállapításokat tenni, ez az Európába irányuló heroinellátás csökkenését eredményezheti. Amennyiben ez megtörténik, aggodalomra ad okot, hogy az új szintetikus opioidok a heroin helyettesítői lehetnek, ami potenciálisan növeli az opioidhasználathoz kapcsolódó kockázatokat.

Általánosabban fogalmazva, a nagy hatóértékű szintetikus opioidok megjelenése miatt felül kell vizsgálnunk, hogy az opioidokkal kapcsolatos problémák megelőzésére, kezelésére és a károk csökkentésére alkalmazott jelenlegi megközelítések továbbra is megfelelnek-e a célnak. Felmerült például az opioid antagonista naloxon biztosításával kapcsolatos megközelítések felülvizsgálatának javaslata, mivel az ellátási modelleket adott esetben ki kell igazítani, hogy hatékonyabb válaszintézkedéseket lehessen nyújtani azok számára, akik új szintetikus opioidokat vagy új szintetikus opioidokat és egyéb anyagokat tartalmazó keverékeket fogyasztottak.

Főbb adatok és tendenciák

Bejelentett új pszichoaktív anyagok

  • Az EMCDDA 2023 végén több mint 950 új pszichoaktív anyagot kísért figyelemmel, amelyek közül 26-ot első alkalommal 2023-ban jelentettek Európában (7.1. ábra és 7.1. táblázat).
  • 2022-ben megközelítőleg 400 új pszichoaktív anyagot foglaltak le (7.2. ábra).
  • Az európai uniós korai jelzőrendszerbe 2023-ban 9 új kannabinoidról érkezett jelentés, amivel a megfigyelt kannabinoidok teljes száma 254-re emelkedett.
  • 2009 óta az európai kábítószerpiacon összesen 81 új opioidot azonosítottak, és 2023-ban 7 új anyagot jelentettek be (2022-ben 1-et, 2021-ben 6-ot), amelyek közül 6 nagy hatóértékű nitazén opioid volt, amelyek egyes esetekben akár több százszor erősebbek lehetnek a heroinnál. Európában eddig 16 nitazént azonosítottak (7.3. ábra).
7.1. ábra Az európai uniós korai jelzőrendszerbe első alkalommal bejelentett új pszichoaktív anyagok száma kategóriánként, 2005–2023
7.1. táblázat Új pszichoaktív anyagokra vonatkozó értesítések az 1920/2006/EK (módosított) rendelet és a 2004/757/IB (módosított) tanácsi kerethatározat értelmében – 2023
Közönséges név IUPAC-név EMCDDA-besorolás Hivatalos értesítés időpontja Ország
N-dezetil-izotonitazén N-etil-2-[2-[(4-izopropoxifenil)metil]-5-nitro-benzimidazol-1-il]etanamin Opioidok 2023/12/22 Portugália
N-dezetil-etonitazén 2-[2-[(4-etoxifenil)metil]-5-nitro-benzimidazol-1-il]-N-etil-etanamin Opioidok 2023/12/21 Svédország
A-PBITMO (Adamantan-1-il)(3-pentil-2-tioxo-2,3-dihidro-1H-benzo[d]imidazol-1-il)metanon Kannabinoidok 2023/12/18 Németország
2C-T 2-[2,5-dimetoxi-4-(metilszulfanil)fenil]etán-1-amin Fenetilaminok 2023/12/14 Ausztria
Metonitazepin 2-(4-metoxibenzil)-5-nitro-1-(2-(pirrolidin-1-il)etil)-1H-benzo[d]midazol Opioidok 2023/10/23 Svédország
Hexahidrokannabihexol (HHCH) 3-hexil-6,6,9-trimetil-6a,7,8,9,10,10a-hexahidrobenzo[c]kromen-1-ol Kannabinoidok 2023/09/18 Svédország
Tetrahidrokannabiforol (THCP) 3-heptil-6a,7,8,10a-tetrahidro-6,6,9-trimetil-6H-dibenzo[b,d]piran-1-ol Kannabinoidok 2023/09/13 Belgium
Protonitazepin 5-nitro-2-[(4-propoxifenil)metil]-1-(2-pirrolidin-1-iletil)benzimidazol Opioidok 2023/07/31 Szlovénia
1T-LSD N,N-dietil-7-metil-4-(tiofén-2-karbonil)-4,6,6a,7,8,9-hexahidroindolo[4,3-fg]kinolin-9-karboxamid Egyéb 2023/07/14 Németország
NMDMSB 1-naftil-4-metil-3-(dimetil-szulfamoil)-benzoát Kannabinoidok 2023/07/03 Magyarország
3'-Me-PVP 1-(3-metilfenil)-2-(pirrolidin-1-il)pentán-1-on Katinonok 2023/06/08 Svédország
CUMIL-3TMS-PRINAKA N-(2-fenilpropán-2-il)-1-(3-(trimetilszilil)propil)-1H-indazol-3-karboxamid Kannabinoidok 2023/05/30 Svédország
N-szek-butil-pentedron 2-[(bután-2-il)amino]-1-fenilpentán-1-on Katinonok 2023/05/17 Franciaország
MDMB-BINAKA metil 2-(1-butil-1H-indazol-3-karboxamido)-3,3-dimetil-butanoát Kannabinoidok 2023/05/11 Svédország
4’-klór deklóralprazolam 6-(4-klórfenil)-1-metil-4H-[1,2,4]triazolo[4,3-a][1,4]benzodiazepin Benzodiazepinek 2023/04/24 Írország
Tetrahidrokannabidiol (H4-CBD) 2-(2-izopropil-5-metil-ciklohexil)-5-pentilbenzol-1,3-diol Kannabinoidok 2023/04/03 Svédország
ADMB-3TMS-PRINAKA N-(1-amino-3,3-dimetil-1-oxobután-2-il)-1-(3-(trimetilszilil)propil)-1H-indazol-3-karboxamid Kannabinoidok 2023/03/31 Németország
N-pirrolidinil-3,4-DMA 1-[2-(3,4-dimetoxifenil)-1-metiletil]-pirrolidin Fenetilaminok 2023/03/23 Írország
N-ciklohexil-butilon 1-(1,3-benzodioxol-5-il)-2-(ciklohexilamino)bután-1-on Katinonok 2023/03/14 Spanyolország
2’-fluor-2-fluor-3-metilfentanil N-(1-(2-fluorfenetil)-3-metilpiperidin-4-il)-N-(2-fluorfenil)propionamid Opioidok 2023/03/03 Németország
Etilénoxinitazén 2-{2-[(2,3-dihidro-1-benzofuran-5-il)metil]-5-nitro-1H-benzimidazol-1-il}-N,N-dietiletán-1-amin Opioidok 2023/02/24 Észtország
Iso-3-MMC 1-(metilamino)-1-(3-metilfenil)propán-2-on Egyéb 2023/02/15 Ausztria
Etometazén 2-[(4-etoxifenil)metil]-N,N-dietil-5-metil-1H-benzimidazol-1-etanamin Opioidok 2023/01/19 Svédország
2-Brómmeszkalin 2-(2-bróm-3,4,5-trimetoxi-fenil)etanamin Fenetilaminok 2023/01/12 Ausztria
2,6-dibrómmeszkalin 2-(2,6-Dibróm-3,4,5-trimetoxi-fenil)etanamin Fenetilaminok 2023/01/12 Ausztria
Hexahidrokannabiforol (HHC-P) 3-Heptil-6a,7,8,9,10,10a-hexahidro-6,6,9-trimetil-6H-dibenzo[b,d]piran-1-ol Kannabinoidok 2023/01/06 Szlovénia
7.2. ábra Az Európai Unióban történt első észlelésüket követően évente bejelentett új pszichoaktív anyagok száma kategóriánként, 2005–2022
7.3. ábra Az európai uniós korai jelzőrendszerbe első alkalommal bejelentett új opioidok száma, 2009–2023

Új pszichoaktív anyagok lefoglalásai

  • 2022-ben 24 ország 281 kilogramm (2021-ben 385 kilogramm) szintetikus kannabinoid növényi anyagként történő lefoglalását jelentette. A lefoglalt anyagok mintegy 30%-át, 76 kilogrammot (2021-ben 242 kilogrammot) alacsony THC-tartalmú növényi kannabisztermékek tették ki, amelyekről 10 ország számolt be. A mintákat különféleképpen, „kenderként”, „kannabiszként”, illetve THC-t, CBD-t vagy CBG-t tartalmazó szerként jelentették.
  • 2022-ben az Európai Unióban, Norvégiában és Törökországban jelentett 38 860 új pszichoaktívanyag-lefoglalásból közel 26 390 lefoglalásra az Európai Unió tagállamaiban került sor, ami a lefoglalt 31,8 tonnából 30,7 tonnát jelentett (7.4. ábra). A növekedést nagymennyiségű katinonok (3-CMC, 3-MMC, 2-MMC) és ketamin lefoglalásainak kis száma okozta (7.5. ábra). Emellett 1472 liter új pszichoaktív anyagokat tartalmazó folyadékot, főként GBL-t (1115 liter) és HHC-t (96 liter) is lefoglaltak.
  • Az uniós országokban 2022-ben lefoglalt új pszichoaktív anyagok mennyiségének több mint 90%-át mindössze 5 anyag tette ki: 4 katinon (3-CMC, 3-MMC, 2-MMC és N-etil-norpentedron, összesen 24,8 tonna mennyiségben) és ketamin (2,8 tonna, 2021-ben 0,87 tonna mennyiségben) (7.5. ábra).
  • Az európai uniós korai jelzőrendszer felé 2022-ben 749 esetben jelentették új opioidok lefoglalását, amelyek 40%-a karfentanilt, 22%-a pedig tramadolt tartalmazott. Összesen 16,6 kilogramm anyagot foglaltak le, ennek 50%-a (8,2 kilogramm) karfentanilt, 31%-a (5,2 kilogramm) tramadolt tartalmazott. A legtöbb lefoglalás Észak-Európában történt: Észtország, Lettország, Litvánia, Svédország és Finnország jelentette be a lefoglalások 87%-át és a lefoglalt mennyiség 67%-át (11,1 kilogramm).
7.4a. ábra Új pszichoaktív anyagok lefoglalásai az Európai Unióban: lefoglalások száma, 2006–2022
7.4b. ábra Új pszichoaktív anyagok lefoglalásai az Európai Unióban: lefoglalt mennyiség, 2006–2022 (kg)
7.5. ábra Új pszichoaktív anyagok lefoglalásai az Európai Unióban: lefoglalt teljes mennyiség százalékos aránya anyagonként, 2022

Az összes fizikai forma alapján, kilogrammban kifejezve.

Az új pszichoaktív anyagok használatának prevalenciája

  • A fiatal felnőttek (15–34 évesek) körében az új pszichoaktív anyagok (a ketamin és a GHB kivételével) előző évi használatára vonatkozó nemzeti becslések 0,1% (Lettország és Norvégia) és 5,1% (Románia) között mozognak. A legfrissebb, 2019-ben végzett európai felmérés (lásd ESPAD) becslései szerint a 15–16 éves iskolás gyermekek körében 0,9% és 6,6% közé tehető azok aránya, akik már fogyasztottak új pszichoaktív anyagot, míg ez az arány a szintetikus kannabinoidok esetében 1,1% és 5,2% közé, a szintetikus katinonok esetében pedig 0,2% és 2,5% közé tehető.

Rövidítések

Az ezen az oldalon használt kémiai nevek rövidítései
Rövidítés Kémiai név
2-MMC 2-metilmetkatinon
3-CMC 3-klórmetcatinon
3-MMC 3-metilmetkatinon
4-CMC 4-klórmetkatinon, klefedron
4-MMC 4-metilmetkatinon, mefedron
CBD kannabidiol
CBG kannabigerol
GHB gamma-hidroxibutirát
GBL gamma-butirolakton
HHC hexahidrokannabinol
THC tetrahidrokannabinol

Forrásadatok

A 2024. évi európai kábítószer-jelentés forrásadatainak teljes készlete, beleértve a metaadatokat és a módszertani megjegyzéseket is, adatkatalógusunkban érhető el.

Az ezen az oldalon szereplő infografikák, diagramok és hasonló elemek létrehozásához használt adatok alkészlete alább található.


Top