Kannabisz – a jelenlegi helyzet Európában (2024. évi európai kábítószer-jelentés)

Európán belül a kannabisz továbbra is messze a leggyakrabban használt tiltott kábítószer. Ezen az oldalon megtalálható az európai kábítószerhelyzet legfrissebb elemzése a kannabisz szempontjából, amely kiterjed a használat prevalenciájára, a kezelés iránti keresletre, a lefoglalásokra, az árra és a hatóértékre, az ártalmakra és még sok minden másra.
Ez az oldal az EMCDDA európai kábítószerhelyzetet bemutató éves áttekintésének, a 2024. évi európai kábítószer-jelentésnek a része.
Legutóbbi frissítés: 2024. június 11.
Az európai kannabiszpiac változásai által kiváltott szakpolitikai és gyakorlati következmények megértése továbbra is prioritás.
Európán belül a kannabisz továbbra is messze a leggyakrabban használt tiltott kábítószer. A kannabiszhasználatról készült országos felmérések arra engednek következtetni, hogy összességében, a becslések szerint az európai felnőttek 8%-a (22,8 millió 15–64 év közötti felnőtt) használt kannabiszt az elmúlt évben. A közelmúltbeli országos adatokban jelentett használat mértéke és használati tendenciák azonban heterogénnek tűnnek (lásd alább A kannabiszhasználat prevalenciája és mintái című részt). Ugyanakkor folyamatos vita folyik arról, hogy miként lehet a legjobban reagálni e kábítószer használatára, egyes országok például módosítják szabályozási megközelítésüket. A kannabiszpiacon is jelentős fejleményeket tapasztalunk. Mindez együttesen azt jelenti, hogy továbbra is sürgető szükség van arra, hogy jobban megértsük a kannabiszfogyasztás különböző mintáihoz kapcsolódó lehetséges ártalmakat, valamint az ebből fakadó szakpolitikai és gyakorlati következményeket.
Jobban meg kell érteni, hogy melyek a hatékony válaszok
Becslések szerint az Európai Unióban a felnőttek mintegy 1,3%-a (3,7 millió fő) naponta vagy majdnem naponta használ kannabiszt, és ez az a csoport, amely a legnagyobb valószínűséggel szembesül az e kábítószerrel összefüggő problémákkal. A kannabisz használata számos fizikai és mentális egészségügyi problémát okozhat vagy súlyosbíthatja azokat, ideértve a krónikus légzőszervi tüneteket, a kannabiszfüggőséget és a pszichotikus tüneteket. Emellett tanulmányok szerint a rendszeres kannabiszhasználat összefüggésbe hozható a rosszabb iskolai teljesítménnyel és a büntető igazságszolgáltatási rendszerbe való bekerülés megnövekedett kockázatával. A problémák leginkább a használat korai megkezdésével, a nagy hatóértékű termékekkel, valamint a rendszeres és hosszú távú használati szokásokkal kapcsolatosak.
Továbbra is szükség van azonban arra, hogy jobban megértsük a kannabiszhasználók által tapasztalt problémák típusait, valamint a kannabiszhoz kapcsolódó problémákkal küzdő személyek rendelkezésére álló, megfelelő beutalási utakat és hatékony kezelési lehetőségeket. Beszámolók szerint a kábítószer-függőség kezelésére irányuló összes európai betegfelvétel több mint egyharmadáért a kannabisz felel. Ez a megállapítás nehezen értelmezhető, részben a kannabiszhasználók számára biztosított beavatkozások sokfélesége miatt, amelyek többek között lehetnek rövid beavatkozások vagy a büntető igazságszolgáltatási rendszerben elrendelt beutalások is. További munkára van szükség ahhoz, hogy jobban megértsük a kannabiszproblémákkal küzdőknek kínált szolgáltatások típusait. A rendelkezésre álló információk azonban arra engednek következtetni, hogy a pszichoszociális kezelések, például a kognitív viselkedésterápia, gyakran rendelkezésre állnak, és hogy az e-egészségügyi (online) beavatkozások egyre inkább elérhetővé válnak.
Az ezen a területen megjelenő ártalmak kockázatának értékelését megnehezíti a fogyasztók számára potenciálisan elérhető kannabiszalapú termékek nyilvánvalóan növekvő választéka, amely magában foglalhatja az ehető termékeket, a magas hatóértékű termékeket és a különböző származékokat. Ez a sokféleség hatással lehet a kannabiszhasználattal kapcsolatos problémákkal küzdő egyént érintő kockázatra, ezért olyan terület, amely nagyobb kutatási és szabályozási figyelmet igényel.
Összességében a kannabiszhasználatból eredő problémák miatt első alkalommal kezelést kezdők száma 2019-ig viszonylag stabil maradt, majd a világjárvány alatt csökkent, és 2022-ig a legtöbb uniós tagállamban nem tért vissza a világjárvány előtti szintre (lásd alább A kannabiszhasználat miatti kezelés megkezdése című részt). Ezzel kapcsolatban megjegyzendő, hogy az adatok minőségével és a lefedettséggel kapcsolatos problémák azt jelentik, hogy ezt az észrevételt fenntartással kell értelmezni.
A lefoglalások arra utalnak, hogy a csempészútvonalak diverzifikálódhatnak
A kannabisztermékek lefoglalása 2022-ben összességében továbbra is történelmileg magas szinten állt, ami e kábítószer nagymértékű hozzáférhetőségét jelzi (lásd alább A kannabiszpiacra vonatkozó adatok című részt). Az Európai Unióban lefoglalt hasis teljes mennyisége ugyanakkor jelentős mértékben csökkent, nagyrészt a Spanyolország által jelentett lefoglalások számának csökkenése miatt. Lehetséges, hogy ez azt tükrözi, hogy az Észak-Afrikából Európába irányuló hasiscsempészésben részt vevők megváltoztatták az ellátási útvonalakat, válaszul a spanyol hatóságok által hozott kábítószer-kereskedelem elleni intézkedésekre. Ebben az összefüggésben azt is érdemes megjegyezni, hogy 2019 óta Spanyolországban jelentősen nőtt a lefoglalt növényi kannabisz mennyisége. 2022-ben Spanyolországra esett az összes lefoglalt hasis 69%-a, az összes lefoglalt növényi kannabisz 47%-a és az Európai Unióban lefoglalt összes bejelentett kannabisznövény 81%-a, ami hangsúlyozza Spanyolországnak mind a kannabisz-kereskedelem tranzitországaként, mind pedig termesztési területként betöltött jelentős szerepét. Fontos azonban megjegyezni, hogy az Európai Unióban máshol is jelentős kannabisztermesztés folyik. A közelmúltban lefoglalt nagy mennyiségek rávilágítanak Spanyolországnak az európai piacra szánt hasis tranzitországaként továbbra is betöltött szerepére. 2023-ban például a spanyol hatóságok 22 tonna, feltehetően Franciaországba szánt, hamis paradicsomcsomagolásban elrejtett hasist foglaltak le (lásd a 2.1. ábrát).


Forrás: Guardia Civil és Policía Nacional.
Bár új kannabisztermékek jelentek meg, a növényi kannabisz és a hasis továbbra is a leggyakrabban elérhető formák. Bár az Európai Unióban lefoglalt hasis mennyisége nagyobb, mint a növényi kannabiszé, ez vélhetően inkább a hasis határokon átnyúló kereskedelemben való nagyobb sebezhetőségét tükrözi a tiltó intézkedésekkel szemben, mint a hozzáférhetőséget vagy a használatot. A rendelkezésre álló információk arra engednek következtetni, hogy a legtöbb országban a növényi kannabisz a kábítószer gyakrabban elérhető formája. A növényi kannabiszt a megcélzott fogyasztói piac közelében lehet termeszteni, és ez csökkentheti a felderítés kockázatát. A lefoglalt hasis hatóértéke 2022-ben tovább nőtt, így az átlagos hasisminta jelenleg valamivel kevesebb mint 25% THC-t tartalmaz. Ez történelmi mércével mérve nagyon magas, ami megnövekedett egészségügyi kockázatot jelenthet, különösen a használat korai megkezdése mellett. Ezzel szemben a lefoglalt növényi kannabisz átlagos hatóértéke néhány éve 10% THC körül mozog.
Az Európába érkező kannabisz lefoglalásainak felderítésével kapcsolatos egyes aggasztó új fejlemények arra utalhatnak, hogy a csempészútvonalak diverzifikálódnak, és egyre nagyobb kihívást jelentenek a kábítószer-kereskedelem visszaszorítására irányuló erőfeszítések szempontjából. Ezek közé tartozik például a Pakisztánból származó, 4 tonna hasis lefoglalása Antwerpen (Belgium) kikötőjében. Ez ráadásul azt is bizonyítja, hogy Marokkó nem az egyetlen hasisforrás az európai kannabiszpiac számára. Egyes uniós tagállamok a kannabisz postai úton, illetve egyre gyakrabban kereskedelmi légi szállítással történő, esetenként az Egyesült Államokkal és Kanadával összefüggő csempészéséről számoltak be. Arra utaló jelek vannak, hogy nagyobb mennyiségű növényi kannabiszt szállíthatnak Észak-Amerikából tengeri útvonalakon keresztül. Ez, valamint a kábítószer új formáinak megjelenése aggodalomra ad okot azzal kapcsolatban, hogy az Európán kívüli, szabályozott kannabiszpiacok alakulása a jövőben egyre inkább kihatással lehet a kábítószer Európai Unión belüli hozzáférhetőségére.
A kannabiszpiacok változása új kihívásokat teremt a drogpolitikák számára
Az Európában kapható kannabisztermékek egyre változatosabbak. Ez igaz a tiltott kábítószerek piacára is. Ez a fogyasztói piacra is igaz, ahol olyan termékek jelennek meg, amelyek alacsony koncentrációban tartalmaznak THC-t vagy más, a kannabisznövényből kinyerhető anyagokat, például CBD-t, vagy mindkettőt. Különösen aggasztó a nagy hatóértékű kivonatok és ehető termékek elérhetősége a tiltott kábítószerek piacán, és összefüggésbe hozható a kórházi sürgősségi osztályokon előforduló akut kábítószertoxicitási esetekkel. Ezenfelül aggodalomra ad okot, hogy az illegális piacon egyes, kannabiszként értékesített termékeket nagy hatóértékű szintetikus kannabinoidokkal vegyíthetnek. Ezekről a szintetikus kannabinoidokról további információkért lásd az Új pszichoaktív anyagok – a jelenlegi helyzet Európában) című kiadványt.
Néhány félszintetikus kannabinoid is megjelent a közelmúltban Európa egyes részein a kereskedelmi piacon. Ezek feltételezhetően alacsony THC-tartalmú kannabiszból (kenderből) kivont kannabidiolból előállított anyagok, amelyeket a nemzetközi kábítószer-egyezmények nem szabályoznak. A leggyakrabban előforduló félszintetikus kannabinoid valószínűleg a hexahidrokannabinol (HHC), de a közelmúltban a hexahidrokannabiforol (HHC-P) és a tetrahidrokannabiforol (THCP) is kereskedelmi forgalomba került egyes uniós tagállamokban. Ezeket az anyagokat a kannabisz állítólagos „legális” alternatívájaként árulják, ami tovább növeli az e területen felmerülő szabályozási kihívásokat. Bár a HHC emberekre gyakorolt hatásaival kapcsolatos ismeretek korlátozottak, aggályok merültek fel, mivel többek között olyan tanulmányok is napvilágra kerültek, amelyek pszichózissal való összefüggésről számoltak be. 2022 júniusa és 2024 februárja között Csehország Toxikológiai Információs Központja több mint 170 konzultációt rögzített HHC-vel kapcsolatban. Sok esetben fiatalok, köztük gyermekek voltak érintettek, akik ehető termékeket, például gumicukrot fogyasztottak. 2024 áprilisától a HHC-t legalább 18 uniós tagállamban az ellenőrzött kábítószerek közé sorolják.
A kannabisszal kapcsolatos európai szakpolitikai megközelítés is egyre sokszínűbbé válik, mivel egyes uniós tagállamok fontolóra veszik vagy megváltoztatják a rekreációs célú kannabiszhasználattal kapcsolatos szakpolitikai megközelítésüket, és ezáltal különféle hozzáférési formákat hoznak létre a hasishoz és a növénytermékekhez. 2021 decemberében Málta jogszabályt fogadott el az otthoni termesztésről és a kannabisz magáncélú használatáról, valamint a nonprofit közösségi termesztő klubokról. Luxemburg 2023 júliusában törvénybe foglalta az otthoni termesztés és a magáncélú használat engedélyezését, Németország pedig 2024 februárjában törvénybe foglalta az otthoni termesztés és a nonprofit kannabisztermesztő klubok engedélyezését. Csehország szintén tervet jelentett be egy szabályozott és adóköteles forgalmazási rendszerre vonatkozóan. Emellett a nem EU-tagállam Svájc megkezdte az értékesítési, illetve egyéb forgalmazási rendszerek kísérleti tesztelésének engedélyezését egyes városok bizonyos konkrét lakosai számára.
Hollandia is felülvizsgálja az ezen a területen alkalmazott megközelítését. A kannabisz termesztése, értékesítése és birtoklása Hollandiában továbbra is bűncselekménynek minősül. Ugyanakkor a 18 éven felüliek számára a bizonyos kritériumoknak megfelelő „coffeeshopokban” történő kis mennyiségű, legfeljebb 5 grammos kannabisz árusítását évtizedek óta tolerálják, és az egyik politikai célkitűzés a kannabiszfogyasztók elkülönítése a többi kábítószer piacától. Ezzel a megközelítéssel kapcsolatban aggodalomra ad okot, hogy a kannabisz szükségszerűen ebben az esetben is az illegális piacról származik, ezért bűnözői csoportok profitálnak ebből a kereskedelemből. E probléma kezelése érdekében Hollandia 10 településen teszteli a zárt kannabiszellátási lánc modelljét, amelynek keretében szabályozott helyszíneken előállított kannabiszt értékesítenek coffeeshopokban.
A kannabiszra vonatkozó nemzeti jogalkotási megközelítésekről részletesebb információk az EMCDDA 2023. évi Cannabis laws in Europe: questions and answers for policymaking (A kannabiszra vonatkozó jogszabályok Európában: kérdések és válaszok a döntéshozáshoz) című kiadványában találhatók.
Főbb adatok és tendenciák
A kannabiszhasználat prevalenciája és mintái
- A legfrissebb felmérések alapján (2.2. ábra), az elmúlt évben az EU 15–34 év közötti népességének körülbelül 15,0%-a (15,1 millió fő) fogyasztott kannabiszt, és a férfiak jellemzően kétszer nagyobb valószínűséggel számoltak be kannabiszhasználatról, mint a nők. Becslések szerint az elmúlt évben a 15–24 év közöttiek 18,6%-a (8,8 millió fő), az elmúlt hónapban pedig 9,7%-uk (4,6 millió fő) használta ezt a kábítószert. Becslések szerint a felnőttek (15–64 év közöttiek) körülbelül 1,3%-a (3,7 millió fő) számít napi vagy közel napi szintű kannabiszhasználónak (azaz az elmúlt hónapban 20 vagy több napon használta a kábítószert). A 15–34 év közöttiek körében becslések szerint 2,0% (2,0 millió fő) a napi vagy majdnem napi kannabiszhasználó. A felnőtt használók (15–64 év közöttiek) mintegy háromnegyede férfi, és a többségük (54%) 35 év alatti.
- A kannabiszhasználat nemzeti szintű tendenciái vegyes képet mutatnak. A 2021 óta felmérést készítő és a konfidencia-intervallumot is feltüntető országok közül háromból jelentettek magasabb becsléseket, nyolcból stabil helyzetet, kettőből pedig csökkenést az előző, összehasonlítható felméréshez viszonyítva.
- A kábítószerekről szóló, 2021. évi európai internetes felmérés megállapította, hogy az elmúlt 12 hónapban kannabiszt használó válaszadók 95%-a használt növényi kannabiszt, míg a hasis esetében ez az arány 32%, az ehető termékek esetében 25%, a kivonatok esetében pedig 17% volt. Ez az adatforrás azt is jelzi, hogy a fogyasztók ennek a kábítószernek egynél több formáját is gyakran használják.
Ez az adatkereső lehetővé teszi a kannabiszhasználat prevalenciájára vonatkozó adataink megtekintését felidézett időszak és korcsoport szerint. Az országonkénti adatok a térképre kattintva vagy a legördülő menüből az ország kiválasztásával érhetők el.
Megjegyzések
Az itt bemutatott prevalenciaadatok a nemzeti fókuszpontok által az EMCDDA-hoz benyújtott, az általános népesség körében végzett felméréseken alapulnak. A legfrissebb adatokat és részletes módszertani információkat lásd a 2024. évi statisztikai közlöny: A kábítószer-használat prevalenciája című kiadványban.
Az egyes országokra vonatkozó legfrissebb adatokat bemutató grafikonok 2013 és 2023 között végzett tanulmányokon alapulnak.
Prevalencia-becslések az általános népességre vonatkozóan: korsávok: 18–64 és 18–34 Németország, Görögország, Franciaország, Olaszország és Magyarország esetében; 16–64 és 16–34 Dánia, Észtország és Norvégia esetében; 18–65 Málta esetében; 17–34 Svédország esetében.
-
Az összehasonlítható adatokkal rendelkező 51 város közül 2023-ban 20 számolt be arról, hogy a szennyvízmintákban évente nőtt a THC-COOH kannabisz-metabolit szintje, 15 város viszont csökkenést jelentett (2.3. ábra).
Piros = növekedés | Zöld = csökkenés | Sárga = stagnálás, az előző értékhez képest | Kék = nincs korábbi adat
A THC-COOH napi középértéke 1000 lakosra jutó milligrammban. A legtöbb városban a mintavételre 2023 márciusa és májusa között, egy héten keresztül került sor.
A statisztikai hibákat figyelembe véve az előző értéktől 10%-nál kisebb mértékben eltérő értékek ezen a diagramon stagnálásnak számítanak.
Forrás: Sewage Analysis Core Group Europe (SCORE) (Európai Szennyvízelemző Központi Csoport)
A teljes adatkészletet és az elemzést lásd: Szennyvízelemzés és kábítószerek – egy európai, több várost érintő tanulmány.
Kannabiszhasználat miatti kezelés megkezdése
-
Európában 2022-ben körülbelül 92 000 kliens kezdett kábítószer-függőség elleni kezelést kannabiszhasználattal kapcsolatos problémák miatt (az összes igényelt kezelés 36%-a), és közülük mintegy 58 000 fő első alkalommal kezdett kezelést. A kannabisz volt az új kezelésben részesülők által leggyakrabban említett fő kábítószer-probléma, és Európában az első alkalommal kezelést kezdők 43%-át tette ki (2.4. ábra).
A tendenciáktól eltekintve az adatok az összes olyan kezelést kezdőre vonatkoznak, akik elsődleges kábítószerként kannabiszt használnak – 2022 vagy a legfrissebb adatokkal rendelkező év.
Az első alkalommal kezelést kezdőkre vonatkozó tendenciák 25 ország adatain alapulnak. A tendenciák elemzésében csak azok az országok szerepelnek, amelyek a hat évből legalább ötre vonatkozóan rendelkeznek adatokkal. A hiányzó adatokat a szomszédos évekre vonatkozó adatokból, interpolációval következtették ki. A szolgáltatások terén a Covid19 által okozott zavarok miatt a 2020-ra, 2021-re és 2022-re vonatkozó adatokat fenntartással kell értelmezni. A hiányzó adatokat Spanyolország és Franciaország (2022), illetve Németország (2019) esetében az előző évi értékekkel helyettesítették.
Kórházi felvételek
- Egyes országokban – ahol országos adatok állnak rendelkezésre –, a kábítószerrel kapcsolatos sürgősségi kórházi felvételek nagy hányada a kannabisz miatt történik. 2021-ben Spanyolországban 19 autonóm közösség közül 16-ban egy hét alatt végzett rendes vizsgálatban a kábítószer a jelentett esetek 44%-ában (6200-ból több mint 2700 esetben) volt érintett. 2021-ben Németországban a kórházakba felvett akut mérgezéses esetek 17%-ában (10 200-ból több mint 1700 esetben) volt a kannabisz érintett.
- 2022-ben a kannabisz volt az Euro-DEN Plus kórházi hálózat által leggyakrabban jelentett anyag. Az akut kábítószer-toxicitás miatti kórházi felvételek 29%-ában volt érintett (2021-ben ez az arány 25% volt). Általában más anyagok jelenlétét is jelentették, ami azt tükrözi, hogy a kábítószer-toxicitás miatt felvettek közül sokan több anyagot is fogyaszthattak.
A kannabiszpiacra vonatkozó adatok
- 2022-ben az uniós tagállamok 243 000 hasislefoglalást jelentettek, összesen 468 tonna (2021-ben 816 tonna) mennyiségben, és 234 000 növényikannabisz-lefoglalást, összesen 265 tonna (2021-ben 256 tonna) mennyiségben (lásd a 2.5. ábrát). A Spanyolország által jelentett 52%-os csökkenés miatt (2021-ben 673 tonnáról, 2022-ben pedig 325 tonnáról számolt be az ország), az Európai Unióban lefoglalt hasis összmennyisége 43%-kal csökkent. Emellett Törökország 15 700 hasislefoglalást jelentett be, összesen 29,3 tonna mennyiségben, és 57 400 növényikannabisz-lefoglalást, összesen 42,5 tonna mennyiségben.
- Az Európai Unióban 2022-ben körülbelül 609 000 (2021-ben 566 000) kannabiszhasználati vagy -birtoklási bűncselekményt, valamint 98 000 (2021-ben 100 000) kábítószerkínálati bűncselekményt jelentettek be.
- 2022-ben az Európai Unióban a hasis átlagos THC-tartalma 24,8% volt, ami a növényi kannabiszban talált 10,1%-nak több mint kétszerese. Az indexált tendenciák azt mutatják, hogy a hasis átlagos THC-tartalma az elmúlt 10 évben megkétszereződött, és folyamatosan növekszik, míg a növényi kannabisz átlagos THC-tartalma ezen időszak nagy részében általában stabil volt. Meg kell jegyezni, hogy az egyes minták a kábítószer mindkét formája esetében jelentős eltéréseket mutathatnak.
Az EU+2 kifejezés az uniós tagállamokat, Norvégiát és Törökországot foglalja magában.
Ár és hatóérték: országos középértékek – minimum, maximum és interkvartilis tartomány. Mutatók szerint változik, hogy mely országokra vonatkoznak az adatok.
Az EU+2 kifejezés az uniós tagállamokat, Norvégiát és Törökországot foglalja magában.
Ár és hatóérték: országos középértékek – minimum, maximum és interkvartilis tartomány. Mutatók szerint változik, hogy mely országokra vonatkoznak az adatok.
A kannabiszra vonatkozó további részletes információk az EMCDDA és az Europol közös, Az uniós kábítószerpiac: Kannabisz – részletes elemzés és az EMCDDA Kannabisz: egészségügyi és szociális válaszlépések című dokumentumában találhatók.
Forrásadatok
Forrástáblázatok megjelenítése
A 2024. évi európai kábítószer-jelentés forrásadatainak teljes készlete, beleértve a metaadatokat és a módszertani megjegyzéseket is, adatkatalógusunkban érhető el.
Az ezen az oldalon szereplő infografikák, diagramok és hasonló elemek létrehozásához használt adatok alkészlete alább található.
A kábítószer-használat prevalenciájára vonatkozó adattáblázatok, beleértve az általános népesség körében végzett felméréseket és a szennyvízelemzést (minden anyag)
Egyéb adattáblázatok, beleértve a kannabiszra vonatkozó táblázatokat