Heroin és más opioidok – a jelenlegi helyzet Európában (2024. évi európai kábítószer-jelentés)

Továbbra is a heroin az Európában leggyakrabban használt tiltott opioid, és továbbra is ez a kábítószer felelős a tiltott kábítószerek fogyasztásának tulajdonítható egészségügyi terhek jelentős részéért. Az európai opioidprobléma azonban továbbra is olyan módon alakul, amely valószínűleg fontos hatással lesz arra, hogy miként kezeljük az e területen felmerülő problémákat. Ezen az oldalon található az európai kábítószerhelyzet legfrissebb elemzése a heroin és más opioidok szempontjából, beleértve a használat prevalenciáját, a kezelés iránti keresletet, a lefoglalásokat, az árat és a tisztaságot, az ártalmakat és még sok minden mást.
Ez az oldal az EMCDDA európai kábítószerhelyzetet bemutató éves áttekintésének, a 2024. évi európai kábítószer-jelentésnek a része.
Legutóbbi frissítés: 2024. június 11.
Felkészültség az opioidok hozzáférhetőségében és használatában lehetségesen bekövetkező változásokra
Továbbra is a heroin az Európában leggyakrabban használt tiltott opioid, és továbbra is ez a kábítószer felelős a tiltott kábítószerek fogyasztásának tulajdonítható egészségügyi terhek jelentős részéért. Az európai opioidprobléma azonban továbbra is olyan módon alakul, amely valószínűleg fontos hatással lesz arra, hogy miként kezeljük az e területen felmerülő problémákat.
A kábítószer-használat miatti kezelés megkezdésére vonatkozó adatok, valamint más mutatók arra mutatnak rá, hogy a heroinhasználók európai kohorsza öregszik, és jelenleg kevés bizonyíték utal e magatartást újonnan megkezdők jelentős növekedésére. 2010 és 2022 között nőtt a heroinhasználat miatt speciális kezelést kezdő összes kliens és az első alkalommal kezelést kezdők átlagéletkora, valamint az idősebb kliensek aránya (lásd 6.1. ábra és 6.2. ábra). A segítséget kérő személyek jellemzőinek változása egyre inkább azt jelenti, hogy a szolgáltatásoknak az egyre összetettebb egészségügyi és szociális támogatási igényekkel rendelkező kliensek szükségleteihez kell igazodniuk. A kábítószerekkel kapcsolatos problémákra való közvetlen reagálás mellett ezek közé tartozik az életkorral összefüggő betegségek megelőzése vagy kezelése érdekében ellátás és támogatás biztosítása, valamint egy kapcsolódó követelmény a hatékony, több ügynökségi partnerség és beutalási útvonalak létrehozására az általános egészségügyi és szociális támogató szolgálatokkal.
19 uniós ország és Törökország adatai alapján.
20 uniós ország és Törökország adatai alapján.
Bár sok opioidokhoz köthető halálesetben a heroin továbbra is jelen van (lásd Kábítószer okozta halálesetek – a jelenlegi helyzet Európában), csökkent azoknak az országoknak a száma, ahol ez a helyzet; más opioidok viszont egyre gyakrabban játszanak szerepet. Ezen túlmenően, bár 2022-ben az Euro-DEN jelentést tevő kórházakban az akut kábítószertoxicitás miatt felvett esetekben továbbra is a heroin volt a leggyakrabban jelentett opioid; néhány városban más opioidok – gyakran az opioid agonista kezeléshez használt opioidok, de egyes helyeken a fájdalomcsillapításra alkalmazott, opioidokat tartalmazó gyógyszerek vagy nagy hatóértékű új szintetikus opioidok – mostanra a felvételek okaként megelőzték a heroint. Bár ez az adatkészlet országos szinten nem reprezentatív, betekintést ad arra, hogyan változhatnak az opioidproblémák helyi szinten. Ezeket az adatokat fenntartással kell értelmezni, mivel úgy tűnik, hogy az e területen bekövetkezett változások egy része a heroin iránti kereslet csökkentésére, a kábítószer-használat új megkezdésének visszaszorítására, valamint a megfelelő és hatékony kezelési válaszok biztosítására irányuló hosszú távú szakpolitikák pozitív hatását tükrözi. Ennek ellenére most nagyobb figyelmet lehetne fordítani azokra az intézkedésekre, amelyek csökkentik annak kockázatát, hogy a terápiás felhasználásra szánt opioidokat esetleg az illegális piacra térítik el. Fontos kikötés, hogy e célkitűzés megvalósítása nem teremthet további akadályokat az opioidproblémákkal küzdők hatékony kezelésének biztosításában. Ezen túlmenően azt is fel kell ismerni, hogy az opioid-agonista kezeléshez való hozzáférés sok országban továbbra sem megfelelő.
A heroin használati módjában is változások figyelhetők meg. A kezelési szolgáltatókhoz fordulók körében az elmúlt évtizedben mind az első alkalommal, mind a korábban kezelt heroinhasználók esetében csökkent az injektálás (lásd 6.3. ábra és Injektáló kábítószer-használat Európában – a jelenlegi helyzet). Ez a változás különböző tényezők hatását tükrözheti, beleértve az ártalomcsökkentési és megelőzési erőfeszítések hatását és a kábítószerek hozzáférhetőségében bekövetkezett változásokat, amelyek befolyásolhatják a fogyasztási szokásokat. A heroinnal összefüggő problémák miatt kezelést kezdő új klienseknek csupán 18%-a nevezte meg fő használati módként az injektálást. Ez azért fontos, mivel az injektáló kábítószer-használathoz különösen negatív egészségügyi következmények társulnak. Kevésbé pozitív fejlemény, amint azt e jelentés máshol is kifejtette, hogy összességében úgy tűnik, hogy a kábítószert injektálók az anyagok szélesebb körét injektálják, és különösen a stimulánsokról számolnak be gyakrabban.
Az „egyéb használati módok” közé tartozik az evés/ivás, a szippantás és a nem meghatározott fő használati módok. A kábítószer-függőség speciális kezelésével foglalkozó szolgálatoknál a Covid19-cel kapcsolatos korlátozások miatt a 2020., 2021. és 2022. évi adatok fenntartással értelmezendők. A tendenciák az adott időszakra vonatkozóan adatokat szolgáltató 19 uniós tagállamon alapulnak; a táblázatban csak azok szerepelnek, amelyeknél a 10 évből legalább 9 év tekintetében rendelkezésre állnak adatok. A hiányzó adatokat a szomszédos évekre vonatkozó adatokból, interpolációval következtették ki. A szaggatott vonalak a Covid19-világjárvány időszakára vonatkoznak.
Az európai heroinpiac változásának lehetséges jelei
Az ENSZ Kábítószer- és Bűnügyi Hivatalának becslése szerint a tálibok opiumtilalmát követően 2023-ban 95%-kal visszaesett az afganisztáni opiumtermesztés. Bár még túl korai lenne meghatározni ennek a fejleménynek az európai kábítószerpiacokra gyakorolt teljes hatását, ha tartósan fennmarad, akkor az elkövetkező években valószínűleg hatással lesz a heroin hozzáférhetőségére Európában. Az itt bemutatott legfrissebb összesített adatok 2022-ből származnak, így megelőzik ezt a fejleményt. Ezek az Európai Unióban lefoglalt heroin összmennyiségének enyhe csökkenését mutatják. Emellett a heroin lefoglalásainak jelentős csökkenése volt tapasztalható Bulgáriában és Törökországban, a heroin-csempészútvonalak kulcsfontosságú országaiban (lásd lentebb A heroin és más opioidok piacára vonatkozó adatok című részt). Ugyancsak 2022-ben enyhe csökkenés volt megfigyelhető a kiskereskedelmi árak indexált trendenciáiban, a tisztaságra vonatkozó becslések enyhe emelkedése mellett. Ugyanakkor az ukrajnai és közel-keleti konfliktusok hatással lehetnek a bűnözők által a tiltott kábítószerek Európába szállításához használt csempészútvonalakra. Az EMCDDA legfrissebb adatokra vonatkozó jelenlegi értékelése ahhoz az óvatos következtetéshez vezet, hogy egyelőre nincsenek arra utaló határozott jelek, hogy ez hatással lenne az európai piacokra csempészett heroin áramlására, bár az ópium árának emelkedése Afganisztánban hatással lehetett néhány területen az árra és a tisztaságra. Általánosságban úgy vélik, hogy az Afganisztánban lévő ópiumkészletek és az európai piac viszonylag magas értéke rövid és középtávon némileg rugalmasabbá teszi az Európába irányuló ellátást. Mindazonáltal a tilalom fenntartása és szigorú végrehajtása esetén arra számítunk, hogy ez a jövőben hatással lesz a heroin hozzáférhetőségére. Az is elképzelhető, hogy a jövőben más délkelet-ázsiai termelő régiókból is korlátozott mennyiségben szállítanak majd ebből a kábítószerből Európába. Ezért célszerű most megvizsgálni, hogy az e területen bekövetkező változások milyen következményekkel járhatnak a kábítószerellenes politikákra és válaszlépésekre nézve annak érdekében, hogy felkészültebbek legyünk az esetleges káros következmények enyhítésére. Az egyik fontos következmény az lenne, hogy biztosítani kellene a segítséget kérők számára a kezelési szolgáltatások megfelelő elérhetőségét, mivel a tiltott opioidok piacának zavarai növelhetik a keresletet ezen a területen. Egy másik következmény az lenne, hogy megfelelő nyomonkövetést és válaszlépéseket kellene alkalmazni minden olyan lehetséges további kár csökkentése érdekében, amely akkor következhet be, ha más anyagokat használnak a heroin helyettesítőjeként. A tapasztalatok azt mutatják, hogy ezek közé nemcsak más opioidok, hanem más kábítószerosztályok is tartozhatnak, beleértve az olyan stimulánsokat, mint a kokain vagy a szintetikus katinonok.
Láthatjuk-e az új szintetikus opioidok vagy más kábítószerosztályok nagyobb mértékű hozzáférhetőségét és használatát?
A szintetikus opioidok jelenleg összességében viszonylag kis szerepet játszanak az európai kábítószerpiacon, de egyes országokban jelentős problémát jelentenek, és vannak arra utaló jelek, hogy a jövőben nagyobb szerepet játszhatnak Európa kábítószer-problémái tekintetében.
2023-ban az új pszichoaktív szerek európai uniós korai jelzőrendszere új szintetikus opioidokat tárt fel legalább 16 uniós tagállamban, Norvégiában és Törökországban (lásd: Új pszichoaktív anyagok – a jelenlegi helyzet Európában). Ugyanebben az évben 5 országban sorozatos nitazénopioid-mérgezésekről és -túladagolásokról számoltak be. Arról is érkeztek jelentések, hogy Írországban és Franciaországban nitazén-opioidokat megtévesztően heroinként értékesítettek.
Egyes északi és balti országok 2022-ben a szintetikus opioidok hozzáférhetőségének és a kapcsolódó ártalmaknak, köztük a kábítószerrel összefüggő haláleseteknek a növekedéséről számoltak be, és néhány ország 2023-as előzetes adatai megerősítették ezt a tendenciát. A múltban az aggodalmak ezen a területen a fentanilszármazékokra, például a nagy hatóértékű karfentanilra irányultak, amelynek lefoglalására egyes uniós országokban továbbra is sor kerül. Az elmúlt néhány évben azonban Európában a 2-benzil-benzimidazolból kivont, rendkívüli hatóértékű opioidokat, nitazéneket derítettek fel. A leggyakrabban azonosított nitazének közé tartozik a protonitazén, a metonitazén és az izotonitazén. 2022-ben 14 ország számolt be a korai jelzőrendszer felé nitazének lefoglalásáról, összesen 3 kilogramm mennyiségben. Ezeket az anyagokat részletesebben tárgyalja az Új pszichoaktív anyagok – a jelenlegi helyzet Európában című kiadvány.
Felmerült az a spekuláció is, hogy ha a heroin hozzáférhetősége az afganisztáni ópiumtermesztés tálibok általi tilalma miatt Európában csökkenne, az megteremthetné a szintetikus opioidok nagyobb fokú hozzáférhetőségének és használatának feltételeit. Tekintettel ennek lehetséges negatív következményeire, Európának javítania kell felkészültségén az ilyen piaci elmozdulás által lehetségesen magával hozott ártalmak csökkentése és egyéb kihívások tekintetében.
Ezen a területen aggodalomra ad okot a heroin új szintetikus opioidokkal való hamisítása, az új szintetikus opioidok megtévesztő értékesítése, és szélsőséges esetben a heroin új szintetikus opioidokkal való helyettesítése. Ezek a fejlemények növelhetik a túladagolás és a kábítószer-használattal összefüggő halálesetek kockázatát az opioidfogyasztók körében. Ebben az összefüggésben meg kell jegyezni, hogy Észak-Amerikában az elmúlt években drámai mértékben megnőtt az opioidokkal kapcsolatos mortalitás száma, aminek hátterében nagy hatóértékű szintetikus opioidok, elsősorban fentanilszármazékok álltak. A heroinpiacot érő sokkhatásokra vonatkozó korábbi példák alapján azonban az is lehetséges, hogy a stimulánsok, például a kokain és a szintetikus katinonok is potenciálisan felhasználhatók a heroin helyettesítőiként. Ezért aggodalomra ad okot, hogy – amint azt a jelentés máshol is megjegyezte – úgy tűnik, hogy a kokain és különösen a crack kokain használata egyre nő a marginalizáltabb csoportok körében, és egyre több országra terjed ki.
Bár a heroin hozzáférhetőségének csökkenése valószínűleg a polidroghasználat és a szerek közötti váltás mértékének növekedésével jár, e forgatókönyv megelőzésének egyik legfontosabb eszköze az opioid-agonista kezeléshez és a kapcsolódó támogatáshoz, valamint a tűcsere programokhoz való gyors hozzáférés kiterjesztése lenne. Továbbra is fontos a naloxonhoz való megfelelő hozzáférés javítása a túladagolások és a kábítószer-használattal összefüggő halálesetek megelőzése érdekében.
Az új szintetikus opioidok, például a nitazének nagy része vélhetően Kínából származik, és Európába irányul. Ugyanakkor ismert tény, hogy Európában korlátozott mértékben előállítanak szintetikus opioidokat, és nem elképzelhetetlen, hogy a meglévő tiltott szintetikus kábítószerelőállítási kapacitást esetleg fel lehet használni szintetikus opioidok előállítására, ha a piaci feltételek kedvezővé válnának.
Az Európai Unióban a heroinellátás dinamikájába való részletesebb betekintésért lásd a 2024. évi EMCDDA-Europol EU Drug Market: Heroin and other opioids – In-depth analysis (Uniós kábítószerpiac: Heroin és egyéb opioidok – Mélyreható elemzés) című kiadványát.
Főbb adatok és tendenciák
Az opioidhasználat prevalenciája
-
Becslések szerint 2022-ben az EU felnőtt népességének 0,3%-a, azaz körülbelül 860 000 fő használt opioidokat (2021-ben 950 000 fő). Ez a nyilvánvaló csökkenés a korábbi évekhez képest elsősorban annak tudható be, hogy megváltozott az Olaszországban heroint használó személyek populációjának becsléséhez használt közvetett statisztikai módszer.
Kezelés megkezdése heroin és más opioidok használata miatt
- 2022-ben Európában 63 000 kliens, azaz az összes kezelést kezdő 25%-a jelölte meg a kábítószer-használat miatti speciális kezelés megkezdésének fő okaként az opioidok használatát. Abból a 19 000, első alkalommal kezelést kezdő személyből, akik valamilyen opioidot jelöltek meg a számukra fő problémát okozó kábítószerként, 12 000 esetében (64%) a heroin volt az elsődleges kábítószer (lásd a 6.4. ábrát). További 2400, első alkalommal kezelést kezdő opioidhasználó kliens nem nevezte meg elsődleges kábítószerét.
- A Covid19-világjárvány idején bekövetkezett szolgáltatási zavarok miatt a 2020–2022-es kezelési adatokat fenntartással kell értelmezni. Az adatok mindazonáltal arra utalnak, hogy folytatódott a heroinhasználat miatt kezelést kezdők számának hosszú távú csökkenő tendenciája (6.4. ábra).
- A legfrissebb európai adatokból az derül ki, hogy az első heroinhasználat (átlagosan 23 éves korban) és a heroinnal összefüggő problémák miatti első kezelés (átlagosan 37 éves korban) között 14 év telik el.
- 26 uniós tagállam nemzeti adatai szerint 2022-ben körülbelül 508 000 kliens részesült opioid-agonista kezelésben (2021-ben 506 000).
A tendenciáktól eltekintve az adatok az összes olyan kezelést kezdőre vonatkoznak, akik elsődleges kábítószerként heroint használnak – 2022 vagy a legfrissebb adatokkal rendelkező év.
Az első alkalommal kezelést kezdőkre vonatkozó tendenciák 25 ország adatain alapulnak. A németországi adatok az elsődleges kábítószerként „opioidokat” használó kezelést kezdőkre vonatkoznak. A tendenciák elemzésében csak azok az országok szerepelnek, amelyek a 6 évből legalább 5-re vonatkozóan rendelkeznek adatokkal. A hiányzó adatokat a szomszédos évekre vonatkozó adatokból, interpolációval következtették ki. A szolgáltatások terén a Covid19 által okozott zavarok miatt a 2020-ra, 2021-re és 2022-re vonatkozó adatokat fenntartással kell értelmezni. A hiányzó adatokat Spanyolország és Franciaország (2022), illetve Németország (2019) esetében az előző évi értékekkel helyettesítették.
Az opioidhasználattal összefüggő ártalmak
- 2022-ben továbbra is a heroin volt a harmadik leggyakrabban jelentett kábítószer az akut kábítószer-toxicitás miatt az Euro-DEN Plus hálózat kórházaiba történő felvételeknél, azaz az összes bejelentett eset 16%-ánál. A jelentést tevő hálózathoz beérkezett jelentések nagy részét néhány központ tette. A 2022-ben részt vevő 23 európai kórház közül 19 esetében találtak heroint (lásd a 6.5. ábrát). A részt vevő kórházak fele arról számolt be, hogy 2022-ben a felvételek legalább 4,3%-a esetében a heroin volt érintett. A droghedai és dublini (Írország), a ljubljanai (Szlovénia) központokban, valamint a norvégiai Oslo két központjának egyikében a kábítószerrel összefüggő betegfelvételek több mint egyötödében jelentettek heroint. A heroinhasználattal összefüggő betegfelvételek többsége a 25–45 év közötti férfiakat érintette: 2022-ben a 19 központ közül 6-ban egyetlen eset sem fordult elő 25 évesnél fiatalabbaknál. A központok felében a nők a heroinnal összefüggő betegfelvételek legfeljebb 19%-át tették ki. Központtól függően az említett betegfelvételek során a leggyakrabban jelentett egyéb kábítószerek közé tartozott a benzodiazepin, a kokain és az amfetamin.
- Az Európai Unióban jelentett halálos kimenetelű túladagolásoknak nagyjából 74%-a esetében találtak opioidokat. Ez a megállapítás 2015 és 2022 között benyújtott toxikológiai adatokon alapul, amelyekben opioidok jelenlétét az összes 4439 halálesetből 3305 esetben állapították meg. Meg kell jegyezni, hogy a feltételezhetően kábítószer okozta halálesetekről szóló toxikológiai jelentésekben gyakran egyszerre több kábítószer is szerepel.
Adatforrás: Euro-DEN. A teljes adatkészletet és elemzést lásd: European Drug Emergencies Network (Euro-DEN Plus): data and analysis (Kábítószer-vészhelyzetek európai hálózata (Euro-DEN Plus): Adatok és elemzések).
A heroin és más opioidok piacára vonatkozó adatok
- Az uniós tagállamokban 2022-ben 19 000 heroinlefoglalást jelentettek, összesen 8,0 tonna (2021-ben 9,5 tonna) mennyiségben. Jelentős mennyiségekről számolt be Hollandia (2,6 tonna), Franciaország (1,4 tonna), Belgium (1,3 tonna), Olaszország (0,6 tonna) és Bulgária (0,3 tonna). Törökország 2022-ben 8 tonna (2021-ben 22,2 tonna) heroint foglalt le.
- A heroinlefoglalások 2021. évi növekedését követően (9,5 tonnára) 2022-ben az uniós tagállamok által lefoglalt mennyiség 16%-kal, 8,0 tonnára csökkent. Törökország a 2022-ben lefoglalt mennyiség jelentősebb csökkenéséről számolt be (a 2021. évi 22,2 tonnához képest 8,0 tonnáról, azaz –64%-os csökkenésről) (6.6. ábra). Bulgária 2021-hez képest (1,2 tonna) a 2022-ben lefoglalt mennyiség 71%-os (0,3 tonnára) csökkenéséről számolt be.
- A barna heroin átlagos tisztasága kiskereskedelmi szinten 2022-ben 5,4% és 41,7% között mozgott, az országok fele 14,4% és 25,0% közötti átlagos tisztaságról számolt be. Az indexált tendenciák azt mutatják, hogy a barna heroin átlagos tisztasága 2012 és 2022 között 44%-kal nőtt, míg az ára 24%-kal csökkent. A legfrissebb adatok alapján a heroin átlagárának enyhe csökkenését és a heroin tisztaságának kismértékű növekedését lehet megfigyelni (6.6. ábra).
- A rendelkezésre álló adatok azt mutatják, hogy 2022-ben a herointól eltérő opioidok közel 13 600 lefoglalásáról számoltak be, összesen közel 1,2 tonna, 216 liter és több mint 2 millió tabletta mennyiségben (beleértve a tramadolt, a buprenorfint, az oxikodont, a morfint, a metadont, a kodeint és a nitazén opioidokat) (6.1. táblázat). Észtország, Lettország, Lengyelország és Svédország 2022-ben összesen 3,5 kilogramm nitazen-analóg lefoglalásáról számolt be. Ugyanebben az évben az Európai Unióban a lefoglalt fentanil és karfentanil mennyisége 9,2 kilogramm (két ország által lefoglalt 2,7 kilogramm fentanil és 14 ország által lefoglalt 6,5 kilogramm karfentanil), 168 liter fentanil (egy bulgáriai lefoglalás) és 8435 tabletta (fentanil) volt.
- A nitazéntartalmú hamisított gyógyszerek számának növekedését jelentették az európai uniós korai jelzőrendszerbe: 2022-ben 430 tablettát vagy kapszulát jelentettek (2021-ben 189-et). 2023-ban Portugália 5752 hamisított, N-dezetil-izotonitazént tartalmazó oxikodon tablettát, Svédország pedig 3100 hamisított, metonitazént tartalmazó Oxycontin (oxikodon) tablettát foglalt le. 2024-ben a finn rendőrség 1000 hamisított, metonitazént tartalmazó Subutex (buprenorfin) tabletta lefoglalásáról számolt be.
- 2022-ben körülbelül 22 400, heroinhasználattal vagy -birtoklással kapcsolatos bűncselekményről számoltak be.
Az EU+2 kifejezés az uniós tagállamokat, Norvégiát és Törökországot foglalja magában.
A barna heroinbázis árára és tisztaságára vonatkozó indexált tendenciák: országos átlagértékek – minimum, maximum és interkvartilis tartomány. Mutatók szerint változik, hogy mely országokra vonatkoznak az adatok.
Anyag | Országok | Lefoglalások száma | Súly (kilogramm) | Tabletták | Liter | Tapaszok |
---|---|---|---|---|---|---|
Tramadol | 13 | 4185 | 0.1 | 958094 | 1.7 | |
Buprenorfin | 17 | 4578 | 3.4 | 918819 | 0.001 | 21 |
Metadon | 19 | 1136 | 17.3 | 76447 | 43.8 | |
Morfin | 16 | 761 | 2.8 | 11259 | 1.3 | |
Oxikodon | 15 | 894 | 1.3 | 76342 | 0.5 | |
Ópium | 17 | 826 | 1116.4 | 298 | 0.02 | |
Kodein/dihidrokodein | 14 | 390 | 26.4 | 13384 | 0.4 | |
Fentanil | 14 | 177 | 2.7 | 8435 | 168.2 | 1521 |
Karfentanil | 2 | 273 | 6.5 | 0.17 | ||
Nitazének | 4 | 350 | 3.5 | 108 | 0.44 |
Forrásadatok
Az ezen az oldalon található infografikák és diagramok létrehozásához használt adatok alább találhatók.
Forrástáblázatok megjelenítése
A 2024. évi európai kábítószer-jelentés forrásadatainak teljes készlete, beleértve a metaadatokat és a módszertani megjegyzéseket is, adatkatalógusunkban érhető el.
Az ezen az oldalon szereplő infografikák, diagramok és hasonló elemek létrehozásához használt adatok alkészlete alább található.