Heroiin ja muud opioidid – praegune olukord Euroopas (Euroopa uimastiprobleemide aruanne 2024)

Heroiin on endiselt Euroopas kõige sagedamini tarvitatav ebaseaduslik opioid ja põhjustab suure osa ebaseadusliku uimastitarvitamisega seotud tervisekoormusest. Siiski on Euroopa opioidiprobleemi arengutel tõenäoliselt oluline mõju sellele, kuidas me selle valdkonna probleeme lahendame. Sellelt leheküljelt leiate värskeima analüüsi heroiini ja muude opioidide olukorrast Euroopas, sealhulgas tarvitamise levimus, ravinõudlus, konfiskeerimised, hind ja puhtus, kahjulikkus ning muud teemad.
See lehekülg on osa Euroopa uimastiprobleemide 2024. aasta aruandest, mis on Euroopa Narkootikumide ja Narkomaania Seirekeskuse (EMCDDA) aastaülevaade uimastiolukorrast Euroopas.
Viimati ajakohastatud: 11. juuni 2024
Valmisolek võimalikeks muutusteks opioidide kättesaadavuses ja tarvitamises
Heroiin on endiselt Euroopas kõige sagedamini tarvitatav ebaseaduslik opioid ja põhjustab suure osa ebaseadusliku uimastitarvitamisega seotud tervisekoormusest. Siiski on Euroopa opioidiprobleemi arengutel tõenäoliselt oluline mõju sellele, kuidas me selle valdkonna probleeme lahendame.
Andmed narkomaaniaravi alustamise ja muude näitajate kohta näitavad, et Euroopa heroiinitarvitajate kohort vananeb, kusjuures praegu on vähe tõendeid selle kohta, et lisandumas on olulisel määral uusi uimastitarbijaid. Aastatel 2010–2022 suurenes kõikide heroiini tarvitamise puhul spetsiaalset narkomaaniaravi alustavate isikute ja esmakordsete ravialustajate keskmine vanus, samuti vanemate patsientide osakaal (vt joonis 6.1 ja joonis 6.2). Abi otsivate isikute näitajate muutumine tähendab üha enam seda, et teenused peavad vastama nende isikute vajadustele, kelle tervishoiu- ja sotsiaaltoe vajadused on üha keerukamad. Lisaks otsesele reageerimisele uimastitega seotud probleemidele hõlmavad need vajadust pakkuda hooldust ja toetust vanusega seotud haiguste ennetamiseks või ravimiseks ning vastavat vajadust luua tõhusad mitut asutust hõlmavad partnerlused ja suunamisvõimalused seoses üldiste tervishoiu- ja sotsiaaltoetusteenustega.
Põhineb 19 ELi riigi ja Türgi andmetel.
Põhineb 20 ELi riigi ja Türgi andmetel.
Kuigi üldiselt on heroiin endiselt seotud paljude opioidisurmadega (vt jaotis „Uimastite tarvitamisest põhjustatud surmad – praegune olukord Euroopas“), on sellise näitajaga riikide arv vähenenud; samal ajal on hakanud rohkem levima muud opioidid. Kuigi heroiin oli 2022. aastal Euro-DEN võrgustikku kuuluvates valvehaiglates ägeda uimastimürgistuse korral endiselt kõige sagedamini teatatud opioid, on mõnes linnas muud opioidid – sageli opioidagonistravis kasutatavad, kuid ka mõnes kohas valuvaigistitena kasutatavad opioide sisaldavad ravimid või tugevatoimelised uued sünteetilised opioidid – nüüdseks heroiini juhtiva koha mürgistusjuhtumite puhul üle võtnud. Kuigi see andmekogum ei ole riigiti representatiivne, annab see ülevaate sellest, kuidas opioidiprobleemid võivad muutuda kohalikul tasandil. Ka neid andmeid tuleb tõlgendada ettevaatlikult, sest mõned muutused selles valdkonnas näivad kajastavat pikaajalise poliitika positiivset mõju, mille eesmärk on vähendada nõudlust heroiini järele, takistada uimastite tarvitamisega alustamist ning pakkuda piisavaid ja tõhusaid ravimeetmeid. Sellest hoolimata võib praegu olla vajalik pöörata suuremat tähelepanu meetmetele, mille abil vähendatakse ohtu, et raviks mõeldud opioidid võivad sattuda ebaseaduslikule turule. Siinkohal on oluline märkida, et selle eesmärgi saavutamine ei tohiks tekitada opioidiprobleemidega isikutele tõhusa ravi osutamisele lisatakistusi. Veel tuleb tunnistada, et opioidagonistravi kättesaadavus on paljudes riikides endiselt ebapiisav.
Ka heroiini manustamisviisides on täheldatud muutusi. Raviteenuste saajate hulgas on nii esimest korda kui ka varem ravi saanud heroiinitarvitajate hulgas süstimine viimase kümne aasta jooksul vähenenud (vt joonis 6.3 ja jaotis „Uimastite süstimine Euroopas – hetkeolukord“). See muutus võib kajastada erinevate tegurite mõju, sealhulgas kahjude vähendamise ja ennetustegevuse mõju ning uimastite kättesaadavuse muutusi, mis võivad mõjutada tarvitamisharjumusi. Heroiiniga seotud probleemide tõttu ravi alustavatest uutest patsientidest nimetab süstimist põhilise manustamisviisina praegu ainult 18%. See suundumus on oluline, sest just süstitavate uimastite tarvitamist seostatakse mitmesuguste negatiivsete tervisemõjudega. Vähem positiivne on see, nagu on märgitud mujal käesolevas aruandes, et uimasteid süstivad inimesed kasutavad süstimiseks laialdasemat hulka aineid, kusjuures sagedamini teatatakse eelkõige stimulantidest.
„Muud manustamisviisid“ hõlmavad söömist/joomist, ninna tõmbamist ja täpsustamata peamisi manustamisviise. COVID-19 piirangute tõttu tuleks spetsiaalse narkomaaniaravi teenuste 2020., 2021. ja 2022. aasta andmeid tõlgendada ettevaatlikult. Suundumuste aluseks on 19 ELi liikmesriiki, kes esitasid andmeid kogu perioodi kohta; arvesse on võetud ainult need, kelle andmed hõlmavad kümnest aastast vähemalt üheksat. Puuduvad väärtused on interpoleeritud lähematest aastatest. Kriipsjooned tähistavad COVID-19 pandeemia perioodi.
Võimalikud märgid muutustest Euroopa heroiiniturul
ÜRO uimastite ja kuritegevuse vastu võitlemise büroo hinnangul vähenes 2023. aastal pärast Talibani kehtestatud oopiumikeeldu oopiumimooni kasvatus Afganistanis 95%. Kuigi on liiga vara kindlalt väita, milline on selle muutuse püsimajäämisel selle täielik mõju Euroopa uimastiturgudele, mõjutab see tõenäoliselt lähiaastatel heroiini kättesaadavust Euroopas. Siin esitatud kõige uuemad koondandmed pärinevad 2022. aastast ja hõlmavad sellele muutusele eelnenud aega. Need andmed näitavad Euroopa Liidus konfiskeeritud heroiini üldkoguse mõningast vähenemist. Lisaks täheldati heroiini konfiskeerimiste olulist vähenemist Bulgaarias ja Türgis, mis on heroiini salakaubaveo marsruutidel asuvad peamised riigid (vt jaotis „Heroiin ja muude opioidide turu andmed“ allpool). Ka 2022. aastal võib täheldada mõningat langust indekseeritud suundumustes jaemüügi tasandi hindades ning puhtus on hinnangute kohaselt veidi tõusnud. Samal ajal võivad konfliktid Ukrainas ja Lähis-Idas mõjutada marsruute, mida kurjategijad kasutavad ebaseaduslike uimastite Euroopasse toimetamiseks. EMCDDA viimaste andmete praeguse hinnangu põhjal tuleks ettevaatlikult järeldada, et siiani puuduvad tugevad märgid Euroopa turgudele suunatud heroiinivoogude mõjutamise kohta, kuigi oopiumihindade tõus Afganistanis võis mõnes piirkonnas avaldada mõju hinnale ja puhtusele. Üldisemalt ollakse arvamusel, et Afganistanis olemas olevad oopiumivarud ja Euroopa turu suhteliselt suur väärtus muudaksid Euroopa varustamise lühikeses ja keskpikas perspektiivis mõnevõrra vastupidavaks. Kuid keelu säilitamise ja range jõustamise korral võime eeldada, et see mõjutab tulevikus heroiini kättesaadavust. Samuti on võimalik, et tulevikus näeme selle uimasti mõnevõrra piiratumat tarnimist Euroopasse teistest Kagu-Aasia tootmispiirkondadest. Seetõttu on praegu mõistlik kaaluda, milline võib olla selles valdkonnas toimuvate võimalike muutuste mõju uimastipoliitikale ja reageerimisele, et olla võimalike negatiivsete tagajärgede leevendamiseks paremini ette valmistatud. Üheks oluliseks mõjuks oleks vajadus tagada abi vajavate isikute jaoks piisav narkomaaniaravi kättesaadavus, kuna ebaseaduslike opioidide turu häired võivad suurendada nõudlust selles valdkonnas. Teine mõju oleks vajadus jälgida ja asjakohaselt reageerida, et vähendada võimalikke lisakahjusid, mis võivad tekkida muude ainete kasutamisel heroiini asendajatena. Kogemused näitavad, et nende hulka võivad kuuluda mitte ainult teised opioidid, vaid ka muud uimastiklassid, sealhulgas stimulandid, nagu kokaiin või sünteetilised katinoonid.
Kas võiksime täheldada uute sünteetiliste opioidide või muude uimastiklasside paremat kättesaadavust ja tarvitamist?
Praegu on sünteetilistel opioididel Euroopa uimastiturul üldiselt suhteliselt väike roll, kuid mõnes riigis on nende näol tegemist olulise probleemiga ning leidub märke, et sünteetiliste opioidide osatähtsus on tulevikus Euroopa uimastiprobleemides suurem.
2023. aastal avastati ELi uute psühhoaktiivsete ainete varajase hoiatamise süsteemi kaudu uusi sünteetilisi opioide vähemalt 16 ELi liikmesriigis, Norras ja Türgis (vt jaotis „Uued psühhoaktiivsed ained – praegune olukord Euroopas“). Samal aastal teatati viies riigis nitaseeni opioididega seotud mürgistuste ja üleannustamise puhangutest. Samuti teatati, et nitaseeni opioide müüakse Iirimaal ja Prantsusmaal heroiini pähe.
2022. aastal teatasid mõned Põhjamaad ja Balti riigid sünteetiliste opioidide kättesaadavuse ja nendega seotud kahjude, sealhulgas uimastite tarvitamisest põhjustatud surmade arvu suurenemisest, kusjuures mõne riigi 2023. aasta esialgsed andmed kinnitavad seda suundumust. Aja jooksul on selles valdkonnas keskendutud probleemidele, mis on seotud fentanüüli derivaatidega, näiteks väga tugevatoimeline karfentaniil, mida mõnes ELi riigis jätkuvalt konfiskeeritakse. Viimastel aastatel on Euroopas siiski avastatud nitaseene, mis on 2-bensüülbensimidasoolist saadud väga tugevatoimelised opioidid. Kõige levinumad tuvastatud nitaseenid on protonitaseen, metonitaseen ja isotonitaseen. 2022. aastal teatasid 14 riiki varajase hoiatamise süsteemile nitaseenide konfiskeerimisest koguses 3 kg. Neid aineid käsitletakse üksikasjalikumalt jaotises „Uued psühhoaktiivsed ained – praegune olukord Euroopas“.
Samuti on spekuleeritud, et kui heroiini kättesaadavus Euroopas väheneb Talibani kehtestatud oopiumitootmise keelu tõttu Afganistanis, võib see luua tingimused sünteetiliste opioidide suuremaks kättesaadavuseks ja tarvitamiseks. Arvestades selle võimalikke negatiivseid tagajärgi, peab Euroopa olema paremini ette valmistatud kahjude vähendamiseks ja muudeks probleemideks, mida selline turu muutus võib kaasa tuua.
Selles valdkonnas tekitab muret heroiini võltsimine uute sünteetiliste opioididega, uute sünteetiliste opioidide väärmüük ja äärmusliku stsenaariumina heroiini asendamine uute sünteetiliste opioididega. Sellised muutused võivad suurendada opioiditarvitajate seas üleannustamise ja uimastite tarvitamisest põhjustatud surmade riski. Sellega seoses tuleb märkida, et Põhja-Ameerikas on viimastel aastatel järsult suurenenud opioididega seotud suremus, mille põhjuseks on tugevad sünteetilised opioidid, peamiselt fentanüüli derivaadid. Tuginedes varasematele näidetele heroiinituru häirete kohta, on samuti võimalik, et stimulante, näiteks kokaiini ja sünteetilisi katinoone võidakse kasutada heroiini asendusainetena. Seetõttu on murettekitav, nagu on märgitud ka mujal käesolevas aruandes, et kokaiini ja eelkõige crack-kokaiini tarvitamine näib suurenevat tõrjutumate rühmade seas ja see tundub levivat rohkematesse riikidesse.
Kuigi heroiini kättesaadavuse vähenemise tõenäoline tagajärg on mitme uimasti koostarvitamise ja ainete vahetamise suurenemine, oleks selle stsenaariumi ärahoidmiseks väga oluline laiendada kiiret juurdepääsu opioidagonistravile ja sellega seotud tugimeetmetele ning nõela- ja süstlavahetusprogrammidele. Samuti on endiselt tähtis tagada piisav juurdepääs naloksoonile, et ära hoida üleannustamist ja uimastite tarvitamisest põhjustatud surmasid.
Arvatakse, et enamik uute sünteetiliste opioidide, näiteks nitaseenide tarnetest pärineb Hiinast ja nende salakaubavedu toimub Euroopasse. Siiski on Euroopas teadaolevalt toimunud mõningane sünteetiliste opioidide piiratud tootmine ning võib arvata, et olemasolevat ebaseaduslikku sünteetiliste uimastite tootmisvõimsust võidakse kasutada sünteetiliste opioidide tootmiseks, kui turutingimused muutuvad soodsaks.
Üksikasjalikum ülevaade heroiinitarnete dünaamikast Euroopa Liidus on esitatud EMCDDA ja Europoli 2024. aasta aruandes „ELi uimastiturg: heroiin ja muud opioidid – põhjalik analüüs“.
Peamised andmed ja suundumused
Opioidide tarvitamise levimus
-
2022. aastal kasutas opioide hinnanguliselt 0,3% ELi täiskasvanud elanikkonnast, ehk ligikaudu 860 000 inimest (2021. aastal 950 000 inimest). See ilmne vähenemine võrreldes eelmiste aastatega on peamiselt tingitud Itaalias heroiini tarvitavate inimeste arvu hindamiseks kasutatava kaudse statistilise meetodi muutmisest.
Ravi alustamine heroiini ja muude opioidide tarvitamise tõttu
- 63 000 inimest ehk 25% kõigist Euroopas narkomaaniaravi alustajast teatas 2022. aastal, et spetsiaalse narkomaaniaravi alustamise peamine põhjus on opioidide tarvitamine. Heroiin oli peamine uimasti 12 000 esmakordsest ravialustajast 19 000 (64%) puhul, kes nimetasid peamise probleemse uimastina mõnda konkreetset opioidi (vt joonis 6.4). 2400 opioiditarvitajast esmakordset ravialustajat oma peamist uimastit ei täpsustanud.
- Teenusehäirete tõttu COVID-19 pandeemia ajal tuleks ravi alustamise andmeid 2020.–2022. aasta kohta tõlgendada ettevaatlikult. Sellegipoolest näitavad andmed, et heroiinitarbimise tõttu ravi alustavate inimeste arv oli jätkuvalt languses (joonis 6.4).
- Uusimad Euroopa andmed näitavad, et esmakordse heroiinitarvitamise (keskmiselt 23aastaselt) ja heroiiniprobleemide tõttu esmakordse ravi alustamise (keskmiselt 37aastaselt) vaheline periood on 14 aastat.
- 26 ELi liikmesriigi andmed näitavad, et 2022. aastal sai opioidagonistravi hinnanguliselt 508 000 inimest (2021. aastal 506 000 inimest).
Andmed (v.a suundumused) on esitatud kõigi ravialustajate kohta, kelle peamine uimasti on heroiin – andmed on pärit 2022. aastast või viimasest aastast, mille kohta andmed on kättesaadavad.
Esmakordsete ravialustajate suundumused põhinevad 25 riigi andmetel. Saksamaa andmed on ravialustajate kohta, kelle peamiseks uimastiks on märgitud „opioidid“. Suundumuste analüüsis on esitatud ainult riigid, mille kohta on andmeid vähemalt viie aasta kohta kuuest. Puuduvad väärtused on interpoleeritud lähematest aastatest. COVID-19 põhjustatud teenusehäirete tõttu tuleks 2020., 2021. ja 2022. aasta andmeid tõlgendada ettevaatusega. Puuduvad andmed seostati eelmise aasta näitajatega Hispaania ja Prantsusmaa (2022) ning Saksamaa (2019) puhul.
Opioidide kasutamisega seotud kahju
- Heroiin oli 2022. aastal endiselt uimastialaste uuringukeskuste Euroopa võrgustikku (Euro-DEN Plus) kuuluvates haiglates ägeda uimastimürgistuse juhtumites sageduselt kolmas põhjus, olles seotud 16%ga kõigist teatatud juhtumitest. Paljud võrgustikule laekunud aruanded olid saadud väikeselt arvult keskustelt. 2022. aastal osalenud 23 Euroopa haiglast 19s leiti heroiini (vt joonis 6.5). Pooled osalevatest haiglatest teatasid, et 2022. aastal oli vähemalt 4,3% nende ravijuhtumitest seotud heroiiniga. Heroiinist teatati viiendikus uimastitega seotud ravijuhtumites Drogheda ja Dublini keskustes (Iirimaa), Ljubljanas (Sloveenia) ja ühes kahest keskusest Oslos (Norra). Enamik heroiiniga seotud ravijuhtumeid puudutas 25–45aastaseid mehi: 2022. aastal ei olnud 19 keskusest kuues ükski patsient alla 25aastane. Pooltes keskustes moodustasid naised heroiiniga seotud ravijuhtumitest 19% või vähem. Olenevalt keskustest olid nende ravijuhtumite puhul kõige sagedamini nimetatud muud uimastid bensodiasepiinid, kokaiin ja amfetamiin.
- Opioide tuvastati hinnanguliselt 74% Euroopa Liidus teatatud surmaga lõppenud üleannustamisjuhtumites. See järeldus põhineb aastatel 2015–2022 esitatud toksikoloogilistel andmetel, kus opioide tuvastati kokku 4439 surmajuhtumist 3305 juhul. Tuleb märkida, et toksikoloogilistes aruannetes, kus kahtlustatakse, et surmajuhtum on tingitud uimastite tarvitamisest, on sageli tuvastatud mitmesuguseid uimasteid.
Andmeallikas: Euro-DEN. Täieliku andmekogumi ja analüüsi kohta vt Euroopa Narkootikumide ja Narkomaania Seirevõrgustik (Euro-DEN Plus): andmed ja analüüs.
Heroiini ja muude opioidide turuandmed
- 2022. aastal teatasid ELi liikmesriigid 19 000 korral heroiini konfiskeerimisest kogumahus 8,0 tonni (2021. aastal 9,5 tonni). Suurtest kogustest teatasid Madalmaad (2,6 tonni), Prantsusmaa (1,4 tonni), Belgia (1,3 tonni), Itaalia (0,6 tonni) ja Bulgaaria (0,3 tonni). Türgis konfiskeeriti 2022. aastal 8 tonni heroiini (2021. aastal 22,2 tonni).
- Pärast heroiini konfiskeerimiste arvu suurenemist 2021. aastal (9,5 tonnini) vähenes ELi liikmesriikides konfiskeeritud kogus 2022. aastal 16% ehk 8,0 tonnini. Türgi teatas konfiskeeritud koguse märgatavast vähenemisest 2022. aastal (8,0 tonnini ehk 64% võrreldes 22,2 tonniga 2021. aastal) (joonis 6.6). Bulgaaria teatas konfiskeeritud koguse 71% vähenemisest 2022. aastal (0,3 tonnini) võrreldes 2021. aastaga (1,2 tonni).
- 2022. aastal oli jaemüügis oleva pruuni heroiini keskmine puhtusaste vahemikus 5,4–41,7%, seejuures pooled riigid teatasid keskmisest 14,4–25,0% puhtusastmest. Indekseeritud suundumused näitavad, et aastatel 2012–2022 suurenes pruuni heroiini keskmine puhtusaste 44%, samas kui selle hind langes 24%. Viimaste andmete põhjal on märgata heroiini keskmise hinna kerget langust ja selle puhtuse mõningast suurenemist (joonis 6.6).
- Kättesaadavate andmete kohaselt teatati 2022. aastal peaaegu 13 600 juhul muude opioidide kui heroiini konfiskeerimisest, mis tegi kokku peaaegu 1,2 tonni, 216 liitrit ja üle 2 miljoni tableti (sealhulgas tramadool, buprenorfiin, oksükodoon, morfiin, metadoon, kodeiin ja nitaseeni opioidid) (tabel 6.1). Eesti, Läti, Poola ja Rootsi teatasid, et 2022. aastal konfiskeeriti kokku 3,5 kg nitaseeni analooge. Samal aastal teatati, et Euroopa Liidus konfiskeeriti 9,2 kg fentanüüli ja karfentanüüli (2,7 kg fentanüüli konfiskeeriti kahes riigis ja 6,5 kg karfentanüüli konfiskeeriti 14 riigis), 168 liitrit fentanüüli (konfiskeeriti Bulgaarias ühel korral) ja 8435 tabletti (fentanüüli).
- ELi varajase hoiatamise süsteemile on teatatud nitaseene sisaldavate võltsitud ravimite arvu suurenemisest. 2022. aastal teatati 430 tabletist või kapslist (2021. aastal teatati 189 tabletist või kapslist). Portugal konfiskeeris 2023. aastal 5752 võltsitud oksükodooni tabletti, mis sisaldasid N-desetüülisotonitaseeni, samas kui Rootsi konfiskeeris 3100 võltsitud Oxycontini (oksükodooni) tabletti, mis sisaldasid metonitaseeni. 2024. aastal teatas Soome politsei 1000 võltsitud Subutexi (buprenorfiini) tableti konfiskeerimisest, mis sisaldasid metonitaseeni.
- 2022. aastal teatati ligikaudu 22 400 kuriteost, mis olid seotud heroiini tarvitamise või omamisega.
„EL + 2“ tähistab Euroopa Liidu liikmesriike, Norrat ja Türgit.
Indekseeritud suundumused näitavad pruuni heroiini hinda ja puhtust: riikide keskmised väärtused – miinimum, maksimum ja kvartiilhaare. Hõlmatud riigid erinevad indikaatorite lõikes.
Aine | Riigid | Konfiskeerimiste arv | Kaal (kg) | Tabletid | Liitrit | Plaastrit |
---|---|---|---|---|---|---|
Tramadool | 13 | 4185 | 0.1 | 958094 | 1.7 | |
Buprenorfiin | 17 | 4578 | 3.4 | 918819 | 0.001 | 21 |
Metadoon | 19 | 1136 | 17.3 | 76447 | 43.8 | |
Morfiin | 16 | 761 | 2.8 | 11259 | 1.3 | |
Oksükodoon | 15 | 894 | 1.3 | 76342 | 0.5 | |
Oopium | 17 | 826 | 1116.4 | 298 | 0.02 | |
Kodeiin/dihüdrokodeiin | 14 | 390 | 26.4 | 13384 | 0.4 | |
Fentanüül | 14 | 177 | 2.7 | 8435 | 168.2 | 1521 |
Karfentaniil | 2 | 273 | 6.5 | 0.17 | ||
Nitaseenid | 4 | 350 | 3.5 | 108 | 0.44 |
Lähteandmed
Sellel lehel infograafikute ja diagrammide koostamiseks kasutatud andmed on allpool.
Euroopa uimastiprobleemide 2024. aasta aruande täielikud lähteandmed koos metaandmete ja metodoloogiliste märkustega on kättesaadavad meie andmekataloogis.
Nende andmete alamhulk, mida kasutatakse sellel lehel infograafikute, diagrammide ja sarnaste elementide koostamiseks, on esitatud allpool.