Euroopa uimastiprobleemide aruanne 2024: Suundumused ja arengud

Sissejuhatav märkus
Aruanne põhineb teabel, mille esitasid EMCDDA-le Euroopa Liidu liikmesriigid, kandidaatriik Türgi ja Norra iga-aastase aruandlusprotsessi käigus.
Selle aruande eesmärk on anda ülevaade ja teha kokkuvõte uimastiprobleemide olukorrast Euroopas kuni 2023. aasta lõpuni. Kõik rühmitused, koondandmed ja sildid kajastavad seega Euroopa Liitu kuuluvate ja EMCDDA aruandluses osalevate riikide olukorda 2023. aastal kättesaadavate andmete põhjal. Kõik andmed ei hõlma siiski kogu perioodi. Et andmete koondamine ja esitamine võtab aega, pärinevad mitmed siin esitatud riiklikud andmekogud võrdlusaastast, mis hõlmab ajavahemikku 2022. aasta jaanuarist detsembrini. Suundumuste analüüs põhineb ainult nendel riikidel, kes esitasid kõnealuse perioodi jooksul toimunud muutuste kirjeldamiseks piisavalt andmeid. Lugejad peaksid arvestama, et harjumuste ja suundumuste seire sellises varjatud ja häbimärgistatud valdkonnas nagu uimastitarvitamine on nii praktiliselt kui ka metodoloogiliselt keeruline. Seetõttu on aruandes esitatud analüüsis kasutatud mitmesuguseid andmeallikaid. Kuigi on märgata märkimisväärseid edusamme nii riikide kui ka Euroopa tasandi analüüsis, tuleb arvesse võtta kõnealuses valdkonnas esinevaid metodoloogilisi raskusi. Seepärast tuleb tõlgendamisel olla ettevaatlik, eriti kui riike võrreldakse ühe indikaatori alusel. Andmetega seotud hoiatused on esitatud elektroonilises statistikabülletäänis 2024, mis sisaldab üksikasjalikku teavet metoodika ja analüüsitingimuste ning märkusi olemasoleva teabe piiratuse kohta. Samas on seal saadaval ka teave Euroopa tasandi hinnangutes kasutatud meetodite ja andmete kohta, mis võivad hõlmata interpolatsiooni.
Sisu
Uimastiolukord Euroopas kuni 2024. aastani
Sellel leheküljel kasutatakse uusimaid kättesaadavaid andmeid, et anda ülevaade praegusest olukorrast ja tekkivatest uimastiprobleemidest, mis mõjutavad Euroopat, keskendudes ajavahemikule kuni 2023. aasta lõpuni. Siin esitatud analüüsis esitatakse mitu arengut, millel võib olla oluline mõju uimastipoliitikale ja valdkonna praktikutele Euroopas.
Euroopa uimastiolukorra mõistmine 2024. aastal – peamised arengud
Uimastite pakkumine, tootmine ja lähteained
Euroopa Liidus tavapäraselt tarvitatavate ebaseaduslike uimastite pakkumisega seotud näitajate analüüs tõendab, et kõigi aineliikide kättesaadavus on endiselt suur. Käesolevalt lehelt leiate ülevaate uimastite pakkumisest Euroopas viimaste andmete põhjal, mida toetavad hiljutised uimastite konfiskeerimise ja uimastialaste õigusrikkumiste ajalised suundumused koos 2021. aasta andmetega uimastite tootmise ja lähteainete konfiskeerimise kohta.
Uimastite pakkumine, tootmine ja lähteained – praegune olukord Euroopas
Kanep
Kanep on jätkuvalt enim tarvitatud ebaseaduslik uimasti Euroopas. Sellelt leheküljelt leiate värskeima analüüsi kanepi olukorrast Euroopas, sealhulgas kasutamise levimus, ravinõudlus, konfiskeerimised, hind ja puhtus, kahjulikkus ja muud teemad.
Kanep – praegune olukord Euroopas
Kokaiin
Kokaiin on kanepi järel teine kõige sagedamini kasutatav ebaseaduslik uimasti Euroopas, kuigi selle levimus ja tarvitamisharjumused on riigiti väga erinevad. Sellelt leheküljelt leiate värskeima analüüsi kokaiini olukorrast Euroopas, sealhulgas kasutamise levimus, ravinõudlus, konfiskeerimised, hind ja puhtus, kahjulikkus ning muud teemad.
Kokaiin – praegune olukord Euroopas
Sünteetilised stimulandid
Amfetamiin, metamfetamiin ja viimasel ajal ka sünteetilised katinoonid on kõik sünteetilised kesknärvisüsteemi stimulandid, mis on Euroopas uimastiturul kättesaadavad. Sellelt leheküljelt leiate värskeima analüüsi sünteetiliste stimulantide olukorrast Euroopas, sealhulgas kasutamise levimus, ravinõudlus, konfiskeerimised, hind ja puhtus, kahjulikkus ning muud teemad.
Sünteetilised stimulandid – praegune olukord Euroopas
MDMA
MDMA on sünteetiline uimasti, mis on keemiliselt seotud amfetamiinidega, kuid mille toime on veidi erinev. Euroopas seostatakse MDMA kasutamist üldiselt episoodilise tarvitamisega ööelu ja meelelahutuse kontekstis. Sellelt leheküljelt leiate värskeima analüüsi MDMA olukorrast Euroopas, sealhulgas kasutamise levimus, konfiskeerimised, hind ja puhtus ning muud teemad.
MDMA – praegune olukord Euroopas
Heroiin ja muud opioidid
Heroiin on endiselt Euroopas kõige sagedamini tarvitatav ebaseaduslik opioid ja põhjustab suure osa ebaseadusliku uimastitarvitamisega seotud tervisekoormusest. Euroopa opioidiprobleem areneb siiski edasi viisil, millel on tõenäoliselt oluline mõju sellele, kuidas me selle valdkonna probleeme lahendame. Sellelt leheküljelt leiate värskeima analüüsi heroiini ja muude opioidide olukorrast Euroopas, sealhulgas kasutamise levimus, ravinõudlus, konfiskeerimised, hind ja puhtus, kahjulikkus ning muud teemad.
Heroiin ja muud opioidid – praegune olukord Euroopas
Uued psühhoaktiivsed ained:
Uute psühhoaktiivsete ainete turgu iseloomustab tekkinud ainete suur arv, kusjuures igal aastal avastatakse uusi aineid. Sellelt lehelt leiate ülevaate uute psühhoaktiivsete ainete olukorrast Euroopas, mida toetavad ELi varajase hoiatamise süsteemi andmed Euroopas esmakordselt avastatud ainete kohta. Hõlmatud uute ainete hulka kuuluvad sünteetilised ja poolsünteetilised kannabinoidid, sünteetilised katinoonid, uued sünteetilised opioidid ja nitatseenid.
Uued psühhoaktiivsed ained – praegune olukord Euroopas
Muud uimastid
Lisaks tuntud ainetele, mis on kättesaadavad ebaseaduslike uimastite turgudel, kasutatakse Euroopas ka mitmeid muid hallutsinogeensete, anesteetiliste, dissotsiatiivsete või depressantsete omadustega aineid, sealhulgas LSD, hallutsinogeensed seened, ketamiin, GHB ja dilämmastikoksiid. Sellel leheküljel leiate värskeima analüüsi nende ainete olukorra kohta Euroopas, sealhulgas konfiskeerimiste, levimuse ja kasutusmustrite, ravialustajate, kahjulikkuse ja muu kohta.
Muud uimastid – praegune olukord Euroopas
Uimastite süstimine
Kuigi viimase aastakümne jooksul on uimastite süstimine Euroopa Liidus jätkuvalt vähenenud, põhjustab see käitumine endiselt ebaseaduslike uimastite tarvitamisega seotud ebaproportsionaalselt palju nii ägedaid kui ka kroonilisi tervisekahjustusi. Sellelt leheküljelt leiate värskeima analüüsi uimastite süstimise tarvitamise kohta Euroopas, sealhulgas peamised andmed levimuse kohta riiklikul tasandil ja eriravile sisenevate klientide seas, samuti ülevaateid süstlajääkide analüüsi uuringutest ja muudest uuringutest.
Uimastite süstimine – praegune olukord Euroopas
Uimastitega seotud nakkushaigused
Uimasteid süstivatel inimestel on risk haigestuda nakkushaigustesse, jagades neid uimastite tarvitamise teel. Sellelt lehelt leiate värskeima analüüsi uimastitega seotud nakkushaiguste kohta Euroopas, sealhulgas põhiandmed HIV ning B- ja C-hepatiidi viirusega nakatumise kohta.
Uimastitega seotud nakkushaigused – praegune olukord Euroopas
Uimastite tarvitamisest põhjustatud surmajuhtumid
Uimastite tarvitamisest põhjustatud surmajuhtumite hindamine on äärmiselt oluline, et mõista uimastite tarvitamise mõju rahvatervisele ja kuidas see võib aja jooksul muutuda. Sellelt lehelt leiate värskeima analüüsi uimastite põhjustatud surmajuhtumite kohta Euroopas, sh põhiandmed üledoosidest tingitud surmajuhtumite, seotud ainete ja muu kohta.
Uimastite tarvitamisest põhjustatud surmajuhtumid – praegune olukord Euroopas
Opioidagonistravi
Opioiditarvitajad moodustavad suurima rühma, kes läbivad spetsiaalset uimastiravi, peamiselt opioidagonistide ravi vormis. Sellelt leheküljelt leiate värskeima analüüsi opioidagonistravi pakkumise kohta Euroopas, sealhulgas peamised andmed raviga hõlmatuse, ravil olevate inimeste arvu, ravile jõudmise viiside ja muu kohta.
Opioidagonistravi – praegune olukord Euroopas
Kahjude vähendamine
Kahjude vähendamine hõlmab sekkumisi, programme ja poliitikat, mille eesmärk on vähendada uimastitarvitamisest üksikisikutele, kogukondadele ja ühiskonnale tulenevat tervislikku, sotsiaalset ja majanduslikku kahju. Sellelt leheküljelt leiate värskeima analüüsi Euroopa kahjude vähendamise sekkumiste kohta, sealhulgas põhilised andmed opioidagonistravi, naloksooni programmide, uimastite tarvitamiseks ettenähtud ruumide ja muu kohta.
Kahju vähendamine – praegune olukord Euroopas
Täieliku aruande PDF-versioon
Euroopa uimastiprobleemide aruanne 2024 töötati välja digitaalse esimese tootena, mis oli struktureeritud moodulite järgi ja optimeeriti veebis lugemiseks. Igas peatükis võite alla laadida lehekülje PDF-versiooni. Teeme siinkohal kättesaadavaks ka täieliku aruande PDF-versiooni (kõik moodulid ja lisatabelid koos). NB! Ümberkujundamise käigus võis esineda mõningaid vigu ja on võimalik, et see versioon ei sisalda kõiki parandusi, mis on tehtud pärast aruande esmakordset avaldamist (palun kontrollige viimast ajakohastamiskuupäeva).
Laadige alla Euroopa uimastiaruande 2024 täielik PDF-versioon (16 MB, viimati uuendatud 14.06.2024).
Arvude loetelu
Kõigi aruandes esitatud arvude loetelu on kättesaadav.
Andmete visualiseerimine
Allpool on esitatud valik aruande andmete visualiseerimistest.
Lisa tabelid
Nendes tabelites, mis on koostatud konkreetselt Euroopa uimastiaruande jaoks, on esitatud riikide hinnangulised andmed uimastitarvitamise leviku, sealhulgas probleemse opioiditarvitamise, asendusravi, ravisaajate koguarvu, ravialustajate, uimastite süstimise, uimastite põhjustatud surmajuhtumite, uimastitega seotud nakkushaiguste, süstalde jagamise ja konfiskeerimiste kohta. Andmed on võetud ja moodustavad osa EMCDDA statistikabülletäänist 2024, mis sisaldab märkusi ja metaandmeid. Täpsustatud on aastad, mille kohta andmed on esitatud. Lisaks sellele esitatakse neis andmetabelites mõnede näitajate korral ka koguväärtused nii ELi kui ka EMCDDA andmeid esitavate riikide (EL+2) (ELi liikmesriigid, Türgi ja Norra) kohta.
Euroopa uimastiprobleemide aruande 2024 lisa tabelid
Lähteandmed
Lingid kõigile allikate andmetabelitele, mida aruandes kasutatakse andmete visualiseerimiseks, on iga peatüki lõpus ja enamikul juhtudel ka iga graafiku all. Aruande kogu lähteandmestik, sealhulgas aruandes esitatud tabelite andmed, on leitav alljärgneva lingi kaudu. Kõik andmed on täielikult kooskõlas Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0) litsentsiga.
Euroopa uimastiprobleemide 2024. aasta aruande lähteandmete tabelite täielik kogum
Selle aruandega koos on käivitatud 2024. aasta statistikabülletään, mis võimaldab juurdepääsu lisaks selle aruande aluseks olevatele alusandmetele ka täiendavatele andmetele ja statistikale, metodoloogilistele märkustele ja hoiatustele.
Tänuavaldused
EMCDDA tänab käesoleva aruande koostamisel osutatud abi eest järgmisi isikuid ja asutusi:
- Reitoxi riiklike teabekeskuste juhid ja töötajad;
- varajase hoiatamise süsteemi koordinaatorid Reitoxi riiklikes teabekeskustes ja varajase hoiatamise süsteemi võrgustiku eksperdid;
- aruande jaoks lähtematerjali kogunud asutused ja eksperdid liikmesriikides;
- EMCDDA haldusnõukogu ja teaduskomitee liikmed;
- Euroopa Parlament, Euroopa Liidu Nõukogu, eelkõige selle horisontaalne narkootikumide töörühm, ja Euroopa Komisjon;
- Haiguste Ennetamise ja Tõrje Euroopa Keskus (ECDC), Euroopa Ravimiamet (EMA) ja Europol;
- Euroopa Nõukogu Pompidou grupp, ÜRO uimastite ja kuritegevuse vastu võitlemise büroo (UNODC), Maailma Terviseorganisatsiooni Euroopa regionaalbüroo, Interpol, Maailma Tolliorganisatsioon (WCO), Euroopa kooli uuringute projekt alkoholi ja uimastite tarvitamise kohta (ESPAD), reoveeuuringute Euroopa tuumikrühm (SCORE), Euroopa uimastimürgistuste võrgustik (Euro-DEN Plus), Euroopa süstalde kogumise ja analüüsimise projektiettevõtte (ESCAPE) võrgustik, uimastite tarvitamiseks ettenähtud ruumide Euroopa võrgustik (ENDCR) ning üleeuroopaline uimastiteabe võrgustik (TEDI).
Reitox on uimastite ja uimastisõltuvuse Euroopa teabevõrk. Teabevõrk koosneb Euroopa Liidu liikmesriikide, kandidaatriigi Türgi, Norra ja Euroopa Komisjoni teabekeskustest. Teabekeskused on valitsuste vastutusalas tegutsevad riigiasutused, mis edastavad EMCDDA-le uimastitega seotud teavet.
Selle aruande varasemad väljaanded
Euroopa uimastiprobleemide aruande varasemad väljaanded on meie väljaannete andmebaasis.
Selle lehekülje teave
Soovitatav viide: Euroopa Narkootikumide ja Narkomaania Seirekeskus (2024), „Euroopa uimastiprobleemide aruanne 2024: suundumused ja arengud“, https://www.emcdda.europa.eu/publications/european-drug-report/2024_en.
Identifikaatorid:
HTML: TD-AT-24-001-ET-Q
ISBN: 978-92-9497-991-9
ISSN: 2314-906X
DOI: 10.2810/464124