Kokaiin – praegune olukord Euroopas (Euroopa uimastiprobleemide aruanne 2024)

Kokaiin on kanepi järel teine kõige sagedamini tarvitatav ebaseaduslik uimasti Euroopas, kuigi selle levimus ja tarvitamise harjumused on riigiti väga erinevad. Sellelt leheküljelt leiate värskeima analüüsi kokaiini olukorrast Euroopas, sealhulgas tarvitamise levimus, ravinõudlus, konfiskeerimised, hind ja puhtus, kahjulikkus ning muud teemad.
See lehekülg on osa Euroopa uimastiprobleemide 2024. aasta aruandest, mis on Euroopa Narkootikumide ja Narkomaania Seirekeskuse (EMCDDA) aastaülevaade uimastiolukorrast Euroopas.
Viimati ajakohastatud: 11. juuni 2024
Arvukamad tõendid kokaiini suure kättesaadavusega kaasnevate tervishoiu- ja sotsiaalsete kulude kohta
Kokaiin on kanepi järel teine kõige sagedamini tarvitatav ebaseaduslik uimasti Euroopas. Kuigi levimuse tase ja tarbimisharjumused on riigiti väga erinevad (vt „Kokaiinitarbimise levimus ja harjumused“), on selle uimasti kättesaadavus mitme aasta jooksul suurenenud. Samuti on kasvanud mure, et selle ravimiga seotud tervishoiu- ja sotsiaalsed kulud suurenevad märkimisväärselt. Kokaiini tarvitamine võib põhjustada sõltuvust ja kompulsiivseid tarbimise mustreid ning on seotud mitme kahjuliku tervisetagajärjega, mille hulka võivad kuuluda rahutus, psühhoos, tahhükardia, hüpertensioon, arütmia, ägedast koronaarsündroomist tingitud valu rinnus ja insult. Kroonilist kokaiini tarvitamist seostatakse koronaararterite haiguse, kardiomüopaatia ja insuldi suurenenud riskiga. Kokaiin ja sünteetilised stimulandid võivad esile kutsuda või põhjustada psühhootilisi seisundeid, näiteks stimulantidest tingitud psühhoosi. Pikaajalisem ja rohkem stimulantide tarvitamine aeglustab taastumist ja halvendab paranemisprognoosi. Kokaiinitarvitajate seas on levinud kokaiini ja alkoholi kombineeritud tarvitamine. Nende kahe aine esinemine organismis tekitab maksas kokaetüleeni, mida seostatakse suuremate terviseriskidega. Uimastite tarvitamisega seotud probleemidega inimeste psühhiaatrilise komorbiidsusega tegelemine on endiselt keeruline, kuna integreeritud ravi ja vaimse tervise teenused on sageli puudulikud. Hiljutine ülevaade kokaiini regulaarselt või problemaatilisel viisil tarvitajate suremuse kohta näitas, et suitsiidi, õnnetusjuhtumite, mõrvade ja AIDSiga seotud suremuse risk oli võrreldes kokaiini mittetarvitavate eakaaslastega suurem.
Kokaiin on Euroopas tavaliselt kättesaadav kahes vormis. Kõige levinum on kokaiinipulber (kokaiinhüdrokloriid) ja vähem levinud on crack-kokaiin (suitsetatav nn freebase vorm). Kokaiini toodetakse Lõuna-Ameerikas kasvavast kokapõõsast. Kokaiin jõuab Euroopasse mitme kanali kaudu, kuid praegu peetakse selle uimasti suure kättesaadavuse tagamisel väga oluliseks teguriks Euroopa meresadamate kaudu toimuvat suurte kokaiinikoguste salakaubavedu ühendveokonteinerites. Riikides, kus teadaolevalt kasutatakse kokaiini importimiseks suuri konteinersadamaid, on täheldatud uimastitega seotud kuritegevuse, sealhulgas tarneahelate töötajate korruptsiooni, hirmutamise ja vägivalla sagenemist. Mujal tuntakse muret selle pärast, et mõnes riigis suurendab kokaiinituru konkurents nii hulgi- kui ka jaemüügi tasandil oluliselt uimastitega seotud kuritegevust, sealhulgas jõuguvägivalda ja mõrvade arvu. Samal ajal tundub, et kokaiini ja eelkõige crack-kokaiini tarvitamine muutub üha tavalisemaks, eriti mõnes tõrjutud kogukonnas. Kokkuvõttes tähendab see, et kokaiini kasvav kättesaadavus ja tarvitamine Euroopas toob kaasa suuremad kulud nii rahvatervisele avalduva mõju kui ka kokaiinituruga seotud kuritegevuse ja vägivalla tõttu.
Kokaiinikaubanduse suurenemise märgid ja uuenduslikud lähenemisviisid avastamisest hoidumiseks
2022. aastal teatasid ELi liikmesriigid kuuendat aastat järjest rekordilisest konfiskeeritud kokaiini kogusest, mis oli 323 tonni. Kõige rohkem konfiskeerimisi registreeriti Belgias, Hispaanias ja Madalmaades, mis näitab nende riikide tähtsust Euroopasse salakaubana veetava kokaiini sissetoomise kohana. 2023. aastal suurenes Euroopa suuruselt teises meresadamas Antwerpenis konfiskeeritud kokaiini kogus 116 tonnini (2022. aastal konfiskeeriti seda 110 tonni). Antwerpenis konfiskeeritud kokaiini kogus on alates 2016. aastast igal aastal suurenenud. 2023. aastal teatas Hispaania oma kõigi aegade suurimast kokaiini konfiskeerimisest (9,5 tonni) ühes saadetises, mida varjati Ecuadorist pärit banaanides (vt joonis 3.1).


Allikas: Policía Nacional ja Hispaania tollijärelevalve amet (SVA-DAVA)
Ebaseaduslike uimastite salakaubavedu on väga dünaamiline ja kohaneb kiiresti geopoliitiliste suundumuste, piirkondlike konfliktide ja kaubateede muutustega. Sellega seoses arvatakse, et suundumused Colombias, Brasiilias ja Ecuadoris on aidanud kaasa organiseeritud kuritegelike rühmituste poolt Euroopa Liitu salakaubana veetud kokaiini koguse suurenemisele (põhjaliku analüüsi saamiseks vt „Euroopa narkoturu aruanne: kokaiin“). Lisaks veokonteineritele kasutatakse nüüd avastamisest kõrvalehoidmiseks mitmesuguseid muid meetodeid, sageli kombineeritult (vt joonis 3.2).
Näita eespool esitatud diagrammi tekstiversiooni
Salakaubaveo meetodid
- Logistilistesse tarneahelatesse sisseimbumine
- Ühendveokonteinerid
- Konteinerite vahetamine, koodipettus, eraldamismeeskonnad
- Korruptsioon, ametnike ja laevakäitajate hirmutamine
- Väiksemate sadamate laialdasem kasutamine
- Ujuvad GPS-märgistega pakid
- Väikelaevadega kauba emalaevalt pealevõtmine
- Kiirpaadid, lõbusõidulaevad
- Poolsukelaparaadid (narkoallveelaevad, nn torpeedod)
- Saadetiste keemiline varjamine või maskeerimine
- Üldlennunduse ja väikeste lennuväljade laialdasem kasutamine
Kuna selle uimasti peamistes teadaolevates sissetoomise kohtades on võetud rohkem tõkestamismeetmeid, näib, et kokaiiniga kaubitsevad rühmad kasutavad üha enam muudes ELi riikides ja naaberriikides asuvaid väiksemaid sadamaid, mis võivad olla uimastikaubanduse suhtes haavatavamad. Mõned Põhja-Euroopa riigid, sealhulgas Rootsi ja Norra, teatasid 2023. aastal rekordilistest kokaiini konfiskeerimistest meresadamates. Need suundumused aitavad selgitada asjaolu, miks vaatamata sagedasele konfiskeerimisele on kokaiini puhtuse aste jaemüügi tasandil varasemaga võrreldes endiselt kõrge ja selle hind stabiilne. Nüüdseks on hästi teada, et kokaiinitoodete ebaseaduslik töötlemine toimub mitmes ELi liikmesriigis, kusjuures 2022. aastal likvideeriti teadaolevalt 39 kokaiinilaborit. Kokaiini töötlemine Euroopas hõlmab tavaliselt teistesse materjalidesse lisatud (nt keemiliselt plastidesse peidetud) kokaiini teisest ekstraheerimist, mis raskendab selle tuvastamist kaubanduslikes saadetistes. Hiljuti on avastatud mõned suhteliselt suuremahulised rajatised. Näiteks Hispaanias 2023. aastal likvideeritud kokaiini töötleva labori päevane tootmisvõimsus oli väidetavalt 200 kilogrammi uimasteid (vt joonis 3.3).


Allikas: Policía Nacional
Kokaiini kättesaadavuse mõju rahvatervisele muutub üha nähtavamaks
Kokaiiniga seotud terviseprobleeme on mitmel praktilisel ja metoodilisel põhjusel keeruline jälgida, kuid üha enam on märke sellest, et selle uimasti suur kättesaadavus avaldab Euroopas rahvatervisele üha suuremat negatiivset mõju. Kokaiin on nii esimest korda ravi alustavate inimeste kui ka valvehaiglate erakorralise meditsiini osakondades registreeritud ägeda uimastimürgistuse juhtude kohta kättesaadavate andmete järgi arvestades sageduselt teine teatatud ebaseaduslik uimasti. Ehkki Euroopa uimastite kontrolliteenistuste andmed ei ole riigiti representatiivsed, teatasid nad, et kokaiin oli 2022. aastal enim kontrollitud aine. Olemasolevad andmed viitavad ka sellele, et see uimasti oli seotud ligikaudu viiendikuga üleannustamisest tingitud surmajuhtumitest 2022. aastal. Kuna kokaiini tarbimine võib süvendada kaasuvaid südame-veresoonkonna probleeme, on tõenäoline, et selle uimasti üldist mõju Euroopa suremusele ei ole piisavalt arvesse võetud.
2022. ja 2023. aasta andmete põhjal suurenesid kahes kolmandikus linnadest ka kokaiinijäägid linnade reovees. See ja muud andmed viitavad sellele, et koos kokaiini kättesaadavuse suurenemisega on suurenenud ka selle geograafiline ja sotsiaalne levik. Eriti murettekitav on see, et kokaiinitarvitamine paistab mõne riigi tõrjutud rühmade seas üha laiemalt levivat. Nii kokaiini suitsetamist kui ka süstimist seostatakse suuremate terviseprobleemidega, mistõttu on murettekitav, et kokaiini süstimisest ja crack-kokaiini tarvitamisest teatatakse üha enamates riikides. Stimulante, nagu kokaiini, seostatakse suurema süstimissagedusega ja need uimastid on viimase kümne aasta jooksul olnud seotud seitsmes Euroopa linnas uimasteid süstivate inimeste seas tekkinud kohalike HIV-puhangutega (vt „Uimastite süstimine Euroopas – praegune olukord“).
Kokaiinitarvitamisega seotud probleemidega inimeste ravi on keeruline olenemata sellest, kas tegemist on ühiskonda rohkem integreeritud inimestega, kes tarvitavad kokaiinipulbrit juhuslikult või episoodiliselt, või tõrjutumate rühmadega, kes süstivad seda uimastit või suitsetavad crack-kokaiini. Enamikku stimulantide, näiteks kokaiini tarbimisega seotud kroonilisi tervisekahjusid seostatakse intensiivse, suureannuselise või pikaajalise tarbimisega. Ägedad terviseprobleemid võivad avalduda ka stimulantide tarvitamist katsetavatel inimestel, kuid probleeme esineb tõenäoliselt vähem, kui stimulante tarvitatakse harva ja väikestes annustes. Kuigi meie teadmised stimulandiprobleemide tõhusast ravist on aja jooksul paranenud, on need siiski suhteliselt piiratud. Olemasolevad tõendid viitavad psühhosotsiaalsete sekkumiste, sealhulgas kognitiivse käitumisteraapia kasutamisele ja hädaolukordade ohjamisele. Praegu ei ole piisavalt tõendeid farmakoloogilise ravi toetuseks, ehkki mõned potentsiaalselt kasulikud uued farmakoteraapiameetodid on väljatöötamisel. Rohkem tõrjutud rühmade puhul võib kokaiiniprobleemidega tegelemine olla eriti keeruline, sest ravialustajatel võib olla probleeme ka muude uimastite, sealhulgas opioidide või alkoholiga. Kokaiini süstimist ja crack-kokaiini suitsetamist arvestades sobivad olemasolevad kahjude vähendamise meetmed, mis on suures osas välja töötatud opioidiprobleemide lahendamiseks, tõenäoliselt ka manustamisviisiga seotud kahjude vähendamiseks. Siiski tuleb teha täiendavat tööd terviklikumate sekkumismeetmete väljatöötamiseks, ning vaja on suuremaid investeeringuid, et tagada teenuste vastavus selles valdkonnas mõnes riigis täheldatud kasvavatele vajadustele.
Peamised andmed ja suundumused
Kokaiini tarvitamise levimus ja mustrid
-
Uuringud näitavad, et viimase aasta jooksul on Euroopa Liidus kokaiini tarvitanud pea 2,5 miljonit 15–34aastast inimest (2,5% sellest vanuserühmast) (vt joonis 3.4). 13 Euroopa riigist, kes on teinud alates 2021. aastast uuringuid ja esitanud usaldusintervallide andmeid, teatas viis tarvitamise suurenemisest võrreldes eelmise võrreldava uuringuga ja kaheksa teatasid tarvitamise stabiilsena püsimisest.
See andmeotsing võimaldab teil vaadata meie andmeid kokaiini tarvitamise levimuse kohta vaatlusperioodi ja vanusevahemiku järgi. Andmeid saab vaadata riikide kaupa, klõpsates kaardil või valides rippmenüüst riigi.
Märkused
Siin esitatud levimuse andmed põhinevad riikide teabekeskuste poolt EMCDDA-le esitatud elanikkonnauuringutel. Viimaste andmete ja üksikasjaliku metoodilise teabe kohta vt „2024. aasta statistikaülevaade: uimastite tarvitamise levimus“.
Diagrammid, mis näitavad uusimaid andmeid riigi kohta, põhinevad aastatel 2013–2023 tehtud uuringutel.
Hinnanguline levimus kogu elanikkonnas: Saksamaal, Kreekas, Prantsusmaal, Itaalias ja Ungaris on vanuserühmad 18–64 ja 18–34; Taanis, Eestis ja Norras 16–64 ja 16–34; Maltal 18–65; Rootsis 17–34.
-
Kokaiinijäägid linnade reovees suurenesid 49 linnas 72st, mille kohta on andmeid nii 2023. kui ka 2022. aasta kohta, samas kui 13 linna teatasid, et olukord ei ole muutunud, ja 10 linna teatasid vähenemisest (vt joonis 3.5).
Punane = suurenes | roheline = vähenes | kollane = eelmise väärtusega võrreldes stabiilne | sinine = varasemad andmed puuduvad
Keskmised bensoüülekgoniini kogused milligrammides 1000 elaniku kohta ööpäevas. Proovid võeti ühe nädala jooksul ajavahemikul 2023. aasta märtsist aprillini.
Võttes arvesse statistilisi vigu, loetakse joonisel stabiilseks väärtused, mis erinevad eelmisest väärtusest vähem kui 10%.
Allikas: Sewage Analysis Core Group Europe (SCORE)
Täieliku andmekogumi ja analüüsi kohta vt „Reoveeanalüüs ja uimastid – Euroopa mitmelinnaline uuring“.
-
2021–2022. aastal tegi 11 ELi liikmesriigi 12 linna ESCAPE-võrgustik 1849 kasutatud süstla analüüsi ja leidis, et üldiselt sisaldas kolmandik süstaldest kahe või enama uimastikategooria jääke, mis viitab sagedasele mitme uimasti tarvitamisele või süstimisvahendite korduvkasutamisele. Kõige sagedasem kombinatsioon oli stimulandi ja opioidi segu. Kokaiini avastati üle 50%-s Ateenas, Kölnis, Dublinis ja Thessaloníkis analüüsitud süstaldest ning kõige sagedamini leiti kokaiini ja heroiini segu.
Kokaiinitarvitamise tõttu ravi alustamine
- Kokaiin oli esimest korda spetsiaalset narkomaaniaravi alustavate inimeste seas teine kõige levinum probleemne uimasti, mida nimetas hinnanguliselt 29 000 isikut ehk 21% kõigist esmakordsetest ravialustajatest (vt joonis 3.6).
- Uusimad Euroopa andmed näitavad, et esimest korda kokaiini tarvitamise (keskmiselt 22-aastaselt) ja kokaiiniprobleemide tõttu esimest korda ravi alustamise (keskmiselt 35-aastaselt) vaheline periood on 13 aastat.
Andmed (v.a suundumused) on esitatud kõigi ravialustajate kohta, kelle peamine uimasti on kokaiin – andmed on pärit 2022. aastast või viimasest aastast, mille kohta andmed on kättesaadavad.
Esmakordsete ravialustajate suundumused põhinevad 25 riigi andmetel. Suundumuste joonisel on esitatud ainult riigid, mille kohta on andmeid vähemalt viie aasta kohta kuuest. Puuduvad väärtused on interpoleeritud eelneva ja järgneva aasta põhjal. COVID-19 põhjustatud teenusehäirete tõttu tuleks 2020., 2021. ja 2022. aasta andmete tõlgendamisel jääda ettevaatlikuks. Puuduvad andmed seostati eelneva aasta näitajatega Hispaania, Prantsusmaa (2022) ning Saksamaa (2019) puhul.
Kokaiini tarvitamisega seotud kahjud
- Kokaiin oli 2022. aastal Euro-DEN Plusi võrgustikku kuuluvate valvehaiglate andmetel teine kõige levinum uimasti, mida nimetati 28% (1739) ägeda uimastimürgistusjuhtumi korral. Enamik registreeritud ravijuhtumeid oli seotud alkoholi samaaegse tarvitamisega.
- 19 Euroopa riigis, kes esitasid andmed mõlema aasta kohta, seostati kokaiini – peamiselt koos opioididega tarvitatult– 2022. aastal 996 (23%) üleannustamisest tingitud surmajuhtumiga (2021. aastal 807 ehk 20%).
- Hispaanias oli kokaiin seotud enam kui poolte (52%) 2021. aastal teatatud uimastite tarvitamisest põhjustatud surmadega. Prantsusmaal teatas kohtuekspertiisi võrgustik, et kokaiiniga seotud uimastite tarvitamisest põhjustatud surmade arv kahekordistus 130 juhtumilt (22% kõikidest uimastite tarvitamisest põhjustatud surmadest) 2020. aastal 259 juhtumile (39%) 2021. aastal.
Crack-kokaiin
- 2022. aastal elas hinnanguliselt 8100 crack-kokaiiniga seotud ravi alustajast (2021. aastal 7500 ravialustajat) 90% vaid kuues ELi riigis ning neist 3000 olid esmakordsed ravialustajad. Siinkohal on oluline märkida, et kõik riigid ei pruugi nimetust „crack“ samas tähenduses kasutada.
- Nende esmakordsete ravialustajate arv, kelle peamine uimasti on crack-kokaiin, kasvas umbes 42%, st 1900 kliendilt 2017. aastal 2750 kliendini 2022. aastal.
- 2022. aasta andmed uimasti tarvitamiseks ettenähtud ruumide kohta Lissabonis ja Portos (Portugal) ning Pariisis (Prantsusmaa) näitasid, et crack-kokaiin, tarvitatuna üksi või koos heroiiniga, moodustas märkimisväärse osa sellistes ruumides uimastite tarvitamise juhtumitest. Mõlemas riigis oli pool crack-kokaiini tarvitamisest seotud suitsetamisega ja teine pool crack-kokaiini süstimisega, kas üksi või koos heroiiniga. Barcelonas, Ateenas ja Bergenis ei teatatud 2022. aastal uimastite tarvitamiseks ettenähtud ruumides crack-kokaiini tarvitamisest.
- ELi rahastatud EUSEME projekti raames tehti 2021. aastal 13 Euroopa linnas reoveeanalüüs, mille käigus leiti crack-kokaiini jääke kõigis linnades kõigil proovivõtupäevadel, kusjuures suurimast kogusest teatati Amsterdamis ja Antwerpenis.
Kokaiinituru andmed
- 2022. aastal teatasid ELi liikmesriigid 84 000 kokaiini konfiskeerimise juhtumist koguses 323 tonni (suurenemine võrreldes 303 tonniga 2021. aastal), mis on kuuendat aastat järjest rekordkogus. Belgia (111 tonni), Madalmaad (51,5 tonni) ja Hispaania (58,3 tonni) moodustasid 68% konfiskeeritud üldkogusest (vt joonis 3.7).
- 2022. aastal oli Euroopas jaemüügis oleva kokaiini keskmine puhtusaste 52–83%, seejuures pooled riigid teatasid keskmisest 64–76% puhtusastmest. Kuigi kokaiini hind jaemüügitasandil on viimase kümne aasta jooksul püsinud stabiilsena, on kokaiini puhtusaste näidanud kasvusuundumust ja jõudis 2022. aastal 45% kõrgemale astmele kui indeksi aastal 2012 (joonis 3.7).
- 2022. aastal teatasid ELi liikmesriigid 39 kokaiinitootmisega seotud rajatise likvideerimisest (2021. aastal 34). Hoolimata sellest, et olulise keemilise komponendi kaaliumpermanganaadi konfiskeerimiste arv vähenes 2022. aastal (173 kilogrammi) võrreldes 2021. aastaga (1100 kg), on tõenäoline, et imporditud vahetoodetest pärineva kokaiinvesinikkloriidi ulatuslik töötlemine Euroopa Liidus jätkub. Näiteks teatati 2023. aastal, et Hispaanias likvideeritud kokaiini töötleva labori päevane hinnanguline tootmisvõimsus oli 200 kg. Lisaks on teatatud selliste kokaiini sisaldavate tavatute ainete suuremahulistest konfiskeerimistest, mida tuleb keemiliselt ekstraheerida, mis viitab sellele, et kokaiini sekundaarne ekstraheerimine toimub Euroopas olulisel määral. Näiteks 2022. aastal avastati Prantsusmaal 22-tonnises suhkrusaadetises keemiliselt varjatud kokaiini ning Horvaatias leiti seda 100 kilogrammis kivisöes, mis oli osa suuremast Horvaatiasse lähetatud kivisöesaadetisest.
- 2022. aastal nimetati kokaiini 85 800 tarvitamise või omamisega seotud õigusrikkumises, mis on umbes 10% kõigist selle uimastiga seotud kuritegudest, jätkates eelneva kuue aasta jooksul täheldatud kasvusuundumust. Kokaiin oli uimastite tarvitamise või omamisega seotud õigusrikkumistes kanepi järel teine kõige sagedamini nimetatud uimasti.
- 18 uimastite kontrolliteenistuse hulgas kaheksas ELi liikmesriigis, kes teatasid, et nad on testinud rohkem kui 10 proovi, oli kokaiin aine, mida 2022. aasta esimesel poolel avastasid kõige sagedamini viis teenistust ja 2023. aasta esimesel poolel neli teenistust. Samal ajavahemikul oli 18 uimastite kontrolliteenistuse poolt analüüsitud kokaiiniproovide puhtusaste püsivalt kõrge. 2022. aasta esimesel poolel jäi 50% testitud proovide puhtus vahemikku 80–100%. 2023. aasta esimeseks pooleks oli see vastav osakaal 55%.
Üksikasjalik teave kokaiini kohta on kättesaadav EMCDDA ja Europoli ühisväljaandes „ELi uimastiturg: kokaiin“ ning EMCDDA väljaandes „Stimulandid: tervishoiu- ja sotsiaalmeetmed“.
„EL+2“ tähistab Euroopa Liidu liikmesriike, Norrat ja Türgit.
Hind ja puhtus: riikide keskmised näitajad – miinimum, maksimum ja kvartiilhaare. Riigid erinevad indikaatorite lõikes.
Lähteandmed
Euroopa uimastiprobleemide 2024. aasta aruande täielikud lähteandmed koos metaandmete ja metoodikat käsitlevate märkustega on saadaval meie andmekataloogis.
Sellel lehel esitatud infograafikute, diagrammide ja sarnaste elementide koostamiseks kasutatud andmete alamhulk on esitatud allpool.
Uimastite tarvitamise levimuse andmetabelid, sealhulgas üldised rahvastiku-uuringud ja reoveeanalüüs (kõik ained)
Muud andmetabelid, sealhulgas kokaiini käsitlevad tabelid