Uimastite pakkumine, tootmine ja lähteained – praegune olukord Euroopas (Euroopa uimastiprobleemide aruanne 2024)

cover of the European Drug Report 2024: Supply, production and precursors

Euroopa Liidus tavapäraselt tarvitatavate ebaseaduslike uimastite pakkumisega seotud näitajate analüüs tõendab, et kõigi aineliikide kättesaadavus on endiselt suur. Sellelt lehelt leiate ülevaate uimastite pakkumisest Euroopas viimaste andmete põhjal, mida toetavad hiljutised uimastite konfiskeerimise ja uimastitega seotud õigusrikkumiste ajalised suundumused koos 2022. aasta andmetega uimastite tootmise ja lähteainete konfiskeerimise kohta.

See lehekülg on osa Euroopa uimastiprobleemide 2024. aasta aruandest, mis on Euroopa Narkootikumide ja Narkomaania Seirekeskuse (EMCDDA) aastaülevaade uimastiolukorrast Euroopas.

Viimati ajakohastatud: 11. juuni 2024

Uimastite suurt kättesaadavust soodustavad suuremahuline import ja tootmine Euroopa Liidus

Uimastite kättesaadavus Euroopa Liidus

Euroopa Liidus tavapäraselt tarvitatavate ebaseaduslike uimastite pakkumisega seotud näitajate analüüs tõendab, et kõigi aineliikide kättesaadavus on endiselt suur. Lisaks iseloomustab turgu suurema hulga uimastite laialdane kättesaadavus, mis on sageli saadaval suure puhtusastme või tugeva toimega, mis võib suurendada terviseriske. Nende hulka kuuluvad uudsemad ained, mille terviseriskidest võivad nii tarbijatel kui ka teadlastel olla piiratud teadmised. Samuti on aineid turul võimalik kätte saada suuremal arvul erinevates vormides ning mõnel juhul (nt kanepi puhul) on muutunud mitmekesisemaks ka nende tarvitamiseks kasutatavad manustamisviisid (nt veipimine, söödavad vormid). Kõik need suundumused suurendavad muret, et ebaseaduslike ainete tarvitamine võib üldiselt suureneda ja et mõnede ainetega seotud riskid võivad suureneda, eriti haavatavate tarvitajate, näiteks sotsiaalselt ja majanduslikult tõrjutud ja puudust kannatavate inimeste seas. Eelkõige tekitab muret asjaolu, et uimastitarvitajatel võib olla suurem kahjulike tervisemõjude, sealhulgas mürgistuste ja surmajuhtumite tekke risk, sest nad tarbivad – võib-olla teadmatult – väga tugevaid või väga puhtaid uimasteid, eelkõige uudsema toimega aineid.

Organiseeritud kuritegelike rühmituste kasutatavate töömeetodite globaliseerumine näib Euroopas uimastite kättesaadavust oluliselt hõlbustavat. Euroopa uimastitootjad ja -kauplejad on tihedamalt seotud rahvusvaheliste kuritegelike võrgustikega, mis suurendab Euroopa Liitu ja sellest väljapoole suunduvate ebaseaduslike uimastivoogude paindlikkust. Mitmed Lõuna-Ameerika, Lääne- ja Lõuna-Aasia ning Põhja-Aafrika riigid on endiselt olulised Euroopasse sisenevate ebaseaduslike uimastite lähtekohad, samal ajal kui Hiina ja India on endiselt olulised uute psühhoaktiivsete ainete lähtekohad, kusjuures India roll on mõne aine, nt sünteetiliste katinoonide puhul muutunud olulisemaks. Samuti on sageli teateid, et uimastite lähteained ja seotud kemikaalid on pärit Hiinast.

Viimastel aastatel on jätkuvalt tuvastatud suurtes kogustes uimastite, eelkõige kokaiini konfiskeerimist ühendveokonteinerites. Näiteks teatas Hispaania 2023. aastal oma seni suurimast konfiskeerimisest ühes saadetises: leiti 9,5 tonni kokaiini, mida varjati Ecuadorist pärit banaanides (joonis 1.1). Organiseeritud kuritegelike rühmituste ebaseadusliku uimastikaubanduse sihtmärk on üha sagedamini ülemaailmse kaubandusega seotud seaduslik äritaristu. Dokumenteeritud juhtumid näitavad tarneahelatesse sisseimbumist ja oluliste töötajate ärakasutamist hirmutamise ja korruptsiooni teel. Samal ajal tekitab rohkem muret ka alaealiste värbamine ja ärakasutamine uimastikaubandusega tegelevate kuritegelike võrgustike poolt. Seda näitab ka see, et õiguskaitseorganid peavad nende ohtudega võitlemist tähtsaks. Üldiselt ja eriti riikides, kus teadaolevalt tuuakse Euroopasse suuri koguseid uimasteid või toodetakse neid Euroopas, tunnistatakse üha enam vajadust teha rohkem, et võidelda uimastituruga seotud vägivalla, korruptsiooni ja kuritegeliku ärakasutamise vastu.

Joonis 1.1. „Operation Nano“, 2023. aasta augustis konfiskeeriti Hispaanias Algecirase sadamas (Cádiz) 9,5 tonni kokaiini
„Operation Nano“ ajal tehtud foto. See näitab, et Hispaania politsei konfiskeeris 2023. aasta augustis Hispaanias Algecirase sadamas (Cádiz) 9,5 tonni kokaiini.
'Operation Nano’, 9.5 tonnes of cocaine seized August 2023, Port of Algeciras (Cadiz), Spain

Autor: Guardia Civil.

Ebaseaduslike uimastite tootmine ja rahvusvaheline nendega kauplemine muutub vastavalt geopoliitilistele suundumustele, piirkondlikele konfliktidele ja kaubateede muutustele. Viimastel aastatel on näiteks Colombias, Brasiilias ja Ecuadoris toimunud sündmused aidanud suurendada kokaiini kättesaadavust organiseeritud kuritegelikele rühmitustele, kes toovad selle salakaubaveo teel Euroopa Liitu, kasutades samal ajal mitut tegutsemisviisi (joonis 1.2), et püüda avastamist vältida. ÜRO uimastite ja kuritegevuse vastu võitlemise büroo hinnangul vähenes oopiumikasvatus 2023. aastal Afganistanis pärast Talibani kehtestatud oopiumikeeldu 95% võrra. Kuigi selle olukorra täielikku mõju Euroopa uimastiturgudele on veel liiga vara hinnata, mõjutab see tõenäoliselt lähitulevikus heroiini kättesaadavust Euroopas, kusjuures muret tekitab selle asendamine teiste uimastitega, näiteks väga tugevatoimeliste sünteetiliste opioidide või stimulantidega. Samal ajal paistab, et konfliktid Ukrainas ja Lähis-Idas mõjutavad salakaubaveo marsruute, mida kurjategijad kasutavad ebaseaduslike uimastite Euroopasse viimiseks.

Joonis 1.2. Näide uimastikaubanduse meetoditest, millest õiguskaitseorganid Euroopas on varem teatanud

Uimastikaubanduse meetodid

  • Logistilistesse tarneahelatesse sisseimbumine
  • Ühendveokonteinerid
  • Konteinerite vahetamine, koodipettus, eraldamismeeskonnad
  • Korruptsioon, ametnike ja laevakäitajate hirmutamine
  • Väiksemate sadamate laialdasem kasutamine
  • Ujuvad GPS-märgistega pakid
  • Väikelaevadega kauba emalaevalt pealevõtmine
  • Kiirpaadid, lõbusõidulaevad
  • Poolsukelaparaadid (narkoallveelaevad, nn torpeedod)
  • Saadetiste keemiline varjamine või maskeerimine
  • Üldlennunduse ja väikeste lennuväljade laialdasem kasutamine

Peaaegu 70% tolliasutuste konfiskeeritud uimastitest leitakse Euroopa Liidu sadamates. 2023. aasta ELi ebaseadusliku uimastikaubanduse vastane tegevuskava täiendab 2021.–2025. aasta uimastitevastase võitluse tegevuskava ja sisaldab meetmeid, et tõhustada tolli riskijuhtimist ning uimastite ja lähteainete tuvastamist. See hõlmab ELi liikmesriikide vahel tolliinfosüsteemide koostalitlusvõime parandamist ja kõrgtehnoloogiliste konteinerite skaneerimise seadmete kasutuselevõtu toetamist. Tegevuskava toetab ka hiljuti loodud Euroopa sadamate liitu, mis on avaliku ja erasektori partnerlus, mis hõlmab meetmeid selleks, et suurendada Euroopa peamiste logistikakeskuste vastupidavust uimastikaubanduse ja kuritegelike rühmituste nendesse sisse imbumise suhtes. Selle eesmärk on toetada 2023. aasta sadamates toimuvat ebaseaduslikku uimastikaubandust käsitlenud Schengeni temaatilise hindamise käigus esitatud parimate tavade ja soovituste rakendamist. See ei hõlma mitte ainult Euroopasse suunatud uimastikaubandusega võitlemist, vaid ka seda, et õiguskaitseorganid tõkestavad uimastikaubandust järgmises etapis raudtee- ja maanteevõrgustikes.

Organiseeritud kuritegelikud rühmitused püüavad alternatiivsete kemikaalide loomise kaudu hoiduda õiguslikest ja tollikontrollidest, mis piiravad seaduslikes tööstusharudes laialdaselt kasutatavate kemikaalide kasutamist. Sellele reageerimiseks toetab ELi tegevuskava ELi lähteainete kontrollimisega seotud õigusaktide ajakava kiirendamist, et pidada sammu kuritegeliku innovatsiooni tempoga, laiendades seda nii, et see hõlmaks tuntud derivaate ja nendega seotud kemikaale, mida saab muuta teadaolevateks uimastite lähteaineteks või nende asemel kasutada. Euroopa Narkootikumide ja Narkomaania Seirekeskuse muudetud volituste kohaselt muutub see Euroopa Liidu Uimastiametiks, millel on Euroopa Komisjoni lähteainete seire, planeerimise ja ohu hindamise valdkonnas toetamisel suurem roll. ELi tegevuskavaga püütakse lahendada ka alternatiivsete kemikaalide küsimust, toetades tollilaborite varustusvajadusi. Tõhustatakse teabevahetust riikidega, kust lähteained pärinevad, sealhulgas näiteks ELi ja Hiina lähteainete ühise järelevalverühma kaudu. Euroopa Komisjon kuulub ka Ameerika Ühendriikide juhitud ülemaailmsesse koalitsiooni sünteetiliste uimastite ohu vastu võitlemiseks, mis tegeleb prioriteetsete meetmete alase koostöö kaudu lähteainetega, sealhulgas uute sünteetiliste opioidide valmistamiseks vajalike lähteainetega.

Uimastite tootmine Euroopa Liidus

Need poliitilised edasiminekud toimuvad ajal, mil Euroopa jääb erinevate ebaseaduslike uimastite jaoks oluliseks tootmispiirkonnaks. Euroopa Liidus toodetud kanep on üldiselt nähtud ette ELis tarbimiseks ning ELi liikmesriikides on igal aastal teatatud tuhandete kanepikasvatuskohtade likvideerimisest. Euroopa Liidus toodetakse ka sünteetilisi uimasteid, nagu MDMA ja amfetamiinid, ning neid võidakse vedada ebaseaduslikult ka kolmandate riikide turgudele. Aruanded näitavad, et sajad Euroopa Liidus likvideeritud ebaseaduslike uimastite tootmise rajatised tootsid mitmesuguseid aineid alates amfetamiinist, metamfetamiinist, sünteetilistest katinoonidest ja MDMAst kuni kokaiini ja heroiinini. Kuigi mõnel juhul võib olla raske seda kindlaks teha, võib üks labor olla valmistanud mitmesuguseid aineid, näiteks erinevaid sünteetilisi stimulante, millel on sarnased keemilised ja seadmetega seotud tootmisnõuded. Üksikute likvideeritud laborite tootmisvõimsust on raske hinnata. Kokkuvõttes tähendab see, et kuigi on võimalik kindlaks teha, et Euroopas toodetakse mitmesuguseid ebaseaduslikke uimasteid, on endiselt keeruline kommenteerida rajatiste koguarvu, suundumusi või tootmisvõimsuse muutumist. Kuigi on teatatud suuremahulistest metamfetamiini- ja amfetamiinilaboritest, on paljud laborid väikesed, mistõttu teatatakse suuremast arvust laboritest. Need arvud kõiguvad aastate lõikes. Enamikust likvideeritud MDMA tootmiskohtadest teatasid Madalmaad ja Hispaania, kuid mõned liikmesriigid, kes tavaliselt likvideerivad suure hulga rajatisi, ei esitanud 2022. aasta kohta teavet. Kokaiini tootmise, eraldamise, segamise ja pakendamise eraldi rajatiste avastamine viitab siiski sellele, et kokaiini tootmine on Euroopas nüüdseks välja kujunenud ja et selle uimasti Euroopasse sisenemise hõlbustamiseks kasutatakse uuenduslikumaid meetodeid.

Innovatsiooni tootmisprotsessides näitavad ka hiljutised amfetamiini, metamfetamiini ja MDMA tootmiseks vajalike lähteainete tootmiseks kasutatavate kemikaalide konfiskeerimised, mis tähendab, et hoitakse kõrvale kehtestatud kontrollidest, mille eesmärk on vähendada nende uimastite kättesaadavust. Lähteainete suuremahulised konfiskeerimised 2022. aastal viitavad sellele, et sünteetiliste katinoonide tootmine on endiselt märkimisväärne, eelkõige Poolas. Õiguskaitseorganite teatatud likvideeritud tootmiskohtade suurus ja ulatus varieerub köögi mõõtu laboritest kuni suurema läbilaskevõimega rajatisteni, mida haldavad mitu nn kokka, kes toodavad erireaktorites mitukümmend kilogrammi valmistoodangut partii kohta. Väiksemate tootmiskohtade puhul tundub, et tootmine on ette nähtud peamiselt müügiks kohalikel turgudel ja aeg-ajalt pimevõrgus. Kuigi teave on väga piiratud, paistab sellest, et suuremad tootmiskohad varustavad ka kohalikke turge ja mõnikord eksporditakse valmistoodangut väljapoole Euroopat.

Laiema hulga kemikaalide kasutamine nii uute ainete kui ka olemasolevate uimastite erinevate sünteesiprotsesside loomiseks tekitab keerulise probleemi tollile, õiguskaitsele ja õiguslikule reguleerimisele. Ebaseaduslik sünteetiliste uimastite tootmine Euroopa Liidus ekspordiks ja kohalikel turgudel põhjustab endiselt rahvatervise riske nii inimestele, kes tarbivad potentsiaalselt ohtlikke aineid, kui ka keskkonnakahju, mida nende tootmine võib kohalikul tasandil põhjustada.

Peamised andmed ja suundumused

Uimastite pakkumise suundumused

  • Indekseeritud suundumused näitavad üldiselt, et kõigi Euroopa Liidus konfiskeeritud uimastite kogused suurenesid aastatel 2012–2022, eriti viimasel viiel aastal, kuigi viimase kolme aasta jooksul konfiskeeritud amfetamiini ja metamfetamiini kogused on veidi kõikunud (joonis 1.3).

  • Aastatel 2012–2022 on kõige rohkem kasvanud kokaiini (+376%), metamfetamiini (+293%), kanepiürdi (+184%), heroiini (+91%), MDMA (+71%) ja amfetamiini (+74%) konfiskeerimised. Kanepivaigu puhul täheldatud väike kasv (+5%) kajastab Hispaania 2022. aasta kohta teatatud 52% suurust vähenemist, mis on tõenäoliselt seotud uimastite salakaubaveo marsruutide muutumisega. Nende uimastite jaoks on Euroopas olemas suured tarbijaturud. Siiski on tõenäoline, et konfiskeeritud koguste kasv viitab vähemalt osaliselt Euroopa suurenenud rollile kohana, kus toimub kõnealuste uimastite tootmine, eksport või transiit.

Joonis 1.3. Uimastite konfiskeerimine Euroopa Liidus – konfiskeeritud uimastite kogus, indekseeritud suundumused (2012 = 100)

Indekseeritud suundumused kajastavad suhtelisi muutusi uimastite konfiskeerimises kümne aasta jooksul, kuid ei viita tegelikele kogustele.

MDMA tabletid teisendati massiekvivalentideks, eeldades, et MDMA tableti mass on 0,25 g.

  • Uimastite konfiskeerimise suundumuste tõlgendamist raskendab asjaolu, et neid mõjutavad politsei ja õiguskaitse strateegiad ja prioriteedid, uimastikaubitsejate rühmituste edu või ebaõnnestumine avastamise vältimisel ning muutused kättesaadavuses ja tarbimises.

  • Euroopa Liidus teatati 2022. aastal ligikaudu miljonist konfiskeerimisest, kusjuures kõige sagedamini konfiskeeriti kanepitooteid, mis moodustasid kõigist konfiskeerimistest 71% (joonised 1.4 ja 1.5).

Joonis 1.4. Uimastite konfiskeerimised Euroopa Liidus – teatatud konfiskeerimiste arv, jaotus uimastite kaupa, 2022 (%)
Joonis 1.5a. Uimastite konfiskeerimine Euroopa Liidus – konfiskeerimiste arv 2022. aastal
Joonis 1.5b. Uimastite konfiskeerimine Euroopa Liidus – 2022. aastal konfiskeeritud kogus (tonnides)

MDMA tabletid teisendati massiekvivalentideks, eeldades, et MDMA tableti mass on 0,25 g.

  • Arvuliselt võttes konfiskeeriti 2022. aastal vähem kanepivaiku (–18%), kanepiürti (–23%) ja heroiini (–28%) kui 2012. aastal (joonis 1.6). See võib kajastada muutusi politsei tegevuses, tarbimisharjumustes või uimastite kättesaadavuses.

  • Kõige rohkem suurenes konfiskeerimiste arv aastatel 2012–2022 metamfetamiini (+180%), MDMA (+60%), kokaiini (+26%) ja amfetamiini (+5%) puhul.

Joonis 1.6. Uimastite konfiskeerimised Euroopa Liidus – konfiskeerimiste arv, indekseeritud suundumused (2012 = 100)

Uimastitega seotud õigusrikkumiste suundumused

  • 2022. aastal teatati Euroopa Liidus hinnanguliselt 1,5 miljonist uimastitega seotud õigusrikkumisest; rikkumiste arv on alates 2012. aastast 26% võrra kasvanud. Enam kui kolm neljandikku sellistest rikkumistest (77% ehk 1,2 miljonit) on seotud uimastite tarvitamise või omamisega isikliku kasutuse eesmärgil.

  • Kui kokku oli hinnanguliselt 1,5 miljonit uimastitega seotud õigusrikkumist, siis konkreetsest uimastist teatati veidi vähem kui 1 miljoni kuriteo puhul, millest 809 000 olid seotud omamise või tarvitamise, 177 000 pakkumise ja 3000 muud liiki õigusrikkumistega (joonis 1.7). Pakkumisega seotud rikkumiste määratlused võivad riikide lõikes erineda.

  • Kanep moodustas ligikaudu 609 000 teatatud kuriteoga 2022. aastal üle kolme neljandiku (75%) teadaolevatest uimastite tarvitamise või omamisega seotud õigusrikkumistest ja veidi üle poole ehk 98 000 uimastite pakkumisega seotud õigusrikkumistest (56%). See, et kanepi pakkumise ja omamisega seotud õigusrikkumised on uimastitega seotud rikkumiste seas nii olulisel kohal, näitab, et tegemist on kõige populaarsema uimastiga; samuti näitab see kanepi tähtsust poliitika seisukohalt.

  • Nii uimastite omamise kui ka uimastite pakkumisega seotud õigusrikkumised on jätkuvalt kõrgemal tasemel kui 2012. aastal kõigi uimastite, v.a ka heroiini puhul (joonis 1.8 ja joonis 1.9).

Joonis 1.7. Uimastitega seotud õigusrikkumised – õigusrikkumiste arv, pakkumine ja tarbimine/omamine, 2022

Nende õigusrikkumiste andmed, mille puhul on teatatud asjaomane uimasti.

Joonis 1.8. Uimastitega seotud õigusrikkumised – omamise/tarvitamisega seotud rikkumised, indekseeritud suundumused (2012 = 100)
Joonis 1.9. Uimastitega seotud õigusrikkumised – pakkumisega seotud õigusrikkumised, indekseeritud suundumused (2012 = 100)

ELi tootmise ja lähteainete andmed 2022. aasta kohta

  • Kanep: ELi liikmesriigid teatasid 2022. aastal kokku 98 000 juhtumist, mille käigus konfiskeeriti 3,5 miljonit üksiktaime ja 6,5 tonni kanepit (2021. aastal 4,3 miljonit taime ja 32,5 tonni kanepit). 2022. aastal likvideeriti 14 ELi liikmesriigis avalikest allikatest ja riiklikelt partneritelt saadud andmete kohaselt peaaegu 5700 ebaseaduslikku kanepikasvatust.

  • Heroiin: 2022. aastal likvideeriti Madalmaades kaks heroiinitootmise rajatist (2021. aastal kolm). Belgia, Läti ja Madalmaad teatasid ainult kolmest heroiini lähteaine äädikhappeanhüdriidi konfiskeerimisest koguses 141 liitrit (2021. aastal 5730 liitrit). Kogu maailmas on äädikhappeanhüdriidi konfiskeerimiste arv alates 2019. aastast oluliselt vähenenud. See võib viidata aine kõrvalesuunamise ja sellega kaubitsemise katsete vähenemisele või sellele, et on mindud üle alternatiivsetele salakaubaveo marsruutidele.

  • Kokaiin: 2022. aastal likvideeriti Euroopa Liidus vähemalt 39 kokaiinitootmisega seotud rajatist (2021. aastal 34). Kuigi 2022. aastal konfiskeeriti kaaliumpermanganaati (173 kg) vähem kui 2021. aastal (1100 kg), on tõenäoline, et Euroopa Liidus toimub endiselt imporditud vahetoodetest pärineva kokaiinvesinikkloriidi ulatuslik töötlemine. Näiteks Hispaanias 2023. aastal likvideeritud kokaiini töötleva labori päevane tootmisvõimsus oli väidetavalt 200 kilogrammi uimasteid. Lisaks on teatatud, et mõnel juhul on konfiskeeritud suurtes kogustes ebatavalisi aineid, mis tuleb eraldada keemilisel teel, mis viitab sellele, et töötlemine on Euroopas jätkuvalt märkimisväärne probleem. Näiteks 2022. aastal avastati Prantsusmaal 22-tonnises suhkrusaadetises keemiliselt varjatud kokaiini ning Horvaatias leiti seda 100 kilogrammis kivisöes, mis oli osa suuremast Horvaatiasse lähetatud kivisöesaadetisest.

  • Amfetamiin: 2022. aastal teatasid seitse ELi liikmesriiki 108 amfetamiinilabori likvideerimisest (2021. aastal 119): Madalmaad (39), Belgia (35), Poola (22), Hispaania (5), Rootsi (5), Horvaatia (1) ja Rumeenia (1).

  • Metamfetamiin: 2022. aastal teatasid üheksa ELi liikmesriiki 242 metamfetamiinilabori likvideerimisest (2021. aastal 224): Tšehhi (202), Madalmaad (14), Bulgaaria (12), Belgia (6), Poola (4), Kreeka (1), Hispaania (1), Sloveenia (1) ja Rootsi (1). 2022. aastal teatasid 15 ELi liikmesriiki, et konfiskeeriti kokku 352 kg metamfetamiini efedriinmeetodi abil sünteesimiseks vajaminevaid lähteaineid, s.o efedriini ja pseudoefedriini (nii pulbri kui ka tablettide kujul) (2021. aastal konfiskeeriti seda 15 ELi liikmesriigis 723 kg).

  • Metamfetamiini võidakse toota ka lähteainena BMKd kasutades (BMKd kasutatakse ka amfetamiini tootmiseks). 2022. aastal konfiskeeriti Euroopas 1329 liitrit BMKd (2021. aastal ligikaudu 5100 liitrit) ja 26,6 tonni aineid (2021. aastal 10,5 tonni), mida saab kasutada BMK tootmiseks. Nende konfiskeerimiste hulka kuulus 25,6 tonni BMK glütsiidipõhiseid derivaate (2021. aastal 736 kg), 379 kg MAPAt (2021. aastal ligi 9,7 tonni) ja üle 500 kg APAAd ja APAANi (2021. aastal 50 kg APAAd). 2022. aastal teatati Euroopas (ja kogu maailmas) esimest korda kahest uuest alternatiivsest kemikaalist, mida saab kasutada ka bensüülmetüülketooni (BMK), dietüül(fenüülatsetüül)propaandiaadi (DEPAPD) ja DEPAPD-enolaadi valmistamiseks, kuigi neid konfiskeeriti suhteliselt väikestes kogustes. Lisaks konfiskeeriti 2022. aastal 2,6 tonni (2021. aastal 4,5 tonni) viinhapet, mis võimaldab BMK abil toodetud segudest kätte saada metamfetamiini kõige tugevama ja raskema vormi (d-metamfetamiini, mida kasutatakse crystal meth’i valmistamiseks). Selle konfiskeerimisest teatasid Belgia, Saksamaa ja Madalmaad. See viitab sellele, et Euroopas toimub endiselt ulatuslik d-metamfetamiini tootmine. Euroopas konfiskeeritud metamfetamiini lähteainete ja nendega seotud kemikaalide suurenenud kogused näitavad sünteetilisi uimasteid tootvate rühmituste ülemaailmselt märkimisväärset tootmismahtu Euroopa Liidus.

  • MDMA: 2022. aastal teatasid kuus ELi liikmesriiki 48 MDMA-labori likvideerimisest (2021. aastal 25). Belgia teatas 2022. aastal 27 MDMA-laborist (2021. aastal kaheksa), Madalmaad teatasid 13, Hispaania viiest ning Prantsusmaa, Poola ja Rootsi igaüks ühest laborist. MDMA lähteainete konfiskeerimine suurenes 2022. aastal 20,5 tonnini (2021. aastal 7,1 tonni). MDMA lähteaine PMK ja selle glütsiidipõhiste derivaatide konfiskeerimine ületas 2022. aastal 19,9 tonni (2021. aastal 2,6 tonni). Teatati ka muudest alternatiivsetest kemikaalidest: MAMDPAd konfiskeeriti 2022. aastal väiksemas koguses (37 kg võrreldes 4,5 tonniga 2021. aastal). Need teated MDMA lähteainete suurenenud konfiskeerimiste kohta koos teabega MDMA ekspordi kohta võivad näidata, et selle uimasti tootmine on ülemaailmsetel turgudel kasvanud ja pärast COVID-19 pandeemiaga seotud langust üldiselt taastumas.

  • Katinoonid: 2022. aastal likvideeriti Euroopa Liidus 29 sünteetilise katinooni tootmisüksust, millest mõned olid suuremahulised (2021. aastal 15): 23 Poolas (2021. aastal 12) ja 6 Madalmaades (2021. aastal 2). Sünteetilise katinooni lähteaineid konfiskeeriti 2022. aastal 558 kilogrammi (2021. aastal 555 kg), peamiselt Poolas (355 kg). Prantsusmaal peatati 4-CMC lähteaine 1-(4-klorofenüül)propaan-1-ooni ühetonnine saadetis, mis oli pärit Hiinast ja teel Poola.

  • Sünteetilised opioidid: 2023. aastal teatas Läti politsei fentanüüli tootmiseks varustatud rajatise likvideerimisest ning samades ruumides peaaegu 2 kilogrammi fentanüüli ja 2,7 kilogrammi selle lähteaine NPP konfiskeerimisest. Samuti teatas Läti politsei 2023. aastal ebaseadusliku metadoonilabori likvideerimisest.

  • Jäätmeladustuskohad: 2022. aastal langes Belgia (41) ja Madalmaade (153) arvele 194 Euroopa Liidus teatatud uimastite tootmise jäätmete ja seadmete jäätmeladustuskohta (2021. aastal 234). 

EMCDDA ja Europoli väljaanne „ELi uimastiturud: põhjalik analüüs“ sisaldab üksikasjalikku teavet ebaseaduslike uimastite tootmise ja nendega kauplemise kohta.

Ülevaade ELis toodetud valitud uimastite klassifitseeritud lähteainete ja klassifitseerimata kemikaalide konfiskeerimistest, 2022
MDMA tootmise lähteained
Aine Konfiskeeritud kogus
PMK glütsiidipõhised derivaadid (kg) 14182
Helionaal (l) 5
MAMDPA (kg) 37
Nitro-PMK (kg) < 1
Piperonaal (kg) < 1
PMK (l) 3883
Safrool (l) 436
Amfetamiini ja metamfetamiini tootmise lähteained
Aine Konfiskeeritud kogus
AIBN (kg) 20
Ammooniumformiaat (l) 19
APAA (kg) 11
APAAN (kg) 500
Bensaldehüüd (kg) 482
Bensüültsüaniid (kg) 3
BMK (l) 1329
DEPAPD (l) 13
DEPAPD-enolaat (kg) 100
Efedriin (kg) 312
Formamiid (kg) 9943
Sipelghape (l) 10432
BMK glütsiidipõhised derivaadid (kg) 25567
Iodiin (kg) 75
MAPA (kg) 379
Nitroetaan (l) 1
Fenüül-2-nitropropeen (kg) 4
Fenetüülamiin (kg) 34
Fenüülatseethape (kg) 25
Pseudoefedriin (kg) 40
Punane fosfor (kg) 108
Viinhape (kg) 2574
Heroiini tootmise lähteained
Aine Konfiskeeritud kogus
Äädikhappeanhüdriid (l) 141
Katinoonide tootmise lähteained
Aine Konfiskeeritud kogus
2-bromo-4-kloropropiofenoon (kg) 234
2-bromo-4-metüülpropiofenoon (kg) 324
Kokaiini töötlemise kemikaalid
Aine Konfiskeeritud kogus
Kaltsiumkloriid (kg) 2040
Kaaliumpermanganaat (kg) 173
Etüülatsetaat (l) 10491

Lähteandmed

Sellel lehel esitatud infograafikute ja diagrammide koostamiseks kasutatud andmed on allpool.


Top