Ponudba drog, njihova proizvodnja in predhodne sestavine – trenutno stanje v Evropi (Evropsko poročilo o drogah za leto 2024)

Analiza kazalnikov, povezanih s ponudbo pogosto uporabljanih prepovedanih drog v Evropski uniji, kaže, da je razpoložljivost vseh vrst snovi še vedno velika. Na tej strani lahko najdete pregled ponudbe drog v Evropi na podlagi najnovejših podatkov, podprtih z zadnjimi časovnimi trendi z vidika zasegov drog in kršitev zakonodaje o drogah, skupaj s podatki iz leta 2022 o proizvodnji drog in zasegih predhodnih sestavin.
Stran je del Evropskega poročila o drogah za leto 2024, letnega pregleda stanja na področju drog v Evropi, ki ga je pripravil Evropski center za spremljanje drog in zasvojenosti z drogami (v nadaljnjem besedilu: EMCDDA).
Zadnja posodobitev: 11. junij 2024
Velika razpoložljivost drog, ki jo spodbujata obsežen uvoz in proizvodnja drog v Evropski uniji
Razpoložljivost drog v Evropski uniji
Analiza kazalnikov, povezanih s ponudbo pogosto uporabljanih prepovedanih drog v Evropski uniji, kaže, da je razpoložljivost vseh vrst snovi še vedno velika. Poleg tega je za trg značilna razmeroma razširjena razpoložljivost obsežnejšega nabora prepovedanih drog, pogosto z visoko potentnostjo in čistostjo, kar bi lahko povečalo tveganje za zdravje. Med njimi so tudi nove snovi, za katere verjetno niti uporabniki niti strokovnjaki ne poznajo dovolj tveganj za zdravje. Vedno bolj so raznolike tudi oblike, v katerih so te snovi na voljo na trgu, in v nekaterih primerih (kot je denimo konoplja) tudi načini možne uporabe (npr. vejpanje, prehranski izdelki). Ta razvoj dogodkov skupaj povečuje zaskrbljenost, da obstaja možnost za večjo uporabo prepovedanih snovi na splošno in da se lahko tveganja, povezana z nekaterimi snovmi, povečujejo, zlasti med ranljivimi uporabniki, kot so ljudje, ki se srečujejo s socialno in ekonomsko marginalizacijo in pomanjkanjem. Še posebno je prisotna zaskrbljenost, da so osebe, ki uporabljajo droge, izpostavljene večjemu tveganju neželenih zdravstvenih izidov, vključno z zastrupitvami in smrtjo, zaradi uporabe, morda celo nezavedne uporabe snovi večje čistosti in potentnosti, zlasti novejših snovi.
Videti je, da je globalizacija načinov delovanja organiziranih kriminalnih združb pomemben dejavnik, ki olajšuje veliko razpoložljivost drog v Evropi. Obstaja večje sodelovanje evropskih proizvajalcev in preprodajalcev drog z mednarodnimi kriminalnimi mrežami, kar je privedlo do večje trdovratnosti pretoka prepovedanih drog v Evropsko unijo in iz nje. Različne države v Južni Ameriki, zahodni in južni Aziji ter severni Afriki so še vedno pomemben vir prepovedanih drog, ki vstopajo v Evropo, medtem ko sta Kitajska in Indija pomembni državi izvora novih psihoaktivnih snovi, pri čemer postaja vloga Indije morda pomembnejša za nekatere snovi, kot so sintetični katinoni. Pogosto poročajo, da predhodne sestavine drog in povezane kemične snovi prihajajo s Kitajske.
V zadnjih nekaj letih so bili še vedno odkriti veliki zasegi drog, zlasti kokaina, v večnamenskih ladijskih zabojnikih. Tako je na primer leta 2023 Španija poročala o doslej največjem zasegu v količini devet ton in pol kokaina v eni sami pošiljki, skriti v bananah s poreklom iz Ekvadorja (slika 1.1). Nedovoljeni promet z drogami, v katerega so vpletene organizirane kriminalne združbe, vse bolj prodira v zakonito komercialno infrastrukturo, ki se uporablja v svetovni trgovini. Dokumentirani primeri pričajo o infiltraciji v dobavne verige in izkoriščanju ključnega osebja s pomočjo ustrahovanja in korupcije. Poleg tega vedno bolj narašča zaskrbljenost, da kriminalne mreže, vpletene v trgovino s prepovedanimi drogami, novačijo in izkoriščajo čedalje več mladoletnikov. Zato boj proti tem grožnjam postaja prednostna naloga organov kazenskega pregona. Bolj splošno pa oblikovalci politik in javnost, še zlasti v državah v Evropi, za katere se ve, da vanje vstopajo velike količine drog oziroma se tam proizvajajo, vedno bolj priznavajo stalno naraščanje problematike boja proti nasilju in korupciji, povezanima z delovanjem trga drog.


Avtor fotografije: Guardia Civil (španska civilna garda).
Dinamika proizvodnje prepovedanih drog in njihove preprodaje se na mednarodni ravni prilagaja geopolitičnemu razvoju, regionalnim konfliktom in spremembam trgovskih poti. Razvoj dogodkov v zadnjih letih v Kolumbiji, Braziliji in Ekvadorju je na primer prispeval k večji razpoložljivosti kokaina, ki ga organizirane kriminalne združbe preprodajajo v Evropsko unijo, te pa hkrati uporabljajo različne načine delovanja (slika 1.2), da jih ne bi odkrili. Urad Združenih narodov za droge in kriminal je ocenil, da se bo po talibanski prepovedi gojenja opija v Afganistanu leta 2023 gojenje opija zmanjšalo za 95 %. Čeprav je še prezgodaj za določitev celotnega vpliva tega stanja na evropske trge drog, bo to verjetno vplivalo na razpoložljivost heroina v Evropi v prihodnjih letih, izraženi pa bodo pomisleki glede njegove nadomestitve z drugimi drogami, kot so zelo močni sintetični opioidi ali stimulansi. Hkrati se zdi, da konflikti v Ukrajini in na Bližnjem vzhodu vplivajo na tihotapske poti, ki jih storilci kaznivih dejanj uporabljajo za prevoz prepovedanih drog v Evropo.
Pokaži besedilno različico zgoraj navedenega grafičnega prikaza
Načini nedovoljenega prometa s prepovedanimi drogami
- Infiltracija v logistične dobavne verige
- Večnamenski ladijski zabojniki
- Zamenjava zabojnikov, goljufije pri označevanju, skupine za ekstrakcijo
- Korupcija, ustrahovanje uradnikov in upravljavcev plovil
- Pogostejša uporaba manjših pristanišč
- Plavajoče odvržene pošiljke, opremljene z napravami GPS
- Pobiranje pošiljk z matičnih ladij z manjšimi plovili
- Hitri motorni čolni, rekreacijska plovila
- Polpodmornice (narko podmornice, torpedi)
- Kemično prikrivanje ali zamaskiranje pošiljk
- Pogostejša uporaba splošnega letalstva, manjših letališč
Carinski organi skoraj 70 % drog zasežejo v pristaniščih Evropske unije. V časovni načrt EU za boj proti prometu s prepovedanimi drogami iz leta 2023, ki dopolnjuje strategijo EU in akcijski načrt na področju drog za obdobje 2021–25, so vključeni ukrepi za okrepitev carinskega obvladovanja tveganja ter odkrivanja prepovedanih drog in predhodnih sestavin, s katerimi se trguje. Med njimi je povečanje interoperabilnosti carinskih informacijskih sistemov med državami članicami EU in podpora uvajanju napredne opreme za skeniranje zabojnikov. Načrt vsebuje tudi podporo novo ustanovljenemu zavezništvu evropskih pristanišč, tj. javno-zasebnemu partnerstvu, katerega namen je povečanje odpornosti ključnih logističnih centrov Evrope na nedovoljeno trgovino z drogami in infiltracijo organiziranih kriminalnih združb. Njegov cilj bo podpreti izvajanje dobrih praks in priporočil iz schengenskega tematskega ocenjevanja nedovoljenega prometa s prepovedanimi drogami v pristaniščih iz leta 2023. To ne bo vključevalo le boja proti tihotapljenju drog v Evropo, temveč tudi onemogočanje nedovoljenega prometa s prepovedanimi drogami nižje v verigi, ki ga bodo izvajali organi kazenskega pregona na železniških in cestnih omrežjih.
Organizirane kriminalne združbe se z ustvarjanjem alternativnih kemikalij poskušajo izogniti zakonodajnim in carinskim kontrolam, ki omejujejo uporabo kemikalij, ki se pogosto uporabljajo v zakonitih panogah. Časovni načrt EU zato podpira hitrejše zakonodajno načrtovanje za nadzor predhodnih sestavin, ki bo ustrezalo tempu kriminalnih inovacij, in sicer z razširitvijo tega načrta na znane derivate in povezane kemikalije, ki se lahko pretvorijo v uveljavljene predhodne sestavine za prepovedane droge ali jih nadomestijo. EMCDDA se bo z revizijo mandata preoblikoval v Agencijo Evropske unije za droge, ki bo imela večjo vlogo pri podpiranju Evropske komisije na področju spremljanja, načrtovanja in ocenjevanja nevarnosti predhodnih sestavin. Načrt si prizadeva tudi za rešitev vprašanja alternativnih kemikalij s podpiranjem potreb po opremi carinskih laboratorijev. Okrepila se bo izmenjava informacij z državami, iz katerih izvirajo predhodne sestavine, med drugim tudi v okviru mešane skupine EU in Kitajske za spremljanje predhodnih sestavin. Evropska komisija je tudi članica svetovne koalicije za obravnavanje groženj zaradi sintetičnih drog, ki deluje pod vodstvom Združenih držav Amerike in se s sodelovanjem pri prednostnih ukrepih osredotoča na predhodne sestavine, vključno s tistimi, ki so potrebne za proizvodnjo novih sintetičnih opioidov.
Proizvodnja drog v Evropski uniji
Ta razvoj politik se odvija v času, ko Evropa ostaja pomembno proizvodno območje za različne prepovedane droge. Konoplja, proizvedena v Evropski uniji, je na splošno namenjena porabi v EU, v državah članicah EU pa je vsako leto po poročanju uničenih več tisoč območij pridelave konoplje. Sintetične droge, kot so MDMA in amfetamini, se proizvajajo tudi v Evropski uniji, z njimi pa se trguje tudi na trgih zunaj EU. Poročila kažejo, da je bilo v več sto obratih za proizvodnjo prepovedanih drog, ki so bili uničeni v Evropski uniji, proizvedenih več različnih snovi, od amfetamina, metamfetamina, sintetičnih katinonov in MDMA do kokaina in heroina. Čeprav je to težko ugotoviti, je v nekaterih primerih en sam laboratorij morda proizvajal več snovi, na primer različne sintetične stimulanse, ki imajo podobne zahteve glede kemikalij in opreme za proizvodnjo. Težko je oceniti proizvodno zmogljivost posameznih uničenih laboratorijev. Na splošno to pomeni, da je sicer mogoče ugotoviti, da se v Evropi proizvajajo različne prepovedane droge, vendar je še vedno težko oceniti število obratov, trendov ali sprememb zmogljivosti. Čeprav obstajajo obsežni metamfetaminski in amfetaminski laboratoriji, so številni le majhni, a prispevajo k skupnemu številu, ki je zato večje, vendar te skupne številke iz leta v leto nihajo. Medtem ko sta o večini uničenih proizvodnih obratov MDMA poročali Nizozemska in Španija, nekatere druge države članice, v katerih običajno uničijo veliko število obratov, niso sporočile informacij za leto 2022. Odkrivanje ločenih obratov za proizvodnjo, ekstrakcijo, rezanje in pakiranje kokaina v zadnjih letih pa kaže, da je proizvodnja kokaina v Evropi že uveljavljena in da se uporabljajo inovativnejše metode za omogočanje lažjega vstopa te droge v Evropo.
Inovacije v proizvodnih procesih so razvidne tudi iz nekaterih nedavnih zasegov kemičnih snovi, ki se lahko uporabljajo za proizvodnjo predhodnih sestavin, potrebnih za proizvodnjo amfetaminov, metamfetaminov in MDMA, s čimer obidejo vzpostavljene kontrole za zmanjšanje razpoložljivosti teh drog. Veliki zasegi predhodnih sestavin v letu 2022 kažejo, da je proizvodnja sintetičnih katinonov še vedno precejšnja, zlasti na Poljskem. Velikost in obseg proizvodnih obratov, o katerih organi kazenskega pregona poročajo, da so jih uničili, sta zelo raznolika: od razmeroma majhnih „kuhinjskih“ laboratorijev do večjih pretočnih obratov, v katerih deluje več „kuharjev“, ki v posebnih reaktorjih proizvedejo več ducat kilogramov končnega izdelka na serijo. V manjših obratih se zdi, da je proizvodnja namenjena predvsem lokalnim trgom in občasno prodaji na temnem spletu. Čeprav so informacije zelo omejene, se zdi, da večji proizvodni obrati oskrbujejo tudi lokalne trge, občasno pa se končni izdelek izvozi tudi zunaj Evrope.
Uporaba širšega nabora kemičnih spojin za proizvodnjo novih snovi in različne sintezne postopke za bolj uveljavljene droge je zapleten izziv za carino, organe kazenskega pregona in pripravo pravnih predpisov. Proizvodnja prepovedanih sintetičnih drog v Evropski uniji za izvoz in lokalne trge je še vedno vir tveganj za javno zdravje ljudi, ki uporabljajo te morebitno nevarne snovi, in okoljsko škodo, ki jo lahko lokalno povzroča njihova proizvodnja.
Glavni podatki in trendi
Trendi na področju ponudbe drog
-
Indeksirani trendi v splošnem kažejo, da so se med letoma 2012 in 2022 količine vseh zaseženih drog v Evropski uniji povečevale, še zlasti pa v zadnjih petih letih, čeprav je bilo nekaj nihanj v količinah amfetaminov in metamfetaminov, zaseženih v zadnjih treh letih (slika 1.3).
-
Med letoma 2012 in 2022 so opazili največji porast pri kokainu (+376 %), metamfetaminu (+293 %), marihuani (+184 %), heroinu (+91 %), MDMA (+71 %) in amfetaminu (+74 %). Majhno povečanje, ugotovljeno pri hašišu (+5 %), odraža 52-odstotno zmanjšanje, o katerem je Španija poročala za leto 2022 in je verjetno povezano s preusmerjanjem poti nedovoljenega prometa s prepovedanimi drogami. V Evropi obstajajo obsežni potrošniški trgi za te droge, vendar je verjetno, da povečanje zaseženih količin vsaj delno odraža večjo vlogo, ki jo ima Evropa kot kraj proizvodnje, izvoza ali tranzita teh drog.
Predstavljeni indeksirani trendi odražajo relativne spremembe pri zasegih drog v desetletnem obdobju, vendar ne podajo informacij o dejanskih količinah.
Tablete MDMA so bile pretvorjene v ekvivalente mase ob predpostavki mase 0,25 g MDMA na tableto.
-
Razlago trendov na področju števila zasegov drog zaplete dejstvo, da nanje vplivajo tudi strategije in prednostne naloge na področju policijskega dela, uspešnost ali neuspešnost združb, ki se ukvarjajo z nedovoljenim prometom z drogami, da se izognejo odkrivanju, ter morebitne temeljne spremembe razpoložljivosti in uporabe drog.
-
V letu 2022 so v Evropski uniji prijavili okoli milijon zasegov, pri čemer so bili najpogosteje zaseženi izdelki iz konoplje, ki so zajemali 71 % števila vseh zasegov (slika 1.4 in slika 1.5).
Tablete MDMA so bile pretvorjene v ekvivalente mase ob predpostavki mase 0,25 g MDMA na tableto.
-
Po številu je bilo v primerjavi z letom 2012 v letu 2022 opravljenih manj zasegov hašiša (−18 %), marihuane (−23 %) in heroina (−28 %) (slika 1.6). To lahko odraža spremembe na področju policijskega dela, spremembe v vzorcih potrošnje ali razpoložljivosti drog.
-
Največji porast, ki so ga opažali pri številu zasegov med letoma 2012 in 2022, je bil pri metamfetaminu (+180 %), MDMA (+60 %), kokainu (+26 %) in amfetaminu (+5 %).
Predstavljeni indeksirani trendi odražajo relativne spremembe pri zasegih drog v desetletnem obdobju, vendar ne podajo informacij o dejanskih količinah.
Trendi na področju kršitve zakonodaje o drogah
-
Leta 2022 so v Evropski uniji poročali o približno milijonu in pol kršitev zakonodaje o drogah, kar predstavlja povečanje za 26 % v primerjavi z letom 2012. Več kot tri četrtine teh kršitev (77 % ali 1,2 milijona) se nanaša na uporabo ali posedovanje za osebno uporabo.
-
Od ocenjenih 1,5 milijona kršitev zakonodaje o drogah je bila droga, navedena v zadevni kršitvi, prijavljena v približno milijon kršitvah, od katerih jih je bilo 809 000 v zvezi s posedovanjem ali uporabo, 177 000 v zvezi z dobavo, 3 000 pa drugih vrst kršitev (slika 1.7). Definicije o tem, kaj predstavlja kršitev, povezano s ponudbo, se lahko razlikujejo med državami.
-
S približno 609 000 prijavljenimi kršitvami v letu 2022 je konoplja zajemala več kot tri četrtine kršitev v zvezi z uporabo ali posedovanjem (75 %), pri katerih je bila droga znana, in malo več kot polovico ali 98 000 kršitev, povezanih s ponudbo (56 %). Čeprav prevladovanje konoplje v kršitvah, povezanih s ponudbo in posedovanjem, odraža obseg povpraševanja po tej drogi, pa potrjuje tudi njen pomen v politikah.
-
Tako kršitve v zvezi s posedovanjem in uporabo drog kot kazniva dejanja ponudbe ostajajo pri vseh drogah na višjih ravneh kot leta 2012, razen heroina (slika 1.8 in slika 1.9).
Podatki o kršitvah, v zvezi s katerimi je bila navedena zadevna droga.
Podatki o kršitvah, v zvezi s katerimi je bila navedena zadevna droga.
Podatki o kršitvah, v zvezi s katerimi je bila navedena zadevna droga.
Podatki o proizvodnji in predhodnih sestavinah v EU za leto 2022
-
Konoplja: Države članice EU so v letu 2022 poročale o 98 000 zasegih konoplje, kar je znašalo 3,5 milijona rastlin oziroma 6,5 tone (4,3 milijona rastlin oziroma 32,5 tone v letu 2021). Po podatkih, pridobljenih iz odprtih virov in od nacionalnih partnerjev, je bilo leta 2022 v 14 državah članicah EU uničenih skoraj 5 700 nezakonitih območij pridelave konoplje.
-
Heroin: Na Nizozemskem so v letu 2022 uničili dva proizvodna obrata heroina (tri pa v letu 2021). Nemčija, Španija in Poljska so prijavile samo tri zasege predhodne sestavine heroina, anhidrida ocetne kisline, v količini 141 litrov (5 730 litrov v letu 2021). Po vsem svetu se število zasegov anhidrida ocetne kisline od leta 2019 znatno zmanjšuje. To lahko kaže na zmanjšanje števila poskusov preusmerjanja snovi in nedovoljenega prometa z njo ali na prehod na alternativne poti trgovanja.
-
Kokain: Leta 2022 je bilo v Evropski uniji uničenih vsaj 39 obratov, povezanih s proizvodnjo kokaina (34 leta 2021). Kljub zmanjšanju količine zaseženega kalijevega permanganata leta 2022 (173 kilogramov) v primerjavi z letom 2021 (1 100 kilogramov) je verjetno, da v Evropski uniji še vedno poteka obsežna predelava kokain hidroklorida iz uvoženih vmesnih izdelkov. Tako je na primer bilo za laboratorij za predelavo kokaina, ki je bil leta 2023 uničen v Španiji, navedeno, da njegova dnevna proizvodna zmogljivost znaša 200 kilogramov te droge. Poleg tega so poročali o nekaterih velikih zasegih neobičajnih snovi, ki vsebujejo kokain, ki ga je treba ekstrahirati s kemičnimi sredstvi, kar kaže na to, da je predelava v Evropi še vedno velika težava. Leta 2022 so na primer odkrili kemično prikrit kokain v pošiljki 22 ton sladkorja v Franciji in 100 kilogramov premoga, ki je bil del večjega tovora premoga, poslanega na Hrvaško.
-
Amfetamin: Leta 2022 je sedem držav članic EU poročalo, da so uničile 108 amfetaminskih laboratorijev (119 leta 2021): Nizozemska (39), Belgija (35), Poljska (22), Španija (5), Švedska (5), Hrvaška (1) in Romunija (1).
-
Metamfetamin: V letu 2022 je devet držav članic EU poročalo, da so uničile 242 metamfetaminskih laboratorijev (224 v letu 2021): Češka (202), Nizozemska (14), Bolgarija (12), Belgija (6), Poljska (4), Grčija (1), Španija (1), Slovenija (1) in Švedska (1). Leta 2022 je 15 držav članic EU poročalo o zasegih predhodnih sestavin, potrebnih za sintezo metamfetamina z „metodo efedrina“ (efedrina in psevdoefedrina), v količini 352 kilogramov (v prahu in tabletah) (leta 2021 je o zasegih v količini 723 kilogramov poročalo 15 držav članic EU).
-
Metamfetamin se lahko proizvaja tudi s pomočjo BMK kot vhodne snovi (BMK se uporablja tudi za proizvodnjo amfetamina). Leta 2022 je bilo v Evropi zaseženih 1 329 litrov BMK (skoraj 5 100 litrov leta 2021) in 26,6 tone snovi (10,5 tone leta 2021), ki se lahko uporabi za proizvodnjo BMK. Ti zasegi so vključevali 25,6 tone glicidnih derivatov kemikalije BMK (736 kilogramov v letu 2021), 379 kilogramov MAPA (skoraj 9,7 tone v letu 2021) ter več kot 500 kilogramov APAA in APAAN (50 kilogramov APAA v letu 2021). V Evropi (in po svetu) so leta 2022 prvič poročali o dveh novih alternativnih kemikalijah, ki se prav tako lahko uporabita za proizvodnjo BMK, DEPAPD in enolat DEPAPD, zaseženi pa sta bila v razmeroma majhnih količinah. Poleg tega so zasegi vinske kisline, kemikalije, ki omogoča pridobivanje najmočnejše in najbolj iskane oblike metamfetamina (d-metamfetamina, ki se uporablja za „kristalni met“) iz mešanic, proizvedenih z metodami BMK, leta 2022 dosegli 2,6 tone (4,5 tone v letu 2021), o čemer so poročale Belgija, Nemčija in Nizozemska. To kaže, da obsežna proizvodnja d-metamfetamina še vedno poteka v Evropi. Večje količine predhodnih sestavin metamfetamina in sorodnih kemikalij, zaseženih v Evropi, odražajo dejstvo, kako svetovno pomembno zmogljivost imajo združbe za proizvodnjo sintetičnih drog v Evropski uniji.
-
MDMA: V letu 2022 je šest držav članic EU poročalo o uničenju 48 laboratorijev za proizvodnjo MDMA (25 v letu 2021). Belgija je leta 2022 poročala o 27 laboratorijih za proizvodnjo MDMA (osmih v letu 2021), Nizozemska o trinajstih, Španija o petih, Francija, Poljska in Švedska pa o enem. Zasegi predhodnih sestavin MDMA so se v letu 2022 povečali na 20,5 tone (7,1 tone v letu 2021). Zasegi predhodnih sestavin MDMA za izdelavo PMK in njegovih glicidnih derivatov so leta 2022 presegli 19,9 tone (2,6 tone v letu 2021). Poročali so tudi o drugih alternativnih kemikalijah: MAMDPA so leta 2022 zasegli v manjših količinah (37 kilogramov v primerjavi s 4,5 tone v letu 2021). Ta poročila o povečanih zasegih predhodnih sestavin MDMA, skupaj z informacijami o izvozu MDMA, lahko odražajo povečanje proizvodnje te droge na svetovnih trgih in splošno okrevanje po upadu zaradi pandemije covida-19.
-
Katinoni: Leta 2022 je bilo v Evropski uniji uničenih 29 obratov za proizvodnjo sintetičnih katinonov, pri čemer so bili nekateri za proizvodnjo v velikem obsegu (15 leta 2021): 23 na Poljskem (12 v letu 2021) in šest na Nizozemskem (dva v letu 2021). Zasegi predhodnih sestavin sintetičnega katinona v letu 2022 so znašali 558 kilogramov, od tega predvsem na Poljskem (355 kilogramov). V Franciji so zaustavili pošiljko ene tone predhodne sestavine za 4-CMC, 1-(4-klorofenil)propan-1-ona, ki je izviral s Kitajske in bil na poti na Poljsko.
-
Sintetični opioidi: Leta 2023 je latvijska policija poročala, da je uničila obrat, opremljen za proizvodnjo fentanila, in zasegla skoraj dva kilograma te droge ter 2,7 kilograma predhodne sestavine za fentanil – NPP – v istih prostorih. Latvijska policija je prav tako leta 2023 poročala o uničenju nezakonitega laboratorija metadona.
-
Odlagališča: Leta 2022 sta Belgija (41) in Nizozemska (153) imeli 194 odlagališč za odpadke in opremo od proizvodnje drog, o katerih se je poročalo v Evropski uniji (234 v letu 2021).
Poročilo EMCDDA in Europola z naslovom Trgi drog v EU: poglobljena analiza vsebuje podrobne informacije o proizvodnji prepovedanih drog in nedovoljenem prometu z njimi.
Snov | Zasežena količina |
---|---|
Glicidni derivati PMK (v kilogramih) | 14182 |
Helional (v litrih) | 5 |
MAMDPA (v kilogramih) | 37 |
Nitro-PMK (v kilogramih) | < 1 |
Piperonal (v kilogramih) | < 1 |
PMK (v litrih) | 3883 |
Safrol (v litrih) | 436 |
Snov | Zasežena količina |
---|---|
AIBN (v kilogramih) | 20 |
Amonijev format (v litrih) | 19 |
APAA (v kilogramih) | 11 |
APAAN (v kilogramih) | 500 |
Benzaldehid (v kilogramih) | 482 |
Benzilcianid (v kilogramih) | 3 |
BMK (v litrih) | 1329 |
DEPAPD (v litrih) | 13 |
Enolat DEPAPD (v kilogramih) | 100 |
Efedrin (v kilogramih) | 312 |
Formamid (v kilogramih) | 9 943 |
Metanojska kislina (v litrih) | 10432 |
Glicidni derivati BMK (v kilogramih) | 25567 |
Jod (v kilogramih) | 75 |
MAPA (v kilogramih) | 379 |
Nitroetan (v litrih) | 1 |
Fenil-2-nitropropen (v kilogramih) | 4 |
Fenetilamin (v kilogramih) | 34 |
Fenilocetna kislina (v kilogramih) | 25 |
Psevdoefedrin (v kilogramih) | 40 |
Rdeči fosfor (v kilogramih) | 108 |
Vinska kislina (kilogrami) | 2574 |
Snov | Zasežena količina |
---|---|
Anhidrid ocetne kisline (v litrih) | 141 |
Snov | Zasežena količina |
---|---|
2-bromo-4-kloropropiofenon (v kilogramih) | 234 |
2-bromo-4-metilpropiofenon (v kilogramih) | 324 |
Snov | Zasežena količina |
---|---|
Kalcijev klorid (v kilogramih) | 2040 |
Kalijev permanganat (v kilogramih) | 173 |
Etilacetat (v litrih) | 10491 |
Izvorni podatki
Podatki, uporabljeni za pripravo infografik in grafikonov na tej strani, so na voljo v nadaljevanju.
Celoten nabor izvornih podatkov za Evropsko poročilo o drogah za leto 2024, vključno z metapodatki in metodološkimi opombami, je na voljo v našem katalogu podatkov.
Podsklop teh podatkov, uporabljenih za pripravo infografik, grafikonov in podobnih elementov na tej strani, je na voljo v nadaljevanju.