Zdravljenje z opioidnimi agonisti – trenutno stanje v Evropi (Evropsko poročilo o drogah za leto 2024)

Uporabniki opioidov predstavljajo največjo skupino, vključeno v specialistično zdravljenje odvisnosti od drog, predvsem v obliki zdravljenja z opioidnimi agonisti. Na tej strani je na voljo najnovejša analiza zagotavljanja zdravljenja z opioidnimi agonisti v Evropi, vključno s ključnimi podatki o pokritosti, številu oseb, vključenih v zdravljenje, poteh do zdravljenja in drugimi podatki.
Stran je del Evropskega poročila o drogah za leto 2024, letnega pregleda stanja na področju drog v Evropi, ki ga je pripravil Evropski center za spremljanje drog in zasvojenosti z drogami (v nadaljnjem besedilu: EMCDDA).
Zadnja posodobitev: 11. junij 2024
Za zdravljenje težav, povezanih z opioidi, se še vedno porabi večina sredstev, namenjenih zdravljenju
Čeprav je zdaj populacija, ki poiščejo pomoč zaradi težav z drogami, sedaj zelo heterogena, se zaradi dolgoročne narave zdravljenja z opioidnimi agonisti v večini držav največji delež sredstev, namenjenih storitvam zdravljenja odvisnosti od drog, porabi ravno za osebe, ki prejemajo tovrstno zdravljenje. Ocenjuje se, da se je leta 2022 v Evropski uniji zaradi težav, povezanih z uporabo prepovedanih drog, zdravilo 1,7 milijona ljudi (2,0 milijona, vključno z Norveško in Turčijo). Specializirano zdravljenje odvisnosti od drog zajema vrsto medicinskih (tudi farmakoloških), psiholoških, socialnih in vedenjskih pristopov za prenehanje ali zmanjšanje uporabe drog in vbrizgavanja. Na splošno bo večina uporabnikov prejela neko obliko zdravljenja z opioidnimi agonisti, ki je glavni farmakološki pristop k zdravljenju in se običajno kombinira s psihosocialnimi ukrepi. Učinkovitost tega pristopa potrjujejo razpoložljivi dokazi, pozitivni izidi pa so bili ugotovljeni v zvezi z vztrajanjem pri zdravljenju, uporabo prepovedanih opioidov, sporočanjem tveganega vedenja ter škodljivimi učinki in umrljivostjo, povezanimi z uporabo drog. Nedavne smernice Evropskega centra za spremljanje drog in zasvojenosti z drogami (EMCDDA) in Evropskega centra za preprečevanje in obvladovanje bolezni (ECDC) o preprečevanju in obvladovanju nalezljivih bolezni pri ljudeh, ki si vbrizgavajo droge, priporočajo zagotavljanje zdravljenja z opioidnimi agonisti v skupnosti in zaporih, da bi preprečili prenos virusov HCV in HIV ter pomagali zmanjšati rizično vedenje in pogostost vbrizgavanja. Smernice poleg zdravljenja z opioidnimi agonisti priporočajo tudi zagotavljanje sterilne opreme za vbrizgavanje, da bi pri osebah, ki si vbrizgavajo opioide, povečali pokritost in učinkovitost ukrepov.
Vendar pa med državami še vedno obstajajo precejšnje razlike v okolju in obliki, v kateri se zdravljenje zagotavlja, ter v obsegu, v katerem razpoložljivost zdravljenja z opioidnimi agonisti zadošča potrebam tistih, ki potrebujejo to obliko oskrbe. Zagotavljanje zdravljenja z opioidnimi agonisti je v nekaterih državah še vedno očitno nezadostno (glejte Glavni podatki in trendi v nadaljevanju). Relativni pomen izvenbolnišničnega in bolnišničnega zdravljenja v nacionalnih sistemih zdravljenja se med državami tudi zelo razlikuje. Skoraj petina zdravljenja odvisnosti od drog v Evropi poteka bolnišnično, zlasti v bolnišničnih nastanitvenih centrih (npr. psihiatričnih bolnišnicah), pa tudi v terapevtskih skupnostih in v nekaterih državah specialističnih nastanitvenih centrih za zdravljenje v zaporih. Na splošno pa se zdravljenje z opioidnimi agonisti pogosteje izvaja v ambulantah. To lahko vključuje specializirane centre za zdravljenje odvisnosti od drog, nizkopražne agencije in primarne zdravstvene domove, v katerih lahko delujejo tudi ordinacije splošnih zdravnikov.
Razpoložljivi podatki kažejo, da se zagotavljanje zdravljenja z opioidnimi agonisti med pandemijo covida-19, ko so bile uvedene omejitve gibanja zaradi varovanja javnega zdravja, ni znatno zmanjšalo. Vendar pa so lahko bili v tem obdobju modeli zagotavljanja storitev prilagojeni. Tako so se zdravstvene storitve na primer pogosteje nudile na daljavo, pristopi k zagotavljanju odmerkov opioidnimi agonisti za domačo uporabo pa so bili manj omejevalni. Obstajajo tudi informacije, ki kažejo, da je bil dostop do oskrbe za nove uporabnike, ki so poiskali zdravljenje z opioidnimi agonisti, med pandemijo morda začasno oviran.
Zadovoljitev vse kompleksnejših potreb starajoče se kohorte oseb, ki se zdravijo z opioidnimi agonisti
Na dolgoročno naravo težav z opioidi opozarjajo podatki, ki so na voljo o značilnostih tistih oseb, ki prejemajo zdravljenje z opioidnimi agonisti. Podatki kažejo tudi, da se evropska kohorta tistih, ki so imeli težave z heroinom, stara. To ponazarja dejstvo, da je skoraj 70 % uporabnikov, vključenih v zdravljenje z opioidnimi agonisti, zdaj starih 40 let ali več, mlajših od 30 let pa je manj kot 10 %. To ima pomembne posledice za zagotavljanje storitev, saj morajo službe obravnavati kompleksnejši sklop zdravstvenih potreb v populaciji, ki postaja vse bolj ranljiva. Pri tem je pomembno upoštevati potrebo po zagotovitvi učinkovitih poti napotitve k bolj splošnim storitvam, ki ponujajo zdravljenje za druga obolenja, povezana s procesom staranja. To je zlasti postaja potrebno za podporo starejšim osebam, ki prejemajo zdravljenje z opioidnimi agonisti in potrebujejo geriatrično oskrbo zaradi dolgoročnih učinkov uporabe prepovedanih drog, pa tudi tobaka in alkohola, na njihovo telesno zdravje. Pri obravnavi te marginalizirane skupine se je treba odzvati tudi na kompleksen in pogosto dolgo uveljavljen sklop težav, povezanih z duševnimi težavami, družbeno izolacijo, zaposlovanjem in nastanitvijo. Nudenje celostnih, multidisciplinarnih in starosti prilagojenih storitev oskrbe za to skupino bo še naprej pomemben dejavnik pri oblikovanju politike in zagotavljanju, saj se demografske značilnosti uporabe opioidov v Evropi še naprej spreminjajo.
Zaradi sočasne uporabe več drog hkrati in pojava novih zelo potentnih sintetičnih opioidov na lokalnih trgih drog se lahko povečajo tveganja zlorabe opioidov, zlasti pri starejših ljudeh in tistih z zapletenimi zdravstvenimi potrebami. Kjer so zelo potentni opioidi postali stalnica na trgih z drogami, je treba opraviti več raziskav, da bi ugotovili, ali so potrebne prilagoditve, da bi sedanji pristopi k zagotavljanju zdravljenja z opioidnimi agonisti še naprej ostali optimalni. Kot je navedeno drugje v tem poročilu, bi se poleg tega lahko zaradi manjše razpoložljivosti heroina na evropskem trgu povečalo povpraševanje po oskrbi na tem področju.
Več informacij o zdravstvenih in družbenih odzivih na uporabo opioidov, tudi med starejšimi, je na voljo v dokumentu EMCDDA Zdravstveni in družbeni odzivi na težave z drogami: evropski vodnik.
Glavni podatki in trendi
Število oseb, vključenih v zdravljenje
- Primerjava s sedanjimi ocenami števila visokorizičnih uporabnikov opioidov v Evropi bi pokazala, da je na splošno približno polovica visokorizičnih uporabnikov opioidov v Evropski uniji leta 2022 prejela zdravljenje z opioidnimi agonisti, kar je približno 513 000 (526 000 vključno z Norveško in Turčijo) (slika 12.1). Vendar pa obstajajo razlike med državami. V državah, ki imajo za primerjavo na voljo podatke iz leta 2011 ali 2012, se je oskrba na splošno povečala. Vendar je raven zagotavljanja storitev v nekaterih državah, za katere se ocenjuje, da imajo precejšnje število visokorizičnih uporabnikov opioidov, kot so Latvija, Litva, Poljska, Romunija in Slovaška, še vedno nizka in nezadostna (slika 12.2).
Trendi glede števila oseb, ki so vključene v zdravljenje z opioidnimi agonisti, temeljijo na 26 državah. V grafikon trendov so vključene zgolj države s podatki za vsaj sedem od desetih let. Manjkajoče vrednosti so interpolirane iz sosednjih let. Podatki o starostni porazdelitvi temeljijo na 16 državah, kar predstavlja 28 % (141 164) vseh registriranih oseb, vključenih v zdravljenje v Evropski uniji. Podatki o spolu temeljijo na 17 državah, kar predstavlja 18 % (93 612) vseh registriranih oseb, vključenih v zdravljenje. Podatki o trajanju zdravljenja temeljijo na sedmih državah, kar predstavlja 7 % vseh registriranih oseb, vključenih v zdravljenje (34 300).
Porazdelitev oseb, ki so vključene v zdravljenje z opioidnimi agonisti, po vrsti zdravil: SROM je peroralni morfin s počasnim sproščanjem, DHC pa dihidrokodein.
Pokritost je opredeljena kot delež visokorizičnih uporabnikov, ki prejemajo zdravljenje. Podatki so prikazani kot ocenjene vrednosti in intervali negotovosti.
- Podatki iz držav, ki so med letoma 2010 in 2022 redno poročale o osebah, ki so med letoma 2010 in 2022 prejemale zdravljenje z opioidnimi agonisti, kažejo na splošno stabilen trend ravni zdravljenja v tem obdobju z majhnim nihanjem števila uporabnikov, ki prejemajo to zdravljenje. Razlogi za to stabilnost so različni. V državah z dobro razvitimi storitvami zdravljenja lahko odraža pogosto kronično, ponavljajočo se naravo odvisnosti od opioidov in potrebo po dolgotrajnem zdravljenju, v drugih (npr. v Latviji) pa lahko odraža slabo zmogljivost sistemov zdravljenja.
- Ob začetku pandemije covida-19 so si države članice EU prizadevale, da bi osebam, ki droge uporabljajo zelo tvegano, zagotovile stalen dostop do zdravljenja z opioidnimi agonisti. Primerjava podatkov o zdravljenju med letoma 2019 in 2022 je pokazala, da je število uporabnikov, ki so bili v obravnavi zaradi odvisnosti od drog, ostalo nespremenjeno, pri čemer sta v tem obdobju le Hrvaška in Madžarska poročali o več kot desetodstotnem zmanjšanju števila oseb, vključenih v zdravljenje z opioidnimi agonisti. Razlog za to zmanjšanje je lahko deloma slabši dostop do zdravljenja med pandemijo.
- V nekaterih državah se je število oseb, ki se zdravijo z opioidnimi agonisti, povečalo, kar odraža povečano ponudbo zdravljenja, saj je enajst držav poročalo o povečanju med letoma 2016 in 2022, med drugim Danska (37 %), Poljska (54 %), Romunija (17 %) in Švedska (21 %).
Poti do zdravljenja
- Za poti, po katerih gredo uporabniki v okviru obravnave odvisnosti od drog, so pogosto značilni vključenost različnih služb, večkratna vključitev v zdravljenje in različen čas trajanja obravnave. Še vedno je najpogostejši način za vključitev oseb, ki so odvisne od opioidov, v specialistično zdravljenje odvisnosti samonapotitev. S to obliko napotitve, ki zajema tudi napotitev na pobudo družinskih članov ali prijateljev, sta se leta 2022 v specialistično zdravljenje odvisnosti od drog v Evropi vključili približno dve tretjini (66 %) vseh oseb, ki so kot glavno drogo uporabljale opioide. Približno petino (23 %) uporabnikov so na zdravljenje napotile zdravstvene, izobraževalne in socialne službe, vključno z drugimi centri za zdravljenje odvisnosti od drog, 7 % pa jih je bilo napotenih v okviru kazenskopravnega sistema.
Zdravila za zdravljenje z opioidnimi agonisti
- V letu 2022 je o zagotavljanju več kot enega zdravila za zdravljenje z opioidnimi agonisti poročalo 26 držav. Metadon je najpogosteje predpisano zdravilo, ki ga prejema več kot polovica (56 %) oseb, vključenih v zdravljenje odvisnosti z opioidnimi agonisti v Evropi. Nadaljnjih 35 % prejema zdravila na osnovi buprenorfina, ki je glavno zdravilo, za katerega poročajo, da naj bi se uporabljalo v osmih državah. Druge snovi, kot sta morfin s počasnim sproščanjem ali diacetilmorfin (heroin), se predpisujejo redkeje, prejema jih skoraj 10 % uporabnikov opioidnih agonistov v Evropi, pri čemer je pet držav poročalo o zdravljenju s pomočjo heroina, če so vključeni pilotni projekti (slika 12.3).
Vključeno je izvajanje na vseh ravneh, vključno s pilotnimi projekti.
Alternativne možnosti zdravljenja
-
V vseh evropskih državah so na voljo tudi alternativne oblike zdravljenja uporabnikov opioidov, ki pa so manj pogoste od zdravljenja z opioidnimi agonisti. V enajstih državah, za katere so na voljo podatki, med 5 % in 47 % vseh uporabnikov opioidov, vključenih v zdravljenje, prejema ukrepe, ki niso razvrščeni med zdravljenje z opioidnimi agonisti, kot so razstrupljanje z medicinsko pomočjo ter ambulantni ali bolnišnični ukrepi za obvladovanje abstinenčne krize.
Izvorni podatki
Podatki, uporabljeni za pripravo infografik in grafikonov na tej strani, so na voljo v nadaljevanju.
Celoten nabor izvornih podatkov za Evropsko poročilo o drogah za leto 2024, vključno z metapodatki in metodološkimi opombami, je na voljo v našem katalogu podatkov.
Podsklop teh podatkov, uporabljenih za pripravo infografik, grafikonov in podobnih elementov na tej strani, je na voljo v nadaljevanju.