Heroin in drugi opioidi – trenutno stanje v Evropi (Evropsko poročilo o drogah za leto 2024)

cover of the European Drug Report 2024: Heroin and other opioids

Heroin ostaja najpogosteje uporabljeni prepovedani opioid v Evropi in povzroča velik delež zdravstvenega bremena, povezanega z uporabo prepovedanih drog. Vendar pa se problematika opioidov v Evropi še naprej razvija na načine, ki bodo verjetno pomembno vplivali na to, kako bomo obravnavali težave na tem področju. Na tej strani je na voljo najnovejša analiza stanja na področju drog v Evropi, in sicer heroina in drugih opioidov, vključno z razširjenostjo njihove uporabe, povpraševanjem po zdravljenju, zasegi, ceno in čistostjo, škodljivimi učinki in drugimi podatki. 

Stran je del Evropskega poročila o drogah za leto 2024, letnega pregleda stanja na področju drog v Evropi, ki ga je pripravil Evropski center za spremljanje drog in zasvojenosti z drogami (v nadaljnjem besedilu: EMCDDA).

Zadnja posodobitev: 11. junij 2024

Pripravljenost na morebitne spremembe razpoložljivosti in uporabe opioidov

Heroin ostaja najpogosteje uporabljeni prepovedani opioid v Evropi in povzroča velik delež zdravstvenega bremena, povezanega z uporabo prepovedanih drog. Vendar pa se problematika opioidov v Evropi še naprej razvija na načine, ki bodo verjetno pomembno vplivali na to, kako bomo obravnavali težave na tem področju.

Podatki o vključevanju oseb v obravnavo odvisnosti od drog in podatki iz drugih kazalnikov kažejo, da se evropska skupina uporabnikov heroina stara, in poleg tega trenutno ni veliko dokazov, da bi se število novih uporabnikov povečevalo. Med letoma 2010 in 2022 je povprečna starost vseh uporabnikov, ki so se odločili za specialistično zdravljenje odvisnosti od drog zaradi uporabe heroina, in tistih, ki so to storili prvič, narasla, prav tako pa se je povečal delež starejših uporabnikov, ki so se odločili za zdravljenje (glejte sliko 6.1 in sliko 6.2). Zaradi spremenjenih značilnosti oseb, ki poiščejo pomoč, je vse bolj pomembno, da je treba storitve prilagoditi glede na potrebe tistih, ki potrebujejo vse bolj zapleteno zdravstveno in socialno podporo. Poleg neposrednega odzivanja na težave, povezane z drogami, to vključuje tudi potrebo po oskrbi in podpori pri preprečevanju ali zdravljenju s starostjo povezanih bolezni ter ustrezno zahtevo po vzpostavitvi učinkovitih večagencijskih partnerstev in načinov napotitve s splošnimi zdravstvenimi in socialnimi podpornimi službami.

Slika 6.1. Starostna porazdelitev vseh uporabnikov, ki so se vključili v programe zdravljenja odvisnosti od heroina kot glavne droge v letih 2010 in 2022

Na podlagi podatkov iz 19 držav članic EU in Turčije.

Slika 6.2. Starostna porazdelitev še nikoli obravnavnih uporabnikov, ki so se vključili v programe zdravljenja odvisnosti od heroina kot glavne droge v letih 2010 in 2022

Na podlagi podatkov iz 20 držav članic EU in Turčije.

Čeprav je heroin še vedno povezan z večino smrtnih primerov, povezanih z opioidi (glejte Neposredne smrti zaradi drog – trenutno stanje v Evropi), se je število držav, v katerih se to dogaja, na splošno zmanjšalo; hkrati so postali vidnejši drugi opioidi. Heroin je bil poleg tega v letu 2022 še vedno najpogosteje prijavljeni opioid pri obravnavi primerov akutne zastrupitve z drogo v nadzornih bolnišnicah iz mreže Euro-DEN, a so ga v nekaterih mestih heroin kot vzrok teh primerov prehiteli drugi opioidi – pogosto tisti, ki se uporabljajo za zdravljenje z opioidnimi agonisti, v nekaterih mestih pa tudi zdravila, ki vsebujejo opioide, ki se uporabljajo za lajšanje bolečin, ali močni novi sintetični opioidi. Čeprav ta nabor podatkov ni reprezentativen za posamezno državo, zagotavlja vpogled v to, kako se lahko težave z opioidi spreminjajo na lokalni ravni. Te podatke je prav tako treba razlagati previdno, saj se zdi, da nekatere spremembe na tem področju odražajo pozitiven učinek dolgoročnih politik za zmanjšanje povpraševanja po heroinu, odvračanje ljudi, da bi ga začeli uporabljati, ter zagotavljanje ustreznih in učinkovitih odzivov na zdravljenje. Kljub temu bo zdaj morda treba več pozornosti nameniti ukrepom za zmanjšanje tveganja, da bi se opioidi, namenjeni terapevtski uporabi, preusmerili na nezakoniti trg. Pri tem je pomembno opozoriti, da zaradi doseganja tega cilja ne bi smelo priti do dodatnih ovir za zagotavljanje učinkovitega zdravljenja osebam, ki imajo težave z opioidi. Poleg tega je treba priznati, da je dostop do zdravljenja z opioidnimi agonisti v številnih državah še vedno nezadosten.

Opažene so bile tudi spremembe v načinu uporabe heroina. Pri sprejemih v zdravstveno obravnavo se je vbrizgavanje heroina v zadnjem desetletju zmanjšalo tako med tistimi uporabniki heroina, ki se začnejo zdraviti prvič, kot tistih, ki so v preteklosti že bili obravnavani (glejte sliko 6.3 in Uporaba drog z vbrizgavanjem – trenutno stanje v Evropi). Ta sprememba bi lahko odražala vpliv različnih dejavnikov, vključno z učinkom prizadevanj za zmanjšanje in preprečevanje škodljivih učinkov ter spremembami v razpoložljivosti drog, ki lahko vplivajo na vzorce uporabe. O vbrizgavanju kot glavni poti uporabe zdaj poroča le 18 % novih uporabnikov, ki se vključijo v programe zdravljenja zaradi težav, povezanih s heroinom. Ta razvoj dogodkov je pomemben, saj je ta način uporabe še zlasti povezan z vrsto negativnih posledic za zdravje. Manj dobra novica je, kot je bilo obravnavano drugje v tem poročilu, da se na splošno zdi, da si osebe, ki si vbrizgavajo droge, vbrizgavajo širši nabor snovi, pri čemer se pogosteje poroča zlasti o stimulansih. 

Slika 6.3. Trendi na področju glavnega načina uporabe pri uporabnikih, ki so se vključili v programe zdravljenja odvisnosti od heroina kot glavne droge, glede na status zdravljenja odvisnosti

„Drugi načini“ vključujejo peroralno uporabo, njuhanje in neopredeljene glavne načine uporabe. Podatke za leta 2020, 2021 in 2022 je treba zaradi omejitev pri izvajanju specializiranih storitev obravnave odvisnosti od drog med pandemijo covida-19 razlagati previdno. Trendi temeljijo na podatkih 19 držav članic EU, ki so jih predložile v tem obdobju; vključene so le tiste, ki imajo podatke za vsaj devet od desetih let. Manjkajoče vrednosti so interpolirane iz sosednjih let. Črtkane vrstice se nanašajo na obdobje pandemije covida-19.

Možni znaki sprememb na evropskem trgu heroina

Urad Združenih narodov za droge in kriminal je ocenil, da se bo po talibanski prepovedi gojenja opija v Afganistanu leta 2023 gojenje opija zmanjšalo za 95 %. Čeprav je še prezgodaj za določitev celotnega vpliva tega razvoja dogodkov na evropske trge z drogami, če se bo ta nadaljeval, bo verjetno vplival na razpoložljivost heroina v Evropi v prihodnjih letih. Najnovejši združeni podatki, ki so predstavljeni tukaj, so iz leta 2022 in so nastali pred tem razvojem. To kaže na rahlo zmanjšanje skupne količine zaseženega heroina v Evropski uniji. Poleg tega je bilo v Bolgariji in Turčiji, ključnih državah na tihotapskih poteh heroina, zabeleženo znatno zmanjšanje zasegov heroina (glejte Podatki o trgu heroina in drugih opioidov v nadaljevanju). Leta 2022 je bilo mogoče opaziti tudi rahlo znižanje indeksiranih trendov cen na maloprodajni ravni, pri čemer so se ocene čistosti nekoliko zvišale. Hkrati lahko konflikti v Ukrajini in na Bližnjem vzhodu vplivajo na poti, ki jih storilci kaznivih dejanj uporabljajo za tihotapljenje prepovedanih drog v Evropo. Center EMCDDA na podlagi najnovejših podatkov trenutno previdno ocenjuje, da za zdaj še ni močnih znakov vpliva na tokove heroina, ki se preproda na evropske trge, čeprav je porast cen opija v Afganistanu na nekaterih območjih morda vplivala na ceno in čistost. Na splošno se zdi, da bi obstoječe zaloge opija v Afganistanu in sorazmerno visoka vrednost evropskega trga kratko- do srednjeročno nekoliko utrdile zanesljivost ponudbe heroina v Evropi. Če pa bi se prepoved obdržala in dosledno izvrševala, pričakujemo, da bo to vplivalo na razpoložljivost heroina v prihodnosti. Možno je tudi, da bomo v prihodnosti priča tudi nekoliko bolj omejeni dobavi te droge v Evropi iz drugih pridelovalnih območij v jugovzhodni Aziji. Zato je pametno že zdaj razmisliti, kakšne bi lahko bile posledice morebitnih sprememb na tem področju za politike in odzive na področju drog, da bi bili bolje pripravljeni na ublažitev morebitnih negativnih posledic. Ena od pomembnih posledic bi bila potreba po zagotovitvi ustrezne razpoložljivosti storitev zdravljenja odvisnosti od drog za tiste, ki poiščejo pomoč, saj bi lahko motnje na trgu prepovedanih opioidov povečale povpraševanje na tem področju. Druga posledica bi bila potreba po spremljanju in ustreznem odzivu za zmanjšanje morebitnih dodatnih škodljivih posledic, do katerih bi lahko prišlo, če bi se kot nadomestek za heroin uporabljale druge snovi. Izkušnje kažejo, da to ne utegne le vključevati drugih opioidov, temveč tudi drugih skupin drog, vključno s stimulansi, kot so denimo kokain ali sintetični katinoni.

Ali bi lahko prišlo do večje razpoložljivosti in uporabe novih sintetičnih opioidov ali drugih skupin drog?

Sintetični opioidi imajo trenutno razmeroma majhno vlogo na trgu drog v Evropi na splošno, vendar so v nekaterih državah zelo velika težava, obstajajo pa tudi znaki, da bi lahko imeli v prihodnosti še večjo vlogo na področju problematike drog v Evropi. 

Leta 2023 so v sistemu EU za zgodnje opozarjanje na pojav novih psihoaktivnih snoveh zaznali nove sintetične opioide v vsaj 16 državah članicah EU, na Norveškem in v Turčiji (glejte Nove psihoaktivne snovi – trenutno stanje v Evropi). Istega leta so v petih državah poročali o izbruhih zastrupitev in prevelikih odmerkih, ki so vključevali nitazenske opioide. Na Irskem in v Franciji so poročali tudi o napačni prodaji nitazenskih opioidov kot heroina.

O povečanju razpoložljivosti sintetičnih opioidov in s tem povezanih škodljivih posledic, vključno z neposrednimi smrtnimi primeri zaradi drog, so leta 2022 poročali v nekaterih severnih in baltskih državah, predhodni podatki za leto 2023 iz nekaterih držav pa so ta trend potrdili. V preteklosti so bili pomisleki na tem področju osredotočeni na derivate fentanila, kot je visoko potentni karfentanil, ki ga v nekaterih državah članicah EU še vedno zasežejo. Vendar so v zadnjih nekaj letih v Evropi odkrili nitazene, zelo potentne opioide, pridobljene iz 2-benzil benzimidazola. Med najpogosteje prepoznane nitazene spadajo protonitazen, metonitazen in izotonitazen. Leta 2022 je v sistemu za zgodnje opozarjanje 14 držav poročalo o zasegih nitazenov v količini treh kilogramov. Te snovi so podrobneje obravnavane v razdelku Nove psihoaktivne snovi – trenutno stanje v Evropi.

Obstajajo tudi špekulacije, da bi v primeru zmanjšanja razpoložljivosti heroina v Evropi zaradi talibanske prepovedi proizvodnje opija v Afganistanu to lahko ustvarilo pogoje za večjo razpoložljivost in uporabo sintetičnih opioidov. Glede na morebitne negativne posledice tega mora Evropa izboljšati svojo pripravljenost na zmanjšanje škode in druge izzive, ki bi jih takšna sprememba na trgu lahko prinesla.

Vzroke za zaskrbljenost na tem področju vzbujajo mešanje heroina z novimi sintetičnimi opioidi, zloraba pri prodaji novih sintetičnih opioidov in, v skrajnem primeru, nadomestitev heroina z novimi sintetičnimi opioidi. Zaradi takšnega razvoja dogodkov bi lahko prišlo do večjega tveganja za prevelike odmerke in neposredne smrti zaradi drog med uporabniki opioidov. V zvezi s tem je treba opozoriti, da je v Severni Ameriki v zadnjih letih močno narasla umrljivost zaradi opioidov, kot posledica potentnih sintetičnih opioidov, predvsem derivatov fentanila. Na podlagi prejšnjih primerov pretresov na trgu heroina pa je mogoče tudi, da se stimulansi, kot so kokain in sintetični katinoni, lahko uporabljajo kot nadomestne snovi za heroin. Zato je zaskrbljujoče, da se – kot je navedeno drugje v tem poročilu – uporaba kokaina, zlasti crack kokaina, očitno povečuje med bolj marginaliziranimi skupinami in se širi v vse več držav.

Čeprav sta povečana sočasna uporaba več drog hkrati in menjavanje snovi verjetna posledica zmanjšanja razpoložljivosti heroina, bi bilo za preprečitev tega scenarija ključno povečanje hitrega dostopa do zdravljenja z opioidnimi agonisti in s tem povezane podpore ter programov zamenjave injekcijskih igel in brizg. Prav tako je še vedno pomembno omogočiti zadosten dostop do naloksona, da bi preprečili prevelike odmerke in neposredne smrtne primere zaradi drog.

Večina ponudbe novih sintetičnih opioidov, na primer nitazenov, naj bi izvirala s Kitajske in bila namenjena nedovoljenemu prometu v Evropi. Vendar je znano, da se je v Evropi pojavila omejena proizvodnja sintetičnih opioidov, zato si ni mogoče predstavljati, da bi se obstoječa proizvodna zmogljivost prepovedanih sintetičnih drog lahko potencialno uporabila za proizvodnjo sintetičnih opioidov, če bi razmere na trgu bile ugodne.

Za podrobnejši vpogled v dinamiko ponudbe heroina v Evropski uniji glejte skupno poročilo centra EMCDDA in Europola za leto 2024 Trg drog v EU: heroin in drugi opioidi – poglobljena analiza.

Glavni podatki in trendi

Razširjenost uporabe opioidov

  • Po ocenah je leta 2022 opioide uporabljalo 0,3 % odraslega prebivalstva EU, tj.860 000 uporabnikov (950 000 v letu 2021). To očitno zmanjšanje v primerjavi s prejšnjimi leti je predvsem posledica spremembe posredne statistične metode, uporabljene za oceno populacije ljudi, ki uporabljajo heroin v Italiji.

Vključitev v obravnavo odvisnosti od heroina in drugih opioidov

  • Leta 2022 je 63 000 uporabnikov, kar je 25 % vseh oseb, ki so se vključile v programe zdravljenja odvisnosti od drog v Evropi, kot glavni razlog za vključitev v specializirano obravnavo navedlo opioide. Heroin je bil glavna droga pri 12 000 (64 %) od 19 000 oseb, ki so se prvič vključile v programe zdravljenja odvisnosti in so navedle konkreten opioid (glejte sliko 6.4). 2 400 uporabnikov opioidov, ki so se prvič vključili v obravnavo odvisnosti od drog, ni navedlo glavne droge.
  • Zaradi prekinitev izvajanja storitev med pandemijo covida-19 bi bilo treba vhodne podatke o zdravljenju za obdobje 2020–2022 razlagati previdno. Kljub temu lahko iz podatkov razberemo, da se je trend upadanja števila oseb, ki so se vključile v programe zdravljenja odvisnosti od heroina, še naprej zmanjševalo (slika 6.4).
  • Na splošno najnovejši evropski podatki kažejo na 14-letno obdobje med prvo uporabo heroina, v povprečju pri starosti 23 let, in prvo obravnavo odvisnosti zaradi težav, povezanih s heroinom, v povprečju pri starosti 37 let.
  • Po ocenah 26 držav članic EU je bilo v letu 2022 v obravnavo odvisnosti z opioidnimi agonisti vključenih 508 000 uporabnikov (506 000 leta 2021).
Slika 6.4. Uporabniki, ki so se vključili v programe zdravljenja odvisnosti od heroina v Evropi

Razen trendov se podatki nanašajo na vse osebe, ki so se vključile v programe zdravljenja odvisnosti od heroina kot glavne droge – leto 2022 ali zadnje razpoložljivo leto.

Trendi pri osebah, ki so se prvič vključile v zdravljenje, temeljijo na podatkih za 25 držav. Podatki za Nemčijo se nanašajo na uporabnike, ki so se vključili v obravnavo odvisnosti in kot glavno drogo uporabljajo „opioide“. V analizo trendov so vključene le države s podatki za vsaj pet od šestih let. Manjkajoče vrednosti so interpolirane iz sosednjih let. Podatke za leta 2020, 2021 in 2022 je treba zaradi prekinitev izvajanja storitev med pandemijo covida-19 razlagati previdno. Manjkajoči podatki so bili za Španijo in Francijo (2022) ter Nemčijo (2019) pripisani z vrednostmi iz prejšnjega leta.

Škodljivi učinki uporabe opioidov

  • Heroin je bil leta 2022 še vedno tretja najpogosteje prijavljena droga pri obravnavi primerov akutne zastrupitve z drogo v bolnišnicah iz mreže Euro-DEN Plus, kar predstavlja 16 % vseh prijavljenih primerov. Mreža nadzornih bolnišnic je večino poročil prejela le iz nekaj centrov. Heroin so našli v 19 od 23 evropskih bolnišnic, ki so sodelovale v letu 2022 (glejte sliko 6.5). Polovica sodelujočih bolnišnic je poročala, da je bilo v letu 2022 s heroinom povezanih 4,3 % ali celo več njihovih primerov. O heroinu so poročali v več kot petini primerov, povezanih z drogami, v centrih v Droghedi in Dublinu (Irska), Ljubljani (Slovenija) in ter enem od dveh centrov v Oslu (Norveška). Največ obravnavanih primerov, v katerih je bil vključen heroin, je bilo med moškimi, starimi med 25 in 45 let: v šestih od 19 centrov v letu 2022 ni bilo uporabnika, mlajšega od 25 let. V polovici centrov so ženske predstavljale 19 % ali manj obravnavanih primerov, v katerih je bil vključen heroin. Druge droge, o katerih so najpogosteje poročali v teh obravnavanih primerih, so bile benzodiazepini, kokain in amfetamin, odvisno od centra.
  • Prisotnost opioidov je bila ugotovljena pri 74 % smrtnih izidov zaradi prevelikih odmerkov v Evropski uniji. Ta ugotovitev temelji na toksikoloških podatkih, predloženih med letoma 2015 in 2022, v katerih so bili opioidi ugotovljeni pri 3 305 od skupno 4 439 smrtnih primerov. Opozoriti je treba, da je v toksikoloških poročilih o domnevnih smrtih zaradi droge pogosto navedenih več drog.
Slika 6.5a. Delež obravnavanih primerov akutne zastrupitve z drogo, v katerih je bil prisoten heroin, v letu 2022, mreža Euro-DEN Plus

 

Slika 6.5b. Trendi v deležu obravnavanih primerov, pri katerih je bil prisoten heroin, izbrane bolnišnice

Vir podatkov: mreža Euro-DEN. Za celoten nabor podatkov in analizo glejte Evropska mreža za nujne primere v zvezi z drogami (Euro-DEN Plus): podatki in analiza.

Podatki o trgu heroina in drugih opioidov

  • Države članice EU so v letu 2022 poročale o 19 000 zasegih heroina, kar je znašalo 8,0 tone (9,5 tone leta 2021). O velikih količinah so poročali z Nizozemske (2,6 tone), iz Francije (1,4 tone), Belgije (1,3 tone), Italije (0,6 tone) in Bolgarije (0,3 tone). V Turčiji je bilo leta 2022 zaseženih osem ton heroina (22,2 tone leta 2021).
  • Po porastu števila zasegov heroina v letu 2021 (na 9,5 tone) je količina, ki so jo leta 2022 zasegle države članice EU, padla za 16 % na 8,0 tone. Turčija je leta 2022 poročala o izrazitejšem zmanjšanju zasežene količine (na 8,0 tone ali –64 % v primerjavi z 22,2 tone leta 2021) (slika 6.6). Bolgarija je v letu 2022 poročala o 71-odstotnem zmanjšanju zasežene količine (na 0,3 tone) v primerjavi z letom 2021 (1,2 tone).
  • Povprečna čistost rjavega heroina na maloprodajni ravni je v Evropi leta 2022 znašala med 5,4 % in 41,7 %, iz polovice držav pa so poročali o povprečni čistosti med 14,4 % in 25,0 %. Indeksirani trendi kažejo, da se je povprečna čistost rjavega heroina med letoma 2012 in 2022 povečala za 44 %, njegova cena pa se je znižala za 24 %. V najnovejših podatkih je mogoče opaziti rahlo znižanje povprečne cene heroina in rahlo povečanje njegove čistosti (slika 6.6).
  • Razpoložljivi podatki kažejo, da je bilo leta 2022 prijavljenih skoraj 13 600 zasegov opioidov, razen heroina, v skupni količini več kot 1,2 tone, skoraj 216 litrov in dva milijona tablet (vključno s tramadolom, buprenorfinom, oksikodonom, morfijem, metadonom, kodeinom in nitazenskimi opioidi) (slika 6.1). Estonija, Latvija, Poljska in Švedska so v letu 2022 sporočile, da so zasegle skupaj 3,5 kilograma nitazenskih analogov. Istega leta so v Evropski uniji poročali o zaseženem fentanilu in karfentanilu v količini 9,2 kilograma (2,7 kilograma fentanila sta zasegli dve državi, medtem ko je 14 držav zaseglo 6,5 kilograma karfentanila), 168 litrih fentanila (en zaseg v Bolgariji) in 8 435 tabletah (fentanila).
  • V sistemu EU za zgodnje opozarjanje so poročali o povečanju števila ponarejenih zdravil, ki vsebujejo nitazene, saj je bilo leta 2022 prijavljenih 430 tablet ali kapsul (189 v letu 2021). Leta 2023 je Portugalska zasegla 5 752 ponarejenih tablet oksikodona, ki so vsebovale N-desetil izotonitazen, Švedska pa 3 100 ponarejenih tablet Oxycontin (oksikodona), ki so vsebovale metonitazen. Finska policija je leta 2024 poročala o zasegu 1 000 ponarejenih tablet Subutex (buprenorfina), ki so vsebovale metonitazen.
  • Leta 2022 je bilo prijavljenih približno 22 400 kaznivih dejanj, povezanih z uporabo ali posedovanjem heroina.
Slika 6.6. Trg heroina v Evropi

EU+2 se nanaša na države članice EU, Norveško in Turčijo.

Indeksirani trendi prikazujejo ceno in čistost „rjave heroinske baze“: nacionalne srednje vrednosti – najmanjše, največje in interkvartilni razpon. Zajete države se razlikujejo po kazalnikih.

Preglednica 6.1 Drugi opioidi: število zasegov in zasežene količine za leto 2022
Snov Države Število zasegov Teža (v kilogramih) Tablete Litri Obliži
Tramadol 13 4185 0.1 958094 1.7  
Buprenorfin 17 4578 3.4 918819 0.001 21
Metadon 19 1136 17.3 76447 43.8  
Morfij 16 761 2.8 11259 1.3  
Oksikodon 15 894 1.3 76342 0.5  
Opij 17 826 1116.4 298 0.02  
Kodein/dihidrokodein 14 390 26.4 13384 0.4  
Fentanil 14 177 2.7 8435 168.2 1521
Karfentanil 2 273 6.5   0.17  
Nitazeni 4 350 3.5 108 0.44  

Izvorni podatki

Podatki, uporabljeni za pripravo infografik in grafikonov na tej strani, so na voljo v nadaljevanju.

Celoten nabor izvornih podatkov za Evropsko poročilo o drogah za leto 2024, vključno z metapodatki in metodološkimi opombami, je na voljo v našem katalogu podatkov.

Podsklop teh podatkov, uporabljenih za pripravo infografik, grafikonov in podobnih elementov na tej strani, je na voljo v nadaljevanju.


Top