Heroín a iné opioidy – súčasná situácia v Európe (Európska správa o drogách 2024)

cover of the European Drug Report 2024: Heroin and other opioids

Heroín zostáva najčastejšie používaným nelegálnym opioidom v Európe a najviac zaťažuje zdravie v spojení s užívaním nelegálnych drog. Problém s opioidmi v Európe sa však naďalej vyvíja spôsobom, ktorý bude mať pravdepodobne významný vplyv na to, ako budeme riešiť problémy v tejto oblasti. Na tejto stránke nájdete najnovšiu analýzu drogovej situácie v súvislosti s heroínom a inými opioidmi v Európe vrátane prevalencie užívania, dopytu po liečbe, záchytov, ceny a čistoty, škôd a ďalších informácií. 

Táto stránka je súčasťou Európskej správy o drogách 2024, ročného prehľadu EMCDDA o drogovej situácii v Európe.

Posledná aktualizácia: 11. júna 2024

Pripravenosť na možné zmeny v dostupnosti a používaní opioidov

Heroín zostáva najčastejšie používaným nezákonným opioidom v Európe a spôsobuje najväčšiu časť záťaže pre zdravie spojenú s užívaním nelegálnych drog. Problém s opioidmi v Európe sa však naďalej vyvíja spôsobom, ktorý bude mať pravdepodobne významný vplyv na to, ako budeme riešiť problémy v tejto oblasti.

Z údajov o vstupe do protidrogovej liečby a iných ukazovateľov vyplýva, že kohorta užívateľov heroínu v Európe starne, pričom v súčasnosti existuje málo dôkazov o tom, že by počet osôb s týmto správaním veľmi pribúdal. V rokoch 2010 až 2022 sa zvýšil priemerný vek všetkých klientov, ktorí vstúpili do špecializovanej protidrogovej liečby z dôvodu užívania heroínu, a tých, ktorí tak urobili prvýkrát, ako aj podiel starších klientov (pozri obrázok 6.1obrázok 6.2). Zmeny v charakteristikách osôb hľadajúcich pomoc čoraz viac znamenajú, že služby musia reagovať na potreby klientov so stále komplexnejšou škálou potrieb v oblasti zdravotnej a sociálnej podpory. Patrí medzi ne potreba priamej reakcie na problémy súvisiace s drogami, ako aj potreba poskytovania starostlivosti a podpory pri prevencii alebo liečbe chorôb súvisiacich s vekom a zodpovedajúca požiadavka na vytvorenie účinných partnerstiev viacerých poskytovateľov a spôsobov postúpenia vecí so všeobecnými zdravotníckymi a sociálnymi podpornými službami.

Obrázok 6.1. Vekové rozdelenie všetkých klientov vstupujúcich do liečby s heroínom ako primárnou drogou, 2010 a 2022

Na základe údajov z 19 krajín EÚ a Turecka.

Obrázok 6.2. Vekové rozdelenie predtým nikdy neliečených klientov vstupujúcich do liečby s heroínom ako primárnou drogou, 2010 a 2022

Na základe údajov z 20 krajín EÚ a Turecka.

Hoci sa heroín naďalej podieľa na mnohých úmrtiach súvisiacich s opioidmi (pozri dokument Drug-induced deaths – the current situation in Europe [Úmrtia spôsobené drogami – súčasná situácia v Európe)]), znížil sa počet krajín, kde je tomu tak; zároveň sa do popredia dostali iné opioidy. Okrem toho hoci heroín zostal najčastejšie nahlasovaným opioidom v prípadoch akútnej drogovej intoxikácie v nemocniciach s pohotovosťou siete Euro-DEN v roku 2022, v niektorých mestách ho ako faktor prípadov intoxikácie teraz predbehli iné opioidy – často tie, ktoré sa používajú na liečbu opioidnými agonistami, ale v niektorých lokalitách aj lieky obsahujúce opioidy používané na úľavu od bolesti alebo nové silné syntetické opioidy. Hoci tento súbor údajov nie je reprezentatívny na celoštátnej úrovni, poskytuje prehľad o tom, ako sa problémy s opioidmi môžu meniť na miestnej úrovni. Aj tieto údaje je potrebné vykladať opatrne, pretože niektoré zmeny v tejto oblasti zrejme odrážajú pozitívny vplyv dlhodobých politických opatrení zameraných na zníženie dopytu po heroíne, odrádzanie od nového začatia jeho užívania a zabezpečenie primeranej a účinnej liečby. Napriek tomu si v súčasnosti možno zaslúžia väčšiu pozornosť opatrenia na zníženie rizika, že opioidy určené na terapeutické použitie sa dostanú na nelegálny trh. Dôležitou výhradou je, že snaha o dosiahnutie tohto cieľa by nemala vytvárať ďalšie prekážky pri poskytovaní účinnej liečby osobám s problémami s opioidmi. Okrem toho treba uznať, že prístup k liečbe agonistami opioidov je v mnohých krajinách naďalej nedostatočný.

Zistili sa aj zmeny v ceste podania heroínu. Medzi osobami, ktoré sa dostavili na liečebné oddelenia, sa za posledné desaťročie znížil počet injekčných užívateľov heroínu medzi klientmi, ktorí sa liečia prvýkrát, ako aj medzi klientmi, ktorí už boli predtým liečení (pozri obrázok 6.3Injecting drug use in Europe – the current situation [Injekčné užívanie drog v Európe – súčasná situácia]). Táto zmena by mohla odrážať vplyv rôznych faktorov vrátane vplyvu úsilia zameraného na znižovanie škôd a prevenciu a zmien v dostupnosti drog, ktoré môžu ovplyvniť vzorce užívania. Len 18 % nových klientov vstupujúcich do liečby z dôvodu problémov súvisiacich s heroínom v súčasnosti uvádza injekčné podávanie drogy ako hlavnú cestu podania. Tento vývoj je dôležitý, pretože injekčné užívanie drog je obzvlášť spojené s celým radom negatívnych vplyvov na zdravie. Menej pozitívnym prvkom, ako sa uvádza na inom mieste v tejto správe, je, že celkovo sa zdá, že osoby, ktoré injekčne užívajú drogy, injekčne užívajú širšiu škálu látok, pričom častejšie sa uvádzajú najmä stimulanty. 

Obrázok 6.3. Trendy v hlavnej ceste podania u klientov vstupujúcich do liečby s heroínom ako primárnou drogou, podľa stavu liečby

„Iné cesty“ zahŕňajú jedenie/pitie, šnupanie a nešpecifikované hlavné cesty podania. Vzhľadom na obmedzenia v rámci špecializovaných služieb protidrogovej liečby, vyvolané pandémiou ochorenia COVID-19, by sa údaje za roky 2020, 2021 a 2022 mali vykladať s obozretnosťou. Trendy sú založené na údajoch, ktoré za dané obdobie poskytlo 19 členských štátov EÚ, pričom sú zahrnuté len tie štáty, ktoré majú údaje za aspoň 9 z 10 rokov. Chýbajúce údaje sú interpolované z predchádzajúcich alebo nasledujúcich rokov. Prerušované čiary sa vzťahujú na obdobie pandémie ochorenia COVID-19.

Možné náznaky zmeny na európskom trhu s heroínom

Úrad Organizácie Spojených národov pre drogy a kriminalitu odhaduje 95 % pokles pestovania ópia v roku 2023 v Afganistane v nadväznosti na zakázanie ópia Talibanom. Hoci je príliš skoro zistiť celkový vplyv tohto vývoja na európske trhy s drogami, ak bude pretrvávať, je pravdepodobné, že v nasledujúcich rokoch ovplyvní dostupnosť heroínu v Európe. Najnovšie súhrnné údaje uvedené v tomto dokumente sú z roku 2022 a pochádzajú z obdobia pred týmto vývojom. Vykazujú mierny pokles celkového množstva heroínu zachyteného v Európskej únii. Okrem toho bol zaznamenaný výrazný pokles záchytov heroínu v Bulharsku a Turecku, ktoré sú kľúčovými krajinami na trasách obchodovania s heroínom (pozri ďalej údaje o trhu s heroínom a inými opioidmi). Aj v roku 2022 možno pozorovať mierny pokles indexovaných trendov cien na maloobchodnej úrovni, pričom odhady čistoty sa mierne zvyšujú. Konflikty na Ukrajine a na Blízkom východe môžu mať zároveň vplyv na trasy, ktoré páchatelia trestnej činnosti používajú na prepravu nelegálnych drog do Európy. Aktuálne hodnotenie EMCDDA týkajúce sa najnovších údajov by spočívalo v opatrnom závere, že zatiaľ neexistujú žiadne silné signály vplyvu na toky obchodovania s heroínom smerom k európskym trhom, hoci nárast cien ópia v Afganistane mohol mať v niektorých oblastiach vplyv na cenu a čistotu. Vo všeobecnosti sa predpokladá, že zásoby ópia existujúce v Afganistane a pomerne vysoká hodnota európskeho trhu spôsobia, že dodávky do Európy budú v krátkodobom až strednodobom horizonte do určitej miery odolné. Ak by sa však zákaz trvalo a prísne presadzoval, očakávali by sme, že v budúcnosti bude mať vplyv na dostupnosť heroínu. Takisto je možné, že v budúcnosti by sme mohli byť aj svedkami nejakých obmedzenejších dodávok tejto drogy do Európy z iných výrobných regiónov v juhovýchodnej Ázii. Preto je rozumné už teraz zvážiť, aké dôsledky by mohli mať akékoľvek zmeny v tejto oblasti na protidrogovú politiku a reakcie, aby sme boli lepšie pripravení zmierniť prípadné nepriaznivé dôsledky. Jedným z dôležitých dôsledkov by bola potreba zabezpečiť primeranú dostupnosť poskytovania protidrogovej liečby pre tých, ktorí hľadajú pomoc, keďže narušenia trhu s nelegálnymi opioidmi by mohli zvýšiť dopyt v tejto oblasti. Druhým dôsledkom by bola potreba monitorovania a primeranej reakcie s cieľom znížiť akékoľvek ďalšie možné škody, ktoré by mohli vzniknúť, ak by sa iné látky používali ako náhrady heroínu. Skúsenosti naznačujú, že medzi ne môžu patriť nielen iné opioidy, ale aj iné skupiny drog vrátane stimulantov, napríklad kokaín alebo syntetické katinóny.

Mohli by sme byť svedkami väčšej dostupnosti a užívania nových syntetických opioidov alebo iných skupín drog?

V súčasnosti zohrávajú syntetické opioidy na trhu s drogami v Európe celkovo pomerne malú úlohu, ale v niektorých krajinách predstavujú významný problém a existujú signály, že by v budúcnosti mohli zohrávať väčšiu úlohu v problémoch s drogami v Európe. 

V roku 2023 boli v rámci systému včasného varovania EÚ pred novými psychoaktívnymi látkami zistené nové syntetické opioidy najmenej v 16 členských štátoch EÚ, Nórsku a Turecku (pozri New psychoactive substances – the current situation in Europe [Nové psychoaktívne látky – súčasná situácia v Európe]). V tom istom roku boli v 5 krajinách hlásené prípady otráv a predávkovania nitazénovými opioidmi. Objavili sa aj správy o tom, že nitazénové opioidy sa v Írsku a vo Francúzsku nesprávne predávali ako heroín.

Niektoré severné a pobaltské krajiny v roku 2022 nahlásili zvýšenie dostupnosti syntetických opioidov a súvisiace škody vrátane úmrtí súvisiacich s drogami, pričom tento trend potvrdzujú predbežné údaje z roku 2023 z niektorých krajín. V minulosti sa obavy v tejto oblasti sústreďovali na deriváty fentanylu, napríklad vysokoúčinný karfentanil, ktorý sa v niektorých krajinách EÚ naďalej zachytáva. V posledných rokoch sa však v Európe zistili nitazény, vysokoúčinné opioidy odvodené z 2-benzylbenzimidazolu. Medzi najčastejšie identifikované nitazény patrí protonitazén, metonitazén a izotonitazén. V roku 2022 14 krajín oznámilo do systému včasného varovania záchyty nitazénov v množstve 3 kilogramov. Tieto látky sú podrobnejšie rozobrané na stránke Nové psychoaktívne látky – súčasná situácia v Európe.

Vyskytli sa aj špekulácie, že ak sa zníži dostupnosť heroínu v Európe v dôsledku zákazu výroby ópia Talibanom v Afganistane, mohlo by to vytvoriť podmienky pre väčšiu dostupnosť a používanie syntetických opioidov. Vzhľadom na možné negatívne dôsledky tohto javu musí Európa zlepšiť svoju pripravenosť na zmierňovanie škôd a na iné výzvy, ktoré by takáto zmena na trhu mohla priniesť.

Obavy v tejto oblasti sa týkajú znehodnotenia heroínu novými syntetickými opioidmi, nekalého predaja nových syntetických opioidov a v extrémnom scenári nahradenia heroínu novými syntetickými opioidmi. Takýto vývoj by mohol zvýšiť riziko predávkovania a úmrtí súvisiacich s drogami u spotrebiteľov opioidov. V tejto súvislosti treba poznamenať, že Severná Amerika zaznamenala v posledných rokoch dramatický nárast úmrtnosti súvisiacej s opioidmi spôsobený silnými syntetickými opioidmi, najmä fentanylovými derivátmi. Na základe predchádzajúcich príkladov otrasov na trhu s heroínom je však možné, že aj stimulanty, napríklad kokaín a syntetické katinóny, môžu mať potenciál používať sa ako náhradné látky za heroín. Preto je znepokojujúce, že, ako sa uvádza v iných častiach tejto správy, užívanie kokaínu, a najmä kraku, sa zrejme zvyšuje medzi marginalizovanými skupinami a šíri sa do viacerých krajín.

Hoci je pravdepodobným dôsledkom akéhokoľvek zníženia dostupnosti heroínu zvýšené užívanie viacerých drog a striedanie látok, kľúčovým prostriedkom na predchádzanie tomuto scenáru by bolo rozšírenie rýchleho prístupu k liečbe opioidnými agonistami a súvisiacej podpore, ako aj k programom poskytovania ihiel a striekačiek. Takisto je naďalej dôležité vytvoriť dostatočný prístup k naloxónu, aby sa zabránilo predávkovaniu a úmrtiam súvisiacim s drogami.

Predpokladá sa, že väčšina dodávok nových syntetických opioidov, napríklad nitazénov, pochádza z Číny a nezákonne sa s nimi obchoduje do Európy. Je však známe, že v Európe došlo k určitej obmedzenej výrobe syntetických opioidov, a nie je nemožné si predstaviť, že existujúca kapacita na výrobu nelegálnych syntetických drog by sa mohla potenciálne využiť na výrobu syntetických opioidov, ak by sa trhové podmienky stali priaznivými.

Pre podrobnejší pohľad na dynamiku ponuky heroínu v Európskej únii pozri dokument EMCDDA a Europolu z roku 2024 EU Drug Market: Heroin and other opioids – In-depth analysis[Trh s drogami v EÚ: heroín a iné opioidy – hĺbková analýza].

Kľúčové údaje a trendy

Prevalencia užívania opioidov

  • Odhaduje sa, že 0,3 % dospelej populácie EÚ alebo približne 860 000 osôb užívalo opioidy v roku 2022 (950 000 v roku 2021). Tento zjavný pokles v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi je spôsobený najmä zmenou nepriamej štatistickej metódy používanej na odhad populácie ľudí, ktorí užívajú heroín v Taliansku.

Vstup do liečby v prípade užívania heroínu a iných opioidov

  • V roku 2022 užívanie opioidov ako hlavný dôvod vstupu do špecializovanej protidrogovej liečby uviedlo 63 000 klientov, čo predstavuje 25 % všetkých osôb vstupujúcich do protidrogovej liečby v Európe. Heroín bol primárnou drogou pre 12 000 (64 %) z 19 000 osôb, ktoré vstúpili do liečby prvýkrát a uviedli konkrétny opioid ako svoju hlavnú problémovú drogu (pozri obrázok 6.4). Ďalších 2 400 klientov, ktorí prvýkrát vstúpili do liečby závislosti od opioidov, neuviedlo svoju primárnu drogu.
  • Vzhľadom na prerušenie služieb počas pandémie ochorenia COVID-19 by sa údaje o vstupe do liečby v rokoch 2020 – 2022 mali vykladať opatrne. Napriek tomu tieto údaje naznačujú, že dlhodobý trend poklesu počtu osôb, ktoré vstúpili do liečby v súvislosti s užívaním heroínu, pokračoval (obrázok 6.4).
  • Z najnovších európskych údajov vyplýva odstup 14 rokov medzi prvým užitím heroínu, v priemere vo veku 23 rokov, a prvou liečbou problémov súvisiacich s heroínom, v priemere vo veku 37 rokov.
  • Z údajov na vnútroštátnej úrovni z 26 členských štátov EÚ vyplýva, že v roku 2022 dostalo liečbu opioidnými agonistami približne 508 000 klientov (506 000 v roku 2021).
Obrázok 6.4. Užívatelia v Európe, ktorí vstúpili do liečby závislosti od heroínu

S výnimkou trendov sa údaje týkajú všetkých osôb, ktoré vstúpili do liečby s heroínom ako primárnou drogou – 2022 alebo posledný dostupný rok.

Trendy v prípade osôb, ktoré prvýkrát vstúpili do liečby, vychádzajú z údajov z 25 krajín. Údaje z Nemecka sa týkajú osôb, ktorých primárnou drogou boli opioidy. Analýza trendov zahŕňa len krajiny s údajmi aspoň z 5 zo 6 rokov. Chýbajúce údaje sú interpolované z predchádzajúcich alebo nasledujúcich rokov. Vzhľadom na prerušenie služieb v dôsledku pandémie ochorenia COVID-19 by sa údaje za roky 2020, 2021 a 2022 mali vykladať opatrne. Chýbajúce údaje boli nahradené hodnotami z predchádzajúceho roka v prípade Španielska a Francúzska (2022) a Nemecka (2019).

Škody súvisiace s užívaním opioidov

  • Heroín zostal v roku 2022 treťou najčastejšie uvádzanou drogou v prípadoch akútnej drogovej intoxikácie v nemocniciach siete Euro-DEN Plus, pričom išlo o 16 % všetkých nahlásených prípadov. Mnohé z hlásení prijatých sieťou pohotovostí pochádzalo z malého počtu centier. Heroín bol zistený v 19 z 23 európskych nemocníc, ktoré sa zúčastnili v roku 2022 (pozri obrázok 6.5). Polovica zúčastnených nemocníc uviedla, že 4,3 % alebo viac ich prípadov v roku 2022 zahŕňalo heroín. Heroín bol hlásený vo viac ako pätine prípadov súvisiacich s drogami v centrách v Droghede a Dubline (Írsko), Ľubľane (Slovinsko) a v jednom z dvoch centier v Osle (Nórsko). Väčšina prípadov súvisiacich s heroínom sa týkala mužov vo veku 25 až 45 rokov: v 6 z 19 centier v roku 2022 neevidovali žiadny prípad vo veku menej ako 25 rokov. V polovici centier ženy predstavovali 19 % alebo menej prípadov súvisiacich s heroínom. V závislosti od centra boli v týchto prípadoch najčastejšie uvádzané iné drogy, napríklad benzodiazepíny, kokaín a amfetamín.
  • Opioidy boli zistené v približne 74 % smrteľných predávkovaní hlásených v Európskej únii. Toto zistenie je založené na toxikologických údajoch predložených v rokoch 2015 až 2022, v ktorých boli opioidy identifikované v prípade 3 305 z celkového počtu 4 439 úmrtí. Treba poznamenať, že v toxikologických správach pri úmrtiach s podozrením na drogy sa bežne uvádza viacero drog.
Obrázok 6.5a. Podiel prípadov akútnej drogovej intoxikácie, na ktorej sa podieľal heroín, v roku 2022, Euro-DEN Plus

 

Obrázok 6.5b. Trendy v podiele prípadov, v ktorých bol nahlásený heroín, vybrané nemocnice

Zdroj údajov: Euro-DEN. Úplný súbor a analýzu údajov nájdete na stránke European Drug Emergencies Network (Euro-DEN Plus): data and analysis (Európska sieť pre naliehavé prípady drog (Euro-DEN Plus): údaje a analýza).

Údaje o trhu s heroínom a inými opioidmi

  • V roku 2022 členské štáty EÚ nahlásili 19 000 záchytov heroínu, čo predstavuje 8 ton (9,5 tony v roku 2021). Holandsko (2,6 tony), Francúzsko (1,4 tony), Belgicko (1,3 tony), Taliansko (0,6 tony) a Bulharsko (0,3 tony) nahlásili veľké množstvá. Turecko v roku 2022 zachytilo 8 ton heroínu (22,2 tony v roku 2021).
  • Po zvýšení počtu záchytov heroínu v roku 2021 (na 9,5 tony) sa množstvo zachytené členskými štátmi EÚ v roku 2022 znížilo o 16 % na 8,0 ton. Turecko uviedlo výraznejšie zníženie zachyteného množstva v roku 2022 (na 8,0 ton alebo −64 % v porovnaní s 22,2 tony v roku 2021) (obrázok 6.6). Bulharsko oznámilo zníženie množstva zachyteného v roku 2022 o 71 % (na 0,3 tony) v porovnaní s rokom 2021 (1,2 tony).
  • Priemerná čistota hnedého heroínu na maloobchodnej úrovni sa v roku 2022 pohybovala od 5,4 % do 41,7 %, pričom polovica krajín uviedla priemernú čistotu od 14,4 % do 25 %. Indexované trendy ukazujú, že priemerná čistota hnedého heroínu sa medzi rokmi 2012 a 2022 zvýšila o 44 %, zatiaľ čo jeho cena klesla o 24 %. V najnovších údajoch možno pozorovať mierny pokles priemernej ceny heroínu a mierny nárast jeho čistoty (obrázok 6.6).
  • Z dostupných údajov vyplýva, že v roku 2022 bolo nahlásených takmer 13 600 záchytov opioidov iných ako heroín, čo predstavuje takmer 1,2 tony, 216 litrov a viac ako 2 milióny tabliet (vrátane tramadolu, buprenorfínu, oxykodónu, morfínu, metadónu, kodeínu a nitazénových opioidov) (tabuľka 6.1). Estónsko, Lotyšsko, Poľsko a Švédsko nahlásili, že v roku 2022 bolo zachytených celkovo 3,5 kg nitazénových analógov. V tom istom roku uvádzali správy o zachytených množstvách fentanylu a karfentanylu v Európskej únii 9,2 kilogramu (2,7 kilogramu fentanylu zachyteného v dvoch krajinách a 6,5 kilogramu karfentanylu zachyteného v 14 krajinách), 168 litrov fentanylu (v jednom záchyte v Bulharsku) a 8 435 tabliet (fentanyl).
  • Do systému včasného varovania EÚ bol nahlásený nárast falšovaných liekov obsahujúcich nitazény, pričom v roku 2022 bolo nahlásených 430 tabliet alebo kapsúl (189 v roku 2021). V roku 2023 Portugalsko zachytilo 5 752 falšovaných tabliet oxykodónu obsahujúcich N-desetyl izotonitazén, zatiaľ čo Švédsko zachytilo 3 100 falšovaných tabliet Oxycontinu (oxykodónu) obsahujúcich metonitazén. V roku 2024 fínska polícia informovala o zachytení 1 000 falšovaných tabliet Subutexu (buprenorfín) s obsahom metonitazénu.
  • V roku 2022 bolo nahlásených približne 22 400 trestných činov užívania alebo prechovávania heroínu.
Obrázok 6.6. Trh s heroínom v Európe

EÚ + 2 sú členské štáty EÚ, Nórsko a Turecko.

Z indexovaných trendov vyplýva cena a čistota bázy hnedého heroínu: národné priemerné hodnoty – minimum, maximum a medzikvartilové rozpätie. Zahrnuté krajiny sa líšia podľa ukazovateľa.

Tabuľka 6.1. Iné opioidy: počet záchytov a zachytené množstvo, 2022
Látka Krajiny Počet záchytov Hmotnosť (kg) Tablety Litre Náplasti
Tramadol 13 4185 0.1 958094 1.7  
Buprenorfín 17 4578 3.4 918819 0.001 21
Metadón 19 1136 17.3 76447 43.8  
Morfín 16 761 2.8 11259 1.3  
Oxykodón 15 894 1.3 76342 0.5  
Ópium 17 826 1116.4 298 0.02  
Kodeín/dihydrokodeín 14 390 26.4 13384 0.4  
Fentanyl 14 177 2.7 8435 168.2 1521
Karfentanil 2 273 6.5   0.17  
Nitazény 4 350 3.5 108 0.44  

Zdrojové údaje

Údaje použité na vytvorenie infografík a grafov na tejto stránke nájdete nižšie.

Úplný súbor zdrojových údajov pre Európsku správu o drogách za rok 2024 vrátane metaúdajov a metodických poznámok je k dispozícii v našom katalógu údajov.

Podsúbor týchto údajov, ktorý sa používa na vytvorenie infografiky, grafov a podobných prvkov na tejto stránke, možno nájsť ďalej v texte.


Top