Injekčné užívanie drog v Európe – súčasná situácia (Európska správa o drogách 2024)

Napriek tomu, že injekčné užívanie drog za posledné desaťročie v Európskej únii naďalej klesá, stále predstavuje neprimerane vysoký podiel akútnych aj chronických poškodení zdravia spojených s užívaním nelegálnych drog. Na tejto stránke nájdete najnovšiu analýzu injekčného užívania drog v Európe vrátane kľúčových údajov o prevalencii na národnej úrovni a medzi klientmi vstupujúcimi do špecializovanej liečby, ako aj poznatky zo štúdií o analýze zvyškov drog v injekčných striekačkách a ďalšie informácie.
Táto stránka je súčasťou Európskej správy o drogách 2024, ročného prehľadu EMCDDA o drogovej situácii v Európe.
Posledná aktualizácia: 11. júna 2024
V súčasnosti sa injekčne podávajú rôzne látky, ktoré spôsobujú vážne poškodenie zdravia
Napriek tomu, že injekčné užívanie drog za posledné desaťročie v Európskej únii naďalej klesá, stále predstavuje neprimerane vysoký podiel akútnych aj chronických poškodení zdravia spojených s užívaním nelegálnych drog. Odhaduje sa, že pol milióna Európanov v minulom roku injekčne užilo nelegálnu drogu. Tým sa zdôrazňuje rozsah pretrvávajúcich výziev v tejto oblasti a skutočnosť, že znižovanie škôd spojených s injekčným užívaním drog zostáva dôležitou prioritou v oblasti verejného zdravia.
Ľudia, ktorí injekčne užívajú drogy, sú vystavení väčšiemu riziku nákazy krvou prenášanými infekciami alebo smrti v dôsledku predávkovania drogami. Injekčné podávanie môže tiež zhoršiť iné už existujúce zdravotné problémy alebo byť príčinou abscesov, septikémie a poškodenia nervov. Heroín je historicky hlavnou drogou spojenou s injekčným užívaním v Európe, ale v posledných rokoch sa to mení. V súčasnosti sa stále častejšie injekčne užívajú aj iné drogy vrátane amfetamínov, kokaínu, syntetických katinónov, liekov s agonistami opioidov a iných liekov a rôznych nových psychoaktívnych látok, a to buď samostatne, alebo v kombinácii. Hoci je známe, že medzi jednotlivými krajinami existujú značné rozdiely v injekčnom užívaní drog, nedávne štúdie zvyškov injekčných striekačiek tiež odhalili, že medzi jednotlivými miestami v rámci krajiny môžu existovať značné rozdiely v injekčne užívaných drogách. V rezíduách injekčných striekačiek sa bežne zisťujú viaceré látky, často vrátane stimulačných aj opioidných drog, a užívanie viacerých drog môže zvýšiť riziko predávkovania. Uznanie komplexnosti injekčného užívania drog v Európe a významu užívania viacerých drog v tomto kontexte bude mať preto pravdepodobne dôležité dôsledky pre pochopenie škôd spojených s týmto spôsobom podávania drog, ako aj pre navrhovanie intervencií na ich zníženie.
Injekčné užívanie stimulujúcich drog, ako je kokaín a syntetické katinóny, sa zvyčajne spája s vysokofrekvenčnými spôsobmi injekčného užívania a v poslednom desaťročí sa spája s lokálnymi centrami nadmerného výsyktu HIV v Európe. Injekčné užívanie metamfetamínu prináša podobné riziká. Je to znepokojujúce, pretože existuje viacero signálov, že injekčné užívanie stimulantov sa stáva bežnejším správaním medzi osobami, ktoré injekčne užívajú drogy. Osoby, ktoré užívajú drogy injekčne, môžu okrem toho užívať stimulanty ako náhradné látky, keď sú opioidy, napríklad heroín, vzácne.
S injekčným užívaním rozpustených liekových tabliet a kapsúl a tiež kraku sú spojené viaceré dlhodobé riziká vrátane poškodenia ciev a infekčnej endokarditídy a iných bakteriálnych infekcií. Ďalšie obavy vyvoláva dostupnosť vysokoúčinných syntetických opioidov, ako je fentanyl a jeho deriváty, ktoré môžu spôsobiť rýchly nástup život ohrozujúcej respiračnej depresie vedúcej k smrteľným predávkovaniam, a tieto riziká sa pri injekčnom podávaní takýchto látok pravdepodobne zvýšia. Vysokoúčinné benzimidazolové opioidy (nitazény), ktoré môžu byť silnejšie ako fentanyl, sa v roku 2023 podieľali na troch lokálnych epidémiách otravy vo Francúzsku (1) a Írsku (2), kde konzumácia nitazénov nesprávne predávaných ako heroín viedla k mnohonásobnému predávkovaniu (pozri tiež Nové psychoaktívne látky - súčasná situácia v Európe).
Okrem poskytovania protidrogovej liečby patria medzi najbežnejšie opatrenia v oblasti verejného zdravia zamerané na riziká spojené s injekčným užívaním drog aj intervencie na znižovanie škôd, napríklad poskytovanie sterilného náčinia na injekčné podávanie. Hoci podľa medzinárodných štandardov sú takéto intervencie v Európe relatívne dobre rozvinuté, je tiež zrejmé, že niektoré členské štáty EÚ čelia problémom pri zabezpečovaní dostatočného pokrytia a prístupu k intervenciám znižovania škôd a liečby drogových závislostí pre injekčných užívateľov drog. Napríklad pokrytie programov poskytovania ihiel a injekčných striekačiek je nízke v Bulharsku, Taliansku, na Cypre, v Maďarsku a Rumunsku v porovnaní s inými členskými štátmi EÚ s porovnateľnými odhadmi injekčného užívania drog. Okrem toho, historicky potreba znížiť riziko nákazy infekčnými chorobami krvou bola prvoradým zameraním mnohých zásahov v tejto oblasti. Táto obava je naďalej dôležitá, ale v súčasnosti sa vo väčšej miere uznáva, že je potrebné urobiť viac aj na zníženie počtu úmrtí na predávkovanie a širšej škály škôd v oblasti zdravia spojených s injekčným užívaním drog. Forenzná a toxikologická analýza šarží drog, pri ktorých existuje podozrenie, že obsahujú vysokoúčinné látky (napr. nitazény), v kombinácii s rýchlym oznámením rizika, je dôležitou súčasťou celkového prístupu k prevencii predávkovania a je potrebné ju zintenzívniť. Ďalšie intervencie zamerané na tieto výsledky, vrátane naloxónu na odnesenie so sebou a miestností na konzumáciu drog, sú vo všeobecnosti menej rozvinuté, a preto táto oblasť zostáva dôležitou pre investície a rozvoj služieb.
Meniace sa formy injekčného užívania drog, rastúca rozmanitosť látok a primeranosť druhu a úrovne existujúcich reakcií zostávajú kľúčovými otázkami tak pre pomáhajúcich v prvej línii, ako aj tvorcov politík v Európskej únii. Keďže podskupiny ľudí, ktorí si injekčne aplikujú drogy, sa menia a v súčasnosti zahŕňajú predovšetkým otvorené drogové scény s opioidmi a stimulanciami, do ktorých sú zapojení marginalizovaní ľudia, ktorí injekčne užívajú drogy, ako aj užívanie látok, ako je metamfetamín a katinóny v niektorých prostrediach a podskupinách, účinná reakcia na riziko, ktoré predstavuje injekčné užívanie drog, sa stala naliehavejšou a zložitejšou výzvou.
Kľúčové údaje a trendy
Prevalencia injekčného užívania drog
- Len 18 krajín má odhady prevalencie injekčného užívania drog od roku 2015, kde sa pohybujú od menej ako 0,1 na 1 000 obyvateľov vo veku od 15 do 64 rokov v Holandsku po viac ako 10 prípadov na 1 000 obyvateľov v Estónsku. Opioidy sa uvádzajú ako hlavné injekčne užívané drogy vo väčšine (19) z 22 krajín, za ktoré sú k dispozícii údaje o klientoch vstupujúcich do liečby v roku 2022.
- Úpravou populačných odhadov rizikových užívateľov opioidov a stimulantov o podiel osôb, ktoré vstúpili do protidrogovej liečby a uviedli injekčné užívanie, sa získal odhad prevalencie injekčného užívania drog 1,8 na 1 000 obyvateľov vo veku 15 až 64 rokov. Z toho vyplýva, že v roku 2022 bolo v Európskej únii odhadom 504 000 osôb, ktoré injekčne užívajú drogy, alebo 512 000, ak sa zahrnie aj Nórsko (obrázok 9.1).
Na základe najnovších dostupných údajov z každej krajiny.
Injekčné užívanie drog medzi klientmi, ktorí vstúpili do špecializovanej liečby
- Spomedzi klientov, ktorí prvýkrát vstúpili do špecializovanej protidrogovej liečby v roku 2022 alebo v poslednom dostupnom roku a ktorých primárnou drogou bol heroín, 18 % (pokles z 37 % v roku 2013) uviedlo injekčné užívanie ako hlavný spôsob užívania. V tejto skupine sa úrovne injekčného užívania líšia medzi jednotlivými krajinami, od menej ako 10 % v Belgicku, Španielsku, vo Francúzsku a v Portugalsku po 60 % alebo viac v Bulharsku, Česku, Estónsku, Lotyšsku, Litve, Rumunsku a na Slovensku.
- Z dostupných údajov vyplýva, že injekčné užívanie ako hlavný spôsob podávania uvádza menej ako 1 % klientov, ktorí prvýkrát užívajú kokaín, 2 % klientov, ktorí prvýkrát užívajú amfetamín, a 16 % klientov, ktorí prvýkrát užívajú metamfetamín. Je potrebné poznamenať, že v Česku a na Slovensku sa nachádza viac ako 90 % osôb, ktoré prvýkrát vstúpili na trh s metamfetamínom a ktoré uviedli injekčné užívanie ako hlavný spôsob užívania.
- Ak vezmeme do úvahy štyri hlavné injekčne užívané drogy spolu, injekčné užívanie ako hlavný spôsob podávania medzi osobami, ktoré prvýkrát vstúpili do liečby v Európe, sa znížilo z 10 % v roku 2017 na 7 % v roku 2022 (obrázok 9.2).
Trendy pri injekčnom užívaní medzi osobami, ktoré prvýkrát vstúpili do liečby, sú založené na 22 krajinách s údajmi aspoň za 5 z týchto 6 rokov (chýbajúce hodnoty boli interpolované z priľahlých rokov) a jednej krajine, pre ktorú sa extrapolovali posledné 2 roky.
Analýza rezíduí v injekčných striekačkách
- Analýza 1 845 použitých injekčných striekačiek vykonaná sieťou ESCAPE v 12 mestách v 11 členských štátoch EÚ v rokoch 2021 až 2022 odhalila 54 psychoaktívnych látok. Tieto údaje nie sú reprezentatívne na celoštátnej úrovni, a preto by sa mali chápať skôr ako ukazovateľ rôznorodosti dynamiky užívania drog na miestnej úrovni, než ako odraz celkovej situácie v krajine.
- Heroín bol stále najčastejšie odhalenou drogou v 5 z 12 zúčastnených miest, ale stimulanty, väčšinou kokaín, boli zistené v injekčných striekačkách vo všetkých mestách. Boli nájdené vo vysokom podiele (viac ako 50 %) vzoriek z injekčných striekačiek odobratých v Aténach (kokaín), Kolíne nad Rýnom (kokaín), Dubline (kokaín), Solúne (kokaín), Prahe (metamfetamín), Osle (amfetamín), Tallinne (amfetamín) a Paríži (syntetické katinóny) (obrázok 9.3).
- Injekčné užívanie agonistov opioidov, ktoré sa nepoužili na lekárske účely, bolo bežné v niektorých mestách, pričom buprenorfín bol zistený vo viac ako 30 % injekčných striekačiek v Helsinkách, Prahe a Solúne a metadón bol zistený vo viac ako 30 % injekčných striekačiek v Dubline, Rige a Vilniuse. Benzodiazepíny boli tiež zistené, hoci v menšej miere (vo viac ako 5 % injekčných striekačiek v Helsinkách, Dubline a Tallinne). Karfentanyl sa bežne nachádzal v injekčných striekačkách vo Vilniuse (92 %) a v Rige (29 %). Ďalší silný syntetický opioid, izotonitazén, bol zistený v 10 % a 26 % injekčných striekačiek z Tallinnu a v Rige. Xylazín, silný veterinárny upokojujúci liek, bol zistený v 25 zo 194 injekčných striekačiek (13 %) v Rige, kde bol zistený za prítomnosti izotonitazénu alebo metonitazénu vo všetkých 25 injekčných striekačkách a spolu s karfentanylom v 3 injekčných striekačkách.
- Celkovo tretina injekčných striekačiek obsahovala rezíduá dvoch alebo viacerých kategórií drog, čo naznačuje časté užívanie viacerých drog alebo opakované používanie injekčného príslušenstva. Najčastejšou kombináciou bola zmes stimulantu a opioidu.
- Predbežné údaje o analýze rezíduí v injekčných striekačkách na rok 2023 potvrdzujú existujúce trendy. V Tallinne sa silný syntetický opioid protonitazén zistil v polovici injekčných striekačiek (77 zo 154), čo naznačuje, že nitazény sú nepretržite dostupné na miestnom trhu s drogami. Zatiaľ čo v 155 injekčných striekačkách analyzovaných v Dubline neboli zistené žiadne nitazény, heroín bol zistený v 150 (97 %) a kokaín v 139 (90 %), čo svedčí o užívaní viacerých drog alebo o opakovanom používaní injekčných striekačiek, prípadne o oboch prípadoch. V Budapešti sa zo 147 analyzovaných injekčných striekačiek našli katinóny v 101 (69 %) a amfetamín v 35 (24 %), zatiaľ čo heroín sa zistil v 22 (15 %), čo naznačuje väčšiu úlohu syntetických stimulantov na miestnom trhu s drogami. V dôsledku odlišnej dynamiky spotreby sa zo 159 injekcií analyzovaných v Split našiel metadón v 132 (83 %), zatiaľ čo kokaín bol zistený v 67 (44 %), pričom amfetamín bol pozorovaný v 41 (24 %). Nakoniec, v Helsinkách zo 163 analyzovaných injekčných striekačiek boli zistené vysoké množstvá buprenorfínu a amfetamínu, zatiaľ čo benzodiazepíny, väčšinou alprazolam, boli zistené v 60 injekčných striekačkách (37 %).
Zdroj údajov: projekt ESCAPE. Kompletný súbor údajov a analýzu nájdete na stránke ESCAPE: prieskumník údajov, analýza a hlavné zistenia.
Zdrojové údaje
Údaje použité na vytvorenie infografík a grafov na tejto stránke nájdete ďalej.
Úplný súbor zdrojových údajov pre Európsku správu o drogách 2024 vrátane metaúdajov a metodických poznámok je k dispozícii v našom katalógu údajov.
Podsúbor týchto údajov, ktorý sa používa na vytvorenie infografiky, grafov a podobných prvkov na tejto stránke, možno nájsť ďalej v texte.