Infekčné choroby súvisiace s drogami – súčasná situácia v Európe (Európska správa o drogách 2024)

Osoby, ktoré injekčne užívajú drogy, sú vystavené riziku nákazy prostredníctvom spoločného používania injekčných pomôcok na užívanie drog. Na tejto stránke nájdete najnovšiu analýzu infekčných chorôb súvisiacich s drogami v Európe vrátane kľúčových údajov o infekciách vírusom HIV a vírusmi hepatitídy B a C.
Táto stránka je súčasťou Európskej správy o drogách 2024, ročného prehľadu EMCDDA o drogovej situácii v Európe.
Posledná aktualizácia: 11. júna 2024
Opätovný nárast oznámení HIV na úroveň pred pandémiou poukazuje na potreby rozvoja služieb
Osoby, ktoré injekčne užívajú drogy, sú vystavené riziku nákazy infekciami, napríklad vírusovou hepatitídou B a C (HVB, resp. HCV) a vírusom ľudskej imunodeficiencie (HIV) prostredníctvom spoločného používania injekčných pomôcok na užívanie drog. Tieto infekcie môžu spôsobiť chronické choroby, ktoré môžu mať za následok vážne škody súvisiace so zdravím vrátane smrti. Zatiaľ čo dlhodobý trend v oblasti nových infekcií HIV súvisiacich s injekčným užívaním drog v Európskej únii klesá, viac ako polovica krajín, ktoré podali správu, zaznamenala v roku 2022 nárast nových oznámení o HIV v porovnaní s rokom 2021 (obrázok 10.1). Zvýšenie zaznamenané v roku 2022 môže čiastočne odrážať zvýšenú mieru testovania na HIV po zrušení obmedzení pohybu súvisiacich s ochorením COVID-19 a návrate k fungovaniu zdravotníckych služieb pred pandémiou (vrátane testovania na HIV). Ďalším možným prispievajúcim faktorom je zvýšený pohyb osôb žijúcich so známou diagnózou HIV v európskych krajinách po ruskej invázii na Ukrajinu. Tieto údaje je preto potrebné interpretovať opatrne, pretože nemusia nevyhnutne svedčiť o náraste počtu nových infekcií. Nemusia nevyhnutne spochybňovať ani dlhodobý pokles počtu oznámení o HIV. Pokles o 38 % zaznamenaný od roku 2010 však nedosahuje cieľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), ktorým je zníženie o 75 %, čo naznačuje, že v tejto oblasti je stále potrebné vynaložiť zvýšené úsilie.
Zdroj: ECDC.
Ďalšia obava je, že v roku 2022 bolo viac ako 40 % nových diagnóz HIV súvisiacich s injekčným užívaním drog v Európskej únii diagnostikovaných neskoro. Pacienti s neskorou diagnózou HIV majú zvýšené riziko morbidity a mortality súvisiacej s HIV a môžu mať slabšiu reakciu na antiretrovírusovú liečbu. Dobrovoľné a dôverné testovanie na infekčné ochorenia u injekčných užívateľov drog je nevyhnutným predpokladom na prepojenie s poskytovaním starostlivosti a liečby.
Do roku 2022 ešte žiadna krajina podávajúca správu EMCDDA nedosiahla všetky ciele 95-95-95 WHO pre kontinuálnu starostlivosť o ľudí, ktorí injekčne užívajú drogy a žijú s HIV. Tieto ciele sa zameriavajú na to, aby do roku 2030 bolo 95 % ľudí žijúcich s HIV testovaných, 95 % z nich bolo na antiretrovírusovej liečbe a 95 % z nich dosiahlo vírusovú supresiu. Celkovo je u ľudí žijúcich s HIV menej pravdepodobné, že budú injekční užívatelia drog diagnostikovaní, že sú prepojení so starostlivosťou a dosiahnu potlačenie vírusu. To znamená vyššie riziko chorobnosti a úmrtnosti súvisiacej s HIV, ako aj možnosť ďalšieho prenosu. Nedávne usmernenia EMCDDA a ECDC o prevencii a kontrole infekčných chorôb medzi ľuďmi, ktorí injekčne užívajú drogy, podporujú zavedenie prispôsobených komunitných testovacích služieb. To zahŕňa testovanie mimo formálneho zdravotníckeho prostredia, napríklad v osvetových službách, a zdôrazňuje, že integrovanejší prístup k testovaniu a prepojeniu so starostlivosťou je účinným spôsobom, ako znížiť túto pretrvávajúcu nerovnosť v oblasti zdravia. Prístupy k znižovaniu poškodení sa v súčasnosti považujú za zásadné na zníženie prenosu HIV medzi injekčnými užívateľmi drog, najmä poskytovanie sterilného injekčného vybavenia, a to aj vo väzniciach a prostredníctvom lekární. Pokrytie a prístup k bezplatnému poskytovaniu ihiel a injekčných striekačiek sú však v mnohých krajinách stále nedostatočné, pričom len 5 zo 17 krajín s dostupnými údajmi dosiahlo ciele WHO v oblasti poskytovania služieb v roku 2022 (obrázok 10.3). Získanie bezpečného financovania pre služby na znižovanie škôd, ktoré pracujú s injekčnými užívateľmi drog, môže byť v niektorých krajinách náročné. Napríklad mimovládne organizácie v Bulharsku a Rumunsku mali v posledných rokoch problémy s financovaním a verejným obstarávaním, čo viedlo k obmedzeniu poskytovania služieb. V Sofii sa počas obdobia zníženého poskytovania injekčných striekačiek zvýšila miera prevalencie HIV z bežných diagnostických testov vykonaných v centrách protidrogovej liečby a v roku 2022 dosiahla 15 %, čo odráža riziko zvýšených infekcií v prípade nedostatočných úrovní služieb.
Nórsko je na dobrej ceste k odstráneniu HCV ako hrozby pre verejné zdravie u injekčných užívateľov drog
V Európe sú ľudia, ktorí injekčne užívajú drogy, takisto vystavení veľkej záťaži chronickej vírusovej hepatitídy a injekčné užívanie drog zostáva najčastejším rizikovým faktorom pre nové diagnostiky HCV. Nedávna štúdia zistila, že najmenej 36 % celkovej prevalencie chronického HCV v členských štátoch EÚ, Nórsku a na Islande súvisí s injekčným užívaním drog. Existujú aj dôkazy o tom, že služby na znižovanie škôd, napríklad programy poskytovania ihiel a injekčných striekačiek, ako aj poskytovanie substitučnej liečby závislosti od opioidov, môžu znížiť riziko prenosu HCV. Ako už bolo uvedené, pokrytie týchto intervencií a prístup k nim sa medzi európskymi krajinami značne líšia (obrázok 10.4). Pri riešení škôd spojených s infekciou HCV je dôležité identifikovať osoby, ktoré zostávajú chronicky infikované vírusom, pretože sú vystavené riziku cirhózy a rakoviny a môžu prenášať vírus na iných prostredníctvom spoločného používania injekčných pomôcok, ktoré boli v kontakte s ich krvou. V mnohých krajinách však existujú prekážky, ktoré bránia testovaniu a liečbe HCV a môžu viesť k tomu, že mnoho infekcií HCV nie je diagnostikovaných a liečených.

Údaje sú na úrovni 2 alebo 3 nomenklatúry NUTS. Informácie o NUTS (nomenklatúra územných jednotiek na štatistické účely) nájdete na webovej stránke Eurostatu. Nedostatok údajov na úrovni 2 alebo 3 nomenklatúry NUTS neznamená, že intervencia nie je v rámci krajiny k dispozícii.
Časové trendy v prevalencii aktívnej infekcie HCV medzi ľuďmi, ktorí injekčne užívajú drogy, sú užitočné na monitorovanie vplyvu prevencie a liečby. Centrum EMCDDA monitoruje pokrok na vnútroštátnej úrovni prostredníctvom svojho barometra eliminácie. Z krajín, ktoré podávajú správy EMCDDA, má len Nórsko dôkazy o tom, že v rokoch 2015 až 2021 sa dosiahlo 80 % zníženie viremickej prevalencie HCV u injekčných užívateľov drog, čo je potrebné na dosiahnutie cieľa udržateľného rozvoja č. 3.3 v oblasti eliminácie HCV do roku 2030. Prevalencia aktívnej infekcie HCV, meraná pomocou HCV-RNA v rozsiahlej séroprevalenčnej štúdii medzi ľuďmi, ktorí injekčne užívajú drogy a využívajú služby znižovania škôd v Osle, sa v rokoch 2015 (46 %) až 2022 (8,9 %) znížila o viac ako 80 %. Podobný trend prevalencie aktívnych infekcií bol pozorovaný v mestách Bergen a Stavanger, zatiaľ čo z modelovania vyplýva, že incidencia medzi injekčnými užívateľmi drog sa v rovnakom období na vnútroštátnej úrovni znížila o 79 %.
Reakcia na interakcie medzi vysokorizikovým užívaním drog a sexuálnym správaním si vyžaduje partnerstvá viacerých agentúr.
Používanie nelegálnych stimulantov a iných drog na uľahčenie skupinových sexuálnych stretnutí, niekedy aj dlhšie trvajúcich, medzi mužmi, ktorí majú sex s mužmi, je známe ako chemsex. Medzi drogy spojené s touto praktikou patria syntetické stimulanty, depresíva a disociačné drogy a v niektorých prostrediach sa môže vyskytnúť vysokorizikové užívanie drog, ako aj vysokorizikové sexuálne správanie, čo znamená, že ide o dôležitú oblasť pre osvetu a znižovanie škôd. Vysokorizikové užívanie niektorých z týchto drog vrátane injekčného užívania drog vystavuje ľudí riziku infekčných chorôb, akútnej drogovej intoxikácie a iných zdravotných problémov. Ľudia, ktorí užívajú drogy týmto spôsobom, často nie sú prítomní ako klienti na klinikách protidrogovej liečby, ale môžu byť v kontakte s inými službami vrátane služieb v oblasti sexuálneho zdravia. Poskytovanie účinných reakcií na zníženie škôd pre ľudí preukazujúcich toto vysokorizikové správanie zostáva výzvou a je potrebný rozvoj prispôsobených intervencií. V Európe sú služby v oblasti liečby drogových a sexuálnych zdravotných problémov zvyčajne financované oddelene, majú rôzne kritériá oprávnenosti a zriedkakedy sú umiestnené spoločne. To sťažuje poskytovanie integrovanej starostlivosti o osoby vystavené dvojitému riziku nechráneného sexu a vysokorizikového užívania drog v kontexte sexualizovaného užívania drog.
Na splnenie celosvetových cieľov sú stále potrebné väčšie investície
Tvorcovia politík EÚ sa zaviazali k celosvetovým stratégiám WHO v oblasti zdravotníctva, ktorých cieľom je zbaviť sa choroby AIDS a epidémie vírusovej hepatitídy a sexuálne prenosných infekcií do roku 2030. Dosiahnutie týchto cieľov si však stále vyžaduje zvýšené investície do služieb na znižovanie škôd, testovanie a prepojenie s liečbou, keďže poskytovanie v mnohých krajinách je naďalej nedostatočné. Preto je potrebné vyvinúť väčšie úsilie na predchádzanie budúcim epidémiám a na zníženie prenosu ochorenia, čím sa zníži záťaž ochorenia spojená s HIV, HCV, HBV a inými infekciami u injekčných užívateľov drog.
Kľúčové údaje a trendy
HIV/AIDS
- V roku 2022 sa počet nových oznámení o HIV v súvislosti s injekčným užívaním drog v Európskej únii zvýšil na 968 v porovnaní so 662 v predchádzajúcom roku (obrázok 10.5).
- Podiel nových prípadov HIV súvisiacich s injekčným užívaním drog sa v rokoch 2021 až 2022 takisto zvýšil: zo 4,8 % na 5,9 % nových prípadov so známym spôsobom prenosu. V roku 2022 bol podiel nových prípadov HIV súvisiacich s injekčným užívaním drog vyšší ako 10 % v Lotyšsku (25 %), Fínsku (21 %), Luxembursku (19 %), Grécku (15 %), Litve (14 %), Nemecku (11 %) a Nórsku (11 %).
- V roku 2022 bolo v Európskej únii oznámených 165 nových diagnóz AIDS súvisiacich s injekčným užívaním drog.
- Oneskorené diagnostikovanie a začatie liečby medzi marginalizovanými skupinami obyvateľstva bolo výraznou charakteristikou najnovšej skupiny prípadov HIV zistených v Európskej únii. V talianskom regióne Lombardia išlo o 20 analyticky prepojených infekcií, ktoré osoby dostali v rokoch 2006 až 2022 a ktoré boli vysledované na ten istý kmeň HIV vykazujúci mutácie súvisiace s rezistenciou.
HCV a HBV
- Päť európskych krajín má k dispozícii nedávne odhady prevalencie aktívnej infekcie HCV medzi ľuďmi, ktorí injekčne užívajú drogy a majú prístup k drogovým službám. Prevalencia aktívnej infekcie HCV odvodená zo séroprevalenčných štúdií bola v rozsahu od tesne pod 9 % (Oslo, 2022) do 27 % (Bavorsko, 2022), zatiaľ čo výsledky z bežných diagnostických testov na HCV sa pohybovali v rozsahu od 15 % (Belgicko, 2019) do 59 % (Rakúsko, 2020) a 62 % (Švédsko, 2014) (obrázok 10.6).
- Príklady diagnózy a liečby HCV v niekoľkých európskych krajinách poskytujú prehľad o prepojení na starostlivosť. V roku 2022 z údajov z liečebných programov v Grécku vyplynulo, že z 26 % injekčných užívateľov drog, ktorí boli pozitívne testovaní na HCV-RNA, 85 % uviedlo, že im bola predpísaná liečba, a 54 % z tých, ktorí mali diagnostikovaný HCV, liečbu dokončilo. V Nórsku sa v ročnej štúdii séroprevalencie vykonanej medzi odjakživa injekčnými užívateľmi drog navštevujúcimi služby v Osle zistil významný pokles prevalencie HCV-RNA v rokoch 2015 (46 %) až 2022 (8,9 %), čo odráža vplyv preventívnych a liečebných opatrení.
- V roku 2023 osoby, ktoré injekčne užívajú drogy, čelili klinickým alebo finančným obmedzeniam pri prístupe k priamo účinnej antivírusovej liečbe HCV v 5 členských štátoch EÚ.
- Odhady infekcie HBV (merané na základe prítomnosti povrchového antigénu hepatitídy B) odvodené z najnovších štúdií séroprevalencie u osôb, ktoré užívajú drogy injekčne, sa pohybovali od 0,4 % (Česko, 2022) do 5,3 % (Španielsko, 2021).
- V roku 2023 malo 20 členských štátov EÚ stratégiu v oblasti vírusovej hepatitídy, ktorá zahŕňala osoby, ktoré injekčne užívajú drogy. Začlenenie testovania a liečby infekcií HCV, HBV a HIV do znižovania škôd, protidrogovej liečby a zdravotníckych služieb vo väzniciach je kľúčom k dosiahnutiu cieľov nepretržitej starostlivosti o osoby, ktoré injekčne užívajú drogy.
Nízka miera dôkazov | Stredná miera dôkazov
Zdrojové údaje
Úplný súbor zdrojových údajov pre Európsku správu o drogách 2024 vrátane metaúdajov a metodických poznámok je k dispozícii v našom katalógu údajov.
Podsúbor týchto údajov, ktorý sa používa na vytvorenie infografiky, grafov a podobných prvkov na tejto stránke, možno nájsť ďalej v texte.