Úmrtia v dôsledku užívania drog – súčasná situácia v Európe (Európska správa o drogách 2024)

cover of the European Drug Report 2024: Drug-induced deathts

Odhad úmrtnosti, ktorú možno pripísať užívaniu drog, má zásadný význam pre pochopenie vplyvu užívania drog na verejné zdravie a toho, ako sa to môže v priebehu času meniť. Na tejto stránke nájdete najnovšiu analýzu úmrtí v dôsledku užívania drog v Európe vrátane kľúčových údajov o úmrtiach spôsobených predávkovaním, o látkach, ktoré sa na nich podieľajú, a ďalšie informácie. 

Táto stránka je súčasťou Európskej správy o drogách 2024, ročného prehľadu EMCDDA o drogovej situácii v Európe.

Posledná aktualizácia: 11. júna 2024

Zlepšenie nášho chápania úmrtnosti súvisiacej s drogami je zásadnou požiadavkou na rozvoj účinných reakcií.

Odhad úmrtnosti, ktorú možno pripísať užívaniu drog, má zásadný význam pre pochopenie vplyvu užívania drog na verejné zdravie a toho, ako sa to môže v priebehu času meniť. Pochopenie faktorov, ktoré určujú trendy v tejto oblasti, bude pravdepodobne kľúčové aj pre vypracovanie účinných reakcií. Napriek zlepšeniam v poslednom desaťročí však stále existujú významné obmedzenia v informáciách, ktoré máme v súčasnosti k dispozícii, a to bráni rozvoju stratégií aj reakcií.

Pojem úmrtia v dôsledku užívania drog sa používa pre ukazovateľ, ktorý má zachytiť úmrtia, ktoré možno priamo pripísať konzumácii drog, niekedy označované ako úmrtia spôsobené predávkovaním drogami. Odhady úmrtí v dôsledku užívania drog navyše predstavujú len časť celkovej úmrtnosti súvisiacej s užívaním drog, keďže nezahŕňajú úmrtnosť v dôsledku nehôd, násilia, samovrážd iným spôsobom ako otravou drogami alebo v dôsledku chronických ochorení, pri ktorých mohla zohrávať úlohu konzumácia drog. Preto existuje potreba prostredníctvom kohortných štúdií a iných prístupov na rozšírenie nášho chápania v týchto ďalších dôležitých oblastiach úmrtnosti súvisiacej s drogami.

Napriek týmto obmedzeniam je hodnotenie úmrtí v dôsledku užívania drog stále kľúčovým meradlom na pochopenie škôd, ktoré môže spôsobiť užívanie nelegálnych drog, ale je tiež náročné ich interpretovať z metodologických dôvodov a z dôvodov dostupnosti a kvality údajov. Platí to najmä pri výklade najnovších trendov úmrtí spôsobených drogami, keď sú údaje za posledný vykazovaný rok (2022) k dispozícii len za 21 z 29 krajín, na ktoré sa vzťahuje tento ukazovateľ, a preto sa musia vypočítať odhadované hodnoty, ak sa má odvodiť celkový odhad EÚ. Vzhľadom na rýchlosť, akou sa môžu objaviť nové drogové hrozby, je zlepšenie včasnosti a úplnosti údajov v tejto oblasti dôležitou prioritou do budúcnosti.

Treba tiež poznamenať, že z metodických dôvodov budú počty identifikovaných úmrtí v dôsledku užívania drog pravdepodobne predstavovať minimálne odhady; že schopnosť podávať správy sa v jednotlivých krajinách líši, čo znamená, že vnútroštátne porovnania je potrebné vykonávať obozretne. Okrem toho nedostatok podrobných toxikologických informácií v niektorých krajinách v súčasnosti znamená, že naše celkové chápanie úlohy, ktorú rôzne drogy zohrávajú pri zvyšovaní miery úmrtí v dôsledku užívania drog v priebehu času, je obmedzené. Nedostatok podrobných toxikologických informácií môže tiež brániť pochopeniu úlohy, ktorú zohrávajú rôzne drogy pri ich kombinovanom použití. Keďže väčšina smrteľných predávkovaní zahŕňa užívanie viac ako jednej látky a vzorce užívania drog sú čoraz zložitejšie, rastie aj potreba zlepšiť naše chápanie toho, ako zmeny vo vzorcoch užívania viacerých drog ovplyvňujú úmrtnosť. Pozitívnym vývojom v tejto oblasti je, že otvorením novej Agentúry Európskej únie pre drogy (EUDA) v roku 2024 sa posilnia kapacity na rýchle posúdenie hrozieb, včasné varovanie a vydávanie výstrah a podporia opatrenia na zlepšenie bežnej kapacity na podávanie správ v tejto oblasti. Je dôležité, že nová agentúra bude koordinovať aj novú sieť forenzných a toxikologických laboratórií, čím sa zvýši dostupná analytická kapacita na monitorovanie toho, ako rôzne drogy a kombinácie drog ovplyvňujú trendy úmrtnosti. 

Zatiaľ čo opioidy sú často prítomné, väčšina úmrtí spôsobených drogami je spojená so spotrebou viacerých látok. 

V roku 2022 sa počet nahlásených úmrtí v dôsledku užívania drog v niektorých krajinách EÚ mierne zvýšil a v iných klesol. Predbežný celkový odhad približne 6 400 úmrtí spôsobených drogami v roku 2022 predstavuje mierny nárast v porovnaní s rokom 2021, ale tento údaj by sa nemal interpretovať prehnane, keďže viaceré krajiny s veľkým počtom obyvateľov ešte neposkytli údaje a na výpočet tohto predbežného celkového počtu sa nevyhnutne použili odhadované hodnoty.

Hoci nie sú k dispozícii podrobné toxikologické informácie o všetkých prípadoch úmrtia, existujúce informácie naznačujú, že intoxikácia viacerými drogami je normou, a ak sú k dispozícii podrobné toxikologické informácie, zvyčajne sa v nich uvádza prítomnosť viacerých látok.

Dostupné informácie zdôrazňujú skutočnosť, že opioidy, zvyčajne v kombinácii s inými látkami, zostávajú skupinou látok, ktoré sa najčastejšie podieľajú na úmrtiach v dôsledku užívania drog. Celkové trendy v úmrtiach v spojení s opioidmi sa zdajú byť stabilné, podiel úmrtí v starších vekových skupinách sa však zvyšuje. Odhaduje sa, že heroín sa podieľal na viac ako 1 800 úmrtiach v Európskej únii a heroín zostáva drogou, ktorá sa v niektorých západoeurópskych krajinách bežne identifikuje ako príčina úmrtí súvisiacich s opiátmi. Z dostupných údajov však vyplýva, že heroín je v súčasnosti prítomný vo väčšine úmrtí v dôsledku predávkovania len v niekoľkých krajinách a iné opioidy aj iné drogy v súčasnosti zohrávajú dôležitejšiu úlohu. Iné opioidy ako heroín vrátane metadónu a v menšej miere buprenorfínu, liekov na zmiernenie bolesti obsahujúcich opioidy a iné syntetické opioidy sa spájajú so značným podielom úmrtí v dôsledku predávkovania v niektorých krajinách.

Údaje o drogovej úmrtnosti poukazujú aj na starnúcu kohortu užívajúcu opioidy v Európe, o čom svedčí dvojtretinový nárast počtu úmrtí spôsobených drogami u 50 až 64-ročných v rokoch 2012 až 2022. Napriek vnímaniu verejnosťou, že predávkovanie drogami je problémom, ktorý má vplyv väčšinou na mladých ľudí, prípady mortality spojené s užívaním drog sa zvyčajne vyskytujú u mužov vo veku 40 rokov alebo starších.

Dostupné údaje tiež naznačujú, že počet úmrtí, na ktorých sa podieľajú stimulanty, v niektorých krajinách stúpa, aj keď s dôležitými výhradami. Úmrtia spôsobené stimulantmi sú pravdepodobne obzvlášť náchylné na podhodnotenie a stimulanty sú často podieľajú na úmrtiach, pri ktorých sa zistí aj prítomnosť iných drog vrátane opioidov. Existujú aj určité informácie, ktoré naznačujú, že stimulačné látky sa častejšie podieľajú na úmrtiach uvádzaných medzi mladšími vekovými skupinami.

Rastúce obavy týkajúce sa úmrtí súvisiacich so syntetickými opioidmi

Silné syntetické opioidy, napríklad derivát fentanylu karfentanil a nitazénové opioidy, z ktorých niektoré sú podstatne silnejšie ako fentanyl, boli spojené s niektorými prípadmi smrteľných otráv a otráv bez smrteľných následkov. S výnimkou niektorých pobaltských krajín však tieto drogy v súčasnosti nefigurujú výrazne v bežných údajoch dostupných na úrovni EÚ. Napriek tomu je vývoj v tejto oblasti znepokojujúci, pretože tieto látky môžu mať v budúcnosti negatívny vplyv na verejné zdravie v Európe.

Osobitné obavy v tejto oblasti vyvoláva nedávny výskyt nitazénových opioidov, ktoré sa počas roka 2023 podieľali na lokalizovaných náhlych výskytoch mnohých prípadov otravy v Írsku a vo Francúzsku. V Írsku sa nitazény nesprávne predávali ako heroín, čo malo za následok neúmyselnú konzumáciu a viacnásobné predávkovanie (pozri Nové psychoaktívne látky - súčasná situácia v Európe). Vzhľadom na ich vysokú účinnosť a novosť existujú obavy, že nitazénové opioidy sa nemusia dať bežne zistiť v postupoch bežne používaných na toxikológiu post mortem. To zvyšuje možnosť, že počet uvádzaných úmrtí by mohol byť podcenený. O tom existujú určité dôkazy z krajín v oblasti Baltského mora, kde zlepšenia testovacích metód viedli k zvýšeniu detekcie týchto látok. Podľa predbežných údajov z Estónska boli drogy identifikované takmer v polovici úmrtí v dôsledku užívania drog (56 zo 117, 48 %) v roku 2023. V porovnaní s 32 z 82 úmrtí v dôsledku užívania drog (39 %) v roku 2022. V Lotyšsku národná štatistika aj súdnolekárske registre predbežne zaznamenali zdvojnásobenie celkového počtu úmrtí v dôsledku užívania drog, a to zo 63 v roku 2022 na 130 v roku 2023, pričom nitazény boli identifikované v 38 (29 %) z týchto prípadov. Hoci systematické testovanie na nitazény nebolo možné v roku 2022, dramaticky sa zvýšil počet prípadoch akútnej drogovej intoxikácie s podielom opioidov (z 1 936 v roku 2021 na 2 357 v roku 2022). Neoficiálne správy od klinického personálu naznačujúce, že boli žiadané väčšie dávky naloxónu, vyvolávajú obavy, že mohlo ísť o syntetické opioidy.

Ďalším zdrojom informácií o úmrtnosti na drogy sú úmrtia nahlásené do systému včasného varovania o nových psychoaktívnych látkach. V priebehu roka 2023 bolo tomuto mechanizmu nahlásených najmenej 150 prípadov úmrtí s potvrdenou expozíciou nitazénu z 5 krajín. Toto číslo však zahŕňa prípady, keď príčina úmrtia nebola potvrdená.

Výzvy v súvislosti s reakciou na zámerné samootravy 

Určenie úmyslu osoby, ktorá zomrela na predávkovanie omamnou látkou, môže byť zložité. Mnohé úmrtia na predávkovanie sú hlásené ako náhodné a iné majú neurčitý úmysel. V niektorých krajinách je však k dispozícii viac informácií o zámere a pomerne vysoký podiel hlásených úmrtí v dôsledku predávkovania (celkovo 1 zo 6) bol klasifikovaný ako úmyselný (t. j. so suicidálnym úmyslom). Vo všetkých krajinách Európskej únie, v Nórsku a Turecku z najnovších dostupných údajov vyplýva, že podiel úmrtí v dôsledku predávkovania s úmyslom samovraždy bol vyšší u žien. V niekoľkých krajinách (Maďarsko, Holandsko, Slovinsko, Švédsko) bola viac ako tretina hlásených úmrtí žien na predávkovanie klasifikovaná ako úmyselná samovražda. V Bulharsku, Poľsku a vo Fínsku bol zaznamenaný samovražedný úmysel, pokiaľ ide o viac než štvrtinu úmrtí žien v dôsledku predávkovania zaznamenaných v roku 2022. Tieto zistenia poukazujú na potrebu intervencií zameraných na úmyselné sebapoškodzovanie a samovražedné úmysly medzi ľuďmi, ktorí užívajú drogy, a najmä na potrebu uvedomiť si neúmerné riziko, ktorému môžu byť v tejto súvislosti vystavené ženy.

Prevencia predávkovania a úmrtí súvisiacich s opioidmi je naďalej zložitá 

Reakcie zamerané na zníženie počtu úmrtí súvisiacich s opioidmi zahŕňajú intervencie zamerané na predchádzanie predávkovaniu v prvom rade a tie, ktoré sa zameriavajú na prevenciu úmrtí v prípade predávkovania (pozri obrázok 11.1). Zmeny v populácii osôb, ktoré injekčne užívajú opioidy, ako aj v druhoch látok, ktoré užívajú, vytvárajú nové a väčšie výzvy pre intervencie zamerané na zníženie počtu úmrtí na predávkovanie. Patrí medzi ne výzva vytvoriť diferencované programy zamerané na potreby rôznych skupín a najmä citlivo pristupovať k potrebe nastaviť služby tak, aby zodpovedali potrebám rôznych vekových skupín. Prihlásenie do substitučnej liečby závislosti od opioidov je výrazne preukázané ako ochranný faktor proti predávkovaniu opioidmi a niektorým iným príčinám úmrtia, v mnohých krajinách však stále existujú problémy s pokrytím a prístupom k nej.

Obrázok 11.1. Intervencie na predchádzanie úmrtiam súvisiacim s opioidmi podľa zamýšľaného cieľa a dôkazov o prínosoch

  • Zníženie smrteľných následkov v prípade predávkovania
    • Podávanie naloxónu*
    • Distribúcia naloxónu a školenia* (špecializované služby a pracovníci prvej pomoci, komunita)
    • Zariadenia na konzumáciu drog*
    • Aplikácie na prevenciu smrteľného predávkovania
  • Zníženie rizika výskytu predávkovania
    • Substitučná liečba závislosti od opioidov, udržiavanie a kontinuita starostlivosti*
    • Cielené intervencie v čase zníženej tolerancie (napr. prepustenie z väzenia alebo prerušenie liečby)
    • Hodnotenie rizika predávkovania, zvyšovanie informovanosti a znižovanie škôd
    • Stratégie prevencie predávkovania
    • Predchádzanie zneužívaniu liekov
    • Kontrola drog a upozornenia týkajúce sa verejného zdravia
    • Podpora prechodu od injekčného užívania k fajčeniu opioidov
    • Cielená liečba (liečba naltrexónom, liečba s využitím heroínu)
  • Znižovanie zraniteľnosti
    • Integrovaná starostlivosť so službami v oblasti duševného zdravia a všeobecnými zdravotníckymi službami
    • Intervencie na zlepšenie prístupu k sociálnej a zdravotnej starostlivosti
    • Programy ubytovania
    • Podpora programov zamestnanosti
    • Intervencie na zníženie alebo predchádzanie stigmatizácii

Poznámka: Intervencie, pri ktorých existuje dôkaz o prínose a pri ktorých môžeme mať vysokú alebo primeranú dôveru v dostupné dôkazy, sú zvýraznené tučným písmom a hviezdičkou (*).

Poznámky: Intervencie, pri ktorých existuje dôkaz o prínose a pri ktorých môžeme mať vysokú alebo primeranú dôveru v dostupné dôkazy, sú zvýraznené tučnejším rámikom. Mnohé zo súčasných dôkazov o intervenciách uvedených v tomto obrázku sa buď objavujú, alebo sa považujú za nedostatočné, čiastočne z dôvodu praktických a metodických ťažkostí pri vykonávaní výskumu, najmä pri príprave randomizovaných kontrolovaných štúdií (pozri Téma dňa... Pochopenie a používanie dôkazov, a to aj preto, že modely poskytovania služieb sa často značne líšia.

Pribúdajú aj dôkazy o tom, že zvyšujúca sa dostupnosť antagonistov opioidov môže zohrávať dôležitú úlohu pri predchádzaní smrteľnému predávkovaniu opioidmi. Rozsah, v akom je tento prístup k dispozícii, sa však opäť líši medzi jednotlivými krajinami a v rámci nich. Implementáciu naloxónových programov vrátane pilotných projektov na prevenciu úmrtí z predávkovania drogami do roku 2022 nahlásilo 16 európskych krajín. Meniace sa modely spotreby si tiež vyžadujú, aby služby preskúmali súčasné podávacie protokoly. Predávkovanie silnými syntetickými opioidmi si môže vyžadovať napríklad podanie viacerých dávok naloxónu na zvrátenie účinku opioidov. V niektorých krajinách sú ako reakcia na zníženie mortality z predávkovania čiastočne zabezpečené aj miestnosti na užívanie drog. Tieto zariadenia sú v súčasnosti funkčné v 10 krajinách EÚ a Nórsku (pozri Zníženie škôd – súčasná situácia v Európe). Tam, kde sú prítomné multikultúrne a nové prisťahovalecké populácie, je pre vysokorizikových užívateľov drog žiaduci zvýšený počet správ o škodách v ich jazyku. Viac informácií o zdravotných a sociálnych opatreniach na prevenciu úmrtí súvisiacich s opioidmi nájdete v nedávnej minipríručke EMCDDA .

Kľúčové údaje a trendy

Miery úmrtnosti v dôsledku predávkovania

  • Miera úmrtnosti v dôsledku predávkovania v Európskej únii sa v roku 2022 odhaduje na 22,5 úmrtia na milión obyvateľov vo veku od 15 do 64 rokov.
  • Miera úmrtnosti v dôsledku predávkovania je zvyčajne 3 až 4-krát vyššia u mužov v porovnaní so ženami(obrázok 11.2), pričom najviac postihnutí sú muži vo veku 25 až 39 rokov. Miera úmrtnosti v dôsledku predávkovania v tejto vekovej skupine môže byť výrazne vyššia ako u mužskej populácie vo veku od 15 do 64 rokov (dospelí). Napríklad vo Švédsku bola miera úmrtnosti v dôsledku predávkovania u mužov vo veku od 25 do 39 rokov v roku 2022 122 úmrtí na milión obyvateľov v porovnaní so 73 úmrtiami na milión dospelých mužov v krajine. V Estónsku boli porovnateľné údaje 197 úmrtí na milión mužov vo veku 25 až 39 rokov a 62 úmrtí na milión dospelých mužov a v Írsku bola miera úmrtnosti 183 úmrtí na milión mužov vo veku 25 až 39 rokov v porovnaní s 85 úmrtiami na milión všetkých dospelých mužov.
  • Muži vo veku 40 až 59 rokov sú tí, ktorí sú najviac postihnutí úmrtnosťou v dôsledku predávkovania vo viacerých európskych krajinách vrátane Dánska, Španielska, Talianska, Holandska, Portugalska a Nórska.
Obrázok 11.2. Podiel mužov na úmrtiach spôsobených drogami v Európskej únii, Nórsku a Turecku v roku 2022 alebo v poslednom dostupnom roku (percento)
 

Úmrtia spôsobené predávkovaním 

Odhaduje sa, že v Európskej únii došlo v roku 2022 k najmenej 6 392 úmrtiam v dôsledku predávkovania drogami (6 166 v roku 2021). Ide o minimálny odhad, keďže niektoré krajiny uvádzajú, že v ich monitorovacom systéme niektoré prípady chýbajú. Napríklad z krížovej validácie údajov z roku 2022 z rôznych registrov v Španielsku vyplynulo, že sa mohli hlásiť len 4 z 5 prípadov. V Nemecku register úmrtnosti obsahuje len prípady, ktoré sa dostali do pozornosti polície. Prípady mimo policajného zamerania preto môžu byť nedostatočne oznamované. Rozsah podhodnotenia však nie je známy.

  • Odhaduje sa, že opioidy vrátane heroínu a jeho metabolitov, často v kombinácii s inými látkami, boli prítomné v troch štvrtinách (74 %) smrteľných predávkovaní hlásených v Európskej únii v roku 2022 (pozri obrázok 11.3 a obrázok 11 4). Treba poznamenať, že v toxikologických správach o úmrtiach spôsobených drogami sa bežne vyskytuje viacero drog.
Obrázok 11.3a. Úmrtia v dôsledku užívania drog
 

EÚ+2 sú členské štáty EÚ, Nórsko a Turecko.

Obrázok 11.3b. Úmrtia v dôsledku užívania drog v Európskej únii: vek pri úmrtí, 2022 alebo najnovšie dostupné údaje (percento)
 
Obrázok 11.3c. Trendy v oblasti úmrtí v dôsledku užívania drog v Európskej únii, Nórsku a Turecku
 

Poznámka. Pokiaľ ide o Nemecko, od roku 2021 sú údaje plne v súlade s európskym protokolom, ktorý definuje prípady, ktoré sa majú získavať z osobitných registrov úmrtnosti, ako sú registre polície a forenzných služieb. Porovnateľné údaje za predchádzajúce roky nie sú k dispozícii. V prípade tohto radu a grafu boli predchádzajúce roky vyplnené prvým dostupným údajovým bodom (2021), aby sa zabránilo miešaniu rôznych radov údajov s rôznymi metódami. Treba však poznamenať, že Nemecko zaznamenalo v tomto období podľa vnútroštátnej definície nárast úmrtí súvisiacich s drogami.

Obrázok 11.3d. Rozdelenie podľa veku (percento), pokiaľ ide o úmrtia súvisiace s drogami nahlásené v Európskej únii, Nórsku a Turecku v roku 2022 alebo v najnovšom dostupnom roku
 
Obrázok 11.4. Podiel prípadov úmrtí spôsobených drogami, v ktorých sa uvádzajú opioidy, 2022 alebo najnovšie dostupné údaje
 

Hoci informácie o toxikológii nie sú k dispozícii pre údaje nahlásené prostredníctvom všeobecných registrov úmrtnosti (uprednostňovaný zdroj) v Španielsku a Poľsku, dostupné údaje z alternatívneho zdroja (forenzné špeciálne registre úmrtnosti) naznačujú, že väčšina úmrtí spôsobených drogami v týchto krajinách zahŕňala opioidy.

  • Dostupné údaje majú obmedzenia, pokiaľ ide o kvalitu a pokrytie. Z dostupných informácií však vyplýva, že heroín je naďalej zapojený do veľkého počtu úmrtí v niektorých krajinách západnej Európy: viac ako 728 prípadov v Nemecku, 222 v Španielsku, 173 vo Francúzsku, 142 v Rakúsku (heroín alebo morfín), 127 v Taliansku a 104 vo Švédsku. Celkovo sa odhaduje, že viac ako 1 800 úmrtí súviselo s heroínom v Európskej únii.
  • Heroín bol prítomný vo väčšine prípadov úmrtí na predávkovanie v pomerne malom počte krajín EÚ, konkrétne v Rakúsku (heroín alebo morfín) (77 %) a Taliansku (57 %). Heroín bol hlásený v približne dvoch pätinách až jednej pätine prípadov úmrtí na predávkovanie v Portugalsku (42 %), Slovinsku (42 %), Rumunsku (41 %), Turecku (35 %), Francúzsku (26 % v roku 2021), Dánsku (24 %), Španielsku (24 % v roku 2021), Nórsku (22 %) a Švédsku (21 %). V roku 2022 bol heroín zaznamenaný u menej ako 1 zo 6 úmrtí v dôsledku predávkovania v Estónsku, Lotyšsku, Litve a Fínsku.
  • V predbežných údajoch, ktoré podliehajú ďalšej aktualizácii, hlásilo 5 krajín prítomnosť nitazénov v najmenej 150 prípadoch úmrtia v roku 2023: Estónsko (56), Lotyšsko (76), Fínsko (8), Švédsko (1) a Nórsko (13).
  • Spomedzi 19 európskych krajín, ktoré poskytli údaje za roky 2021 a 2022, sa kokaín, väčšinou v prítomnosti opioidov, podieľal na 996 (23 %) úmrtiach v dôsledku predávkovania v roku 2022 (807 alebo 20 % v roku 2021).
  • Úmrtia spojené s kokaínom sú v súčasnosti hlásené aj v krajinách, kde boli predtým menej časté, ako napríklad v Dánsku, Holandsku, Rakúsku a Slovinsku. Kokaín sa podieľal na 52 % úmrtí v dôsledku predávkovania v Španielsku (477 z 910 prípadov s dostupnými informáciami) v roku 2021 a na 67 % úmrtí v dôsledku predávkovania v Portugalsku (46 zo 69 prípadov) v roku 2022.
  • Vo Francúzsku bol kokaín zapojený do 39 % (259 zo 662 úmrtí podľa dostupných informácií) prípadov v roku 2021. Ide o nárast oproti 23 % (130 z 567 úmrtí s dostupnými informáciami) v roku 2020, čo naznačuje, že kokaín prispieva k celkovému nárastu počtu úmrtí na predávkovanie v krajine.
  • Stimulanty iné ako kokaín vrátane amfetamínu a metamfetamínu sa podieľajú na mnohých úmrtiach, často spolu s opioidmi. Z 20 krajín s údajmi post mortem, ktoré boli k dispozícii za rok 2022, bolo 18 nahlásených úmrtí, na ktorých sa podieľali nekokaínové stimulanty. Najvyšší počet úmrtí týkajúcich sa nekokaínových stimulantov oznámilo Nemecko (476 prípadov), Turecko (186), Dánsko (68), Nórsko (63), Lotyšsko (62), Fínsko (34), Estónsko (33) a Rakúsko (32). Hoci sa počty nahlásené jednotlivými krajinami môžu v jednotlivých rokoch líšiť, celkový počet takýchto prípadov v 16 krajinách, ktoré nahlásili porovnateľné údaje za všetky tri roky, bol 496 v roku 2020, 462 v roku 2021 a 492 v roku 2022. Okrem týchto úmrtí spôsobených drogami môžu zostať neodhalené aj iné úmrtia súvisiace so stimulantmi, ako napríklad úmrtia spojené s kardiovaskulárnymi problémami.
  • Odhaduje sa, že počet úmrtí v dôsledku predávkovania hlásených v Európskej únii u osôb vo veku 50 až 64 rokov sa v rokoch 2012 až 2022 zvýšil o 69 % (o 43 % u žien a o 101 % u mužov) (obrázok 11.5).
Obrázok 11.5. Počet úmrtí v dôsledku užívania drog, nahlásených v Európskej únii v rokoch 2012 a 2022 alebo za posledný dostupný rok, podľa vekovej skupiny
 
 
  • V polovici z 20 krajín, ktoré majú k dispozícii postmortálne toxikologické údaje za rok 2022, sa najmenej na 1 zo 4 úmrtí v dôsledku užívania drog podieľal metadón. Liek s agonistami opioidov bol uvedený približne v tretine prípadov hlásených v Nemecku, Francúzsku (2021), Španielsku (2021) a Chorvátsku. K dispozícii je málo informácií o tom, či lieky boli predpísané, zneužité alebo získané na čiernom trhu. Zmienka o droge však neznamená, že bola príčinou otravy, keďže predávkovanie často zahŕňa užívanie viacerých drog s inými opioidmi, alkoholom a inými liekmi, ako sú benzodiazepíny. V roku 2022 bol buprenorfín identifikovaný v 56 % (107) úmrtí v dôsledku užívania drog nahlásených vo Fínsku, v 19 % (92) vo Švédsku, v 7 % (20) v Dánsku a v 7 % (49) úmrtí nahlásených osobitným registrom vo Francúzsku v roku 2021. Vo všetkých ostatných krajinách s dostupnými údajmi bol buprenorfín hlásený v menej ako 5 % prípadov smrteľného predávkovania alebo nebol hlásený vôbec.
  • Tramadol, opioidný liek, ktorý sa používa na liečbu stredne závažnej až závažnej bolesti, sa v roku 2022 podieľal na približne 6 % (177) hlásených úmrtí v dôsledku predávkovania v 12 európskych krajinách. Podieľal sa však na 47 % úmrtí oznámených francúzskym registrom úmrtí súvisiacich so zneužívaním liekov v roku 2020, čo naznačuje, že zlepšenie dohľadu a toxikologického vyšetrovania by mohlo zvýšiť odhaľovanie úmrtí spojených s liekmi obsahujúcimi opioidy.
  • Údaje, ak sú k dispozícii, naznačujú, že fentanyl a deriváty fentanylu boli v roku 2022 spojené so 163 úmrtiami v dôsledku predávkovania. Nemecko zaznamenalo najväčší počet úmrtí s podielom tejto drogy (73). Niektoré z týchto úmrtí však môžu byť spojené skôr s odcudzenými fentanylovými liekmi než s nedovoleným fentanylom. Ďalšie prípady boli hlásené v roku 2022 v Litve (33 úmrtí), nasledovalo Dánsko (20), Švédsko (17), Estónsko (8), Rakúsko (4), Fínsko (3), Lotyšsko (4), Turecko (1). Predbežné údaje z Estónska a Lotyšska za rok 2023 naznačujú, že počet úmrtí v dôsledku užívania drog s podielom nových syntetických opioidov sa ďalej zvýšil. V prípade úmrtí v dôsledku užívania drog, ktoré zahŕňali nitazény, boli najvýznamnejšími nitazénmi zistenými v Estónsku v roku 2023 protonitazén (38 z 56, 68 %) a metonitazén (27 z 56, 48 %); izotonitazén (32 z 38, 84 %) bol najbežnejší v Lotyšsku. Číselné údaje na rok 2023 sú predbežné a mohli by byť podhodnotené. V krajinách s dostupnými údajmi bolo v rokoch 2021 až 2022 hlásené, že oxykodón sa podieľal na 327 úmrtiach v dôsledku užívania drog, najmä v Dánsku, Estónsku, vo Fínsku a vo Švédsku.
  • Užívanie opioidov v kombinácii s benzodiazepínmi zvyšuje riziko predávkovania. V roku 2022 sa zistili benzodiazepíny spolu s ďalšími látkami, predovšetkým opioidmi, vo väčšine prípadov úmrtí v dôsledku predávkovania v Dánsku, Luxembursku, Rakúsku a vo Fínsku a vo viac ako 4 z 10 prípadov v Portugalsku a Slovinsku (obrázok 11.6). Benzodiazepíny boli okrem toho zistené vo veľkom podiele úmrtí v dôsledku predávkovania uvedených v najnovších dostupných údajoch za Španielsko, Cyprus a Rumunsko. V Bulharsku, kde je celkový počet úmrtí z predávkovania malý a vzhľadom na medziročné výkyvy je potrebná opatrnosť, sa benzodiazepíny zisťujú zriedka. V mnohých krajinách nie sú tieto informácie k dispozícii a v iných nie sú vo všetkých prípadoch hlásené toxikologické zistenia post mortem.
Obrázok 11.6. Podiel úmrtí v dôsledku užívania drog s podielom benzodiazepínov, 2020 až 2022, vybrané krajiny (percento)
 
  • Niektoré krajiny uvádzajú informácie o podiele pregabalínu na úmrtiach v dôsledku užívania drog. Spomedzi tých, ktorí tak urobili, Fínsko v roku 2022 oznámilo 87 úmrtí (90 v roku 2021). Vo viacerých krajinách bolo hlásené zvýšenie počtu úmrtí pri užívaní uvedeného pregabalínu: Dánsko (zo 48 úmrtí v roku 2021 na 58 v roku 2022), Rakúsko (z 37 v roku 2021 na 54 v roku 2022), Španielsko (zo 41 v roku 2020 na 81 v roku 2021) a Turecko (z 5 v roku 2021 na 25 v roku 2022).
  • Počet úmrtí súvisiacich so syntetickými kanabinoidmi sa v roku 2022 v Turecku znížil na 8 (46 v roku 2021). Sedem krajín s dostupnými údajmi zaznamenalo v roku 2022 27 úmrtí s účasťou syntetických katinónov, najmä vo Fínsku (13 prípadov), Estónsku (5 prípadov), Portugalsku (4 prípady), Rakúsku (2), Rumunsku (2) a Slovinsku (1). Ak sú k dispozícii údaje za roky 2021 a 2022, ich počet sa zvýšil v Estónsku (z 3 na 5), Fínsku (zo 6 na 13), Portugalsku (z 0 na 4), Rumunsku (z 1 na 2) a Slovinsku (z 0 na 1) a znížil sa v Rakúsku (zo 7 na 2).

Úmrtnosť súvisiaca s drogami zo všetkých príčin

  • Z kohortových štúdií vyplýva, že úmrtnosť na všetky príčiny je oveľa vyššia u ľudí, ktorí užívajú drogy, než u ich rovesníkov v celkovej populácii. Príklady zahŕňajú zistenie, že v rokoch 2018 až 2022 nadmerné riziko úmrtnosti osôb, ktoré injekčne užívajú drogy v dvoch gréckych mestách, bolo 17-krát vyššie ako v prípade celkovej populácie. V rokoch 2010 až 2019 bolo u pacientov s poruchami spôsobenými užívaním opioidov v Chorvátsku riziko zvýšenej úmrtnosti 17-krát vyššie u žien a 8-krát vyššie u mužov v porovnaní so všeobecnou populáciou.

Zdrojové údaje

Úplný súbor zdrojových údajov pre Európsku správu o drogách 2024 vrátane metaúdajov a metodických poznámok je k dispozícii v našom katalógu údajov.

Podsúbor týchto údajov, ktorý sa používa na vytvorenie infografiky, grafov a podobných prvkov na tejto stránke, možno nájsť ďalej v texte.


Top