Smrtni slučajevi uzrokovani konzumacijom droga – trenutačno stanje u Europi (Europsko izvješće o drogama 2024.)

cover of the European Drug Report 2024: Drug-induced deathts

Procjena smrtnosti koja se može pripisati konzumaciji droge ključna je za razumijevanje učinka konzumacije droge na javno zdravlje i na promjene trendova tijekom vremena. Na ovoj stranici možete pronaći najnoviju analizu smrtnih slučajeva uzrokovanih konzumacijom droge u Europi, uključujući ključne podatke o smrtnim slučajevima zbog predoziranja, o tvarima koje su s time povezane i još mnogo toga. 

Ova je stranica dio Europskog izvješća o drogama 2024., godišnjeg pregleda EMCDDA-a o situaciji u području droga u Europi.

Posljednji put ažurirano: 11.6.2024.

Poboljšanje našeg razumijevanja smrtnosti povezane s drogama ključan je uvjet za razvoj učinkovitih odgovora

Procjena smrtnosti koja se može pripisati konzumaciji droge ključna je za razumijevanje učinka konzumacije droge na javno zdravlje i na promjene trendova tijekom vremena. Razumijevanje čimbenika koji pokreću trendove u tom području vjerojatno će biti ključno i za razvoj učinkovitih odgovora. Međutim, unatoč poboljšanjima tijekom posljednjih deset godina, još uvijek postoje važna ograničenja informacija koje su nam trenutačno dostupne, što otežava razvoj politika i odgovora.

Pojam smrtni slučajevi uzrokovani konzumacijom droga upotrebljava se kao pokazatelj kojim se uzimaju u obzir oni smrtni slučajevi koji se mogu izravno pripisati konzumaciji droga, što se ponekad naziva smrtnim slučajevima zbog predoziranja drogama. Treba napomenuti da procjene smrtnih slučajeva uzrokovanih konzumacijom droga čine samo dio ukupne smrtnosti povezane s konzumacijom droga jer to mjerilo ne uključuje smrtnost zbog automobilskih i drugih nesreća, nasilja, samoubojstava počinjenih drugim sredstvima osim trovanja drogama ili kroničnih bolesti, gdje je konzumacija droga mogla imati važnu ulogu. Stoga postoji potreba da se kohortnim studijama i drugim pristupima proširi naše razumijevanje u tim drugim važnim područjima smrtnosti povezane s drogama.

Unatoč tim ograničenjima, procjena smrtnih slučajeva uzrokovanih konzumacijom droga i dalje je ključno mjerilo za razumijevanje štetnih posljedica koje konzumacija nedopuštenih droga može prouzročiti, ali je i zahtjevna za tumačenje zbog metodoloških pitanja te pitanja dostupnosti i kvalitete podataka. To se posebno odnosi na tumačenje najnovijih trendova u pogledu smrtnih slučajeva uzrokovanih drogama, pri čemu su podatci za posljednju izvještajnu godinu (2022.) dostupni samo za 21 od 29 država obuhvaćenih ovim pokazateljem, pa se stoga moraju izračunati procijenjene vrijednosti ako se želi izvesti ukupna procjena na razini EU-a. S obzirom na brzinu kojom se mogu pojaviti nove prijetnje poovezane s drogama, poboljšanje pravodobnosti i cjelovitosti podataka u tom području važan je prioritet za budućnost.

Također treba napomenuti da, iz metodoloških razloga, broj utvrđenih smrtnih slučajeva uzrokovanih drogama vjerojatno predstavlja minimalne procjene; da se kapaciteti za izvješćivanje razlikuju među državama, što znači da se nacionalne usporedbe moraju provoditi uz oprez. Osim toga, nedostatak detaljnih toksikoloških informacija u nekim državama trenutačno znači da je naše opće razumijevanje uloge koju različite droge imaju u kretanju broja smrtnih slučajeva uzrokovanih drogama tijekom vremena ograničeno. Nedostatak detaljnih toksikoloških informacija također može otežati razumijevanje uloge koju imaju različite droge kada se upotrebljavaju u kombinaciji. Budući da većina slučajeva predoziranja sa smrtnim posljedicama uključuje uporabu više od jedne tvari, a obrasci konzumacije droga postaju sve složeniji, postoji i sve veća potreba da se poboljša naše razumijevanje načina na koji promjene u obrascima kombinirane konzumacije droga utječu na smrtnost. Pozitivan je napredak u tom području činjenica da će se osnivanjem nove Agencije Europske unije za droge (EUDA) 2024. ojačati kapaciteti za brzu procjenu prijetnji, rano upozoravanje i izdavanje upozorenja te mjere potpore za poboljšanje kapaciteta rutinskog izvješćivanja u tom području. Važno je napomenuti da će nova agencija koordinirati i novu mrežu forenzičkih i toksikoloških laboratorija, povećavajući dostupne analitičke kapacitete za praćenje načina na koji različite droge i kombinacije droga utječu na trendove smrtnosti. 

Iako su opioidi često prisutni, većina smrtnih slučajeva uzrokovanih konzumacijom droga povezana je s konzumacijom više tvari 

Tijekom 2022. broj prijavljenih smrtnih slučajeva uzrokovanih konzumacijom droga blago je porastao u nekim državama članicama EU-a, dok je u drugima pao. Privremena ukupna procjena od oko 6400 smrtnih slučajeva uzrokovanih drogama u 2022. predstavlja neznatno povećanje u odnosu na 2021., ali se toj brojci prilikom tumačenja ne bi trebala davati prevelika težina jer niz država s velikim brojem stanovnika još nije dostavio podatke, pa su za izračun tog privremenog ukupnog broja trebale biti upotrijebljene procijenjene vrijednosti.

Iako nisu dostupne detaljne toksikološke informacije o svim smrtnim slučajevima, postojeće informacije upućuju na to da je toksičnost kombinirane konzumacije droga norma, a ako su dostupne detaljne toksikološke informacije, obično se izvješćuje o prisutnosti više tvari.

U dostupnim informacijama ističe se činjenica da opioidi, obično u kombinaciji s drugim tvarima, i dalje čine skupinu tvari koje su najčešće povezane sa smrtnim slučajevima uzrokovanima konzumacijom droga. Općenito gledajući, trendovi u pogledu smrtnih slučajeva povezanih s opioidima čine se stabilnima, ali udio smrtnih slučajeva u starijim dobnim skupinama raste. Procjenjuje se da je heroin bio uzrokom više od 1800 smrtnih slučajeva u Europskoj uniji te je i dalje droga koja za koju se obično utvrđuje da je povezana sa smrtnim ishodom zbog opioida u nekim zapadnoeuropskim zemljama. Međutim, dostupni podatci upućuju na to da je heroin sada uzrok većine smrtnih slučajeva zbog predoziranja samo u nekoliko zemalja, a drugi opioidi i ostale droge sada imaju važniju ulogu. Opioidi koji nisu heroin, uključujući metadon i, u manjoj mjeri, buprenorfin, lijekovi za ublažavanje boli koji sadržavaju opioide te drugi sintetički opioidi povezani su sa znatnim udjelom u smrtnim slučajevima zbog predoziranja u nekim zemljama.

Podatci o smrtnosti od droga upućuju i na sve starije konzumente opioida u Europi, što je vidljivo iz povećanja za oko dvije trećine broja smrtnih slučajeva uzrokovanih drogama u dobi od 50 do 64 godine između 2012. i 2022. Unatoč percepciji javnosti da su predoziranja drogama problem koji uglavnom utječe na mlade, slučajevi smrtnosti povezani s konzumacijom droga obično se javljaju među muškarcima u dobi od 40 godina ili starijima.

Dostupni podatci upućuju i na to da je broj smrtnih slučajeva u koje su uključeni stimulansi u porastu u nekim državama, iako ovdje treba istaknuti neke važne napomene. Smrtni slučajevi zbog stimulansa u pravilu se nedovoljno prijavljuju. Osim toga, stimulansi su često povezani sa smrtnim slučajevima uzrokovanima i drugim drogama, uključujući opioide. Na temelju nekih informacija čini se da su stimulansi češće uključeni u smrtne slučajeve prijavljene među mlađim dobnim skupinama.

Sve veća zabrinutost zbog smrtnih slučajeva povezanih sa sintetičkim opioidima

Potentni sintetički opioidi, kao što su derivat fentanila karfentanil i nitazenski opioidi, od kojih su neki znatno potentniji od fentanila, povezani su s nekim pojavama trovanja sa smrtnim posljedicama i bez smrtnih posljedica. Međutim, uz iznimku nekih baltičkih zemalja, te droge trenutačno ne zauzimaju istaknuto mjesto u podatcima koji se rutinski prikupljaju i dostupni su na razini EU-a. Međutim, razvoj događaja u tom području zabrinjavajući je zbog potencijala tih tvari da u budućnosti negativno utječu na javno zdravlje u Europi.

U tom je području posebno zabrinjavajuća nedavna pojava nitazenskih opioida, koji su tijekom 2023. bili uključeni u lokalizirane pojave trovanja u Irskoj i Francuskoj. U Irskoj su se nitazeni lažno prodavali kao heroin, što je dovelo do nenamjerne konzumacije i slučajeva predoziranja povezanih s više droga (vidjeti Nove psihoaktivne tvari – trenutačno stanje u Europi). Zbog njihove visoke potentnosti i činjenice da su novi postoji zabrinutost da se nitazenski opioidi možda rutinski ne otkrivaju u uobičajenim toksikološkim post mortem postupcima. Stoga je moguće da bi broj prijavljenih smrtnih slučajeva mogao biti podcijenjen. Neki dokazi o tome postoje iz država u baltičkom području, gdje su poboljšanja u metodama testiranja dovela do povećanog otkrivanja tih tvari. U privremenim podatcima iz Estonije prisutnost droga utvrđena je u gotovo polovici smrtnih slučajeva uzrokovanih drogama (56 od 117, 48 %) u 2023. To se može usporediti s 32 od 82 smrtna slučaja uzrokovana konzumacijom droga (39 %) u 2022. U Latviji se i na temelju privremenih izvješća o podatcima iz nacionalne statistike i forenzičkih registara ukupni broj smrtnih slučajeva uzrokovanih drogama udvostručio sa 63 u 2022. na 130 u 2023., pri čemu su nitazeni utvrđeni u 38 (29 %) tih slučajeva. Iako 2022. nije bilo moguće provesti sustavno testiranje na nitazene, došlo je do dramatičnog porasta broja slučajeva akutnih intoksikacija koje su uključivale opioide (s 1936 slučajeva 2021. na 2357 slučajeva 2022.). Izjave kliničkog osoblja u kojima se navodi da su bile potrebne veće doze naloksona izazivaju zabrinutost da se možda radilo o sintetičkim opioidima.

Još jedan izvor informacija o smrtnosti od droge jesu smrtni slučajevi prijavljeni u sustav ranog upozoravanja o novim psihoaktivnim tvarima. U 2023. tom je mehanizmu prijavljeno najmanje 150 smrtnih slučajeva s potvrđenom izloženošću nitazenima u pet zemalja. Međutim, ta brojka uključuje slučajeve u kojima uzrok smrti nije potvrđen.

Izazovi u pogledu odgovora na namjerno samotrovanje 

Ponekad je teško utvrditi namjeru osobe koja je preminula zbog predoziranja drogom. Mnogi smrtni slučajevi zbog predoziranja prijavljuju se kao slučajni, a kod nekih postoji neutvrđena namjera. Međutim, u nekim je državama dostupno više informacija o namjeri, a relativno velik udio prijavljenih smrtnih slučajeva zbog predoziranja (ukupno 1 od 6) klasificiran je kao namjerno predoziranje (tj. sa suicidalnom namjerom). U svim državama Europske unije, Norveškoj i Turskoj najnoviji dostupni podatci pokazuju da je udio smrtnih slučajeva zbog predoziranja sa suicidalnom namjerom bio veći među ženama. U nekoliko je država (Mađarska, Nizozemska, Slovenija i Švedska) više od trećine prijavljenih smrtnih slučajeva zbog predoziranja među ženama klasificirano kao smrtni slučaj sa suicidalnom namjerom. U Bugarskoj, Poljskoj i Finskoj zabilježena je suicidna namjera u više od četvrtine smrtnih slučajeva zbog predoziranja među ženama prijavljenih 2022. Ti nalazi upućuju na potrebu za intervencijama usmjerenima na namjerno samoozljeđivanje i suicidalnu namjeru među osobama koje uzimaju droge, a posebno na prepoznavanje nerazmjernog rizika kojim bi žene mogle biti izložene u tom kontekstu.

Sprječavanje predoziranja i smrtnih slučajeva povezanih s opioidima i dalje je teško 

Odgovori usmjereni na smanjenje broja smrtnih slučajeva povezanih s opioidima uključuju intervencije s ciljem sprječavanja same pojave predoziranja i one koje su usmjerene na sprječavanje smrti ako do predoziranja dođe (vidjeti sliku 11.1.). Promjene u populaciji osoba koje injektiraju opioide, kao i u vrstama tvari koje konzumiraju, stvaraju nove i veće izazove u smislu intervencija namijenjenih smanjenju broja smrtnih slučajeva zbog predoziranja. One obuhvaćaju razvoj diferenciranih programa usmjerenih na potrebe različitih skupina i, posebno, potrebu oblikovanja usluga koje odgovaraju potrebama različitih dobnih skupina. Terapija opioidnim agonistima pouzdano je dokazana kao zaštitni čimbenik protiv predoziranja opioidima i nekih drugih uzroka smrti, no u mnogim državama i dalje postoje problemi u pogledu pokrivenosti i pristupa.

Slika 11.1. Intervencije za sprječavanje smrtnih slučajeva povezanih s opioidima, prema predviđenom cilju i dokazima o koristima

  • Smanjenje smrtnih ishoda u slučaju predoziranja
    • Administracija naloksona*
    • Distribucija naloksona i osposobljavanje* (specijalizirane službe i službe koje prve dolaze u kontakt s osobama kojima je potrebna pomoć, zajednica)
    • Objekti za konzumaciju droga*
    • Aplikacije za prevenciju predoziranja sa smrtnim ishodom
  • Smanjenje rizika od predoziranja
    • Terapija opioidnim agonistima, zadržavanje na tretmanu i kontinuitet skrbi*
    • Ciljane intervencije u vrijeme smanjene tolerancije (npr. otpuštanje iz zatvora ili prekid terapije)
    • Procjena rizika od predoziranja, podizanje svijesti i smanjenje štetnih posljedica
    • Strategije za sprječavanje predoziranja
    • Sprječavanje preusmjeravanja lijekova
    • Testiranje sastava droga i upozorenja o javnom zdravlju
    • Potpora prelasku s intravenske konzumacije na pušenje opioida
    • Ciljane terapije (terapija naltreksonom, terapija uz pomoć heroina)
  • Smanjenje ranjivosti
    • Integrirana skrb s uslugama za mentalno zdravlje i generičkim zdravstvenim uslugama
    • Intervencije za poboljšanje pristupa socijalnoj i zdravstvenoj skrbi
    • Programi stanovanja
    • Potpora programima zapošljavanja
    • Intervencije za smanjenje ili sprječavanje stigmatizacije

Napomena: Intervencije za koje postoje dokazi o koristima i za koje u dostupne dokaze možemo imati veliko ili razumno povjerenje istaknute su podebljanim slovima i označene zvjezdicom (*).

Napomene: Intervencije za koje postoje dokazi o koristima i za koje u dostupne dokaze možemo imati veliko ili razumno povjerenje istaknute su u podebljanom okviru. Većina postojećih dokaza o intervencijama navedenima na ovoj slici nova je ili se smatra nedostatnima djelomično zbog praktičnih i metodoloških poteškoća u provođenju istraživanja, posebice u razvoju randomiziranih kontroliranih ispitivanja (vidjeti Naglasak na... razumijevanju i upotrebi dokaza), ali i zbog toga što se modeli pružanja usluga često znatno razlikuju.

Sve je više dokaza da povećana dostupnost opioidnih antagonista može imati važnu ulogu u sprječavanju predoziranja sa smrtnim ishodom. Međutim, s druge strane, dostupnost tog pristupa razlikuje se među državama i unutar njih. Do 2022. godine 16 europskih država izvijestilo je o provedbi programa za primjenu naloksona, uključujući pilot-projekte, radi sprječavanja smrtnih slučajeva zbog predoziranja. Zbog promjena obrazaca konzumacije droga, nadležne službe trebaju preispitati postojeće protokole primjene. Primjerice, predoziranja potentnim sintetičkim opioidima mogu zahtijevati primjenu višestrukih doza naloksona kako bi se otklonili učinci opioida. U nekim se državama pružaju i prostorije za konzumaciju droga, djelomično i kao odgovor za smanjenje smrtnosti zbog predoziranja. Ti su objekti sada operativni u 10 država članica EU-a i Norveškoj (vidjeti Smanjenje štetnih posljedica – trenutačno stanje u Europi). U područjima s multikulturnom ili novom imigrantskom populacijom konzumentima visokorizičnih droga poželjno je slati poruke o načinima smanjenja štetnih posljedica na njihovu materinjem jeziku. Više informacija o zdravstvenim i socijalnim odgovorima za sprječavanje smrtnih slučajeva povezanih s opioidima potražite u nedavno objavljenom minivodiču EMCDDA-a.

Ključni podatci i trendovi

Stope smrtnosti zbog predoziranja

  • Stopa smrtnosti zbog predoziranja u Europskoj uniji 2022. procjenjuje se na 22,5 smrtnih slučajeva na milijun stanovnika u dobi od 15 do 64 godine.
  • Stope smrtnosti zbog predoziranja obično su od tri do četiri puta veće kod muškaraca nego kod žena (slika 11.2.), pri čemu su najviše pogođeni muškarci u dobi od 25 do 39 godina. Stope smrtnosti zbog predoziranja u toj dobnoj skupini mogu biti znatno više nego za mušku populaciju u dobi od 15 do 64 godine (odrasle osobe). Na primjer, u Švedskoj je stopa smrtnosti zbog predoziranja za muškarce u dobi od 25 do 39 godina u 2022. bila 122 smrtna slučaja na milijun, u usporedbi sa 73 smrtna slučaja na milijun odraslih muškaraca u zemlji. U Estoniji su usporedive brojke bile 197 smrtnih slučajeva na milijun muškaraca u dobi od 25 do 39 godina i 62 smrtna slučaja na milijun odraslih muškaraca, dok je u Irskoj stopa smrtnosti iznosila 183 smrtna slučaja na milijun muškaraca u dobi od 25 do 39 godina u usporedbi s 85 smrtnih slučajeva na milijun svih odraslih muškaraca.
  • Muškarci u dobi od 40 do 59 godina najviše su pogođeni smrtnošću zbog predoziranja u nizu europskih zemalja, uključujući Dansku, Španjolsku, Italiju, Nizozemsku, Portugal i Norvešku.
Slika 11.2. Udio muškaraca u smrtnim slučajevima uzrokovanima konzumacijom droga u Europskoj uniji, Norveškoj i Turskoj 2022. ili posljednje godine za koju su dostupni podatci (u postotcima)
 

Smrtni slučajevi zbog predoziranja 

Procjenjuje se da je u Europskoj uniji 2022. bilo najmanje 6392 smrtna slučaja zbog predoziranja drogama (6166 u 2021.). To je minimalna procjena jer neke države izvješćuju da u njihovu sustavu praćenja nedostaju neki slučajevi. Na primjer, unakrsna validacija podataka za 2022. iz različitih registara u Španjolskoj upućuje na to da se možda samo četiri od pet slučajeva prijavljuju. U Njemačkoj registar smrtnosti sadržava samo slučajeve s kojima je policija upoznata. Stoga slučajevi izvan područja interesa policije mogu biti nedovoljno prijavljeni. Međutim, nije poznato u kojoj je mjeri broj prijava manji od stvarnog broja smrtnih slučajeva.

  • Procjenjuje se da su opioidi, uključujući heroin i njegove metabolite, često u kombinaciji s drugim tvarima, bili povezani s tri četvrtine (74 %) slučajeva predoziranja sa smrtnim ishodom zabilježenih u Europskoj uniji 2022. (vidjeti sliku 11.3. i sliku 11.4.). Treba napomenuti da se u toksikološkim izvješćima o smrtnim slučajevima uzrokovanim konzumacijom droga obično navodi nekoliko vrsta droga.
Slika 11.3.a Smrtni slučajevi uzrokovani konzumacijom droga
 

EU+2 odnosi se na države članice EU-a te Norvešku i Tursku.

Slika 11.3.b Smrtni slučajevi uzrokovani konzumacijom droga u Europskoj uniji: dob u trenutku smrti, 2022. ili najnoviji dostupni podatci (u postotcima)
 
Slika 11.3.c Trendovi smrtnih slučajeva uzrokovanih konzumacijom droga u Europskoj uniji, Norveškoj i Turskoj
 

Napomena. Kad je riječ o Njemačkoj, podatci su od 2021. u potpunosti u skladu s europskim protokolom kojim se definiraju slučajevi koje treba izdvojiti iz posebnih registara smrtnih slučajeva, kao što su registri policijskih i forenzičkih službi. Usporedivi podatci za prethodne godine nisu dostupni. Za ovu seriju i grafikon prethodne godine popunjene su prvom dostupnom podatkovnom točkom (2021.) kako bi se izbjeglo miješanje različitih serija podataka s različitim metodama. Međutim, treba napomenuti da je u Njemačkoj tijekom tog razdoblja zabilježen porast broja smrtnih slučajeva povezanih s drogama, u skladu s nacionalnom definicijom.

Slika 11.3.d Dobna raspodjela (postotak) smrtnih slučajeva uzrokovanih konzumacijom droga zabilježenih u Europskoj uniji te Norveškoj i Turskoj 2022. ili posljednje godine za koju su dostupni podatci
 
Slika 11.4. Udio slučajeva smrtnih slučajeva uzrokovanih konzumacijom droga koji su povezani s opioidima, za 2022. ili najnoviji dostupni podatci
 

Iako nisu dostupne toksikološke informacije za podatke prijavljene u općim registrima smrtnih slučajeva (poželjni izvor) u Španjolskoj i Poljskoj, dostupni podatci iz alternativnog izvora (forenzički posebni registri smrtnih slučajeva) upućuju na to da je u većini smrtnih slučajeva uzrokovanih konzumacijom droga u tim državama utvrđena prisutnost opioida.

  • Dostupni podatci imaju ograničenja u pogledu kvalitete i pokrivenosti. Međutim, dostupne informacije upućuju na to da je heroin i dalje uključen u velik broj smrtnih slučajeva u nekim zapadnoeuropskim državama: više od 728 slučajeva u Njemačkoj, 222 u Španjolskoj, 173 u Francuskoj, 142 u Austriji (heroin ili morfin), 127 u Italiji i 104 u Švedskoj. Procjenjuje se da je u ukupno više od 1800 smrtnih slučajeva u Europskoj uniji bio uključen heroin.
  • Heroin je bio najzastupljeniji u smrtnim slučajevima zbog predoziranja drogom u relativno malom broju država EU-a, odnosno u Austriji (heroin ili morfin) (77 %) i Italiji (57 %). Heroin je prijavljen u otprilike dvije petine do jedne petine smrtnih slučajeva zbog predoziranja u Portugalu (42 %), Sloveniji (42 %), Rumunjskoj (41 %), Turskoj (35 %), Francuskoj (26 % u 2021.), Danskoj (24 %), Španjolskoj (24 % u 2021.), Norveškoj (22 %) i Švedskoj (21 %). Heroin je 2022. zabilježen u manje od 1 od 6 smrtnih slučajeva zbog predoziranja u Estoniji, Latviji, Litvi i Finskoj.
  • Prema preliminarnim podatcima koji podliježu daljnjem ažuriranju, pet država prijavilo je prisutnost nitazena u najmanje 150 smrtnih slučajeva u 2023.: Estonija (56), Latvija (76), Finska (8), Švedska (1) i Norveška (13).
  • U 19 europskih država koje su dostavile podatke za 2021. i 2022. kokain je, uglavnom uz prisutnost opioida, bio uključen u 996 (23 %) smrtnih slučajeva zbog predoziranja u 2022. (807 ili 20 % u 2021.).
  • Smrtni slučajevi povezani s kokainom sada se prijavljuju i u državama u kojima su prije bili manje česti, kao što su Danska, Nizozemska, Austrija i Slovenija. Kokain je bio uključen u 52 % smrtnih slučajeva zbog predoziranja u Španjolskoj (477 od 910 slučajeva s dostupnim informacijama) 2021. i 67 % smrtnih slučajeva zbog predoziranja u Portugalu (46 od 69 slučajeva) u 2022.
  • U Francuskoj je kokain bio uključen u 39 % slučajeva (259 od 662 smrtna slučaja s dostupnim informacijama) u 2021. To je povećanje u odnosu na 23 % (130 od 567 smrtnih slučajeva s dostupnim informacijama) 2020., što upućuje na to da kokain pridonosi ukupnom povećanju broja smrtnih slučajeva zbog predoziranja u državi.
  • Stimulansi koji nisu kokain, uključujući amfetamin i metamfetamin, uključeni su u mnoge smrtne slučajeve, često zajedno s opioidima. Od 20 država za koje su dostupni post mortem podatci za 2022., 18 ih je prijavilo smrtne slučajeve u kojima su bili uključeni nekokainski stimulansi. Najveći broj smrtnih slučajeva koji su uključivali nekokainske stimulanse prijavile su Njemačka (476 slučajeva), Turska (186), Danska (68), Norveška (63), Latvija (62), Finska (34), Estonija (33) i Austrija (32). Iako se brojke koje su prijavile države mogu razlikovati iz godine u godinu, ukupan broj takvih slučajeva za 16 država koje su dostavile usporedive podatke u sve tri godine iznosio je 496 u 2020., 462 u 2021. i 492 u 2022. Osim tih smrtnih slučajeva uzrokovanih konzumacijom droga, smrtni slučajevi uzrokovani drugim stimulansima, na primjer onima koji su povezani s kardiovaskularnim problemima, mogu ostati neotkriveni.
  • Procjenjuje se da se broj smrtnih slučajeva zbog predoziranja zabilježenih u Europskoj uniji među osobama u dobi od 50 do 64 godine povećao za 69 % u razdoblju od 2012. do 2022. (za 43 % među ženama i 101 % među muškarcima) (slika 11.5.).
Slika 11.5. Broj smrtnih slučajeva uzrokovanih konzumacijom droga zabilježenih u Europskoj uniji 2012. i 2022., ili posljednje godine za koju su dostupni podatci, prema dobnoj skupini
 
 
  • U polovici od 20 država za koje su dostupni post mortem toksikološki podatci za 2022. u najmanje jednom od četiri smrtnih slučajeva uzrokovanih konzumacijom droga bio je prisutan metadon. Lijek koji se koristi za terapiju opioidnim agonistima navodi se u otprilike trećini slučajeva prijavljenih u Njemačkoj, Francuskoj (2021.), Španjolskoj (2021.) i Hrvatskoj. Nije dostupno dovoljno informacija o tome jesu li ti lijekovi propisani, zloupotrijebljeni ili kupljeni na crnom tržištu. Međutim, spominjanje lijeka ne znači da je on bio uzrokom trovanja jer predoziranje često podrazumijeva kombiniranu konzumaciju droga s drugim opioidima, alkoholom i drugim lijekovima kao što su benzodiazepini. Buprenorfin je 2022. pronađen u 56 % (107) smrtnih slučajeva uzrokovanih drogom prijavljenih u Finskoj, u 19 % (92) u Švedskoj, u 7 % (20) u Danskoj te u 7 % (49) smrtnih slučajeva prijavljenih u posebnom registru u Francuskoj 2021. U svim drugim državama za koje su dostupni podatci buprenorfin je prijavljen u manje od 5 % slučajeva predoziranja sa smrtnim ishodom ili uopće nije prijavljen.
  • Tramadol, opioidni lijek koji se koristi za tretman umjerene do teške boli, bio je prisutan u manje od 6 % (177) prijavljenih smrtnih slučajeva zbog predoziranja u 12 europskih država u 2022. Međutim, njegova je prisutnost utvrđena u 42 % smrtnih slučajeva prijavljenih u francuskom registru smrtnih slučajeva povezanih sa zlouporabom lijekova u 2020., što upućuje na to da bi se boljim nadzorom i toksikološkim istraživanjima moglo otkriti više smrtnih slučajeva povezanih s lijekovima koji sadržavaju opioide.
  • Ako su dostupni, podatci upućuju na to da su fentanil i derivati fentanila bili povezani sa 163 smrtna slučaja zbog predoziranja u 2022. Njemačka je prijavila najveći broj smrtnih slučajeva povezanih s drogom (73). Međutim, neki od tih smrtnih slučajeva mogli bi biti povezani s lijekovima na bazi fentanila namijenjenima za medicinske potrebe, a ne s nedopuštenim fentanilom. Ostali slučajevi prijavljeni su u 2022. u Litvi (33 smrtna slučaja), nakon čega slijede Danska (20), Švedska (17), Estonija (8), Austrija (4), Finska (3), Latvija (4), Turska (1). Preliminarni podatci iz Estonije i Latvije za 2023. pokazuju da se broj smrtnih slučajeva uzrokovanih drogama koji uključuju nove sintetičke opioide dodatno povećao. Kad je riječ o smrtnim slučajevima uzrokovanima drogama u kojima su sudjelovali nitazini, najzastupljeniji nitazeni otkriveni u Estoniji 2023. bili su protonitazen (38 od 56 slučajeva tj. 68 %) i metonitazen (27 od 56 slučajeva, tj. 48 %), dok je izotonitazen (32 od 38 slučajeva, 84 %) bio je najzastupljeniji u Latviji. Brojke za 2023. preliminarne su i mogle bi biti podcijenjene. U državama za koje su dostupni podatci, u 327 smrtna slučaja uzrokovana konzumacijom droga tijekom 2021. i 2022. prijavljena je prisutnost oksikodona, uglavnom u Danskoj, Estoniji, Finskoj i Švedskoj.
  • Konzumiranje opioida u kombinaciji s benzodiazepinima povećava rizik od predoziranja. Benzodiazepini su 2022. zajedno s drugim tvarima, prvenstveno opioidima, otkriveni u većini smrtnih slučajeva zbog predoziranja u Danskoj, Luksemburgu, Austriji i Finskoj te u više od 4 od 10 slučajeva u Portugalu i Sloveniji (slika 11.6.). Osim toga, benzodiazepini su otkriveni u velikom broju smrtnih slučajeva zbog predoziranja koji su prijavljeni u najnovijim dostupnim podatcima za Španjolsku, Cipar i Rumunjsku. U Bugarskoj, gdje je ukupan broj smrtnih slučajeva zbog predoziranja malen i potreban je oprez zbog godišnjih fluktuacija, benzodiazepini se rijetko otkrivaju. U mnogim državama te informacije nisu dostupne, a u drugima se ne izvješćuje u svim slučajevima o toksikološkim post mortem nalazima.
Slika 11.6. Udio smrtnih slučajeva uzrokovanih drogama s uključenim benzodiazepinima, od 2020. do 2022., odabrane države (postotak)
 
  • Mali broj država prijavio je prisutnost pregabalina u smrtnim slučajevima uzrokovanima konzumacijom droga. Među onima koje su ih prijavile, u Finskoj je u 2022. zabilježeno 87 smrtnih slučajeva (90 u 2021.). Nekoliko država izvijestilo je o povećanju broja smrtnih slučajeva u kojima je bio naveden pregabalin: Danska (s 48 smrtnih slučajeva u 2021. na 58 u 2022.), Austrija (s 37 u 2021. na 54 u 2022.), Španjolska (s 41 u 2020. na 81 u 2021.) i Turska (s 5 u 2021. na 25 u 2022.).
  • Broj smrtnih slučajeva povezanih sa sintetičkim kanabinoidima smanjio se 2022. na osam u Turskoj (46 u 2021.). Sedam država s dostupnim podatcima prijavilo je 27 smrtnih slučajeva u kojima su bili uključeni sintetički katinoni 2022., i to Finska (13 slučajeva), Estonija (5 slučajeva), Portugal (4 slučaja), Austrija (2), Rumunjska (2) i Slovenija (1). U slučajevima gdje su podatci dostupni za 2021. i 2022., brojke su se povećale u Estoniji (s 3 na 5), Finskoj (sa 6 na 13), Portugalu (s 0 na 4), Rumunjskoj (s 1 na 2) i Sloveniji (s 0 na 1), a smanjile su se u Austriji (sa 7 na 2).

Smrtnost zbog bilo kojeg uzroka povezana s drogom

  • Kohortne studije pokazuju da je smrtnost zbog bilo kojeg uzroka znatno veća među osobama koje konzumiraju droge nego među usporedivim pojedincima u općoj populaciji. Primjerice, jedan od rezultata pokazuje da je u razdoblju od 2018. do 2022. rizik od prekomjerne smrtnosti osoba koje su intravenski konzumenti droge u dva grčka grada bio 17 puta veći od rizika u općoj populaciji. U razdoblju od 2010. do 2019., među bolesnicima s poremećajima konzumacije opioida u Hrvatskoj rizik od prekomjerne smrtnosti bio je 17 puta veći u žena i 8 puta veći u muškaraca u usporedbi s općom populacijom.

Izvorni podatci

Potpuni skup izvornih podataka za Europsko izvješće o drogama 2024., uključujući metapodatke i metodološke bilješke, dostupan je u našem katalogu podataka.

Podskup tih podataka, koji se upotrebljava za izradu infografika, grafikona i sličnih elemenata na ovoj stranici, nalazi se u nastavku.


Top