Europsko izvješće o drogama 2024.: Trendovi i razvoj

cover of the European Drug Report 2024, main page
Europsko izvješće o drogama 2024.: Trendovi i razvoj predstavljaju najnoviju analizu EMCDDA-a o stanju droga u Europi. Usmjereno na nezakonitu konzumaciju droge, povezanu štetu i opskrbu drogom, izvješće nudi sveobuhvatan skup nacionalnih podataka o tim temama, kao i o specijalističkim tretmanima ovisnosti o drogi i ključne intervencije za smanjenje štete.

Uvodna napomena

Ovo se izvješće temelji na informacijama koje su EMCDDA-u dostavile države članice EU-a, država kandidatkinja Turska te Norveška u obliku nacionalnih izvješća.

Svrha je ovoga izvješća dati pregled i sažeto opisati situaciju u području droga u Europi do kraja 2023. Stoga svi grupirani i agregirani podatci te oznake prikazuju stanje na temelju dostupnih podataka iz 2023. u državama članicama Europske unije kao i u zemljama koje su sudjelovale u EMCDDA-ovu postupku izvješćivanja. Međutim, svi podatci neće obuhvaćati cijelo razdoblje. Zbog vremena potrebnog za kompilaciju i podnošenje podataka, brojni skupovi godišnjih nacionalnih podataka koji se ovdje nalaze odnose se na referentno razdoblje od siječnja do prosinca 2022. Analiza trendova odnosi se samo na zemlje koje su prikupile dovoljno podataka kako bi se opisale promjene u danom razdoblju. Čitatelj treba imati u vidu da praćenje obrazaca i trendova u skrivenom i stigmatiziranom okruženju karakterističnom za konzumaciju droge predstavlja kako praktičan, tako i metodološki izazov. Iz tog su razloga za analizu podataka u ovom izvješću korišteni višestruki izvori podataka. Iako se zamjećuju znatni pomaci u analizama, kako na nacionalnoj razini, tako na europskoj u mjeri u kojoj je to moguće postići, treba naglasiti da na tom području postoje metodološke teškoće. U tumačenju je stoga potreban oprez, posebno kada se zemlje uspoređuju na osnovi bilo koje pojedinačne mjere. Upozorenja povezana s podatcima nalaze se u internetskoj verziji Statističkog biltena 2024. koji sadrži detaljne informacije o metodologiji i valjanosti analize te napomene o ograničeno dostupnim skupovima podataka. Ondje su dostupne i informacije o metodama i podatcima korištenima za procjenu na europskoj razini za koje je moguće primijeniti interpolaciju.

Sadržaj

Situacija u području droga u Europi do 2024.

Ova stranica sadržava najnovije dostupne podatke kojima se daje pregled trenutačne situacije i novih problema povezanih s drogom koji utječu na Europu, s naglaskom na razdoblju do kraja 2023. godine. U izloženoj analizi ističu se određena kretanja koja mogu imati važne posljedice za politiku u području droge te na stručnjake u Europi.
Razumijevanje situacije u području droga u Europi 2024. - ključni trendovi

Ponuda, proizvodnja i prekursori droge

Analiza pokazatelja povezanih s ponudom za najčešće konzumirane nezakonite droge u Europskoj uniji upućuje na to da je dostupnost svih vrsta tvari i dalje visoka. Na ovoj se stranici nalazi pregled ponude droge u Europi na temelju najnovijih podataka, potkrijepljen prikazom najnovijih trendova u pogledu zapljene droga i kaznenih djela povezanih s drogom, zajedno s podatcima iz 2022. o proizvodnji droge i zapljeni prekursora.
Ponuda, proizvodnja i prekursori droga – trenutačno stanje u Europi

Kanabis

Od svih nezakonitih droga u Europi kanabis se i dalje daleko najviše konzumira. Na ovoj se stranici nalazi najnovija analiza situacije u području droge, i to za kanabis u Europi, uključujući prevalenciju konzumacije, potražnju za tretmanom, zapljene, cijenu, čistoću, štetne posljedice i drugo. 
Kanabis – trenutačno stanje u Europi

Kokain

Nakon kanabisa kokain je druga najčešće konzumirana nezakonita droga u Europi, iako se razine prevalencije i obrasci konzumacije znatno razlikuju među zemljama. Ova stranica sadržava najnoviju analizu situacije u području droge, i to za kokain u Europi, uključujući prevalenciju konzumacije, potražnju za tretmanom, zapljene, cijenu, čistoću, štetne posljedice i drugo.
Kokain – trenutačno stanje u Europi

Sintetički stimulansi

Amfetamin, metamfetamin i od nedavno sintetički katinoni sintetički su stimulansi središnjeg živčanog sustava dostupni na tržištu droge u Europi. Ova stranica sadržava najnoviju analizu situacije u području droge, i to za sintetičke stimulanse u Europi, uključujući prevalenciju konzumacije, potražnju za tretmanom, zapljene, cijenu, čistoću, štetne posljedice i drugo.
Sintetički stimulansi – trenutačna situacija u Europi

MDMA

MDMA je sintetička droga kemijski povezana s amfetaminima, koja ima donekle drugačiji učinak od njih. U Europi je konzumacija MDMA-a općenito povezana s povremenim obrascima konzumacije u kontekstu noćnog života i zabave. Ova stranica sadržava najnoviju analizu situacije u području droge, i to za MDMA u Europi, uključujući prevalenciju konzumacije, zapljene, cijenu, čistoću i drugo. 
MDMA – trenutačna situacija u Europi

Heroin i drugi opioidi

Heroin je i dalje najčešće konzumiran nezakoniti opioid u Europi i uzrok značajnog dijela zdravstvenog tereta povezanog s konzumacijom nezakonite droge. Međutim, europski problem s opioidima i dalje se razvija na način koji će vjerojatno značajno utjecati na metodu rješavanja problema u tom području. Ova stranica sadržava najnoviju analizu situacije u području droge, i to za heroin i druge opioide u Europi, uključujući prevalenciju konzumacije, potražnju za tretmanom, zapljene, cijenu, čistoću, štetne posljedice i drugo. 
Heroin i drugi opioidi – trenutačna situacija u Europi

Nove psihoaktivne tvari

Tržište novih psihoaktivnih tvari obilježio je velik broj novih tvari, dok se dodatne nove tvari otkrivaju svake godine. Ova stranica sadržava najnoviju analizu situacije u području droge, i to za nove psihoaktivne tvari u Europi, potkrijepljenu podatcima o zapljenama i tvarima prvi put otkrivenima u Europi na temelju informacija iz sustava ranog upozoravanja. Nove obuhvaćene tvari uključuju sintetičke i polusintetičke kanabinoide, sintetičke katinone, nove sintetičke opioide i nitazene.  
Nove psihoaktivne tvari – trenutačna situacija u Europi

Druge droge

Uz poznatije tvari dostupne na tržištima nezakonitih droga, u Europi se konzumira niz drugih tvari s halucinogenim, anestetičkim, disocijativnim ili depresivnim svojstvima, kao što su LSD, halucinogene gljive, ketamin, GHB i dušikov oksid. Ova stranica sadržava najnoviju analizu situacije u pogledu tih tvari u Europi, uključujući zapljene, prevalenciju i obrasce konzumacije, početak tretmana, štetne posljedice i drugo.
Ostale droge – trenutačno stanje u Europi

Intravenska konzumacija droge

Unatoč kontinuiranom smanjenju intravenske konzumacije droge tijekom proteklog desetljeća u Europskoj uniji, ta vrsta konzumacije nezakonite droge i dalje uzrokuje nesrazmjerno puno akutnih i kroničnih štetnih posljedica za zdravlje. Ova stranica sadržava najnoviju analizu intravenske konzumacije droge u Europi, uključujući ključne podatke o prevalenciji na nacionalnoj razini i među konzumentima koji kreću na specijalistički tretman, kao i uvide iz studija o analizi tragova u špricama i drugo.
Intravenska konzumacija droge – trenutačno stanje u Europi

Zarazne bolesti povezane s konzumacijom droge

Intravenski konzumenti droge izloženi su riziku od zaraze zbog razmjene pribora za drogu. Ova stranica sadržava najnoviju analizu zaraznih bolesti povezanih s drogom u Europi, uključujući ključne podatke o infekciji HIV-om te virusima hepatitisa B i C.
Zarazne bolesti povezane s drogom – trenutačna situacija u Europi

Smrtni slučajevi uzrokovani konzumacijom droge

Procjena smrtnosti koja se može pripisati konzumaciji droge ključna je za razumijevanje utjecaja konzumacije droge na javno zdravstvo i na promjene trendova tijekom vremena. Ova stranica sadržava najnoviju analizu smrtnih slučajeva uzrokovanih konzumacijom droge u Europi, uključujući ključne podatke o smrtnim slučajevima zbog predoziranja, o tvarima koje su s time povezane i drugo. 
Smrtni slučajevi uzrokovani drogom – trenutačno stanje u Europi

Terapija opioidnim agonistima

Konzumenti opijata čine najveću skupinu koja sudjeluje u specijaliziranoj terapiji odvikavanja od droge, uglavnom u obliku terapije opioidnim agonistima. Ova stranica sadržava najnoviju analizu mogućnosti terapije opioidnim agonistima u Europi, uključujući ključne podatke o pokrivenosti, broju osoba na terapiji, pristupu terapiji i drugo.
Terapija opioidnim agonistima – trenutačno stanje u Europi

Smanjenje štetnih posljedica

Smanjenje štete obuhvaća intervencije, programe i politike kojima se nastoji smanjiti zdravstvene, društvene i gospodarske posljedice od konzumacije droge za pojedince, zajednice i društva. Ova stranica sadržava najnoviju analizu intervencija za smanjenje štete u Europi, uključujući ključne podatke o terapiji opioidnim agonistima, programima davanja naloksona, prostorijama za konzumaciju droge i drugo. 
Smanjenje štete – trenutačno stanje u Europi

Cjelovito izvješće u formatu PDF

Europsko izvješće o drogama 2024. zamišljeno je kao prvenstveno digitalni dokument, strukturiran kroz module i optimiziran za čitanje na internetu. U svakom poglavlju možete preuzeti stranicu u formatu PDF. Ovdje je dostupno i cjelovito izvješće u formatu PDF (svi moduli i tablice iz priloga zajedno). Napominjemo da je tijekom postupka transformacije došlo do određenih pogrešaka i da je moguće da ova verzija ne sadržava sve ispravke unesene nakon prve objave izvješća (provjerite datum posljednjeg ažuriranja).

Preuzmite cjelovitu verziju Europskog izvješća o drogama 2024. u PDF formatu (16 MB, posljednji put ažurirano 14. lipnja 2024.)

Popis brojčanih podataka

Dostupan je popis svih podataka u izvješću.

Vizualizacija podataka

U nastavku se nalazi izbor vizualizacije podataka iz izvješća.

Tablice iz priloga

Ove tablice, posebno pripremljene za Europsko izvješće o drogama, sadrže nacionalne podatke za procjenu prevalencije, uključujući ovisnost o opioidima, supstitucijsku terapiju, ukupni broj konzumenata uključenih u tretman, početak tretmana, intravensku konzumaciju droge, smrtne slučajeve uzrokovane konzumacijom droge, zarazne bolesti povezane s drogom, podjelu novih šprica i zapljene. Podatci su preuzeti iz EMCDDA-ovog Statističkog biltena 2024., u kojem su dostupne bilješke i metapodatci. Naznačene su i godine na koje se podatci odnose. Osim toga, u tim tablicama podataka za neke pokazatelje navedene su i ukupne vrijednosti za EU i za zemlje izvjestiteljice EMCDDA-a „EU+ 2” (države članice EU-a, Turska i Norveška).

Tablice u prilozima Europskom izvješću o drogama 2024.  

Izvorni podatci

Poveznice na sve tablice izvornih podataka koje se upotrebljavaju u izvješću za izradu vizualizacije podataka nalaze se na kraju svakog poglavlja te u većini slučajeva i ispod svakog grafičkog prikaza. Ukupan skup izvornih podataka za izvješće, uključujući podatke za tablice koji se pojavljuju u izvješću, nalazi se na poveznici u nastavku. Svi su podatci u potpunosti kompatibilni s licencijom Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0).

Cjelovit skup izvornih tablica podataka za Europsko izvješće o drogama 2024.

Uz ovo izvješće pokrenut je i Statistički bilten 2024., koji omogućuje pristup ne samo temeljnim podatcima na kojima se ovo izvješće temelji, nego i dodatnim podatcima i statistici, metodološkim bilješkama i napomenama.

Zahvale

EMCDDA zahvaljuje na pomoći u izradi ovog izvješća:

Nacionalne središnjice unutar mreže Reitox

Reitox je Europska informacijska mreža za drogu i ovisnost o drogi. Mreža se sastoji od nacionalnih središnjica u državama članicama EU-a, zemlji kandidatkinji Turskoj, u Norveškoj i pri Europskoj komisiji. Pod nadležnošću svojih vlada, središnjice su nacionalna tijela koja EMCDDA-u dostavljaju informacije o drogi.

Prethodna izdanja ovog izvješća

Prethodna izdanja Europskog izvješća o drogama nalaze se u našoj bazi publikacija.

O ovoj stranici 

Prijedlog upućivanja na ovu publikaciju: Agencija Europske unije za droge (2024.), Europsko izvješće o drogama 2024.: Trendovi i razvoj, https://www.emcdda.europa.eu/publications/european-drug-report/2024_en

Identifikacijske oznake:

HTML: TD-AT-24-001-HR-Q
ISBN: 978-92-9497-968-1
ISSN: 2314-9582
DOI: 10.2810/65709


Top