Kanabis – trenutačno stanje u Europi (Europsko izvješće o drogama 2024.)

cover of the European Drug Report 2024: cannabis

Kanabis se i dalje daleko najviše konzumira od svih nedopuštenih droga u Europi. Na ovoj stranici možete pronaći najnoviju analizu situacije u području droga za kanabis u Europi, uključujući informacije o prevalenciji konzumacije, potrebama za tretmanom, zapljenama, cijeni i potentnosti, štetnim posljedicama i još mnogo toga. 

Ova je stranica dio Europskog izvješća o drogama 2024., godišnjeg pregleda EMCDDA-a o situaciji u području droga u Europi.

Posljednji put ažurirano: 11. lipnja 2024.

Razumijevanje političkih i praktičnih posljedica promjena na europskom tržištu kanabisa i dalje je prioritet

Kanabis se i dalje daleko najviše konzumira od svih nedopuštenih droga u Europi. Na temelju nacionalnih istraživanja o konzumaciji kanabisa procjenjuje se da je ukupno 8 % odraslih osoba u Europi (22,6 milijuna u dobi od 15 do 64 godine) konzumiralo kanabis u protekloj godini. Međutim, čini se da su razina konzumacije i trendovi konzumacije zabilježeni u nedavnim nacionalnim podatcima heterogeni (vidjeti Prevalencija konzumacije kanabisa u Europi u nastavku). Istodobno, vodi se kontinuirana rasprava o tome kako najbolje odgovoriti na uporabu te droge, a neke zemlje mijenjaju svoj regulatorni pristup. Primjećujemo i značajna kretanja na tržištu kanabisa. Promatrano u cjelini, to znači da i dalje postoji hitna potreba za boljim razumijevanjem potencijalnih štetnih posljedica povezanih s različitim obrascima konzumacije kanabisa i utjecaja koji to ima na politiku i praksu.

Postoji potreba za boljim razumijevanjem odgovora koji su učinkoviti

Procjenjuje se da oko 1,3 % odraslih osoba u Europskoj uniji (3,7 milijuna osoba) svakodnevno ili gotovo svakodnevno konzumira kanabis, a to je i skupina koja će najvjerojatnije imati probleme povezane s tom drogom. Konzumacija kanabisa može prouzročiti ili pogoršati niz fizičkih i mentalnih zdravstvenih problema, uključujući kronične respiratorne simptome, ovisnost o kanabisu i psihotične simptome. Osim toga, studije su pokazale da se redovita uporaba kanabisa može povezati s lošijim obrazovnim postignućima i povećanim rizikom od sudjelovanja u kaznenopravnom sustavu. Problemi su najčešće povezani s ranim početkom konzumacije, visokopotentnim proizvodima te redovitijim i dugoročnijim obrascima konzumacije.

Međutim, i dalje je potrebno bolje razumjeti s kakvim se problemima suočavaju konzumenti kanabisa, kao i koji su odgovarajući mehanizmi upućivanja i mogućnosti učinkovitog tretmana dostupni osobama s problemima povezanima s kanabisom. Zabilježeno je da je kanabis odgovoran za više od trećine svih uključivanja u tretman ovisnosti o drogama u Europi. Taj je nalaz teško protumačiti, djelomično zbog niza različitih intervencija koje su na raspolaganju konzumentima kanabisa, koje mogu uključivati kratke intervencije ili izravna upućivanja iz kaznenopravnog sustava. Potreban je daljnji rad kako bi se bolje razumjele vrste tretmana koje se nude osobama koje imaju problema s kanabisom. Međutim, postojeće informacije mogle bi upućivati na to da se psihosocijalni tretmani, kao što je kognitivna bihevioralna terapija, često nude i čini se da su intervencije e-zdravstva (na mreži) sve dostupnije.

Procjenu rizika od štetnih posljedica u tom području otežava naizgled sve veći raspon proizvoda na bazi kanabisa koji su potencijalno dostupni konzumentima, koji uključuju jestive proizvode od kanabisa, proizvode visokog stupnja potentnosti i različite derivate droga. Ta raznolikost može utjecati na rizik od toga da će pojedinci patiti od problema povezanih s konzumacijom kanabisa te je to stoga područje kojem treba posvetiti veću istraživačku i regulatornu pozornost.

Ukupno gledajući, broj osoba koje su prijavile da su se prvi put uključile u tretman zbog problema s kanabisom ostao je relativno stabilan do 2019., nakon čega što se taj broj smanjio tijekom pandemije i nije se vratio na razine prije pandemije u većini država članica EU-a do 2022. (vidjeti Uključenost u tretman zbog konzumacije kanabisa, u nastavku). Pritom treba imati na umu da se zbog pitanja povezanih s kvalitetom i obuhvatom podataka to opažanje treba tumačiti uz oprez.

Zapljene upućuju na mogućnost mijenjanja krijumčarskih ruta

Zapljene proizvoda od kanabisa općenito su 2022. i dalje bile na povijesno visokim razinama, što upućuje na visoku dostupnost te droge (vidjeti Podatke o tržištu kanabisa, u nastavku). Međutim, ukupna količina kanabis-smole zaplijenjene u Europskoj uniji znatno se smanjila, uglavnom zbog pada broja zapljena koje je prijavila Španjolska. Moguće je da je to posljedica prilagodbe ruta opskrbe od strane onih koji su uključeni u krijumčarenje kanabis-smole iz sjeverne Afrike u Europu kao odgovor na mjere za borbu protiv krijumčarenja droge koje su poduzela španjolska tijela. U tom je kontekstu također zanimljivo napomenuti da se od 2019. u Španjolskoj znatno povećala količina zaplijenjenog biljnog kanabisa. U 2022. na Španjolsku se odnosilo 69 % ukupno zaplijenjene smole, 47 % ukupno zaplijenjenog biljnog kanabisa i 81 % ukupnog broja prijavljenih zapljena biljki kanabisa u Europskoj uniji, čime se ističe znatna uloga koju je Španjolska imala i kao zemlja provoza za krijumčarenje kanabisa i kao proizvodno područje. Međutim, važno je napomenuti da se značajna proizvodnja kanabisa odvija i drugdje u Europskoj uniji. Nedavne velike zapljene naglašavaju ulogu Španjolske kao zemlje provoza za smolu namijenjenu europskom tržištu. Na primjer, španjolska su tijela 2023. zaplijenila 22 tone kanabis-smole skrivene u pakiranjima lažnih rajčica za koje se sumnjalo da su bile namijenjene za krijumčarenje u Francusku (vidjeti sliku 2.1.).

Slika 2.1. Operacija „Cabalgata/Califa-Trucks” – španjolska tijela zaplijenila su 22 tone kanabis-smole skrivene u pakiranjima lažnih rajčica
two guards of the Guardia Civil wearing masks in front of seized cannabis resin (Operation ‘Cabalgata/Califa-Trucks’ Spanish authorities seize 22 tonnes of cannabis resin concealed in fake tomato packaging, Guardia Civil, Spain)
photo of tomatos in cards boxes: Operation ‘Cabalgata/Califa-Trucks’ Spanish authorities seize 22 tonnes of cannabis resin concealed in fake tomato packaging, Guardia Civil, Spain

Fotografija: Guardia Civil i Policía Nacional.

Iako su dostupni novi proizvodi i oblici te droge, biljni kanabis i kanabis-smola i dalje su najčešće dostupni oblici. Količine kanabis-smole zaplijenjene u Europskoj uniji veće su od količina biljnog kanabisa, no smatra se da to odražava veću osjetljivost kanabis-smole na mjere presijecanja puteva droge u prekograničnom krijumčarenju, a dostupnost ili konzumaciju. Dostupne informacije upućuju na to da je biljni kanabis češće dostupan oblik droge u većini zemalja. Biljni kanabis može se uzgajati blizu predviđenog potrošačkog tržišta, što može smanjiti rizik od otkrivanja. Potentnost zaplijenjene kanabis-smole nastavila se povećavati tijekom 2022., pri čemu prosječni uzorak smole sada sadrži nešto ispod 25 % THC-a. To je vrlo visoka vrijednost prema povijesnim standardima, što bi moglo dovesti do povećanih zdravstvenih rizika, posebno kada je to povezano s ranim početkom konzumacije. S druge strane, prosječna potentnost zaplijenjenog biljnog kanabisa već se nekoliko godina kretala na razini od oko 10 % THC-a.

Određena zabrinjavajuća nova kretanja kad je riječ o otkrivanju zapljena kanabisa koji ulazi u Europu mogu upućivati na to da se krijumčarske rute mijenjaju, što stvara sve veći izazov u naporima za presijecanje puteva droge. To se odnosi, na primjer, na zapljenu 4 tone kanabis-smole podrijetlom iz Pakistana u luci Antwerpen u Belgiji. Nadalje, to je dokaz da Maroko nije jedini izvor smole za europsko tržište kanabisa. Neke države članice EU-a izvijestile su o krijumčarenju kanabisa putem poštanskih sustava i, u sve većoj mjeri, putem komercijalnog zračnog prijevoza, što je ponekad povezano sa Sjedinjenim Američkim Državama i Kanadom. Postoje naznake o mogućim pošiljkama sve veće količine biljnog kanabisa iz Sjeverne Amerike pomorskim rutama. To, uz pojavu novih oblika droga, izaziva zabrinutost da bi razvoj događaja na reguliranim tržištima kanabisa izvan Europe mogao sve više utjecati na dostupnost te droge u Europskoj uniji u budućnosti. 

Promjene na tržištima kanabisa stvaraju nove izazove za politike u području droga

Raznolikost proizvoda od kanabisa dostupnih u Europi sve je veća. To vrijedi za tržište nedopuštenih droga. To vrijedi i za potrošačko tržište na kojem se pojavljuju proizvodi koji sadržavaju niske razine THC-a ili druge tvari koje mogu biti dobivene iz biljke kanabisa, kao što je CBD, ili oboje. Na tržištu nedopuštenih droga dostupnost ekstrakata visokog stupnja potentnosti i jestivih proizvoda posebno je zabrinjavajuća i povezuje se sa slučajevima akutne intoksikacije koji zahtijevaju hitni bolnički prijem. Osim toga, postoji zabrinutost da su u nekim proizvodima koji se prodaju na nezakonitom tržištu kao kanabis prisutni potentni sintetički kanabinoidi. Za više informacija o tim sintetičkim kanabinoidima vidjeti Nove psihoaktivne tvari – trenutačno stanje u Europi.

Neki polusintetički kanabinoidi nedavno su se pojavili i na komercijalnom tržištu u nekim dijelovima Europe. To su tvari za koje se smatra da su proizvedene od kanabidiola koji je ekstrahiran iz kanabisa s niskim udjelom THC-a (konoplja) koji se ne kontrolira u skladu s međunarodnim konvencijama o drogama. Polusintetički kanabinoid na koji se najčešće nailazi jest heksahidrokanabinol (HHC), ali u novije vrijeme i heksahidrokanabiforol (HHC-P) te tetrahidrokanabiforol (THCP) postali su komercijalno dostupni u nekim državama članicama EU-a. Te su se tvari navodno prodavale kao „legalne” alternative kanabisu, što je predstavljalo dodatan regulatorni izazov u tom području. Iako je znanje o učincima HHC-a na ljude ograničeno, izražena je zabrinutost jer su se pojavile studije, kao i neka izvješća, u kojima se HHC povezuje s psihozom. U razdoblju od lipnja 2022. do veljače 2024. centar za toksikološke informacije u Češkoj zabilježio je više od 170 savjetovanja o HHC-u. U mnogima od tih slučajeva radilo se o mladima i o djeci, koji su konzumirali jestive proizvode od kanabisa, kao što su gumeni bomboni. Od travnja 2024. HHC je uvršten na popis kontroliranih droga u najmanje 18 država članica EU-a.

Pristup europske politike u odnosu na kanabis također postaje sve raznolikiji s obzirom na to da neke države članice EU-a razmatraju ili mijenjaju svoj pristup politike za konzumaciju kanabisa u rekreacijske svrhe zbog čega nastaju različiti oblici pristupa proizvodima od kanabis-smole i biljnog kanabisa. U prosincu 2021. Malta je donijela zakon o kućnom uzgoju i konzumaciji kanabisa za privatne potrebe, kao i o neprofitnim komunalnim uzgojnim klubovima. U srpnju 2023. Luksemburg je donio zakon kojim se dopušta kućni uzgoj i konzumacija u privatnom sektoru, a u veljači 2024. Njemačka je donijela zakonodavni akt kojim se dopušta kućni uzgoj i neprofitni klubovi za uzgoj kanabisa. Češka je također najavila planove za regulirani i distribucijski sustav koji podliježe porezu. Osim toga, Švicarska, koja nije članica EU-a, počela je odobravati pilot-ispitivanja sustava prodaje ili drugih distribucijskih sustava za određene stanovnike u određenim gradovima.

Nizozemska također preispituje svoj pristup u tom području. Uzgoj, prodaja i posjedovanje kanabisa i dalje su kaznena djela u Nizozemskoj. Međutim, prodaja malih količina kanabisa, do 5 grama, osobama starijima od 18 godina u „kavanama” koje ispunjavaju određene kriterije tolerira se desetljećima, a kao jedan od ciljeva politike navodi se odvajanje konzumenata kanabisa od tržišta za druge tvari. Razlog za zabrinutost u vezi s tim pristupom jest činjenica da se kanabis još uvijek neminovno isporučuje s nezakonitog tržišta, pa stoga kriminalne skupine imaju izravnu korist od te trgovine. Kako bi riješila taj problem, Nizozemska provodi pilot-model zatvorenog lanca opskrbe kanabisom u 10 općina, pri čemu se kanabis proizveden u reguliranim prostorima stavlja na raspolaganje kavanama koje prodaju kanabis.

Detaljnije informacije o nacionalnim zakonodavnim pristupima kanabisu dostupne su u EMCDDA-ovu dokumentu iz 2023. Zakoni o kanabisu u Europi: pitanja i odgovori za donošenje politika.

Ključni podatci i trendovi

Prevalencija i obrasci konzumacije kanabisa

  • Na temelju najnovijeg istraživanja (slika 2.2.) procjenjuje se da je konzumacija kanabisa u prošloj godini među stanovništvom EU-a u dobi od 15 do 34 godine iznosila 15,0 % (15,1 milijun), pri čemu su muškarci najčešće dvostruko češće prijavljivali konzumaciju nego žene. Među osobama u dobi od 15 do 24 godine, procjenjuje se da je prošle godine 18,6 % (8,8 milijuna) konzumiralo kanabis, a 9,7 % (4,6 milijuna) konzumiralo je tu drogu tijekom proteklog mjeseca. Procjenjuje se da oko 1,3 % (3,7 milijuna) odraslih osoba (u dobi od 15 do 64 godine) svakodnevno ili gotovo svakodnevno konzumira kanabis (tj. konzumiralo je tu drogu 20 ili više dana u proteklom mjesecu). Procjenjuje se da su među osobama u dobi od 15 do 34 godine 2,0 % (2,0 milijuna) svakodnevni ili gotovo svakodnevni konzumenti kanabisa. Otprilike tri četvrtine odraslih konzumenata (u dobi od 15 do 64 godine) muškarci su, a većina (54 %) ih je mlađa od 35 godina.
  • Čini se da su trendovi konzumacije kanabisa na nacionalnoj razini raznoliki. Od zemalja koje od 2021. provode istraživanja i bilježe intervale pouzdanosti, njih je tri zabilježilo povećanje u procjenama, osam ih je izvijestilo o stabilnim razinama, a dvije su zabilježile smanjenje razina u odnosu na prethodno usporedivo istraživanje.
  • Europsko internetsko istraživanje o drogama 2021. pokazalo je da je 95 % ispitanika koji su konzumirali kanabis upotrebljavalo biljni kanabis u posljednjih 12 mjeseci, u usporedbi s 32 % onih koji su konzumirali smolu, 25 % jestive proizvode od kanabisa i 17 % ekstrakte. Taj izvor podataka također upućuje na činjenicu da potrošači obično mogu konzumirati više od jednog oblika te droge.
Slika 2.2. Prevalencija konzumacije kanabisa u Europi

Ovaj alat za pretraživanje podataka omogućuje vam pregled naših podataka o prevalenciji konzumacije kanabisa prema razdoblju istraživanja i dobnoj skupini. Podatcima po državama možete pristupiti klikom na kartu ili odabirom države iz padajućeg izbornika.

Napomene

Ovdje predstavljeni podatci o prevalenciji temelje se na istraživanjima opće populacije koja su EMCDDA-u dostavile nacionalne središnjice. Najnovije podatke i detaljne metodološke informacije potražite u Statističkom biltenu za 2024.: prevalencija konzumacije droga.

Grafički prikazi s najnovijim podatcima za pojedinu državu temelje se na studijama provedenima u razdoblju od 2013. do 2023.

Procjene prevalencije za opću populaciju: dobne su skupine za Njemačku, Grčku, Francusku, Italiju i Mađarsku 18 – 64 i 18 – 34 godine; za Dansku, Estoniju i Norvešku 16 – 64 i 16 – 34 godine; za Maltu 18 – 65 godina, a za Švedsku 17 – 34 godine.

  • Od 51 grada s usporedivim podatcima, njih 20 prijavilo je 2023. godišnje povećanje metabolita kanabisa THC-COOH u uzorcima otpadnih voda, dok ih je 15 prijavilo smanjenje (slika 2.3.).

Slika 2.3. Tragovi kanabisa u otpadnim vodama u odabranim europskim gradovima: najnoviji podatci

Crvena = povećanje | Zelena = smanjenje | Žuta = stabilno, u odnosu na prethodnu vrijednost | Plava = bez prethodnih podataka

Srednje vrijednosti dnevnih količina THC-COOH-a u miligramima na 1000 stanovnika. U većini gradova uzorkovanje je provedeno tijekom jednog tjedna između ožujka i svibnja 2023.
Uzimajući u obzir statističke pogreške, vrijednosti koje se razlikuju manje od 10 % u odnosu na prethodne vrijednosti smatraju se stabilnima na ovoj slici.
Izvor: Središnja europska skupina za analizu nedopuštenih droga u kanalizaciji (SCORE)
Za potpuni skup podataka i analizu vidjeti Analiza otpadnih voda i droga – europsko istraživanje koje obuhvaća više gradova.

 

Uključenje u tretman zbog konzumacije kanabisa

  • Procjenjuje se da je u Europi oko 92 000 konzumenata bilo uključeno u specijalizirani tretman ovisnosti zbog problema s konzumacijom kanabisa (36 % svih potreba za tretmanom) u 2022., pri čemu se oko 58 000 prvi put uključilo u tretman. Kanabis je bio glavna droga s kojom imaju problem i koju su najčešće naveli novi konzumenti uključeni u tretman te ti konzumenti čine 45 % svih konzumenata koji su prvi put uključeni u tretman u Europi (slika 2.4.).

Slika 2.4. Konzumenti uključeni u tretman zbog kanabisa u Europi

Osim za trendove, podatci se odnose na sve konzumente koji su uključeni u tretman, a primarna droga im je kanabis – 2022. ili posljednja godina za koju su dostupni podatci.

Trendovi konzumenata koji su prvi put uključeni u tretman temelje se na podatcima za 25 država. Analizom trendova obuhvaćene su samo države s podatcima za barem pet od šest godina. Vrijednosti koje nedostaju interpolirane su iz najbližih godina. S obzirom na poremećaje u pružanju usluga zbog pandemije bolesti COVID-19, podatke za 2020., 2021. i 2022. treba tumačiti uz oprez. Podatci koji nedostaju izvedeni su iz vrijednosti za prethodnu godinu za Španjolsku i Francusku (2022.) i Njemačku (2019.).

Slučajevi u bolnicama 

  • Ako su dostupni nacionalni podatci, kanabis je uključen u velik dio slučajeva hitnog bolničkog prijema povezanog s drogama u nekim zemljama. U Španjolskoj je 2021. ta droga bila uključena u 44 % slučajeva (više od 2700 od 6200) prijavljenih u redovitom ispitivanju provedenom tijekom jednog tjedna u 16 od 19 autonomnih zajednica. U Njemačkoj je 2021. kanabis bio uključen u 17 % slučajeva (više od 1700 od 10 200) prijema u bolnicu zbog akutne intoksikacije i trovanja.
  • Kanabis je 2022. bio najčešće prijavljivana tvar mreže bolnica Euro-DEN Plus. Bio je uključen u 29 % slučajeva akutnih intoksikacija drogom (25 % u 2021.). Obično je zabilježen u prisutnosti drugih tvari, što upućuje na to da su mnoge osobe primljene u bolnicu zbog intoksikacije drogom možda konzumirale više tvari.

Podatci o tržištu kanabisa

  • U 2022. države članice EU-a prijavile su 243 000 zapljena kanabis-smole u količini od 468 tona (816 tona 2021.) i 234 000 zapljena biljnog kanabisa u količini od 265 tona (256 tona 2021.) (vidjeti sliku 2.5.). Zbog smanjenja od 52 % koje je prijavila Španjolska (sa 673 tone 2021. na 325 tona 2022.) ukupna količina kanabis-smole zaplijenjene u Europskoj uniji smanjila se za 43 %. Osim toga, Turska je prijavila 15 700 zapljena kanabis-smole u količini od 29,3 tone i 57 400 zapljena biljnog kanabisa u količini od 42,5 tona.
  • U Europskoj uniji u 2022. zabilježeno je oko 609 000 slučajeva kaznenih djela povezanih s konzumacijom ili posjedovanjem kanabisa (566 000 u 2021.) te 98 000 slučajeva kaznenih djela povezanih s ponudom droge (100 000 u 2021.).
  • Prosječan udio THC-a u kanabis-smoli u Europskoj uniji u 2022. iznosio je 24,8 %, što je više nego dvostruko više od udjela u biljnom kanabisu, koji je iznosio 10,1 %. Trendovi indeksa pokazuju da se prosječni udio THC-a u smoli udvostručio u posljednjih 10 godina te da i dalje raste, dok je sadržaj biljnog kanabisa uglavnom bio stabilan većinu tog vremena. Potrebno je napomenuti da se uzorci obaju oblika droge mogu znatno razlikovati.
Slika 2.5.a Tržište kanabis-smole u Europi
 

EU+2 odnosi se na države članice EU-a te Norvešku i Tursku.

Cijena i potentnost: nacionalne srednje vrijednosti – minimum, maksimum i interkvartilni raspon. Države se razlikuju se prema pokazateljima.

Slika 2.5.b Tržište biljnog kanabisa u Europi
 

EU+2 odnosi se na države članice EU-a te Norvešku i Tursku.

Cijena i potentnost: nacionalne srednje vrijednosti – minimum, maksimum i interkvartilni raspon. Države se razlikuju se prema pokazateljima.

Dodatne detaljne informacije o kanabisu mogu se pronaći u zajedničkom izvješću EMCDDA-a i Europola Tržište droga u EU-u: kanabis – dubinska analiza i vodiču EMCDDA-a Kanabis: zdravstveni i socijalni odgovori.

Izvorni podatci

Potpuni skup izvornih podataka za Europsko izvješće o drogama 2024., uključujući metapodatke i metodološke bilješke, dostupan je u našem katalogu podataka.

Podskup tih podataka, koji se upotrebljava za izradu infografika, grafikona i sličnih elemenata na ovoj stranici, nalazi se u nastavku.

Tablice s podatcima o prevalenciji konzumacije droga, uključujući istraživanja opće populacije i analizu otpadnih voda (sve tvari)

Ostale tablice s podatcima, uključujući tablice specifične za kanabis


Top