Kanep – praegune olukord Euroopas (Euroopa uimastiprobleemide aruanne 2024)

cover of the European Drug Report 2024: cannabis

Kanep on jätkuvalt enim tarvitatud ebaseaduslik uimasti Euroopas. Sellelt leheküljelt leiate värskeima analüüsi kanepi olukorrast Euroopas, sealhulgas tarvitamise levimus, ravinõudlus, konfiskeerimised, hind ja puhtus, kahjulikkus ja muud teemad. 

See lehekülg on osa Euroopa uimastiprobleemide 2024. aasta aruandest, mis on Euroopa Narkootikumide ja Narkomaania Seirekeskuse (EMCDDA) aastaülevaade uimastiolukorrast Euroopas.

Viimati ajakohastatud: 11. juuni 2024

Euroopa kanepituru muutuste poliitilise ja praktilise mõju mõistmine on jätkuvalt esmatähtis

Kanep on jätkuvalt enim tarvitatud ebaseaduslik uimasti Euroopas. Riiklike kanepitarvitamise uuringute kohaselt on hinnanguliselt umbes 8% Euroopa täiskasvanutest (22,8 miljonit inimest vanuses 15–64 aastat) viimase aasta jooksul kanepit tarvitanud. Hiljutistes riiklikes andmetes kajastatud tarvitamise ulatus ja suundumused näivad siiski olevat erisugused (vt „Kanepitarvitamise levimus ja harjumused“ allpool). Samal ajal käib arutelu selle üle, kuidas selle uimasti tarvitamisele kõige paremini reageerida, millega seoses mõned riigid muudavad oma reguleerivat lähenemisviisi. Samuti on kanepiturul näha märkimisväärseid muutusi. Kokkuvõttes tähendab see, et jätkuvalt on tungiv vajadus mõista paremini erinevate kanepitarvitamise harjumustega kaasnevaid võimalikke kahjusid ning nende mõju poliitikameetmetele ja praktikale.

On vaja paremini mõista, millisel viisil reageerimine tulemusi annab.

Hinnanguliselt tarvitab kanepit iga päev või peaaegu iga päev ligikaudu 1,3% ELi täiskasvanutest (3,7 miljonit inimest) ja see rühm kogeb kõige tõenäolisemalt selle uimastiga seotud probleeme. Kanepi tarvitamine võib põhjustada või süvendada mitmesuguseid füüsilise ja vaimse tervise probleeme, sealhulgas kroonilisi hingamisteede sümptomeid, kanepisõltuvust ja psühhootilisi sümptomeid. Lisaks on uuringud näidanud, et kanepi järjepidev tarvitamine võib olla seotud kehvema haridustasemega ja suurema riskiga puutuda kokku kriminaalõigussüsteemiga. Probleemid on kõige enam seotud tarvitamise algusega varases eas, tugevatoimeliste toodetega ning järjepideva ja pikaajalise tarvitamisharjumusega.

Siiski on vaja paremini mõista, mis probleeme kanepitarvitajad kogevad ning millised on sobivad võimalused kanepiprobleemidega inimeste suunamiseks ja ravimiseks. On teatatud, et kanep on seotud rohkem kui kolmandikuga kõigist narkomaaniaravi juhtudest Euroopas. Seda järeldust on raske tõlgendada osaliselt seetõttu, et kanepitarvitajatele pakutavad sekkumisviisid on väga erinevad, mis võivad hõlmata lühisekkumisi või kohtuotsusega määratud sundravi. On vaja teha lisatööd, et paremini mõista kanepiprobleemidega inimestele pakutavaid teenuseid. Olemasolev teave viitab siiski sellele, et psühhosotsiaalset ravi, näiteks kognitiivset käitumuslikku teraapiat, pakutakse sageli ja et e-tervise alased (veebipõhised) sekkumised muutuvad üha kättesaadavamaks.

Selle valdkonnaga seotud kahjuriski hindamist raskendab ilmselt üha suurenev kanepipõhiste toodete valik, mis võib olla tarvitajatele kättesaadav ja mille hulka võivad kuuluda söödavad tooted, tugevatoimelised tooted ja mitmesugused derivaadid. Selline mitmekesisus võib avaldada mõju riskile, et inimesel tekib probleeme kanepi tarvitamisega, ning on seetõttu valdkond, mis vajab suuremat uurimistööd ja regulatiivset tähelepanu.

Üldiselt oli kanepiprobleemide tõttu esmakordselt ravi alustajate arv kuni 2019. aastani suhteliselt stabiilne, enne kui see pandeemia ajal vähenes, ning enamikus ELi liikmesriikides ei jõudnud see 2022. aastaks tagasi pandeemiaeelsele tasemele (vt „Kanepitarvitamisega seotud ravi alustamine“ allpool). Siinkohal on oluline märkida, et andmete kvaliteedi ja hõlmatusega seotud probleemide tõttu tuleb seda tähelepanekut tõlgendada ettevaatlikult.

Konfiskeerimised näitavad salakaubaveo marsruutide võimalikku mitmekesistumist

Kanepitoodete konfiskeerimine püsis üldjoontes 2022. aastal erakordselt kõrgel tasemel, mis viitab selle uimasti suurele kättesaadavusele (vt „Kanepituru andmed“ allpool). Ent konfiskeeritud kanepivaigu üldkogus vähenes Euroopa Liidus märkimisväärselt, seda peamiselt Hispaania teatatud konfiskeerimiste arvu vähenemise tõttu. See võib olla tingitud sellest, et Põhja-Aafrikast Euroopasse suunatud kanepi salakaubaveo tarneteid on muudetud, reageerides Hispaania ametiasutuste võetud ebaseadusliku uimastikaubanduse vastastele meetmetele. Sellega seoses on huvitav märkida, et alates 2019. aastast on konfiskeeritud kanepiürdi kogus Hispaanias oluliselt suurenenud. 2022. aastal konfiskeeriti Hispaanias 69% kogu konfiskeeritud kanepivaigust, 47% kogu konfiskeeritud kanepiürdist ja 81% Euroopa Liidus teatatud konfiskeeritud kanepitaimede koguarvust, mis rõhutab Hispaania olulist rolli nii kanepiga kaubitsemise transiidiriigi kui tootmispiirkonnana. Oluline on siiski märkida, et märkimisväärne kanepitootmine toimub ka mujal Euroopa Liidus. Hiljutised suured konfiskeerimised toovad esile Hispaania jätkuva rolli Euroopa turule mõeldud kanepivaigu transiidiriigina. Näiteks 2023. aastal konfiskeerisid Hispaania ametiasutused 22 tonni kanepivaiku, mida varjati võltsitud tomatipakendites, mille puhul kahtlustati, et need olid ette nähtud salakaubaveoks Prantsusmaale (vt joonis 2.1).

Joonis 2.1. Operatsioon „Cabalgata/Califa-Trucks“ – Hispaania ametiasutused konfiskeerivad 22 tonni kanepivaiku, mis on peidetud võltsitud tomatipakenditesse
two guards of the Guardia Civil wearing masks in front of seized cannabis resin (Operation ‘Cabalgata/Califa-Trucks’ Spanish authorities seize 22 tonnes of cannabis resin concealed in fake tomato packaging, Guardia Civil, Spain)
photo of tomatos in cards boxes: Operation ‘Cabalgata/Califa-Trucks’ Spanish authorities seize 22 tonnes of cannabis resin concealed in fake tomato packaging, Guardia Civil, Spain

Allikas: Guardia Civil ja Policía Nacional

Kuigi selle uimasti uued tooted ja vormid on saadaval, on kanepiürt ja kanepivaik endiselt kõige levinumad vormid. Kuigi Euroopa Liidus konfiskeeritud kanepivaigu kogused on suuremad kui kanepiürdi kogused, on see arvatavasti pigem märk kanepivaigu suuremast haavatavusest piiriülese kaubitsemisega seotud keelustamismeetmete suhtes kui selle kättesaadavusest või tarvitamisest. Olemasolevale teabele tuginedes on kanepiürt enamikus riikides levinum uimastivorm. Kanepiürti võib kasvatada ettenähtud tarbijaturu lähedal ja see võib vähendada avastamisriski. 2022. aastal jätkus konfiskeeritud kanepivaigu kanguse suurenemine, kusjuures keskmine vaiguproov sisaldab nüüd veidi alla 25% tetrahüdrokannabinooli (THC). See on erakordselt kange, mis võib põhjustada suuremaid terviseriske, eriti kui see on seotud tarvitamise algusega varases eas. Seevastu konfiskeeritud kanepiürdi keskmine kangus on püsinud mõned aastad umbes 10% THC juures.

Mõned murettekitavad uued suundumused Euroopasse siseneva avastatud kanepi konfiskeerimisel võivad viidata sellele, et salakaubaveomarsruudid mitmekesistuvad ja kujutavad endast tõkestamispüüdlustele üha suuremat probleemi. Nende hulka kuulub näiteks 4 tonni Pakistanist pärit kanepivaigu konfiskeerimine Antwerpeni sadamas Belgias. Ühtlasi tõendab see, et Maroko ei ole Euroopa kanepituru jaoks ainus kanepivaigu allikas. Mõned ELi liikmesriigid teatasid kanepi salakaubaveost postisüsteemide kaudu ja üha enam ka kaubanduslike lennureiside kaudu, mida on mõnikord seostatud Ameerika Ühendriikide ja Kanadaga. On märke sellest, et suuremas koguses kanepiürti võidakse transportida mereteid mööda Põhja-Ameerikast. Koos kanepi uute vormide ilmumisega tekitab muret asjaolu, et suundumused reguleeritud kanepiturgudel väljaspool Euroopat võivad tulevikus üha enam mõjutada selle uimasti kättesaadavust ka Euroopa Liidus. 

Muutuvad kanepiturud panevad uimastipoliitika proovile

Euroopas kättesaadavate kanepitoodete mitmekesisus suureneb. See kehtib ebaseaduslike uimastite turu kohta. See kehtib ka tarbijaturu kohta, kuhu ilmuvad tooted, mis sisaldavad vähesel määral THCd või muid aineid, mis võivad olla saadud kanepitaimest, näiteks CBD-d, või mõlemat. Eriti murettekitav on tugevatoimeliste ekstraktide ja söödavate toodete kättesaadavus ebaseaduslike uimastite turul ning seda on seostatud ägedate uimastimürgistusjuhtumitega haiglate erakorralise meditsiini osakondades. Lisaks tuntakse muret selle üle, et mõni toode, mida müüakse ebaseaduslikul turul kanepina, võib sisaldada tugevaid sünteetilisi kannabinoide. Et saada lisateavet nende sünteetiliste kannabinoidide kohta, vt „Uued psühhoaktiivsed ained – praegune olukord Euroopas“.

Mõned poolsünteetilised kannabinoidid on hiljuti ilmunud ka teatud Euroopa kaubandusturgudele. Arvatakse, et neid aineid toodetakse väikese THC-sisaldusega kanepist eraldatud kannabidioolist, mida ei ole rahvusvaheliste uimastikonventsioonidega reguleeritud. Tõenäoliselt kõige sagedamini esinev poolsünteetiline kannabinoid on heksahüdrokannabinool (HHC), kuid hiljuti on mõnes ELi liikmesriigis saanud kaubanduslikult kättesaadavaks ka heksahüdrokannabiforool (HHC-P) ja tetrahüdrokannabidiool (THCP). Neid aineid on müüdud väidetavalt legaalsete alternatiividena kanepile, mis suurendab regulatiivseid probleeme selles valdkonnas. Kuigi teadmised HHC mõju kohta inimestele on piiratud, on tehtud uuringute käigus selle kohta muret avaldatud, sealhulgas teatatud seostest psühhoosiga. Ajavahemikul 2022. aasta juunist kuni 2024. aasta veebruarini registreeris Tšehhi toksikoloogia teabekeskus üle 170 HHC-ga seotud nõustamise. Paljud juhtumid hõlmasid noori, sealhulgas lapsi, kes olid tarbinud söödavaid uimasteid, näiteks kummikarusid. 2024. aasta aprilli seisuga oli HHC loetletud kontrollitava uimastina vähemalt 18 ELi liikmesriigis.

Euroopa kanepiga seotud poliitikameetmed muutuvad samuti mitmekesisemaks, kuna mõned ELi liikmesriigid kaaluvad või muudavad oma poliitilist lähenemist kanepi tarvitamisele meelelahutuslikul otstarbel, luues erinevaid võimalusi juurdepääsuks kanepivaigu- ja kanepiürditoodetele. 2021. aasta detsembris võttis Malta vastu õigusakti, millega lubatakse kanepit kodus kasvatada ja eraviisiliselt meelelahutuslikul otstarbel tarvitada (sh mittetulunduslikud kogukondlikud kanepikasvatusklubid). 2023. aasta juulis võttis Luksemburg vastu õigusakti, millega lubatakse kanepit kodus kasvatada ja eraviisiliselt tarvitada, ning 2024. aasta veebruaris võttis Saksamaa vastu õigusakti, millega on lubatud kanepit kodus kasvatada ja luua mittetulunduslikke kogukondlikke kanepikasvatusklubisid. Ka Tšehhi on teatanud kavatsusest luua reguleeritud ja maksustatud turundussüsteem. Lisaks on ELi-väline riik Šveits hakanud andma lube teatud linnades konkreetsete elanike jaoks müügi- või muude jaotussüsteemide katseuuringute tegemiseks.

Ka Madalmaad vaatavad oma selle valdkonna lähenemisviisi üle. Kanepi kasvatamine, müük ja omamine on Madalmaades endiselt kriminaalkuriteod. Väikeste, kuni 5 grammi suuruste kanepikoguste müük üle 18aastastele inimestele teatud kriteeriumidele vastavates nn kohvikutes on siiski aastakümneid olnud lubatud, kusjuures üheks poliitikaeesmärgiks on olnud kanepitarvitajate eraldamine teiste ainete turust. Selle lähenemisviisi kitsaskoht on see, et kanepit tarnitakse ikka veel ebaseaduslikult turult ja seetõttu saavad kuritegelikud rühmitused sellest kaubandusest kasu. Selle probleemi lahendamiseks katsetavad Madalmaad 10 omavalitsuses kanepi suletud tarneahela mudelit, kus reguleeritud valdustes toodetud kanep tehakse kättesaadavaks müügiks kanepikohvikutes.

Üksikasjalikumat teavet kanepit käsitlevate riiklike õigusaktide lähenemisviiside kohta võib leida EMCDDA 2023. aasta dokumendis „Kanepialased õigusaktid Euroopas: küsimused ja vastused poliitikakujundamiseks“.

Peamised andmed ja suundumused

Kanepi tarvitamise levimus ja mustrid

  • Viimaste uuringute põhjal (joonis 2.2) tarvitas eelmisel aastal 15–34aastaste ELi elanike seas kanepit hinnanguliselt 15,0% (15,1 miljonit inimest), kusjuures mehed teatasid kanepi tarvitamisest kaks korda sagedamini kui naised. 15–24aastastest tarvitas eelmisel aastal kanepit hinnanguliselt 18,6% (8,8 miljonit inimest), kusjuures 9,7% (4,6 miljonit inimest) tegi seda viimase kuu jooksul. Hinnanguliselt on umbes 1,3% 15–64aastastest täiskasvanutest (3,7 miljonit inimest) igapäevased või peaaegu igapäevased kanepitarvitajad (st tarvitasid seda viimase kuu jooksul 20 või enamal päeval). 15–34aastaste seas on hinnanguliselt 2,0% (2,0 miljonit inimest) igapäevased või peaaegu igapäevased kanepitarvitajad. Ligikaudu kolm neljandikku täiskasvanud tarvitajatest (15–64) on mehed ja enamik (54%) on alla 35aastased.
  • Kanepi tarvitamise suundumused näivad liikmesriigiti erinevat. Riikidest, kes on alates 2021. aastast uuringuid koostanud ja usaldusvahemikke esitanud, teatas kolm tarvitamise hinnangulisest suurenemisest, kaheksas oli olukord stabiilne ja kaks hindas seda väiksemaks kui eelmises võrreldavas uuringus.
  • 2021. aasta Euroopa uimastite veebiuuringust selgus, et 95% vastanutest, kes tarvitasid kanepit viimase 12 kuu jooksul, tarvitas kanepiürti, samas kui vaiku tarvitas 32%, söödavaid kanepitooteid 25% ja ekstrakte 17%. Sellest andmeallikat nähtub ka, et tarbijad võivad tavaliselt tarvitada rohkem kui ühte selle uimasti vormi.
Joonis 2.2. Kanepi tarvitamise levimus Euroopas

See andmete otsing võimaldab teil vaadata meie andmeid kanepi tarvitamise levimuse kohta vaatlusperioodi ja vanusevahemiku järgi. Andmeid saab vaadata riikide kaupa, klõpsates kaardil või valides rippmenüüst riigi.

Märkused

Siin esitatud levimuse andmed põhinevad riikide teabekeskuste poolt EMCDDA-le esitatud elanikkonnauuringutel. Viimaste andmete ja üksikasjaliku metoodilise teabe kohta vt „2024. aasta statistikaülevaade: uimastite tarvitamise levimus“.

Diagrammid, mis näitavad uusimaid andmeid riigi kohta, põhinevad aastatel 2013–2023 tehtud uuringutel.

Hinnanguline levimus kogu elanikkonnas: Saksamaal, Kreekas, Prantsusmaal, Itaalias ja Ungaris on vanuserühmad 18–64 ja 18–34; Taanis, Eestis ja Norras 16–64 ja 16–34; Maltal 18–65; Rootsis 17–34.

  • 2023. aastal teatasid võrreldavate andmetega 51 linnast 20, et kanepi metaboliidi THC-COOH sisaldus reoveeproovides on igal aastal suurenenud, 15 linna seevastu teatasid vähenemisest (joonis 2.3).

Joonis 2.3. Kanepijäägid reovees valitud Euroopa linnades: viimased andmed

Punane = suurenes | roheline = vähenes | kollane = eelmise väärtusega võrreldes stabiilne | sinine = varasemad andmed puuduvad

Keskmised THC-COOH kogused milligrammides 1000 elaniku kohta ööpäevas. Enamikus linnades võeti proovid ühe nädala jooksul ajavahemikul 2023. aasta märtsist maini.
Võttes arvesse statistilisi vigu, loetakse joonisel stabiilseks väärtused, mis erinevad eelmisest väärtusest vähem kui 10%.
Allikas: Sewage Analysis Core Group Europe (SCORE)
Täieliku andmekogumi ja analüüsi kohta vt „Reoveeanalüüs ja uimastid – Euroopa mitmelinnaline uuring“.

 

Ravi alustamine kanepi tarvitamise tõttu

  • 2022. aastal alustas kanepi tarvitamisega seotud probleemide tõttu Euroopas spetsiaalset narkomaaniaravi hinnanguliselt 92 000 patsienti (36% kõigist ravivajajatest) ja esmakordselt ligikaudu 58 000 inimest. Kanep oli peamine probleemne uimasti, mida uued ravialustajad, kes moodustasid 43% kõigist esmakordsetest ravialustajatest Euroopas (joonis 2.4), kõige sagedamini nimetasid.

Joonis 2.4. Ravi alustavad kanepitarvitajad Euroopas

Andmed (v.a suundumused) on esitatud kõigi ravialustajate kohta, kelle peamine uimasti on kanep – andmed on pärit 2022. aastast või viimasest aastast, mille kohta andmed on kättesaadavad.

Esmakordsete ravialustajate suundumused põhinevad 25 riigi andmetel. Suundumuste joonisel on esitatud ainult riigid, mille kohta on andmeid vähemalt viie aasta kohta kuuest. Puuduvad väärtused on interpoleeritud eelneva ja järgneva aasta põhjal. COVID-19 põhjustatud teenusehäirete tõttu tuleks 2020., 2021. ja 2022. aasta andmete tõlgendamisel jääda ettevaatlikuks. Puuduvad andmed seostati eelneva aasta näitajatega Hispaania, Prantsusmaa (2022) ning Saksamaa (2019) puhul.

Ravijuhtumid haiglates 

  • Mõne riigi puhul, kus riiklikud andmed on kättesaadavad, on suur osa uimastitega seotud erakorraliste ravi juhtumitest seotud kanepiga. Hispaanias oli 2021. aastal see uimasti seotud 44%-ga juhtudest (rohkem kui 2700 juhul 6200st), mis registreeriti regulaarses uuringus, mis tehti ühe nädala jooksul 19 autonoomsest kogukonnast 16 kogukonnas. 2021. aastal oli Saksamaal kanepiga seotud 17% haiglas registreeritud ägeda mürgistuse ja mürgistuse juhtumitest (enam kui 1700 juhtumit 10 200st).
  • Kanep oli Euro-DEN Plusi haiglate võrgustikus 2022. aastal kõige sagedamini teatatud uimasti. See oli seotud 29%-ga ägeda uimastimürgistuse juhtudest (2021. aastal 25%). Tavaliselt teatati selle esinemisest koos teiste ainetega, mis näitab, et paljud uimastimürgistuse tõttu haiglasse sattunud inimesed võivad olla tarbinud mitut ainet.

Kanepituru andmed

  • 2022. aastal teatasid ELi liikmesriigid kanepivaigu 243 000 konfiskeerimisest kogumahus 468 tonni (2021. aastal 816 tonni) ja kanepiürdi 234 000 konfiskeerimisest kogumahus 265 tonni (2021. aastal 256 tonni) (vt joonis 2.5). Hispaania teatatud 52%-lise vähenemise tõttu (673 tonnilt 2021. aastal 325 tonnini 2022. aastal) vähenes Euroopa Liidus konfiskeeritud kanepivaigu üldkogus 43%. Lisaks teatas Türgi kanepivaigu 15 700 konfiskeerimisest kogumahus 29,3 tonni ja kanepiürdi 57 400 konfiskeerimisest kogumahus 42,5 tonni.
  • Euroopa Liidus teatati 2022. aastal ligikaudu 609 000 kanepi tarvitamise või omamisega seotud õigusrikkumisest (2021. aastal 566 000) ja 98 000 müügiga seotud õigusrikkumisest (2021. aastal 100 000).
  • 2022. aastal oli kanepivaigu keskmine THC-sisaldus Euroopa Liidus 24,8%, mis on üle kahe korra suurem kui kanepiürdi oma – 10,1%. Indekseeritud suundumused näitavad, et kanepivaigu keskmine THC-sisaldus on viimase 10 aasta jooksul kahekordistunud ja suurenemine jätkub, samas kui kanepiürdi THC-sisaldus on enamiku sellest ajast olnud üldiselt stabiilne. Tuleb märkida, et mõlema uimastivormi proovid võivad märkimisväärselt erineda.
Joonis 2.5a. Kanepivaigu turg Euroopas
 

„EL+2“ tähistab Euroopa Liidu liikmesriike, Norrat ja Türgit.

Hind ja tugevus: riikide keskmised näitajad – miinimum, maksimum ja kvartiilhaare. Riigid erinevad indikaatorite lõikes.

Joonis 2.5b. Kanepiürdi turg Euroopas
 

„EL+2“ tähistab Euroopa Liidu liikmesriike, Norrat ja Türgit.

Hind ja tugevus: riikide keskmised näitajad – miinimum, maksimum ja kvartiilhaare. Riigid erinevad indikaatorite lõikes.

Üksikasjalik lisateave kanepi kohta on kättesaadav EMCDDA-Europoli ühisväljaandes „ELi uimastiturg: kanep – põhjalik analüüs“ ja EMCDDA väljaandes „Kanep: tervishoiu- ja sotsiaalmeetmed“.

Lähteandmed

Euroopa uimastiprobleemide 2024. aasta aruande täielikud lähteandmed koos metaandmete ja metoodikat käsitlevate märkustega on saadaval meie andmekataloogis.

Sellel lehel esitatud infograafikute, diagrammide ja sarnaste elementide koostamiseks kasutatud andmete alamhulk on esitatud allpool.

Uimastite tarvitamise levimuse andmetabelid, sealhulgas üldised rahvastiku-uuringud ja reoveeanalüüs (kõik ained)

Muud andmetabelid, sh kanepit käsitlevad tabelid


Top