Sünteetilised stimulandid – praegune olukord Euroopas (Euroopa uimastiprobleemide aruanne 2024)

cover of the European Drug Report 2024: synthetic stimulants

Amfetamiin, metamfetamiin ja viimasel ajal ka sünteetilised katinoonid on kõik sünteetilised kesknärvisüsteemi stimulandid, mis on Euroopas uimastiturul kättesaadavad. Sellelt leheküljelt leiate värskeima analüüsi sünteetiliste stimulantide olukorrast Euroopas, sealhulgas tarvitamise levimus, ravinõudlus, konfiskeerimised, hind ja puhtus, kahjulikkus ning muud teemad.

See lehekülg on osa Euroopa uimastiprobleemide 2024. aasta aruandest, mis on Euroopa Narkootikumide ja Narkomaania Seirekeskuse (EMCDDA) aastaülevaade uimastiolukorrast Euroopas.

Viimati ajakohastatud: 11. juuni 2024

Stimulantide kättesaadavuse ja tarvitamise mitmekesisus

Amfetamiin, metamfetamiin ja sünteetilised katinoonid on kõik sünteetilised kesknärvisüsteemi stimulandid, mis on Euroopas ebaseaduslikul uimastiturul kättesaadavad. Ajalooliselt on kõige levinum olnud amfetamiin, samas kui metamfetamiini ja sünteetiliste katinoonide kättesaadavus ja tarvitamine on enamikus riikides piiratum. Siiski on märke sellest, et sünteetiliste stimulantide kättesaadavuse ja tarvitamise mustrid on muutumas mitmekesisemaks. See toimub osaliselt selle pärast, et sünteetiliste uimastite tootmise suundumused võivad olla äärmiselt dünaamilised ning tarvitajad võivad pidada eri stimulante funktsionaalselt sarnasteks ja olla valmis proovima uusi tooteid, olenevalt nende kättesaadavusest turul. Seetõttu tekitab muret terviseohu ja sotsiaalprobleemide suurenemine, mis võib olla seotud nende ainete laialdasema kättesaadavuse ja tarvitamisega. Samas ei ole praegused teabevahendid üldiselt piisavalt hästi välja töötatud, et jälgida suundumusi tarvitamises või probleeme, mis on seotud sünteetiliste stimulantide muutuvate tarvitamisviisidega, mis tähendab, et me võime selles valdkonnas oluliste muudatuste tuvastamisel aeglaseks jääda. Seetõttu on jätkuvalt prioriteediks parandada meie suutlikkust jälgida sünteetiliste uimastite tarvitamise üldist arengut ja sellele kiiremini reageerida.

Stimulantidega seotud terviseriskide mõistmine

Metamfetamiin ja sünteetilised katinoonid on keemiliselt sarnased amfetamiiniga, kuid ei ole rahvatervisele avalduva riski seisukohalt tingimata samaväärsed. Sünteetiliste katinoonide laialdasem tarvitamine on näiteks suhteliselt uus suundumus ja meil puudub praegu usaldusväärne tõendusbaas, et mõista selle nähtuse võimalikke terviseriske ja luua asjakohased sekkumised. Metamfetamiin on saadaval kõrge puhtusastmega vormidena, mida saab suitsetada, kuid selle uimasti tarvitamisega sellisel viisil on seotud eripärased terviseprobleemid. Kõik need ained võivad olla saadaval ka sarnase välimusega pulbritena või tablettidena, mis tähendab, et tarvitajad ei pruugi olla teadlikud, millist konkreetset stimulanti või ainete segu nad tarvitavad. Mitme ELi liikmesriikide uimastite kontrolliteenistuse aruanded aastatel 2022–2023 ja ka ELi varajase hoiatamise süsteemile näitavad, et MDMA-toodetes võib leida ka sünteetilisi katinoone, mis näitab väärmüüki ja võltsimist. See tähendab, et kohtuekspertiis ja toksikoloogiline analüüs on eriti olulised nii tarvitamissuundumuste kui ka seotud kahjuliku tervisemõju ulatuse ja olemuse mõistmiseks.

Üldisem probleem seisneb selles, et kõik siin käsitletud stimulandid on teatud määral seotud ka käitumisviisidega, mis võivad näidata terviseriske. Nende riskide hulka kuuluvad üleannustamine, ägedad ja kroonilised vaimse tervise probleemid ning nakkushaigused. Mõnes elanikkonnarühmas on dokumenteeritud ka probleemseid ja intensiivseid stimulantide tarvitamise viise, näiteks suure riskitasemega uimastitarbimise ja riskantse seksuaalkäitumise kombinatsioon, mida tuntakse nimetuse „chemsex“ all. Erilist muret tekitab ka stimulantide süstimine, mida seostatakse suurema HIVi edasikandumise riskiga. Seda võib seletada sagedasema tarvitamise, süstimistarvete jagamise ja riskantse seksuaalkäitumisega stimulantide süstijate seas.

Viimase kümne aasta jooksul on seitse Euroopa linna kuuest riigist teatanud kohalikest HIV-puhangutest, mis on seotud stimulantide süstimisega, peamiselt tõrjutud inimeste seas, kes süstivad uimasteid avalikes kohtades (vt „Uimastitega seotud nakkushaigused – praegune olukord Euroopas“). Võrgustiku ESCAPE poolt aastatel 2022–2023 tehtud süstlajääkide analüüsidega kinnitati stimulantide, nt amfetamiini ja sünteetiliste katinoonide esinemist paljudes avalikes uimastite tarvitamise kohtades. Euroopa valvehaiglate Euro-DEN Plusi võrgustiku 2022. aasta aruannetes rõhutatakse seda, et erakorralise meditsiini osakondades ravitud ägedate uimastimürgituste puhul on endiselt tuvastatud sünteetilisi stimulante.

Andmed metamfetamiini tootmise ja sellega kaubitsemise kohta viitavad tarvitamise võimalikule kasvule Euroopas

Kuigi metamfetamiin on vähem levinud sünteetiline stimulant ja see on kättesaadavates andmetes vähem nähtav, on jätkuvalt märke sellest, et selle tootmine Euroopas kasvab. Ajalooliselt on selle uimasti tarvitamist kõige sagedamini täheldatud Tšehhis ja Slovakkias ning viimasel ajal mõnes nende naaberriigis. Nüüdseks leidub seda siiski rohkemates riikides, kuigi tarvitamise üldine levimus paistab enamikus riikides endiselt madal olevat. Kuigi reoveeanalüüside andmed ei iseloomusta üldist elanikkonda, näitavad need, et 2022. ja 2023. aasta kohta andmeid esitanud 67 Euroopa linnast 15 linnas tuvastati metamfetamiinijääkide suurenemine.

Olemasolevad andmed nende stimulantide tootmise ja salakaubaveo kohta annavad tunnistust ebaseaduslike stimulantide kaubanduse muutuvast dünaamikast. 2022. aastal teatati Euroopa Liidus 108 likvideeritud amfetamiini tootmislaborist (2021. aastal 119). Pärast langust tipptasemest 2020. aastal (22,3 tonni) jäi Euroopa Liidus konfiskeeritud uimasti kogus aastatel 2021–2022 stabiilseks (ligikaudu 7 tonni). On oletatud, et konfiskeeritud koguste vähenemine võib viidata tootmise vähenemisele, mis võib tuleneda sellest, et tootjad lähevad üle teistele stimulantidele, näiteks metamfetamiinile, mis võib tuua suurt tulu, kui seda veetakse ebaseaduslikult ELi-välistele turgudele. Hiljutised andmed näitavad, et Euroopa Liidus konfiskeeritud metamfetamiini kogus on aastatel 2021–2022 olnud suhteliselt stabiilne (ligikaudu 1,4 tonni) pärast langust tipptasemelt 2019. aastal (2,3 tonni), kui seda suurtes kogustes Mehhikost imporditi. Metamfetamiini tootmiskohtade arv, mille likvideerimisest teatati, vähenes 2022. aastal veidi, mis näitab tõenäoliselt, et kuigi leitakse suuri tootmisüksusi, on enamik neist väikesemahulised, kusjuures avastatud juhtumite arv kõigub igal aastal. 2022. aastal suurenes metamfetamiini suuremahulisel tootmisel kasutatava lähteaine BMK konfiskeeritud glütsiidipõhiste derivaatide kogus, samas kui konfiskeeriti ka uusi alternatiivseid kemikaale BMK valmistamiseks (vt allpool sünteetiliste stimulantide turu andmed). Euroopas konfiskeeritud metamfetamiini lähteainete ja nendega seotud kemikaalide suurenenud kogused peegeldavad sünteetilisi uimasteid tootvate rühmituste ülemaailmselt märkimisväärset võimsust selles piirkonnas, kusjuures uimastit eksporditakse endiselt peamiselt ELi-välistele turgudele. Andmete kättesaadavuse probleemid tähendavad, et kättesaadava teabe tõlgendamisel on vaja olla ettevaatlik ning tuleb teha rohkem tööd, et jälgida tootmissuundumusi ja analüüsida nende mõju nii rahvatervisele kui ka julgeolekule. Türgi teatas, et konfiskeeris 2022. aastal rekordarvu metamfetamiini (peaaegu 16 tonni). Selle põhjuseks on muu hulgas Afganistanist pärit metamfetamiini salakaubaveo võimalik suurenemine, kasutades väljakujunenud heroiinikaubanduse marsruute Euroopasse. Metamfetamiini salakaubaveo ja Afganistanis toimuvate muutuste parema mõistmisega on endiselt probleeme ning selle uimasti on võtnud sihikule ka Taliban oma hiljutiste meetmetega riigis uimastitootmise vähendamiseks.

Sünteetilised katinoonid on üha kasvav probleem

Aruannetest nähtub, et sünteetilisi katinoone veetakse Euroopasse üha enam Indiast suurte lastidena. Samal ajal toodetakse neid ka Euroopas, eelkõige Poolas, kus 2022. aastal teatati 23 labori likvideerimisest ja konfiskeeriti 355 kilogrammi lähteaineid. Võttes arvesse konfiskeeritud lähtekemikaalide koguseid ja reguleerimata alternatiivsete kemikaalide kinnipidamist, tundub tõenäoline, et toimub suuremahuline tootmine nii Euroopa kui ka muude turgude jaoks.

Kokkuvõtteks võib öelda, et kuna ebaseaduslike stimulantide tarvitamine võib põhjustada mitmeid terviseprobleeme, on need ained Euroopas jätkuvalt probleemiks järelevalvele, poliitikakujundajatele ja teenuseosutajatele. Stimulantide tarvitamisega seotud sagedasem süstimine ning metamfetamiini süstimisest ja suitsetamisest tulenevad potentsiaalselt raskemad terviseprobleemid tähendavad, et tarvitamise mis tahes suurenemine, eriti haavatavates elanikkonnarühmades, võib olla kahjude vähendamise ja hädaabi teenistuste jaoks kasvav probleem.

Peamised andmed ja suundumused

Sünteetiliste stimulantide tarvitamise levimus ja mustrid

  • 2017.–2023. aastal 24 ELi liikmesriigis tehtud uuringutest, milles amfetamiin ja metamfetamiin on koondatud üheks, selgub, et 1,5 miljonit noort täiskasvanut (15–34) tarvitas viimase aasta jooksul amfetamiini (1,5% sellest vanuserühmast). Kaheteistkümnest Euroopa riigist, kes on teinud alates 2020. aastast uuringuid ja esitanud usaldusintervallide andmeid, teatas kaks tarvitamise suurenemisest võrreldes eelmise võrreldava uuringuga ja kümme teatasid tarvitamise püsimisest stabiilsena (vt hiljutiste uuringuandmete kohta joonis 4.1).
  • Hinnangud suure riskitasemega metamfetamiinitarvitamise kohta on riigiti erinevad, ulatudes 0,37-st 1000 elaniku kohta Küprosel (225 suure riskitasemega tarvitajat) kuni 5,22-ni 1000 elaniku kohta Tšehhis (34 700 suure riskitasemega tarvitajat), kusjuures Slovakkias oli neid 1000 elaniku kohta 2,9 (10 624 suure riskitasemega tarvitajat).
  • 2021. aasta Euroopa uimastite veebiuuringus, mis on mitte-esindusliku valimiga uuring uimastitarvitajate seas, teatas 4% vastanutest, et on viimase 12 kuu jooksul tarvitanud sünteetilisi katinoone.
Joonis 4.1. Amfetamiinide tarvitamise levimus Euroopas

Siin esitatud levimuse andmed põhinevad riikide teabekeskuste poolt EMCDDA-le esitatud elanikkonnauuringutel. Viimaste andmete ja üksikasjaliku metoodilise teabe kohta vt „2024. aasta statistikaülevaade: uimastite tarvitamise levimus“.

Diagrammid, mis näitavad uusimaid andmeid riigi kohta, põhinevad aastatel 2013–2023 tehtud uuringutel.

Hinnanguline levimus kogu elanikkonnas: Saksamaal, Kreekas, Prantsusmaal, Itaalias ja Ungaris on vanuserühmad 18–64 ja 18–34; Taanis, Eestis ja Norras 16–64 ja 16–34; Maltal 18–65; Rootsis 17–34.

  • 65 linnast, kus koguti 2022. ja 2023. aastal andmeid amfetamiinijääkide esinemise kohta linna reovees, teatasid 26 jääkide suurenemisest, 13 stabiilsest olukorrast ja 26 jääkide vähenemisest (joonis 4.2).
Joonis 4.2. Amfetamiinijäägid valitud Euroopa linnade reovees: muutused aastatel 2022–2023

Punane = suurenes | roheline = vähenes | kollane = eelmise väärtusega võrreldes stabiilne | sinine = varasemad andmed puuduvad

Keskmised amfetamiinikogused milligrammides 1000 elaniku kohta ööpäevas. Proovid võeti ühe nädala jooksul ajavahemikul 2023. aasta märtsist aprillini.
Võttes arvesse statistilisi vigu, loetakse joonisel stabiilseks väärtused, mis erinevad eelmisest väärtusest vähem kui 10%.
Allikas: Sewage Analysis Core Group Europe (SCORE).
Täieliku andmekogumi ja analüüsi kohta vt „Reoveeanalüüs ja uimastid – Euroopa mitmelinnaline uuring“.

  • 67 linnast, kus koguti 2022. ja 2023. aastal andmeid metamfetamiinijääkide esinemise kohta linna reovees, teatas 15 jääkide suurenemisest, 13 stabiilsest olukorrast ja 39 jääkide vähenemisest (joonis 4.3).
Joonis 4.3. Metamfetamiinijäägid valitud Euroopa linnade reovees: muutused aastatel 2022–2023

Punane = suurenes | roheline = vähenes | kollane = eelmise väärtusega võrreldes stabiilne | sinine = varasemad andmed puuduvad

Keskmised metamfetamiinikogused milligrammides 1000 elaniku kohta ööpäevas. Proovid võeti ühe nädala jooksul ajavahemikul 2023. aasta märtsist aprillini.
Võttes arvesse statistilisi vigu, loetakse joonisel stabiilseks väärtused, mis erinevad eelmisest väärtusest vähem kui 10%.
Allikas: Sewage Analysis Core Group Europe (SCORE).
Täieliku andmekogumi ja analüüsi kohta vt „Reoveeanalüüs ja uimastid – Euroopa mitmelinnaline uuring“.

Ravi alustamine sünteetiliste stimulantide tarvitamise tõttu

  • Hinnanguliselt on 2022. aastal Euroopas spetsialiseeritud narkomaaniaravi alustanud peaaegu 10 000 patsienti, kes teatasid, et nende peamine uimasti on amfetamiin, kusjuures umbes pooled neist (4800) on esmakordsed patsiendid (joonis 4.4).
  • 2022. aastal või viimasel aastal, mille kohta on andmed kättesaadavad, moodustasid Bulgaarias, Tšehhis, Eestis, Lätis, Poolas, Slovakkias, Soomes ja Türgis amfetamiini- või metamfetamiinitarvitajatest patsiendid vähemalt 15% esmakordsetest ravialustajatest.
Joonis 4.4. Euroopas ravi alustanud amfetamiinitarvitajad

Andmed on esitatud kõigi ravialustajate kohta, kelle peamine uimasti on amfetamiin – andmed on pärit 2022. aastast või viimasest aastast, mille kohta andmed on kättesaadavad. Kaardil on andmed 2022. aasta või viimase aasta kohta, mille kohta andmed on kättesaadavad: Tšehhi, 2020; Hispaania, Prantsusmaa, Soome, Rumeenia, 2021; Madalmaad, 2015. Rootsi ja Norra andmed hõlmavad patsiente, kes nimetasid peamise uimastina muid stimulante kui kokaiin.

  • Ravialustajad, kes nimetasid peamise uimastina metamfetamiini, on koondunud Tšehhi, Saksamaale, Slovakkiasse ja Türgisse, kus kokku elas 92% 2022. aastal hinnanguliselt ravi alustanud 12 000 metamfetamiinipatsiendist, kellest 6400 olid esmakordsed patsiendid (joonis 4.5). Lisaks täheldati Ateenas ja Barcelonas järelevalve all uimastite tarvitamise ruumides 2022. aasta teisel poolel metamfetamiini suitsetamisest teatanud patsientide arvu kasvu.
Joonis 4.5. Euroopas ravi alustanud metamfetamiinitarvitajad

Andmed on esitatud kõigi ravialustajate kohta, kelle peamine uimasti on metamfetamiin – andmed on pärit 2022. aastast või viimasest aastast, mille kohta andmed on kättesaadavad. Kaardil on andmed 2022. aasta või viimase aasta kohta, mille kohta andmed on kättesaadavad: Tšehhi, 2020, Hispaania, Prantsusmaa, Soome, Rumeenia, 2021; Madalmaad, 2015.

  • Sünteetiliste katinoonide ravi alustajatest teatanud riikide kättesaadavad andmed näitavad kasvu 457 patsiendilt 2016. aastal 1207 patsiendini 2022. aastal, kellest 90% moodustavad Prantsusmaa (416 patsienti, 2021. aasta andmed), Poola (306 patsienti), Hispaania (225 patsienti, 2021. aasta andmed) ja Belgia (145 patsienti) (joonis 4.6). Sünteetiliste katinoonide tarvitajate osakaal kõikide ravialustajate seas, kelle peamine uimasti oli muu stimulant kui kokaiin, suurenes 2022. aastal 8%-ni, võrreldes 4%-ga 2016. aastal.
Joonis 4.6. Euroopas ravi alustanud sünteetiliste katinoonide tarvitajad

Ravialustajate andmed on 2022. aasta või viimase aasta kohta, mille kohta andmed on kättesaadavad. Ravialustajate suundumused põhinevad 22 riigi andmetel. Suundumuste joonisel on esitatud ainult riigid, mille kohta on andmeid vähemalt viie aasta kohta kuuest. Puuduvad andmed seostati eelneva aasta näitajatega Hispaania, Prantsusmaa (2022) ning Saksamaa (2019) puhul. COVID-19 põhjustatud teenusehäirete tõttu tuleks 2020., 2021. ja 2022. aasta andmete tõlgendamisel jääda ettevaatlikuks.

Sünteetiliste stimulantide süstimine

  • Mitmes riigis, sealhulgas Soomes (78%), Eestis (71%), Rootsis (65%) ja Lätis (42%), on ravialustajad, kelle põhiline uimasti on amfetamiin, teatanud, et levinud manustamisviis on süstimine.
  • Umbes 6% 2022. aastal või viimasel kättesaadavate andmetega aastal Euroopas narkomaaniaravi alustanud amfetamiinipatsientidest teatas, et peamine manustamisviis on süstimine, 68% teatas ninakaudsest manustamisest, 9% suitsetamisest ja 17% suukaudsest manustamisest. Neli riiki – Belgia, Saksamaa, Poola ja Hispaania – moodustasid 65% ravialustajatest.
  • Ajavahemikul 2021–2022 11 ELi liikmesriigi 12 linnas ESCAPE võrgustiku tehtud 1849 kasutatud süstla analüüsis leiti, et üldiselt sisaldas kolmandik süstlatest kahe või enama uimastikategooria jääke. Kõige sagedasem kombinatsioon oli stimulandi ja opioidi segu. Sünteetilisi katinoone leiti kasutatud süstaldest, mis koguti Pariisis (89%), Budapestis (34%), Helsingis (23%) ja Tallinnas (19%). Sünteetilisi katinoone 3-MMC ja 3-CMC avastati Pariisis, Dublinis (ainult 3-MMC) ja Prahas (ainult 3-CMC).

Sünteetiliste stimulantide tarvitamisega seotud kahju

  • Amfetamiin oli 15 ELi liikmesriigis ja Norras asuva 20 Euro-DEN Plusi võrgustikku kuuluva haigla andmetel 2022. aastal esinemissageduselt viiendal kohal. Seda esines 9%-l (566) ägedatest uimastimürgistuse juhtumitest.
  • Metamfetamiin oli 18 Euro-DEN Plusi võrgustikku kuuluva haigla andmetel 2022. aastal esinemissageduselt 12. kohal, esinedes 2,1% (135) ägeda uimastimürgistuse juhtumite korral (2,6% 2021. aastal).
  • 2022. aastal oli sünteetiline katinoon 3-MMC seotud 38 ägeda uimastimürgistuse juhtumiga kuues Euro-DEN Plus haiglas (2021. aastal viies haiglas 68 juhtumit).
  • Neist 20 riigist, kus 2022. aasta kohta olid kättesaadavad surmajärgsed andmed, teatasid 18 riiki 1030 uimastite põhjustatud surmajuhtumist, mis olid seotud amfetamiinidega (2021. aastal 1073 surmajuhtumit 23 riigis) – amfetamiini ja metamfetamiini käsitletakse surmajärgsetes järeldustes koos.
  • Kuues ELi liikmesriigis, kes teatasid sünteetiliste katinoonidega seotud surmajuhtumitest mõlemal aastal, suurenes juhtumite arv 18-lt 2021. aastal 27-le 2022. aastal.

Sünteetiliste stimulantide turuandmed

  • 2022. aastal teatasid ELi liikmesriigid 31 000 amfetamiini konfiskeerimisest, mis moodustab 7,1 tonni (7 tonni 2021. aastal) (joonis 4.7). Türgi konfiskeeris peaaegu 6 tonni (3,5 tonni 2021. aastal), sealhulgas peaaegu 24 miljonit tabletti ehk „Captagoni“ (13,8 miljonit 2021. aastal). Amfetamiini keskmine puhtus on jaemüügi tasandil viimase kümne aasta jooksul märkimisväärselt suurenenud (+97%), samas kui hind on vähenenud (–27%).

Joonis 4.7. Amfetamiiniturg Euroopas

„EL+2“ tähistab Euroopa Liidu liikmesriike, Norrat ja Türgit.

Hind ja puhtus: riikide keskmised näitajad – miinimum, maksimum ja kvartiilhaare. Riigid erinevad indikaatorite lõikes.

  • ELi liikmesriigid teatasid metamfetamiini 9900 konfiskeerimisest kogumahus 1,4 tonni 2022. aastal (1,2 tonni 2021. aastal) (joonis 4.8). Türgi teatas 2022. aastal metamfetamiini 77 700 konfiskeerimisest kogumahus 15,8 tonni ja 383 liitrit (2021. aastal 5,5 tonni). Türgi konfiskeeritud koguste suur kasv võib viidata metamfetamiiniga kaubitsemise suurenemisele väljakujunenud heroiini salakaubaveo marsruutidel, mis suunduvad Afganistanist Türgi kaudu Euroopasse. Viimase kümne aasta jooksul on metamfetamiini keskmine puhtus veidi tõusnud, samas kui hind on püsinud suhteliselt stabiilsena, kuigi viimastel aastatel on see langenud.

Joonis 4.8. Metamfetamiiniturg Euroopas

„EL+2“ tähistab Euroopa Liidu liikmesriike, Norrat ja Türgit.

Hind ja puhtus: riikide keskmised näitajad – miinimum, maksimum ja kvartiilhaare. Riigid erinevad indikaatorite lõikes.

  • Ligikaudu 87% uute psühhoaktiivsete ainete üldkogusest, mis ELi liikmesriikide andmetel 2022. aastal konfiskeeriti mis tahes kujul, ehk 26,5 tonni (2021. aastal 4,5 tonni) oli sünteetilised katinoonid. Peamised ained olid 3-CMC (63%), 3-MMC (9%), 2-MMC (5%) ja N-etüülnorpentedroon (3%). Mõnede üksikute konfiskeerimiste raames leitud väga suured katinoonikogused, mida tuuakse peamiselt Indiast, viitavad sellele, et need ained võivad mängida Euroopa stimulantide turul suuremat rolli.
  • 2022. aastal teatasid 7 ELi liikmesriiki 108 amfetamiinilabori likvideerimisest (2021. aastal 119): Madalmaad (39), Belgia (35), Poola (22), Hispaania (5), Rootsi (5), Horvaatia (1) ja Rumeenia (1).
  • 2022. aastal teatasid üheksa ELi liikmesriiki 242 metamfetamiinilabori likvideerimisest (2021. aastal 224): Tšehhi (202), Madalmaad (14), Bulgaaria (12), Belgia (6), Poola (4), Kreeka (1), Hispaania (1), Sloveenia (1) ja Rootsi (1). 
  • 2022. aastal teatasid 15 ELi liikmesriiki metamfetamiini sünteesimiseks efedriinmeetodi abil vajaminevate lähteainete (efedriini ja pseudoefedriini) konfiskeerimisest koguses 352 kg (nii pulbri kui ka tablettide kujul) (2021. aastal konfiskeeriti 723 kg 15 ELi liikmesriigis). Metamfetamiini saab toota ka BMK-st kui lähteainest, mida võib kasutada ka amfetamiini tootmiseks. 2022. aastal konfiskeeriti Euroopas 1329 liitrit BMK-d (2021. aastal ligi 5100 liitrit) ja 26,6 tonni aineid, mida saab kasutada BMK tootmiseks. Nende konfiskeerimiste hulka kuulus 25,6 tonni BMK glütsiiniderivaate (736 kilogrammi 2021. aastal), 379 kilogrammi MAPAt (ligi 9,7 tonni 2021. aastal) ning üle 500 kilogrammi APAAd ja APAANi (50 kilogrammi APAAd 2021. aastal). 2022. aastal teatati Euroopas (ja kogu maailmas) esimest korda kahest uuest alternatiivsest kemikaalist, mida saab kasutada ka bensüülmetüülketooni (BMK), dietüül(fenüülatsetüül)propaandiaadi (DEPAPD) ja DEPAPD-enolaadi valmistamiseks, ja neid konfiskeeriti suhteliselt väikestes kogustes. Lisaks teatasid Belgia, Saksamaa ja Madalmaad 2022. aastal 2,6 tonni (2021. aastal 4,5 tonni) viinhappe konfiskeerimisest. See on kemikaal, mis võimaldab BMK abil toodetud segudest kätte saada metamfetamiini kõige tugevama ja raskema vormi (d-metamfetamiini, mida kasutatakse crystal meth’i valmistamiseks). See viitab sellele, et Euroopas toimub jätkuvalt ulatuslik d-metamfetamiini tootmine.
  • 2022. aastal likvideeriti Euroopa Liidus 29 sünteetilise katinooni tootmisüksust, millest mõned olid suuremahulised (2021. aastal 16): 23 Poolas (2021. aastal 12) ja kuus Madalmaades (2021. aastal kaks).
  • 2022. aastal konfiskeeriti sünteetilise katinooni lähteaineid 558 kilogrammi (2021. aastal 555 kilogrammi), millest enamik konfiskeeriti Poolas (355 kilogrammi, 2021. aastal 311 kilogrammi). Prantsusmaal peatati üks 1-tonnine saadetis 4-CMC lähteainest 4-kloropropiofenoonist, mis oli pärit Hiinast ja suundus Poolasse.
  • Kuigi see ei iseloomusta riiklikke uimastiturge, sisaldas üle 66% Euroopa uimastite kontrolliteenistuste poolt 2023. aasta esimesel poolel kontrollitud amfetamiiniproovidest psühhoaktiivset seguainet. Kofeiin oli psühhoaktiivne seguaine, mida uimastite kontrolliteenistuste analüüsitud amfetamiini proovides kõige sagedamini leiti. Seguainetena leiti sageli ka muid stimulante ja hallutsinogeene.
  • 2022. ja 2023. aastal viitasid ELi varajase hoiatamise süsteemile esitatud aruanded võimalusele, et sünteetilisi katinoone müüakse üha enam pahatahtlikult MDMA-na või kasutatakse MDMA võltsimiseks. Kuigi selle probleemi ulatus ei ole teada, on 11 ELi liikmesriigi uimastite kontrolliteenistused tuvastanud MDMA-toodetes sünteetilisi katinoone, kuigi harva. Puudutatud toodete seas olid ecstasy tabletid, kristallid ja pulbrid, mis sisaldasid tavaliselt 4-CMCd (klefedroon), 3-MMCd, 3 CMCd, 4-MMCd (mefedroon) ja dipentülooni.

Üksikasjalik teave sünteetiliste stimulantide kohta on esitatud Euroopa Narkootikumide ja Narkomaania Seirekeskuse (EMCDDA) ja Europoli väljaandes „ELi uimastiturg: süvaanalüüs“ ja Euroopa Narkootikumide ja Narkomaania Seirekeskuse dokumendis „Stimulandid: tervishoiu- ja sotsiaalmeetmed“.

Lähteandmed

Euroopa uimastiprobleemide 2024. aasta aruande täielikud lähteandmed koos metaandmete ja metoodikat käsitlevate märkustega on saadaval meie andmekataloogis.

Sellel lehel esitatud infograafikute, diagrammide ja sarnaste elementide koostamiseks kasutatud andmete alamhulk on esitatud allpool.

Uimastite tarvitamise levimuse andmetabelid, sealhulgas üldised rahvastiku-uuringud ja reoveeanalüüs (kõik ained)

Muud andmetabelid, sh sünteetilisi stimulante käsitlevad tabelid


Top