Sintetični stimulansi – trenutno stanje v Evropi (Evropsko poročilo o drogah za leto 2024)

Amfetamin, metamfetamin in v zadnjem času sintetični katinoni so sintetični stimulansi osrednjega živčevja, ki so na voljo na evropskem trgu prepovedanih drog. Na tej strani je na voljo najnovejša analiza stanja na področju sintetičnih stimulansov v Evropi, vključno z razširjenostjo njihove uporabe, povpraševanjem po zdravljenju, zasegih, ceno in stopnjo čistosti, škodljivimi učinki in drugimi podatki.
Stran je del Evropskega poročila o drogah za leto 2024, letnega pregleda stanja na področju drog v Evropi, ki ga je pripravil Evropski center za spremljanje drog in zasvojenosti z drogami (v nadaljnjem besedilu: EMCDDA).
Zadnja posodobitev: 11. junij 2024
Raznolikost pri razpoložljivosti in uporabi stimulansov
Amfetamin, metamfetamin in sintetični katinoni so sintetični stimulansi osrednjega živčevja, ki so na voljo na evropskem trgu prepovedanih drog. V preteklosti se je vedno najpogosteje uporabljal amfetamin, razpoložljivost in uporaba metamfetamina in sintetičnih katinonov pa je bila v večini držav bolj omejena. Vendar obstajajo znaki, da postajajo vzorci razpoložljivosti in uporabe sintetičnih stimulansov vse bolj raznoliki. Eden od razlogov za to je, da so lahko trendi proizvodnje sintetičnih drog zelo dinamični in potrošniki različne stimulanse dojemajo kot funkcionalno podobne, zato so naklonjeni preizkušanju novih izdelkov glede na njihovo razpoložljivost na trgu. Zato se pojavlja zaskrbljenost zaradi večje nevarnosti za zdravje in socialnih težav, ki so lahko povezane z večjo razpoložljivostjo in uporabo teh snovi. Hkrati pa sedanja informacijska orodja na splošno niso dovolj razvita za spremljanje trendov uporabe ali težav, povezanih s spreminjajočimi se vzorci uporabe sintetičnih stimulansov, kar pomeni, da se pomembne spremembe na tem področju odkrijejo prepočasi. Izboljšanje sposobnosti spremljanja in hitrega odzivanja na razvoj uporabe sintetičnih drog na splošno zato ostaja prednostna naloga.
Razumevanje tveganj za zdravje, povezanih s stimulansi
Metamfetamin in sintetični katinoni so kemično podobni amfetaminu, vendar niso nujno enakovredni glede tveganja, ki ga predstavljajo za javno zdravje. Bolj razširjena uporaba sintetičnih katinonov je na primer razmeroma nov pojav in trenutno nimamo zanesljivih dokazov, da bi razumeli morebitna zdravstvena tveganja tega pojava ali opredelili morebitne ustrezne ukrepe. Metamfetamin je na voljo v zelo čistih oblikah, ki se lahko kadijo, zato ta način uporabe te droge vzbuja resno zdravstveno zaskrbljenost. Vse te snovi so lahko na voljo tudi v praških ali tabletah podobnega videza, kar pomeni, da uporabniki morda ne vedo, kateri posamezni stimulans ali zmesi snovi uporabljajo. Poročila služb za preverjanje drog v več državah članicah EU med letoma 2022 in 2023 ter poročila o sistemu EU za zgodnje opozarjanje kažejo, da so sintetični katinoni lahko prisotni tudi v izdelkih z MDMA, kar kaže na zlorabo pri prodaji in mešanje z drugimi snovmi. To pomeni, da je za razumevanje trendov uporabe ter obsega neželenih učinkov na zdravje pomembna zlasti forenzična in toksikološka analiza.
Splošnejši razlog za zaskrbljenost je, da so vsi tukaj obravnavani stimulansi do neke mere povezani tudi z vedenji, ki lahko pomenijo veliko tveganje za zdravje. Ta tveganja vključujejo prevelike odmerke, akutne in kronične težave z duševnim zdravjem ter nalezljive bolezni. Pri nekaterih skupinah prebivalstva so bili dokumentirani tudi problematični in intenzivni vzorci uporabe stimulansov, kot je kombinacija tveganega jemanja drog in tveganega spolnega vedenja, znanega kot „kemseks“. Posebno zaskrbljenost vzbuja tudi vbrizgavanje stimulansov, ki je povezano z večjim tveganjem za prenos virusa HIV. To je mogoče pojasniti s pogostejšo uporabo in souporabo pripomočkov za vbrizgavanje ter tveganim spolnim vedenjem med uporabniki, ki si stimulanse vbrizgavajo.
V zadnjem desetletju so iz sedmih evropskih mest iz šestih držav poročali o lokaliziranih izbruhih okužb z virusom HIV, povezanih z vbrizgavanjem stimulansov, predvsem med marginaliziranimi uporabniki, ki si te droge vbrizgavajo na prostem (glejte Nalezljive bolezni, povezane s prepovedanimi drogami – trenutno stanje v Evropi). Analiza ostankov v brizgah, ki jo je mreža ESCAPE izvedla med letoma 2022 in 2023, potrjuje prisotnost stimulansov, kot so amfetamin in sintetični katinoni, na številnih prizoriščih, kjer si vbrizgavajo droge. V poročilih nadzornih bolnišnic iz mreže Euro-DEN Plus je v letu 2022 še vedno poudarjena velika vloga, ki jo imajo sintetični stimulansi pri obravnavah akutnih zastrupitev z drogami na urgentnih oddelkih.
Proizvodnja metamfetamina in trgovina z njim opozarjata na možnost, da se v Evropi čedalje bolj uporablja.
Čeprav se metamfetamin uporablja manj pogosto in je manj opazen v razpoložljivih virih podatkov, je vse več znakov, da se proizvodnja te droge v Evropi povečuje. V preteklosti je bila njegova uporaba najpogosteje opažena na Češkem in Slovaškem ter v zadnjem času v nekaterih sosednjih državah. Vendar je zdaj prisoten v še več državah, čeprav se zdi, da uporaba na splošno v večini držav ni zelo razširjena. Čeprav podatki iz analize odpadnih voda niso reprezentativni za splošno prebivalstvo, kažejo, da se je v 15 od 67 evropskih mest, za katera so na voljo podatki za leti 2022 in 2023, število odkritih ostankov metamfetamina povečalo.
Razpoložljivi podatki o proizvodnji in preprodaji teh stimulansov razkrivajo spreminjajočo se dinamiko nezakonite trgovine s stimulansi. Leta 2022 so v Evropski uniji poročali o uničenju 108 laboratorijev za proizvodnjo amfetamina (119 v letu 2021). Po upadu v primerjavi z največjim zasegom leta 2020 (22,3 tone) je količina zasežene droge v Evropski uniji med letoma 2021 in 2022 ostala nespremenjena in je znašala približno sedem ton. Domneva se, da bi lahko to zmanjšanje števila zasegov kazalo na zmanjšanje proizvodnje, ki je morda posledica prehoda proizvajalcev na druge stimulanse, kot je metamfetamin, ki so lahko zelo dobičkonosni, kadar se prodajajo na trge zunaj EU. Nedavni podatki kažejo, da je količina zaseženega metamfetamina v Evropski uniji med letoma 2021 in 2022 ostala razmeroma nespremenjena in je znašala približno 1,4 tone, potem ko je zaradi uvoza večjih količin iz Mehike upadla v primerjavi z največjo količino leta 2019 (2,3 tone). Število evidentiranih uničenih obratov za proizvodnjo metamfetamina se je leta 2022 rahlo zmanjšalo, kar verjetno odraža to, da čeprav se poroča o obsežnih laboratorijih, so številni le majhni, število odkritij pa iz leta v leto niha. Zasežene količine glicidnih derivatov BMK, predhodne sestavine, ki se uporablja za obsežno proizvodnjo metamfetamina, so se leta 2022 znatno povečale, zasežene pa so bile tudi nove alternativne kemikalije, iz katerih se lahko proizvaja BMK (glejte razdelek s podatki o trgu sintetičnih stimulansov v nadaljevanju). Večje količine predhodnih sestavin metamfetamina in sorodnih kemikalij, zaseženih v Evropi, odražajo dejstvo, kako svetovno pomembno zmogljivost imajo združbe za proizvodnjo sintetičnih drog v Evropski uniji, medtem ko se droga še vedno večinoma izvaža na trge zunaj EU. Vprašanja glede razpoložljivosti podatkov pomenijo, da je potrebna previdnost pri razlagi dostopnih informacij, potrebno pa je tudi več dela za spremljanje proizvodnih trendov in analizo njihovih posledic za javno zdravje in varnost. Turčija je v letu 2022 poročala o zasegu rekordne količine metamfetamina (skoraj 16 ton). Med razlogi za to je morebitno povečanje prometa z metamfetaminom iz Afganistana po ustaljenih trgovskih poteh, po katerih se proti Evropi navadno tihotapi heroin. Še vedno so potrebna nadaljnja prizadevanja za boljše razumevanje tokov nedovoljenega prometa z metamfetaminom in sprememb v Afganistanu, ta droga pa je bila tudi tarča nedavnih ukrepov, ki so jih sprejeli talibani za zmanjšanje proizvodnje drog v državi.
Sintetični katinoni predstavljajo vse večjo težavo
Poročila kažejo, da se sintetični katinoni v Evropo vse pogosteje v velikih pošiljkah tihotapijo iz Indije. Hkrati se proizvajajo tudi v Evropi, zlasti na Poljskem, kjer je bilo leta 2022 po navedbah uničenih 23 laboratorijev, zaseženih pa je bilo tudi 355 kilogramov predhodnih sestavin. Glede na količine zaseženih predhodnih kemikalij in prestrezanje nereguliranih alternativnih kemikalij se zdi verjetno, da poteka obsežna proizvodnja za evropski trg in druge trge.
Ker lahko torej uporaba nezakonitih stimulansov povzroči številne zdravstvene težave, te snovi še vedno predstavljajo izziv za spremljanje, oblikovalce politik in ponudnike storitev v Evropi. Pogostejše vbrizgavanje, povezano z uporabo stimulansov, in potencialno veliko hujši zdravstveni zapleti zaradi vbrizgavanja in kajenja metamfetamina pomenijo, da bi lahko bilo vsako povečanje uporabe, zlasti med ranljivimi skupinami, vse večji izziv za zmanjševanje škode in nujne zdravstvene storitve.
Glavni podatki in trendi
Razširjenost in vzorci uporabe sintetičnih stimulansov
- Raziskave, ki jih je med letoma 2017 in 2023 opravilo 24 držav EU ter v katerih sta amfetamin in metamfetamin združena, kažejo, da je v zadnjem letu amfetamin uporabljalo 1,5 milijona mladih odraslih (15–34 let) (1,5 % te starostne skupine). Od 12 držav, ki so od leta 2020 opravljale raziskave in posredovale podatke o intervalih zaupanja, sta dve državi poročali o višjih ocenah kot v prejšnjih primerljivih raziskavah, deset pa jih je poročalo o nespremenjenem trendu (za najnovejše podatke glejte sliko 4.1).
- Ocene zelo tvegane uporabe metamfetamina se razlikujejo po državah, pri čemer se gibajo med 0,37 na 1 000 prebivalcev (kar ustreza 225 visokorizičnim uporabnikom) na Cipru in 5,22 na 1 000 prebivalcev (34 700 visokorizičnih uporabnikov) na Češkem do 2,9 na 1 000 prebivalcev (10 624 visokorizičnih uporabnikov) na Slovaškem.
- V evropski spletni raziskavi o drogah iz leta 2021, nereprezentativni raziskavi med osebami, ki uporabljajo droge, je 4 % anketirancev poročalo, da so v zadnjih 12 mesecih uporabili sintetične katinone.
Tukaj predstavljeni podatki o razširjenosti uporabe temeljijo na raziskavah med splošnim prebivalstvom, ki so jih centru EMCDDA posredovale nacionalne informacijske točke. Za najnovejše podatke in podrobne metodološke informacije glejte Statistični bilten za leto 2024: razširjenost uporabe drog.
Grafični prikazi z najnovejšimi podatki za posamezno državo temeljijo na študijah, opravljenih med letoma 2013 in 2023.
Ocene razširjenosti med splošnim prebivalstvom: starostne skupine so 18–64 let in 18–34 let za Nemčijo, Grčijo, Francijo, Italijo in Madžarsko; 16–64 let in 16–34 let za Dansko, Estonijo in Norveško; 18–65 let za Malto; 17–34 let za Švedsko.
- Od 65 mest, ki razpolagajo s podatki o ostankih amfetamina v komunalnih odpadnih vodah za leti 2022 in 2023, jih je 26 poročalo o povečanju, 13 o nespremenjenem stanju in 26 o zmanjšanju (slika 4.2).
Rdeče = povečanje | Zeleno = zmanjšanje | Rumeno = nespremenjeno glede na prejšnjo vrednost | Modro = ni prejšnjih podatkov
Srednja vrednost dnevnih količin amfetamina v miligramih na 1 000 prebivalcev. Vzorčenje je potekalo teden dni med marcem in majem 2023.
Ob upoštevanju statističnih napak štejejo vrednosti na tej sliki, ki se za manj kot 10 % razlikujejo od prejšnje vrednosti, za nespremenjene.
Vir: Skupina za analizo odpadnih vod v Evropi (SCORE).
Za celoten nabor podatkov in analizo glejte Analiza odpadnih voda in droge – evropska študija, ki je zajemala več mest.
- Od 67 mest, ki razpolagajo s podatki o ostankih metamfetamina v komunalnih odpadnih vodah za leti 2022 in 2023, jih je 15 poročalo o povečanju, 13 o nespremenjenem stanju in 39 o zmanjšanju (slika 4.3).
Rdeče = povečanje | Zeleno = zmanjšanje | Rumeno = nespremenjeno glede na prejšnjo vrednost | Modro = ni prejšnjih podatkov
Srednja vrednost dnevnih količin metamfetamina v miligramih na 1000 prebivalcev. Vzorčenje je potekalo teden dni med marcem in aprilom 2023.
Ob upoštevanju statističnih napak štejejo vrednosti na tej sliki, ki se za manj kot 10 % razlikujejo od prejšnje vrednosti, za nespremenjene.
Vir: Skupina za analizo odpadnih vod v Evropi (SCORE).
Za celoten nabor podatkov in analizo glejte Analiza odpadnih voda in droge – evropska študija, ki je zajemala več mest.
Vključitev v obravnavo odvisnosti zaradi uporabe sintetičnih stimulansov
- Po ocenah je bilo leta 2022 v Evropi v specializirano obravnavo odvisnosti od drog vključenih več kot 10 000 uporabnikov, ki so kot glavno drogo navedli amfetamin, pri čemer jih je bila polovica (4 800) prvič vključenih v zdravljenje (slika 4.4).
- V Bolgariji, na Češkem, v Estoniji, Latviji, na Poljskem, Slovaškem, Finskem in v Turčiji so leta 2022 ali v zadnjem letu, za katero so na voljo podatki, uporabniki amfetamina in metamfetamina predstavljali vsaj 15 % oseb, ki so se prvič vključile v obravnavo odvisnosti.
Podatki se nanašajo na vse osebe, vključene v programe zdravljenja odvisnosti od amfetamina kot glavne droge – leto 2022 ali zadnje razpoložljivo leto. Podatki za osebe, ki so se prvič vključile v zdravljenje odvisnosti, so za leto 2022 ali zadnje razpoložljivo leto: Češka za leto 2020; Španija, Francija, Finska, Romunija za leto 2021; Nizozemska za leto 2015. Podatki za Švedsko in Norveško se nanašajo na uporabnike, ki kot glavno drogo uporabljajo druge stimulanse, razen kokaina.
- Oseb, ki so se vključile v zdravljenje odvisnosti in ki kot glavno drogo navajajo metamfetamin, je največ na Češkem, v Nemčiji, na Slovaškem ter v Turčiji in skupaj predstavljajo 92 % od ocenjenih 12 000 uporabnikov metamfetamina, ki so se vključili v zdravljenje odvisnosti in o katerih se je poročalo leta 2022, pri čemer jih je bilo 6 400 prvič vključenih v zdravljenje (slika 4.5). Poleg tega so v varnih sobah za uporabo drog v Atenah in Barceloni v drugi polovici leta 2022 opazili povečanje števila uporabnikov, ki so poročali o kajenju metamfetamina.
Podatki o značilnostih uporabnikov v obravnavi se nanašajo na vse osebe, vključene v programe zdravljenja odvisnosti od metamfetamina kot glavne droge – leto 2022 ali zadnje razpoložljivo leto. Podatki za osebe, ki so se prvič vključile v zdravljenje odvisnosti, so za leto 2022 ali zadnje razpoložljivo leto: Češka za leto 2020; Španija, Francija, Finska, Romunija za leto 2021; Nizozemska za leto 2015.
- Razpoložljivi podatki iz držav, ki poročajo o vključitvi oseb v obravnavo odvisnosti od sintetičnih katinonov, kažejo na povečanje s 457 uporabnikov leta 2016 na 1 207 uporabnikov leta 2022, od katerih jih je 90 % iz Francije (416 uporabnikov glede na podatke za leto 2021), s Poljske (306 uporabnikov), Španije (225 uporabnikov glede na podatke za leto 2021) in Belgije (145 uporabnikov) (slika 4.6). Delež uporabnikov sintetičnih katinonov, vključenih v zdravljenje, med vsemi uporabniki, ki so vključeni v zdravljenje in so kot glavno drogo navedli stimulanse, razen kokaina, se je z 4 % leta 2016 povečal na 8 % leta 2022.
Podatki o uporabnikih, vključenih v zdravljenje odvisnosti, so za leto 2022 ali zadnje razpoložljivo leto. Trendi pri osebah, vključenih v zdravljenje odvisnosti, temeljijo na podatkih za 22 držav. V grafikon trendov so vključene samo države s podatki za vsaj pet od šestih let. Manjkajoči podatki so bili za Španijo in Francijo (2022) ter Nemčijo (2019) pripisani z vrednostmi iz prejšnjega leta. Podatke za leta 2020, 2021 in 2022 je treba zaradi prekinitev izvajanja storitev med pandemijo covida-19 razlagati previdno.
Vbrizgavanje sintetičnih stimulansov
- O vbrizgavanju kot pogosti poti uporabe poročajo uporabniki, ki so ob vključitvi v zdravljenje odvisnosti kot glavno drogo navedli amfetamin, v številnih državah, vključno s Finsko (78 %), Estonijo (71 %), Švedsko (65 %) in Latvijo (42 %).
- Približno 6 % uporabnikov amfetamina, ki so se leta 2022 ali v zadnjem letu, za katerega so na voljo podatki, v Evropi vključili v zdravljenje odvisnosti od drog, je poročalo o vbrizgavanju kot glavnem načinu uporabe, 68 % jih je navedlo njuhanje, 9 % kajenje, 17 % pa peroralno uporabo. Štiri države, in sicer Belgija, Nemčija, Poljska in Španija, so predstavljale 65 % oseb, ki so se vključile v zdravljenje odvisnosti.
- Analiza 1 849 uporabljenih brizg, ki jo je v letih 2021 in 2022 izvedla mreža ESCAPE v 12 mestih v enajstih državah članicah EU, je pokazala, da je na splošno tretjina brizg vsebovala ostanke dveh ali več kategorij drog. Najpogostejša kombinacija je bila kombinacija stimulansa in opioida. Sintetične katinone so našli v uporabljenih brizgah, zbranih v Parizu (89 %), Budimpešti (34 %), Helsinkih (23 %) in Talinu (19 %). Sintetična katinona 3-MMC in 3-CMC sta bila odkrita samo v Parizu, Dublinu (samo 3-MMC) in Pragi (samo 3-CMC).
Škodljivi učinki, povezani z uporabo sintetičnih stimulansov
- Leta 2022 je bil amfetamin peta najpogostejša snov, o kateri so poročali v bolnišnicah iz mreže Euro-DEN Plus iz 15 držav članic EU in z Norveške. Prisoten je bil pri 9 % (566) obravnavanih primerov akutnih zastrupitev z drogami.
- Metamfetamin je bil 12. najpogostejša snov, o kateri je leta 2022 poročalo 18 bolnišnic iz mreže Euro-DEN Plus, prisoten pa je bil v 2,1 % (135) obravnavanih primerov akutne zastrupitve z drogo (2,6 % leta 2021).
- Leta 2022 je bil sintetični katinon 3-MMC prisoten v 38 akutnih primerih zastrupitve z drogo v šestih bolnišnicah iz mreže Euro-DEN Plus (68 v letu 2021 v petih bolnišnicah).
- Od 20 držav, ki so za leto 2022 razpolagale z obdukcijskimi podatki, jih je 18 poročalo o 1 030 neposrednih smrtnih primerih zaradi drog, pri katerih so bili prisotni amfetamini (1 073 v letu 2021 v 23 državah) – v obdukcijskih ugotovitvah so amfetamini in metamfetamini združeni.
- V šestih državah članicah EU, ki so v obeh letih poročale o neposrednih smrtih zaradi drog, ki vključujejo sintetične katinone, je število primerov z 18 v letu 2021 naraslo na 27 v letu 2022.
Podatki o trgu sintetičnih stimulansov
-
Leta 2022 so države članice EU poročale o 31 000 zasegih amfetamina v količini 7,1 tone (sedmih tonah v letu 2021) (slika 4.7). V Turčiji so zasegli šest ton (3,5 tone leta 2021), vključno s 24 milijoni tablet, poimenovanih „captagon“ (13,8 milijona leta 2021). Povprečna čistost amfetamina na maloprodajni ravni se je v zadnjih desetih letih izrazito povečala (+97 %), medtem ko je povprečna cena padla (–27 %).
EU+2 se nanaša na države članice EU, Norveško in Turčijo.
Cena in čistost: nacionalne srednje vrednosti – najmanjše, največje in interkvartilni razpon. Države se razlikujejo po kazalnikih.
-
Leta 2022 so države članice EU poročale o 9 900 zasegih metamfetamina v količini 1,4 tone (1,2 tone v letu 2021) (slika 4.8). V Turčiji so leta 2022 poročali o 77 700 zasegih metamfetamina v skupni količini 15,8 tone in 383 litrov (5,5 tone leta 2021). To veliko povečanje količin, ki jih je zasegla Turčija, kaže na povečanje nedovoljenega prometa z metamfetaminom na uveljavljenih tihotapskih poteh heroina iz Afganistana prek Turčije v Evropo. V zadnjem desetletju se je povprečna čistost metamfetamina nekoliko povečala, medtem ko je cena ostala razmeroma nespremenjena, čeprav se je v zadnjih letih znižala.
EU+2 se nanaša na države članice EU, Norveško in Turčijo.
Cena in čistost: nacionalne srednje vrednosti – najmanjše, največje in interkvartilni razpon. Države se razlikujejo po kazalnikih.
- Približno 87 % skupne količine novih psihoaktivnih snovi, ki so jih države članice EU leta 2022 prijavile kot zasežene, v vseh oblikah, oziroma 26,5 tone (4,5 tone v letu 2021), je bilo sintetičnih katinonov, Glavne snovi so bile 3-CMC (63 %), 3-MMC (9 %), 2-MMC (5 %) in N-etilnorpentedron (3 %). Zelo velike količine katinonov, ki so jih našli v nekaterih posameznih zasegih in ki so večinoma izvirale iz Indije, kažejo, da bi lahko imele te snovi večjo vlogo na evropskem trgu stimulansov.
- Leta 2022 je sedem držav članic EU poročalo, da so uničile 108 amfetaminskih laboratorijev (119 v letu 2021): Nizozemska (39), Belgija (35), Poljska (22), Španija (5), Švedska (5), Hrvaška (1) in Romunija (1).
- V letu 2022 so v devetih državah članicah EU poročali, da so uničili 242 metamfetaminskih laboratorijev (224 v letu 2021): Češka (202), Nizozemska (14), Bolgarija (12), Belgija (6), Poljska (4), Grčija (1), Španija (1), Slovenija (1) in Švedska (1).
- Leta 2022 je 15 držav članic EU poročalo o zasegih predhodnih sestavin, potrebnih za sintezo metamfetamina z „metodo efedrina“ (efedrina in psevdoefedrina), v količini 352 kilogramov (v prahu in tabletah) (leta 2021 je o zasegih v količini 723 kilogramov poročalo 15 držav članic EU). Metamfetamin se lahko proizvaja tudi s pomočjo BMK kot vhodne snovi, ki se lahko uporablja tudi za proizvodnjo amfetamina. Leta 2022 je bilo v Evropi zaseženih 1 329 litrov BMK (skoraj 5 100 litrov leta 2021) in 26,6 tone snovi, ki se lahko uporabi za proizvodnjo BMK. Ti zasegi so vključevali 25,6 tone glicidnih derivatov kemikalije BMK (736 kilogramov v letu 2021), 379 kilogramov MAPA (skoraj 9,7 tone v letu 2021) ter več kot 500 kilogramov APAA in APAAN (50 kilogramov APAA v letu 2021). V Evropi (in po svetu) so leta 2022 prvič poročali o dveh novih alternativnih kemikalijah, ki se prav tako lahko uporabita za proizvodnjo BMK, DEPAPD in enolat DEPAPD, zaseženi pa sta bila v razmeroma majhnih količinah. Poleg tega so zasegi vinske kisline, kemikalije, ki omogoča pridobivanje najmočnejše in najbolj iskane oblike metamfetamina (d-metamfetamina, ki se uporablja za „kristalni met“) iz mešanic, proizvedenih z metodami BMK, leta 2022 znašali 2,6 tone (4,5 tone v letu 2021), o čemer so poročale Belgija, Nemčija in Nizozemska. To kaže, da obsežna proizvodnja d-metamfetamina še vedno poteka v Evropi.
- Leta 2022 je bilo v Evropski uniji uničenih 29 obratov za proizvodnjo sintetičnih katinonov, od katerih so bili nekateri za proizvodnjo v velikem obsegu(16 leta 2021): 23 na Poljskem (12 leta 2021) in šest na Nizozemskem (dva leta 2021).
- Zasegi predhodnih sestavin sintetičnega katinona v letu 2022 so znašali 558 kilogramov (555 v letu 2021), od tega predvsem na Poljskem (355 kilogramov v primerjavi s 311 kilogrami leta 2021). V Franciji so zaustavili pošiljko ene tone predhodne sestavine za 4-CMC, 4-kloropropiofenona, ki je izviral s Kitajske in je bila na poti na Poljsko.
- Čeprav to ni reprezentativno za nacionalne trge drog, je več kot 66 % vzorcev amfetamina, ki so jih v prvi polovici leta 2023 pregledale evropske službe za preverjanje drog, vsebovalo psihoaktivne primesi. Najpogostejša psihoaktivna primes v vzorcih amfetamina, ki so jih analizirale službe za preverjanje drog, je bil kofein. Kot primesi so pogosto našli tudi druge stimulanse in halucinogene snovi.
- Leta 2022 in 2023 so poročila v sistemu EU za zgodnje opozarjanje nakazovala možnost, da se sintetični katinoni vse pogosteje lažno prodajajo kot MDMA ali se uporabljajo za spreminjanje MDMA. Čeprav obseg te težave ni znan, so službe za preverjanje drog v enajstih državah članicah EU odkrile sintetične katinone v izdelkih MDMA, čeprav redko. Med zadevne izdelke spada tudi ekstazi v obliki tablet, v kristalni obliki ali v obliki praška, ki običajno vsebuje še 4-CMC (klefedron), 3-MMC, 3-CMC, 4-MMC (mefedron) in dipentilon.
Dodatne podrobne informacije o sintetičnih stimulansih so na voljo v skupnem dokumentu centra EMCDDA in Europola z naslovom Trg drog v EU: poglobljena analiza in dokumentu centra EMCDDA z naslovomStimulansi: zdravstveni in družbeni odzivi.
Izvorni podatki
Celoten nabor izvornih podatkov za Evropsko poročilo o drogah za leto 2024, vključno z metapodatki in metodološkimi opombami, je na voljo v našem katalogu podatkov.
Podsklop teh podatkov, uporabljenih za pripravo infografik, grafikonov in podobnih elementov na tej strani, je na voljo v nadaljevanju.
Preglednice s podatki o razširjenosti uporabe drog, vključno z raziskavami med splošnim prebivalstvom in analizo odpadnih voda (vse snovi)
Preglednice z drugimi podatki, vključno s preglednicami, ki se nanašajo samo na sintetične stimulanse