Razumevanje razmer na področju drog v Evropi v letu 2024 – ključni dogodki (Evropsko poročilo o drogah za leto 2024)

cover of european drug report 2024 commentary

Najnovejša analiza evropskega pojava drog, ki jo je opravil center EMCDDA, razkriva, da je trg drog odporen in hkrati pod vplivom dogajanja na svetovni ravni. Nenehni zdravstveni in varnostni problemi, ki jih povzročajo tako uveljavljene kot novejše prepovedane droge ter vse večja medsebojna povezanost med njimi, ustvarjajo zahtevno politično okolje za oblikovanje in izvajanje učinkovitih odzivov. Evropsko poročilo o drogah za leto 2024 vsebuje pregled stanja na področju drog v Evropi na podlagi najnovejših razpoložljivih podatkov. Uvodni del vsebuje kratek analitični komentar o nekaterih pomembnih vprašanjih, ki se trenutno obravnavajo v okviru politike EU na področju drog.

Ta stran je del Evropskega poročila o drogah za leto 2024, letnega pregleda stanja na področju drog v Evropi, ki ga je pripravil Evropski center za spremljanje drog in zasvojenosti z drogami (v nadaljnjem besedilu: center EMCDDA).

Zadnja posodobitev: 11. junij 2024

VSEPOVSOD, VSE, VSAKDO

Odzivanje na razvijajoče se težave z drogami v Evropi

Ključno sporočilo analize Evropskega poročila o drogah za leto 2024 je, da je vpliv uporabe prepovedanih drog v družbi danes možno opaziti skoraj vsepovsod. Skoraj vse s psihoaktivnimi lastnostmi se lahko potencialno uporabi kot droga. To pomeni, da lahko vsakdo posredno ali neposredno čuti vpliv uporabe prepovedanih drog in z njimi povezanih težav.

Vsepovsod

A puddle of water with light reflections on wet sand

Posledice težav zaradi drog so dandanes vidne že skoraj vsepovsod. Na nacionalni ravni odražajo in zaostrujejo kompleksne probleme, kot so brezdomstvo, obvladovanje duševnih motenj in kriminaliteta mladih. V nekaterih državah je zaradi lokalnega trga z drogami opazno tudi povečanje nasilja in korupcije. Na mednarodni ravni se težave zaradi drog povečujejo v številnih državah z nizkimi in srednjimi dohodki, kar ogroža njihovo upravljanje in razvoj ter povečuje že tako velike težave na področju javnega zdravja in varnosti, s katerimi se srečujejo mnoge med njimi.

Vse

Colour splashes on a window

Vse pogosteje opažamo, da se na trgu drog lahko znajde skoraj vse, kar ima psihoaktivne lastnosti, pogosto napačno označeno ali v mešanicah, zato uporabniki dostikrat morda ne vedo, kaj so vzeli, to pa povečuje tveganje za zdravje ter ustvarja nove izzive na področju kazenskega pregona in zakonodaje.

 

 

Vsakdo

A crowd of people facing a stage with their arms in the air

Vpliv opaženega razvoja pomeni, da je zaradi uporabe prepovedanih drog in delovanja trga drog ter s tem povezanih težav zelo verjetno vsakdo prizadet na tak ali drugačen način. Neposredno se to opazi pri osebah, ki imajo zaradi uporabe drog težave in potrebujejo zdravljenje ali druge storitve. Posredno se to kaže v novačenju ranljivih mladih v svet kriminala, obremenitvi zdravstvenih proračunov ter v socialnih stroških skupnosti, ki se bodisi ne počutijo varne bodisi so njihove institucije ali podjetja ogroženi zaradi korupcije ali kriminalnih praks.

Agencija Evropske unije za droge – zagotavljanje večje zmogljivosti Evrope za učinkovito odzivanje na zapleteno in hitro spreminjajočo se problematiko drog

photos of light beams creating a network

Od ustanovitve centra EMCDDA leta 1993 sta se obseg in narava problematike drog znatno spremenila. Za reševanje novih izzivov, ki jih prinašajo sodobne droge, je bil mandat Evropskega centra za spremljanje drog in zasvojenosti z drogami dopolnjen in se bo 2. julija 2024 preimenoval v Agencijo Evropske unije za droge (EUDA). 

Agencija EUDA bo pomagala Evropski uniji in državam članicam z izboljšanjem in razširitvijo spremljanja uporabe drog in problemov, povezanih z njimi, povečanjem pripravljenosti za prepoznavanje novih groženj in odzivanje nanje ter naložbami v razvoj strokovnosti in kompetenc, kar bo prispevalo k izvajanju boljših ukrepov na področju zdravja in varnosti.

Storitve bo zagotavljala na štirih prekrivajočih se področjih, in sicer: predvidevanje novih in prihodnjih izzivov; prepoznavanje in izdajanje opozoril o nastajajočih tveganjih in grožnjah, povezanih z drogami, ocenjevanje potreb in razpoložljivih odzivov ter pomoč deležnikom z vrenotenjem in širjenjem novega znanja in dobrih praks. 

Zbiranje, analiza in posredovanje podatkov bodo še naprej ključne naloge agencije EUDA in bodo dopolnjene z novimi pristojnostmi. Med njimi so večja prizadevanja za razumevanje in odzivanje na težave, ki izhajajo iz uporabe različnih drog hkrati, ter krepitev analitičnih zmogljivosti z vzpostavitvijo nove mreže forenzičnih in toksikoloških laboratorijev. Agencija EUDA bo razvila nov evropski sistem opozarjanja na droge, ki bo sedanje delo sistema zgodnjega opozarjanja na nove psihoaktivne snovi razširil in ga dopolnil z novimi zmogljivostmi za ocenjevanje zdravstvenih in varnostnih groženj. Več pozornosti bo namenjene tudi ugotavljanju vrzeli in prepoznavanju potreb v raziskovalnem delu, z rednim izvajanjem napovedovanja možnih dogodkov in pregledovanja trenutnega stanja pa se bo povečala pripravljenost EU na odzivanje na prihodnje izzive na področju drog. Agencija EUDA bo še naprej tesno sodelovala z mrežo nacionalnih kontaktnih točk za droge Reitox, katere vloga se bo okrepila. Zagotovljena bo podpora za ocenjevanje in razvoj politik, ki temeljijo na dokazih, agencija pa bo lahko več prizadevanj namenila podpori potrebam politik na ravni EU v okviru svojih dejavnosti. Bolj bo učinkovita tudi pri razvoju in spodbujanju na dokazih temelječih ukrepov in dobrih praks, imela bo močnejšo mednarodno vlogo, Evropsko unijo pa bo pri oblikovanju politike na področju drog podpirala na več straneh.

Stanje na področju drog v Evropi leta 2024 – pregled

Velika razpoložljivost širšega nabora snovi, ki so pogosto tudi močnejše

powder and pills on a green background

Analiza kazalnikov, povezanih s ponudbo pogosto uporabljanih prepovedanih drog v Evropski uniji, kaže, da je razpoložljivost skoraj vseh vrst snovi še vedno velika. Poleg tega razpoložljive informacije kažejo, da je za današnji trg značilna enostavna dostopnost do obsežnejšega nabora prepovedanih drog kot v preteklosti, pri čemer so snovi pogosto na voljo v visoki jakosti ali čistosti ali v novih oblikah, mešanicah ali kombinacijah. Med njimi so tudi nove snovi, za katere verjetno niti uporabniki niti strokovnjaki ne vedo dovolj o zdravstvenih tveganjih. Snovi se na trgu pojavljajo tudi v čedalje več različnih oblikah, v nekaterih primerih, kot je na primer konoplja, so med novimi načini uporabe prehranski izdelki in izdelki za vejpanje. Zaradi razvoja teh dogodkov narašča zaskrbljenost, da bi lahko bila tveganja, povezana z nekaterimi snovmi, čedalje večja. Še posebej je zaskrbljujoče, da so uporabniki drog izpostavljeni večjemu zdravstvenemu tveganju, morda celo zastrupitvi s smrtnim izidom, če (nevede) uporabijo močnejšo ali novejšo snov.

Uporaba trgovske infrastrukture je povezana z visoko razpoložljivostjo drog

Za snovi, ki se jih tihotapi v Evropsko unijo, je pomemben dejavnik povečevanja dostopnosti teh snovi sposobnost kriminalnih združb, da izkoriščajo priložnosti, ki jih ponuja sodobna trgovska prometna infrastruktura. Skoraj 70 % zasegov drog, ki jih opravijo carinski organi, se zgodi v pristaniščih Evropske unije, pri čemer v večnamenskih transportnih zabojnikih odkrijejo in zasežejo velike količine drog, zlasti kokaina. Španija je na primer leta 2023 poročala o največjem zasegu kokaina v eni pošiljki doslej, v kateri je bilo devet ton in pol droge skrito med bananami iz Ekvadorja. Tudi velika pristanišča v Belgiji in na Nizozemskem so stalne tarče tihotapskih organizacij, narašča pa tudi zaskrbljenost, da so vse bolj ogrožena tudi manjša pristanišča drugod po Evropi.

Metode kriminalnih združb, ki delujejo na tem področju, so vse bolj izpopolnjene, o čemer pričajo dobro dokumentirani primeri infiltracije v dobavne verige in izkoriščanja ključnega osebja s pomočjo ustrahovanja in korupcije. V načrt EU za boj proti prometu s prepovedanimi drogami iz leta 2023 so bili zato vključeni ukrepi za okrepitev obvladovanja tveganja cariskih organov ter odkrivanja prepovedanih drog in kemičnih predhodnih sestavin, s katerimi se trguje. Med njimi je podpora uvajanju napredne opreme za skeniranje zabojnikov in povečanje interoperabilnosti carinskih informacijskih sistemov EU. Načrt vsebuje tudi podporo novo ustanovljenemu zavezništvu evropskih pristanišč, tj. javno-zasebnemu partnerstvu, ki vključuje ukrepe za povečanje odpornosti ključnih logističnih centrov Evrope proti trgovini z drogami in infiltraciji organiziranih kriminalnih združb.

Zaskrbljenost politike zaradi nasilja, povezanega z drogami, in izkoriščanja mladoletnikov narašča

blurry picture of gun pointing at viewer

Vse bolj je zaskrbljujoče, da se zaradi velike razpoložljivosti drog, preprodaje njihovih velikih količin in konkurence med kriminalnimi združbami v Evropi, v nekaterih državah povečujejo nasilje in druge oblike kriminala, povezane z delovanjem trga drog. V preteklosti so največje breme nasilnih kaznivih dejanj, povezanih s trgom drog, nosile države proizvajalke in tranzitne države zunaj Evropske unije, kar velja še danes. Vendar se zdi, da v Evropi, zlasti v državah, za katere je znano, da vanje vstopajo ali se v njih proizvajajo velike količine drog, stopnja nasilja, povezanega s trgovino s prepovedanimi drogami, narašča. Poleg tega narašča zaskrbljenost, da kriminalne mreže, vpletene v trgovino s prepovedanimi drogami, novačijo in izkoriščajo čedalje več mladoletnikov. Zato boj proti tem grožnjam postaja vse večja prednostna naloga organov pregona. Spremljanje trendov in razvoja na področju kriminala, povezanega z drogami, je na evropski ravni zahtevno in polno izzivov. Center EMCDDA se je odzval z izboljšanjem orodij za spremljanje na tem področju, v okviru katerega lahko izpostavimo prispevek k razvoju kazalnika umorov, povezanih z drogami. Agencija EUDA bo v tesnem partnerstvu z Europolom in Evropsko komisijo temu področju namenila še več prizadevanj in naložb, saj bodo zanesljive informacije verjetno predpogoj za oblikovanje učinkovitih intervencijskih strategij za boj proti nasilju, korupciji in kriminalnemu izkoriščanju, ki so vse bolj povezani z delovanjem nekaterih sodobnih evropskih trgov z drogami.

Hkratna uporaba več različnih drog in napačno prodajanje snovi povečujejo zdravstvena tveganja

patients in hospital corridor

Sočasna uporaba več drog je hkratno ali zaporedno uživanje dveh ali več psihoaktivnih dovoljenih ali nedovoljenih snovi. S tem povezana težava je, da se lahko prodajajo snovi, ki poleg droge, ki jo je kupec pričakoval, vsebujejo še eno ali več drog, bodisi v mešanici s snovjo, ki jo je nameraval kupiti, bodisi kot nadomestilo zanjo. To pomeni možnost, da se uporabniki ne zavedajo, katero snov ali snovi dejansko uporabijo. Sočasna uporaba različnih drog lahko poveča tveganje zdravstvenih težav in oteži učinkovito ukrepanje, na primer pri odzivu na akutno zastrupitev.

Ključno sporočilo letošnjega evropskega poročila o drogah je, da je sočasna uporaba več drog med uporabniki psihoaktivnih snovi pogosta, kar lahko poveča tveganje za resne zdravstvene težave. Zdi se, da so izzivi na tem področju vse večji. To je deloma posledica vse večjega povezovanja trgov z uveljavljenimi prepovedanimi drogami in novimi psihoaktivnimi snovmi, deloma pa večje razpoložljivosti in uporabe sintetičnih snovi. Skrb vzbujajo izdelki iz konoplje, ki so jim primešani sintetični kanabinoidi, izdelki, ki se prodajajo kot MDMA, vendar včasih vsebujejo sintetične katinone, in pojav zelo močnih sintetičnih opioidov, ki so jim primešane druge snovi ali se napačno prodajajo kot neka druga snov. Pomembno je tudi opozoriti, da se lahko zdravstvena tveganja povečajo tudi zaradi uporabe alkohola v kombinaciji s prepovedanimi drogami, na primer kadar se alkohol uporablja v kombinaciji s kokainom, opioidi ali novimi ali „uličnimi“ benzodiazepini.

Potreba po forenzičnih, toksikoloških in inovativnih novih virih podatkov

Man in laboratory carrying out liquid chromotography-masse spectrometer

Eden od izzivov spremljanja drog v letu 2024 je natančneje razumeti, katere droge se dejansko uporabljajo in v katerih kombinacijah. Prednostni nalogi za prihodnje delo agencije EUDA bosta tako okrepljeno spremljanje vzorcev sočasne uporabe različnih drog in izboljšano razumevanje, kateri ukrepi so učinkoviti na tem področju. Izboljšanje virov toksikoloških in forenzičnih podatkov ter informacij, ki jih ti zagotavljajo, bo ključni element za poglabljanje razumevanja, katere snovi se prodajajo na trgu in katere droge ali kombinacije drog so še zlasti škodljive. Agencija EUDA bo še naprej spodbujala razvoj novih virov podatkov, ki lahko podajo podrobnejšo sliko vzorcev uporabe drog, na primer podatkov, ki jih pridobi od služb za testiranje drog, ali raziskav uporabe injekcijskih brizg. V uporabljenih brizgah, zbranih na mestih za njihovo izmenjavo, pogosto odkrijejo več snovi, med katerimi so pogosto stimulansi in opioidi, kar kaže na to, da se te droge v evropskih mestih običajno uporabljajo skupaj.

Obravnavanje bolj raznovrstnega in kompleksnejšega nabora potreb

Podpora izvajanju z dokazi podprte preventive na področju drog

Back view, positive teenage boys and girls standing by urban street railing outdoors

Cilj preventive na področju drog je preprečiti ali odložiti uporabo psihoaktivnih drog. Osebam, ki so šele začele uporabljati droge, morda to lahko pomaga preprečiti nastanek težav zaradi njihove uporabe. V preteklosti se je izkazalo, da niso bili vsi pristopi, uporabljeni na tem področju, učinkoviti, a zanimanje za opredelitev in izvajanje z dokazi podprtih programov preventive na področju drog se povečuje. Doseganje tega cilja je danes podprto z vzpostavitvijo registrov programov na področju preventive, pobudami za usposabljanje in razvojem standardov kakovosti. Evropski program preventive je namenjen izboljšanju splošne učinkovitosti prizadevanj na tem področju. Več kot 25 držav članic EU in sosednjih držav ima zdaj nacionalne predavatelje evropskega programa preventive. K prizadevanjem na področju preventive prispeva tudi Xchange, evropski spletni register ovrednotenih preventivnih ukrepov. Kljub razpoložljivosti visokokakovostnih orodij za pomoč pri prepoznavanju programov, ki bodo verjetno učinkoviti, je v številnih državah še vedno premalo prizadevanj na področju preventive ali pa obstajajo dokazi, da se sredstva ne uporabljajo učinkovito, saj se jih namenja za programe, ki nimajo trdnih dokazov o pozitivnih rezultatih.

Večja raznolikost snovi, ki se vbrizgavajo, povečuje zdravstvena tveganja

hand holding a syringe

Če želimo v Evropi zmanjšati škodo, povezano z drogami, ostaja ključno vprašanje politike in prakse, kako zagotoviti učinkovit in celosten odziv za osebe, ki si droge vbrizgavajo. Izzivi na tem področju postajajo vse bolj zapleteni, saj tukaj navedeni podatki opozarjajo na vse več različnih snovi, ki se v Evropi vbrizgavajo, in na vse večja tveganja, ki so s tem povezana.

Osebe, ki si droge vbrizgavajo, so pogosto bolj izpostavljene tveganju škodljivih učinkov, kot so okužbe, ki se prenašajo s krvjo, ali smrt zaradi prevelikega odmerka drog, kot osebe, ki droge uporabljajo na druge načine. Vbrizgavanje drog lahko poslabša že obstoječe zdravstvene težave ali povzroči abscese, septikemijo in poškodbe živcev. Čeprav se je uporaba drog z vbrizgavanjem v Evropi v zadnjem desetletju zmanjševala, še vedno predstavlja nesorazmeren delež akutnih in kroničnih škodljivih zdrvstvenih posledic uporabe drog.

V preteklosti je bil heroin v Evropi glavna droga, povezana z vbrizgavanjem, vendar tukaj navedeni podatki o ostankih snovi v brizgah kažejo, kako spremenljivi in zapleteni so postali vzorci vbrizgavanja. V ostankih snovi v brizgah pogosto odkrijejo kombinacijo najrazličnejših drog, vključno z amfetamini, kokainom, sintetičnimi katinoni, opioidnimi agonisti iz zdravil, drugimi zdravili in različnimi novimi psihoaktivnimi snovmi, kar lahko poveča tveganje prevelikega odmerka. Raziskave, ki spremljajo ostanke v brizgah potrjujejo druge podatke, ki kažejo, da je zlasti vbrizgavanje stimulansov postalo pogostejše med osebami, ki si vbrizgavajo droge. To je skrb vzbujajoče, saj je vbrizgavanje stimulansov povezano s pogostejšim injiciranjem in s številnimi lokalnimi izbruhi okužbe z virusom HIV v Evropi v zadnjem desetletju. Tudi najnovejši podatki še naprej vključujejo poročila o lokalnih izbruhih okužb z virusom HIV, povezanih z vbrizgavanjem stimulansov, vključno z izbruhom v italijanski Monzi leta 2022.

Pristopi za zmanjševanje škode se danes štejejo za bistvene pri zmanjševanju prenosa okužbe z virusom HIV med uporabniki, ki si droge vbrizgavajo, zlasti zagotavljanje sterilne opreme, vključno z razdeljevanjem v zaporih in lekarnah. Vendar pa naša analiza ponovno kaže, da sta pokritost in dostop do programov izmenjave sterilnega materiala v številnih državah EU še vedno nezadostna.

Število prijav okužbe z virusom HIV se je vrnilo na raven pred pandemijo

hand inserting a syringe in a yellow syringe container

Medtem ko se število novih okužb z virusom HIV, povezanih z vbrizgavanjem drog, v Evropski uniji dolgoročno zmanjšuje, se je v več kot polovici držav, ki sporočajo podatke, število novih prijav okužb leta 2022 v primerjavi z letom 2021 povečalo. Leta 2022 se je število novih prijav okužbe z virusom HIV, povezanih z uporabo drog z vbrizgavanjem, v Evropski uniji povečalo na 968 v primerjavi s 662 leto prej, s čimer se je vrnilo na podobno raven kot leta 2019. To povečanje deloma odraža porast števila testiranj na virus HIV po odpravi omejitev, povezanih s pandemijo covida-19, in vrnitvi delovanja zdravstvenih služb na raven pred pandemijo, vključno s testiranjem na virus HIV. Še en dejavnik, ki bi lahko prispeval k povečanju, je morda preseljevanje ljudi z znano diagnozo okužbe z virusom HIV med evropskimi državami po ruski invaziji na Ukrajino. Ne glede na vzrok bi bilo treba to ugotovitev še nadaljnje raziskati, saj bi bila vsaka sprememba dolgoročnega padajočega trenda, opažena v tem nizu podatkov, zaskrbljujoča. Čeprav je stanje v Evropski uniji dokaj ugodno v primerjavi s številnimi drugimi deli sveta, pa 38-odstotno zmanjšanje števila prijav okužb z virusom HIV od leta 2010 ne dosega cilja 75-odstotnega zmanjšanja (SZO) Svetovne zdravstvene organizacije, kar kaže, da je treba v Evropi storiti več za odpravo prenosa virusa HIV, povezanega z uporabo drog.

Znaki, da je ketamin vse bolj dostopen in lahko povzroča škodo

White powder and vial with a liquid

Del naloge nove agencije EUDA bo dejavnosti spremljanja razširiti na novejše snovi, ki trenutno v zbirkah podatkov, uporabljenih za rutinsko spremljanje drog, niso dovolj vidne. Dober primer tega je ketamin, za katerega so obstoječi dokazi sicer omejeni, vendar kažejo, da je ta droga verjetno na nekaterih nacionalnih trgih stalno na voljo in je v nekaterih okoljih morda postala uveljavljena izbrana droga. Kljub nepreverjenim dokazom, da nekatere skupine mladih ketamin pogosto uporabljajo, vzorcev uporabe te snovi ne razumemo dobro.

Količina zaseženega ketamina, prijavljenega v sistem EU za zgodnje opozarjanje o novih psihoaktivnih snoveh, ki ni nujno reprezentativna na evropski ravni, se je skozi čas spreminjala, toda v zadnjem času ostaja na razmeroma visoki ravni. Zasežena količina se je povečala z malo manj kot ene tone v letu 2021 na 2,8 tone v letu 2022. Večina ketamina, zaseženega v Evropi, naj bi sicer izvirala iz Indije, državi izvora te snovi pa bi lahko bili tudi Pakistan in Kitajska.

Ketamin se lahko uporablja samostojno ali v kombinaciji z drugimi snovmi. V letu 2022 je iz podatkov iz bolnišničnih urgentnih centrov, ki sodelujejo v mreži Euro-DEN Plus, razvidno, da so v primerih akutne toksičnosti najpogosteje poročali o kokainu kot snovi, uporabljeni v kombinaciji s ketaminom.

Ketamin se običajno njuha, lahko pa se tudi vbrizga; povezan je z različnimi od odmerka odvisnimi akutnimi in kroničnimi škodljivimi učinki, vključno z nevrološko in kardiovaskularno toksičnostjo, težavami z duševnim zdravjem in urološkimi zapleti, kot so poškodbe mehurja zaradi intenzivne uporabe ali prisotnosti škodljivih primesi. Trenutno je naše razumevanje škodljivosti te droge v Evropi še vedno omejeno, zato je nujno izboljšati spremljanje uporabe ketamina in morebitnih z njim povezanih škodljivih učinkov.

„Rožnati kokain“: primer nove mešanice sintetičnih drog, ki se pojavlja na trgu EU

photo of pink cocaine in powder and 2CB taken by the Spanish police (Guardia Civil) during a police operation

Ketamin se lahko dodaja tudi drugim mešanicam drog, vključno s praški in tabletami MDMA, kar lahko poveča tveganje nenamernega zaužitja. Mešanice, ki se prodajajo kot „rožnati kokain“, lahko vsebujejo tudi ketamin. Ta izdelek se pojavlja na nekaterih delih trga drog v EU, vendar ima daljšo zgodovino v Latinski Ameriki, kjer pogosto vsebuje snov 2CB, kar se odraža v njegovem alternativnem uličnem imenu „tucibi“. V Evropi pa so v tem svetlo obarvanem in prepoznavnem izdelku našli številne sintetične snovi, vključno s ketaminom in MDMA. Rožnati kokain je v mnogih pogledih primer bolj prefinjene ponudbe sintetičnih snovi potrošnikom, ki verjetno zelo slabo razumejo, katere kemikalije dejansko uporabljajo.

Odziv Evrope na konopljo

Nujnost boljšega razumevanja, kateri odzivi so najučinkovitejši za zdravljenje težav, povezanih s konopljo

doctor holding a tablet in a blurred hospital background

Konoplja ostaja najpogosteje uporabljana prepovedana droga v Evropski uniji, saj je njena uporaba približno petkrat bolj pogosta kot uporaba druge snovi po vrsti(slika na kratko). Uporaba konoplje je povezana z vrsto telesnih in duševnih težav, pri čemer naj bi zgodnji začetek, redna in dolgotrajna uporaba ter uporaba velikih odmerkov povečevali tveganje zanje. Vendar še vedno obstaja potreba po boljšem razumevanju vrst težav, s katerimi se srečujejo uporabniki konoplje, ter tega, kateri so najbolj ustrezni načini napotitve in učinkovite možnosti zdravljenja za tiste, ki poiščejo pomoč zaradi uporabe konoplje. Konoplja je povezana z več kot tretjino vseh prijavljenih sprejemov na zdravljenje zaradi težav z uporabo drog v Evropi. Ta izsledek je težko razložiti, delno tudi zaradi velike raznolikosti ukrepov, ki so namenjeni uporabnikom konoplje; mednje namreč spadajo tudi kratkotrajni ukrepi in obvezne napotitve iz kazenskopravnega sistema. Za boljše razumevanje različnih vrst storitev, ki so na voljo ljudem s težavami zaradi uporabe konoplje bo potrebno nadaljnje delo. Vendar razpoložljive informacije kažejo, da so psihosocialne oblike zdravljenja, kot je denimo kognitivno-vedenjska terapija, običajno že na voljo in da postajajo intervencije v okviru e-zdravja vse bolj razširjene.

Ocenjevanje tveganja škodljivih učinkov, povezanih z uporabo konoplje, je zapleteno zaradi očitno vse večjega števila izdelkov na osnovi konoplje, ki so potencialno na voljo uporabnikom in lahko vključujejo prehranske izdelke , različne oblike izdelkov za vejpanje, visoko potentne izdelke in različne derivate droge. Ta raznolikost bi lahko bila pomebna za tveganje, da posameznik razvije težave z uporabo konoplje, čeprav posledice uporabe različnih izdelkov niso dobro poznane. Na tem področju bodo zato potrebne nadaljnje raziskave in večja pozornost odločevalcev.

Spremljanje in vrednotenje sta ključna za ocenjevanje učinka sprememb politike na področju konoplje

person working on a laptop

Nekatere države članice EU so spremenile ali razmišljajo o spremembi svojega pristopa k zakonodaji, ki ureja uporabo konoplje v rekreativne namene, kar odpira možnost večjega dostopa nekaterih uporabnikov do te droge ali pod določenimi pogoji. Malta je decembra 2021 uzakonila domače gojenje in uporabo konoplje, gojenje pa je možno tudi v okviru nepridobitnih občinskih gojitvenih klubov. Julija 2023 je Luksemburg sprejel zakonodajo, ki dovoljuje gojenje in zasebno uporabo konoplje doma, februarja 2024 pa je Nemčija sprejela zakonodajo, ki omogoča njeno gojenje doma in v nepridobitnih gojitvenih klubih. Prav tako je Češka napovedala načrte za reguliran in obdavčen distribucijski sistem.

Gojenje, prodaja in posedovanje konoplje so še vedno kazniva dejanja na Nizozemskem. Po drugi strani pa je prodaja majhnih količin konoplje odraslim (starejšim od 18 let) v t. i. „coffee shopih“ že desetletja dopuščena. Eden od političnih ciljev te odločitve je bil ločiti trg konoplje od trga drugih drog. Pri tem pristopu je zaskrbljujoče, da se konoplja, ki se prodaja v „coffee shopih“, dobavlja s črnega trga, zato imajo kriminalne združbe od te trgovine korist. Za rešitev te težave Nizozemska poskusno uvaja zaprt model dobavne verige, v katerem se konoplja, ki se prodaja v „coffee shopih“, goji v reguliranih objektih. 

V Evropi in drugod po svetu se bo trenutna dinamična javna in politična razprava o tem, kako bi bilo treba konopljo regulirati, verjetno nadaljevala. Veliki komercialni trgi za to drogo, ki obstajajo v Severni Ameriki in drugod, že spodbujajo inovacije in verjetno posredno vplivajo na širši nabor izdelkov iz konoplje, ki so zdaj na voljo na evropskem trgu. Kakšno usmeritev bodo zavzele prihodnje evropske politike, še ni jasno. Jasno pa je, da mora vsak razvoj politike na tem področju spremljati ocena učinka vseh uvedenih sprememb. Tovrstno ocenjevanje bo odvisno od obstoja dobrih izhodiščnih podatkov, kar ponovno poudarja potrebo po boljšem spremljanju trenutnih vzorcev uporabe najpogosteje uporabljane prepovedane droge v Evropi.

Spreminjajoči se trg konoplje poraja nove izzive za politike na področju drog

HHC Gummies Cola taste’ containing teddy bear-shaped HHC-infused gummies, seized by Swiss customs in October 2022.

Raznovrstnost izdelkov iz konoplje, ki so na voljo v Evropi, se povečuje. To velja tudi za trg prepovedanih drog. Enako velja tudi za potrošniški trg, na katerem se pojavljajo izdelki, ki vsebujejo nizke ravni THC, ali druge snovi, ki bi lahko bile pridobljene iz rastline konoplje, kot je CBD, ali oboje. Na trgu prepovedanih drog je še posebno zaskrbljujoča razpoložljivost visoko potentnih izvlečkov in prehranskih izdelkov s konopljo, ki so povezani s primeri obravnav v urgentnih centrih zaradi akutne toksičnosti. Poleg tega skrb vzbuja tudi dejstvo, da so morda nekaterim izdelkom, ki se na črnem trgu prodajajo kot naravni, morda dodani močni sintetični kanabinoidi.

V nekaterih delih Evrope so se na komercialnem trgu nedavno pojavili tudi nekateri polsintetični kanabinoidi. Najpogosteje gre za polsintetični kanabinoid heksahidrokanabinol (HHC), v zadnjem času pa sta v nekaterih državah članicah EU postala komercialno dostopna tudi heksahidrokanabifol (HHC-P) in tetrahidrokanabifol (THCP). Te snovi so se prodajale kot domnevno „zakonite“ alternative konoplji, kar še prispeva k regulativnim izzivom na tem področju. Poznavanje učinkov HHC je pri ljudeh omejeno, skrb pa vzbujajo študije in posamezna poročila o morebitnih povezavah s psihozo. Pojavila so se tudi poročila o zastrupitvi pri otrocih, ki jo je povzročilo uživanje prehranskih snovi, ki vsebujejo HHC.

Kokain in sintetični stimulansi imajo danes večjo težo pri težavah z drogami v Evropi

V Evropi zasežene rekordne količine kokaina že šesto leto zapored

'Operation Nano’, 9.5 tonnes of cocaine seized August 2023, Port of Algeciras (Cadiz), Policía Nacional and the Spanish Customs Surveillance Force (SVA-DAVA), Spain

Države članice EU so leta 2022 ponovno zasegle rekordne količine kokaina v višini najmanj 323 ton. Evropski zasegi zdaj presegajo zasege v Združenih državah Amerike, ki so v preteklosti veljale za enega največjih trgov za to drogo. Kokain prihaja v Evropo po različnih kanalih, a je tihotapljenje velikih količin kokaina v večnamenskih trgovskih ladijskih zabojnikih prek evropskih morskih pristanišč pomemben dejavnik, ki prispeva k veliki razpoložljivosti te droge v Evropi.

Tihotapljenje prepovedanih drog je zelo dinamično in se hitro prilagaja geopolitičnim dogodkom, regionalnim konfliktom in spremembam trgovskih poti. Dogodki v Kolumbiji, Braziliji in Ekvadorju naj bi prispevali k povečanju količine kokaina, ki se pretihotapi v Evropsko unijo. Ker so bili ukrepi za preprečevanje prometa s prepovedanimi drogami okrepljeni na glavnih znanih vstopnih točkah, se zdi, da se trgovci vse bolj usmerjajo v manjša pristanišča v drugih državah EU in državah, ki mejijo na Evropsko unijo, kjer se morda odvračilni ukrepi izvajajo manj intenzivno. Nekatere severnoevropske države, vključno s Švedsko in Norveško, so leta 2023 poročale o rekordnih zasegih kokaina v morskih pristaniščih, kar kaže na to, da so zdaj ranljive vse vstopne točke v Evropsko unijo.

Mesta proizvodnje kokaina v Evropi razkrivajo, kako iznajdljivi so preprodajalci pri izogibanju odkritju. 

Seizure of half a tonne of cocaine chemically concealed in 2,000 bags of charcoal seized by Garda National Drugs and Organised Crime Bureau, assisted by the Irish Navy and Customs and Revenue, 14 July 2021, Dublin Port, Ireland

Redno odkrivanje obsežnih laboratorijev za predelavo kokaina po Evropi, zlasti v Belgiji, Španiji in na Nizozemskem, razkriva, kako nadnacionalne kriminalne mreže z obeh strani Atlantika sodelujejo pri razvoju novih metod za tihotapljenje kokaina v Evropo. To se kaže v uporabi specializirane opreme in sodelovanju kemikov s strokovnim znanjem na področju skrivanja in predelave kokaina. Predelava kokaina v Evropi običajno vključuje sekundarno ekstrakcijo kokaina, ki je vključen v druge materiale, da bi se zmanjšalo tveganje njegovega odkritja, kadar je del komercialne pošiljke zakonitega blaga. Gre za metode, ki obsegajo vse od preprostega impregniranja materiala s kokainom, do bolj zapletenih kemičnih prikrivanj, pri katerih je droga dodana različnim plastikam, polimerom ali kovinskim kompleksom.

Poleg tega se zdaj v Evropo tihotapi tudi s kokainsko pasto in bazo kokaina, končne faze predelave v kokain hidroklorid pa se izvedejo v nezakonitih laboratorijih. Razlogi za to niso znani, vendar se zdi, da bi to lahko bil odziv na primankljaj kemikalij za predelavo kokaina v Latinski Ameriki in gospodarsko korist nadzora nad končnimi stopnjami proizvodnega procesa v Evropi.

Vpliv velike razpoložljivosti kokaina na javno zdravje postaja vse vidnejši

cocaine powder lines in a mirror

Kokain je po konoplji druga najpogosteje uporabljana prepovedana droga v Evropi. Vedno več je znakov, da ima stalna velika razpoložljivost te droge vse bolj negativen vpliv na javno zdravje v Evropi. Čeprav je v podatkih mogoče opaziti precejšnjo geografsko heterogenost, je kokain na splošno druga najpogosteje omenjena prepovedana droga, zaradi katere uporabniki poiščejo pomoč, tako pri osebah, ki so se prvič vključile v program zdravljenja odvisnosti od drog, kot pri bolj omejenih informacijah o primerih akutne zastrupitve z drogami, ki jih obravnavajo v urgentnih centrih. Izvajalci testiranja prepovedanih drog v Evropskih državah, ki sicer niso reprezentativni za posamezno državo, so poročali, da je bil kokain najpogostejša snov, ki so jo analizirali v letu 2022. Razpoložljivi toksikološki podatki kažejo, da je bila ta droga leta 2022 prisotna v približno petini primerov smrti zaradi prevelikega odmerka, pogosto v povezavi z drugimi snovmi. Poleg tega lahko uporaba kokaina poslabša kronične srčno-žilne bolezni, ki so en najpomembnejših vzrokov smrti v Evropi, zato je verjetno skupni prispevek te droge k umrljivosti podcenjen.

Povečala se je tudi raven ostankov kokaina v komunalnih odpadnih vodah, in sicer v dveh tretjinah mest, ki so imela podatke za leti 2023 in 2022. To skupaj z drugimi informacijami kaže, da se je z naraščajočo dostopnostjo kokaina spremenila tudi njegova geografska in družbena porazdelitev. Zlasti zaskrbljujoče je, da se v nekaterih državah uporaba kokaina povečuje med bolj marginaliziranimi skupinami. To je v nasprotju s prepričanjem javnosti, da drogo pogosteje uporabljajo družbeno vključeni in premožni ljudje. Kajenje in vbrizgavanje kokaina sta povezana z večjimi zdravstvenimi težavami kot pri uporabi skozi nos, zato je zaskrbljujoče, da se v številnih državah povečujeta vbrizgavanje kokaina in uporaba crack kokaina. Crack kokain, ki ga je mogoče kaditi, je oblika droge, ki je povezana z bolj problematičnimi vzorci uporabe in ki jo uporabljajo bolj marginalizirane skupine. Kot je navedeno drugje v tem poročilu, je bilo vbrizgavanje kokaina povezano s številnimi lokaliziranimi izbruhi okužbe z virusom HIV v Evropi v zadnjih letih.

Evropa ostaja pomemben proizvajalec sintetičnih drog

production laboratory of synthetic drugs, photo taken by the Belgian police

Čeprav je spremljanje nezakonitih dejavnosti vedno zahtevno, razpoložljive informacije kažejo, da obseg in kompleksnost proizvodnje prepovedanih drog v Evropi še naprej naraščata. Leta 2022 je bilo po poročilih v Evropski uniji uničenih na stotine obratov za proizvodnjo sintetičnih drog. V teh obratih je potekala proizvodnja različnih drog, vključno z amfetaminom, metamfetaminom, sintetičnimi katinoni in MDMA. Odkriti so bili tudi objekti za končne faze proizvodnje heroina. Poleg tega redno odkrivanje ločenih obratov za proizvodnjo, ekstrakcijo, dodajanje primesi in pakiranje kokaina v zadnjih letih kaže, da je sekundarna proizvodnja kokaina v nekaterih delih Evrope že uveljavljena, kar omogoča uporabo inovativnih metod kemičnega prikrivanja in tihotapljenja te droge v Evropo.

Inovacije v proizvodnih procesih so razvidne tudi iz nekaterih nedavnih zasegov kemičnih snovi, ki se lahko uporabljajo za izdelavo predhodnih sestavin, potrebnih za proizvodnjo amfetaminov, metamfetaminov in MDMA, s čimer obidejo vzpostavljene kontrole za zmanjšanje razpoložljivosti teh drog. 

Uporaba vedno bolj raznolikega nabora kemičnih snovi in uvedba novih načinov kemične sinteze pomenita izziv za carinske organe, organe pregona in obstoječe predpise, ki le stežka sledijo razvoju trga. Na mestih nezakonite proizvodnje sintetičnih drog se povečuje tudi zavedanje o tveganju za javno zdravje in okolje, ki nastaja zaradi odmetavanja ali odstranjevanja pogosto velikih količin nevarnih snovi, ki se uporabljajo v postopku proizvodnje drog.

Proizvodnja in tihotapljenje metamfetamina opozarjata na možnost povečane uporabe v Evropi

photo of methamphetamine

Zdi se, da se težave zaradi uporabe metamfetamina na svetovni ravni povečujejo, ta sintetični stimulans pa v številnih delih sveta pomembno prispeva k škodljivim učinkom, povezanim z drogami. Metamfetamin je v Evropi, z izjemo nekaterih držav, razmeroma redko uporabljen stimulans. Vendar so trendi na področju drog vse bolj dinamični in se lahko hitro spreminjajo. Posledično so zaskrbljujoči nekateri kazalniki, ki namigujejo, da bi se uporaba metamfetamina lahko razširila v več držav, četudi splošne ravni uporabe ostajajo nizke. Dodatno skrb vzbujajo stalni dokazi o njegovi proizvodnji v Evropi. Število uničenih lokacij za proizvodnjo metamfetamina se je leta 2022 nekoliko zmanjšalo, a te skupne številke iz leta v leto nihajo, saj gre večinoma za številne majhne „kuhinjske laboratorije“. Proizvodnja metamfetamina v majhnih količinah za lokalno uporabo v nekaterih delih Evrope, kot je Češka, je prisotna že dolgo, uporabljajo pa ga ustaljeni uporabniki. V zadnjem času pa je vse več dokazov o obstoju večjih obratov tudi drugod v Evropi, ki to drogo proizvajajo v velikih količinah za izvoz na trge zunaj EU.

Zasegi glicidnih derivatov BMK, predhodne sestavine, ki se uporablja za obsežno proizvodnjo metamfetamina, so se leta 2022 znatno povečali, zasežene pa so bile tudi nove alternativne kemikalije, iz katerih se lahko proizvaja BMK. Poleg tega so bile zasežene tudi velike količine vinske kisline. Vinska kislina se uporablja pri proizvodnji potentne, zelo priljubljene oblike metamfetamina (d-metamfetamin, ki se uporablja za „kristalni met“). Vsi ti podatki skupaj kažejo, da je obsežna proizvodnja metamfetamina zdaj uveljavljena v Evropski uniji. Trenutno se zdi, da je proizvodnja v tem obsegu namenjena predvsem izvozu na trge zunaj EU. To je zaskrbljujoče že samo po sebi, vendar pomeni tudi tveganje, da bi se uporaba te droge v Evropski uniji lahko razširila, če bi temu botrovale razmere na trgu.

Sintetični katinoni predstavljajo vse večji izziv

Drums containing 3-CMC and alpha-PHiP seized at Barcelona airport by Spanish Civil Guard Customs and Police – Spain, January 2022.

Na dinamično naravo evropskega trga drog opozarja vedno več poročil o proizvodnji in uporabi sintetičnih katinonov (razreda drog, ki je v Evropi razmeroma nov). Tukaj poročani podatki še naprej kažejo na obsežno tihotapljenje sintetičnih katinonov v Evropo iz držav izvora, kot je Indija. Hkrati je vse več dokazov o njihovi proizvodnji v Evropski uniji, zlasti na Poljskem. Velikost in obseg proizvodnih obratov, ki jih uničijo organi pregona, sta zelo raznolika: od razmeroma majhnih „kuhinjskih“ laboratorijev do obratov, v katerih je mogoče proizvajati velike količine teh snovi. Glede na količine zaseženih predhodnih kemikalij in prestrezanje nereguliranih alternativnih kemikalij se zdi verjetno, da poteka obsežna proizvodnja za evropski trg kot tudi zunanje trge.

Razvoj okoliščin na področju opioidov ustvarja nove izzive za politike na področju drog in modele odzivanja

Prisotnost več snovi pri večini smrti zaradi opioidov zahteva več pozornosti

Emergency vehicle driving fast on a blurred street

Opažanje, da postajajo vzorci uporabe drog vse bolj dinamični in zapleteni, je ponovno v ospredju v naši analizi smrti zaradi drog, imenovanih tudi „smrti zaradi prevelikega odmerka“. Opioidi ostajajo najpogosteje prisotna skupina snovi, vendar so pogosto v kombinaciji z drugimi snovmi, kar ponazarja, da so vzorci sočasne uporabe več drog pomembno gonilo škodljivih učinkov, povezanih z uporabo drog v Evropi. V razpoložljivih toksikoloških podatkih so na primer benzodiazepini, alkohol ali kokain pogosto navedeni skupaj z opioidi, zato je verjetno, da je sočasna uporaba teh različnih vrst drog pomemben, vendar ne vedno dovolj prepoznan dejavnik pri razumevanju in odzivanju na umrljivost zaradi drog.

Trend smrtnih primerov na ravni EU, pri katerih so prisotni opioidi, se zdi stabilen, a se povečuje delež smrtnih primerov v starejših starostnih skupinah. Ocenjuje se, da je bil heroin leta 2022 v Evropski uniji prisoten pri več kot 1 800 smrtnih primerih, v nekaterih zahodnoevropskih državah pa je še vedno najpogosteje prepoznana droga pri smrtnih primerih, povezanih z opioidi. Vendar razpoložljivi podatki kažejo, da je heroin zdaj prisoten pri večini smrtnih primerov zaradi prevelikega odmerka le še v manjšem številu držav, saj pomembnejšo vlogo prevzemajo drugi opioidi in druge droge. Na splošno se zdi, da so razmere bolj heterogene kot v preteklosti, saj so drugi opioidi poleg heroina, npr. metadon in v manjši meri buprenorfin, zdravila proti bolečinam, ki vsebujejo opioide, ter drugi, novejši sintetični opioidi v nekaterih državah povezani z znatnim deležem smrti zaradi prevelikega odmerka.

Razpoložljivi podatki kažejo, da število smrtnih primerov, v katerih so prisotni stimulansi, v nekaterih državah narašča. Razlaga teh podatkov je težavna, ker se o smrtnih primerih, povezanih s stimulansi, verjetno še zlasti premalo poroča in ker so stimulansi pogosto prisotni pri smrtih, pri katerih je bila ugotovljena prisotnost tudi drugih drog, vključno z opioidi.

Narašča zaskrbljenost zaradi morebitnega pomembnega vpliva visoko potentnih sintetičnih opioidov na javno zdravje

emergency room

Čeprav so smrti, povezane z uporabo opioidov, velika nevarnost za javno zdravje v Evropi, trenutno predstavljajo le majhen delež smrtnih primerov, povezanih s to vrsto drog, v Severni Ameriki. Združene države Amerike in Kanada se srečujejo z izrednimi razmerami na področju javnega zdravja, ki so jih povzročili sintetični opioidi, predvsem derivati fentanila. Stanje v Evropi je zelo drugačno. Čeprav je verjetno, da je bilo poročanje nezadostno, so bili derivati fentanila leta 2022 povezani le s 163 smrtnimi primeri. Ti smrtni primeri vključujejo tudi smrti zaradi fentanila, preusmerjenega iz medicinske uporabe, ne le tistega, pridobljenega na črnem trgu.

Kljub tej razliki v obsegu narašča zaskrbljenost, da se na evropskem trgu drog vse bolj pojavljajo visoko potentni sintetični opioidi in povzročajo škodo. Četudi je severnoameriški okvir drugačen, vsebuje opozorilo o tem, kako hitro se lahko trendi uporabe opioidov spremenijo, kar ima nato dramatične posledice za javno zdravje. Zato je zaskrbljujoče, da je bilo v sistem EU za zgodnje opozarjanje od leta 2009 prijavljenih 81 novih sintetičnih opioidov, od tega se je leta 2023 pojavilo sedem novih snovi. Šest od teh je bilo visoko potentnih nitazenskih opioidov. Nitazeni so bili centru EMCDDA prvič prijavljeni okoli leta 2019. Od takrat je bilo v Evropi odkritih 16 nitazenov, večina držav pa je na svojem ozemlju odkrila vsaj eno od teh snovi.

Pojav nitazenskih opioidov je v nekaterih državah že povezan s škodljivimi učinki

Photo with two recipients, one with nitazenes powder compared to brown heroin powder. Photo by Forensic Science Ireland

Nitazeni se prodajajo v pripravkih, podobnih uličnemu heroinu, ali na spletu kot „sintetični heroin“, pojavili pa so se tudi v tabletah, ki so jih napačno prodajali kot medicinske opioide ali druga zdravila. Obstajajo tudi poročila o mešanicah za kajenje, ki so jim bili primešani nitazeni. Te droge so bile leta 2023 povezane s povečanjem števila smrtnih primerov zaradi drog v Estoniji in Latviji, kjer zdaj predstavljajo pomemben delež smrtnih primerov zaradi prevelikega odmerka. Leta 2023 so poročali tudi o lokalnih izbruhih zastrupitev na Irskem in v Franciji. Na Irskem so nitazene napačno prodajali kot heroin, kar je privedlo do številnih prevelikih odmerkov, leta 2024 pa so bili povezani tudi s prevelikimi odmerki v dveh zaporih. Zunaj Evropske unije so bili nitazeni povezani s prevelikimi odmerki v Avstraliji, Severni Ameriki in Združenem kraljestvu. Te droge trenutno v rutinskih podatkih, ki so na voljo na ravni EU, niso zelo zastopane. Vendar obstajajo pomisleki, da nitazenskih opioidov zaradi njihove visoke potentnosti in novosti ne odkrivajo rutinsko pri običajnih posmrtnih toksikoloških postopkih. Zato obstaja možnost, da je število smrti ali zastrupitev brez smrtnega izida, pripisanih tem snovem, podcenjeno.

Ti dogodki so del drugih nedavnih znakov zaskrbljujočih sprememb na trgu opioidov v Evropi. Ti vključujejo pojav „tranq-dope“ v letu 2021, ki so sintetični opioidi, zmešani z živalskimi sedativi in analgetičnim ksilazinom, ter „benzo-dope“ v letu 2022, ki so sintetični opioidi, zmešani z novimi benzodiazepini (kot je bromazolam). Tovrstne mešanice so pogoste v nekaterih delih Severne Amerike, kjer so povezane z različnimi zdravstvenimi težavami.

Novi izzivi za politiko, prakso in raziskave

Pojav novih, visoko potentnih sintetičnih opioidov ustvarja nove izzive za politiko in prakso na področju drog. Opozarja tudi na pomembne vrzeli v znanju, zaradi katerih bodo potrebne podrobnejše raziskave. Številne od teh snovi še niso pod nadzorom, ko se pojavijo prvič. V tem pogledu je Evropa v prednosti, ker je s svojim sistemom zgodnjega opozarjanja vzpostavila mehanizem za hitro prepoznavanje drog, oceno tveganja in nadzor. Vendar pa je bistveno, da države članice ta mehanizem podprejo z ustreznimi nacionalnimi ukrepi. Zdi se, da se trenutno večina novih sintetičnih opioidov dobavlja iz azijskih držav. Zato bo verjetno pomembno večstransko spremljanje. Znano je, da se nekateri derivati fentanila proizvajajo v Evropi, vendar je bila tovrstna proizvodnja do sedaj dokaj omejena. Tehnične ovire za proizvodnjo teh snovi so razmeroma majhne, zato je treba nujno proučiti, s katerimi ukrepi bi lahko učinkovito preprečevali možnosti obsežne proizvodnje teh drog v Evropski uniji.

Nedavne izkušnje v Evropski uniji so pokazale, kako lahko nenaden pojav močnih sintetičnih opioidov vodi do številnih zastrupitev v razmeroma kratkem času, zaradi česar so lahko lokalne službe preobremenjene. Odpornost na tem področju se lahko poveča z vzpostavitvijo načrta za hitro odzivanje, ki bi vključeval različne deležnike, in vseboval učinkovito komponento obveščanja o tveganju, da se opozori tako tiste, pri katerih obstaja tveganje, kot tudi službe na terenu. Dodatno je treba modele odzivanja na tem področju razširiti, saj je treba upoštevati dejstvo, da se te snovi prodajajo kot druge snovi ali v mešanicah z njimi, zato ogrožena populacija ni nujno omejena na tiste, ki so v preteklosti uporabljali opioide. Pomembna bo tudi sposobnost hitrega prepoznavanja prisotnosti visoko potentnih opioidov na lokalnih trgih drog. Ključni element modelov odzivanja na tem področju bo zagotavljanje ustreznega dostopa do antagonista opioidov naloksona delavcem na terenu, kot so policija, reševalci in ponudniki nizkopražnih storitev, in da so opolnomočeni za uporabo tega zdravila, kadar je potrebno. Zbirka dokazov v Evropi o tem, kakšen je učinkovit odziv na težave z opioidi, temelji predvsem na preteklih izkušnjah z odzivanjem na težave zaradi heroina. Zato so nujno potrebne raziskave, da se oceni, v kolikšni meri bi bilo treba sedanje modele odzivanja prilagoditi, da bodo še naprej ustrezali svojemu namenu v okviru razpoložljivosti novih in visoko potentnih opioidov, zlasti če se te snovi pojavljajo v mešanicah z drugimi zdravili, kot je ksilazin.

Ali bi zmanjšanje razpoložljivosti heroina lahko privedlo do povečanja trga s sintetičnimi opioidi?

photo of a poppy field

Aprila 2022 so talibani napovedali prepoved gojenja opijskega maka. Podobna, čeprav kratkotrajna prepoved iz leta 2001 je na evropski trg prinesla nadomestne snovi, vključno s stimulansi in sintetičnimi opioidi. Te spremembe so bile v večini držav kratkotrajne, dolgoročne spremembe na trgu opioidov pa so bile opažene le v majhnem številu držav. Ker je Afganistan glavni vir heroina, ki se uporablja v Evropi, je najnovejša prepoved opija spodbudila špekulacije, da bi lahko v prihodnje prišlo do pomanjkanja heroina, kar bi nato privedlo do večje ponudbe sintetičnih opioidov in njihove uporabe v Evropi.

Urad Združenih narodov za droge in kriminal (UNODC) ocenjuje, da se je proizvodnja opija v letu 2023 zmanjšala za 95 %. Čeprav v zvezi s tem obstaja precejšnja negotovost, dokazi kažejo, da je v Afganistanu še vedno veliko zalog opija. To lahko pomaga pojasniti, zakaj ni bilo opaziti znakov o prekinitvi dobave heroina v Evropsko unijo. Vendar so se nekatere prilagoditve na trgu morda pojavile kot odziv na poročilo o zvišanju cen opija v Afganistanu. V času priprave tega poročila je še prezgodaj, da bi lahko rekli, ali se bo sedanja prepoved proizvodnje opija ohranila tudi v prihodnosti. Kljub temu bi se bilo pametno pripraviti na morebitno pomanjkanje heroina konec leta 2024 ali 2025. Takojšen odziv bi vključeval zagotovitev dovoljšnjih kapacitet za zdravljenje zasvojenosti s prepovedanimi drogami za vse, ki poiščejo pomoč zaradi težav z uporabo opioidov. Prav tako bi bilo treba natančno spremljati, ali spremembe v ponudbi heroina vplivajo na razpoložljivost ali uporabo drugih snovi. Med te snovi spadajo močni sintetični opioidi, pa tudi bolj uveljavljene snovi, kot so stimulansi.

Ali bi lahko Mjanmar nadomestil Afganistan kot vir heroina za Evropo?

hand holding an opium poppy with cuts

Mjanmar je bil v preteklosti pomemben vir opija in heroina, čeprav praviloma ne za evropske trge. Heroin iz Mjanmara naj bi tihotapili v različne države v Aziji in Oceaniji. Po obdobju upadanja se v zadnjih treh letih poroča o povečanem gojenju opija. UNODC ocenjuje, da je Mjanmar leta 2023 proizvedel 1 080 ton opija, kar je za 36 % več kot leta 2022, vendar še vedno precej manj od količin, ki so bile v zadnjih letih proizvedene v Afganistanu. Glede na potencialno vrednost tega pridelka za preprodajalce, če se pretvori v heroin, in vse večje pomorske trgovinske tokove med jugovzhodno Azijo in Evropo obstaja tveganje, da se del tega pridelka v prihodnosti preusmeri na donosne trge v Evropi. Zato je spremljanje kakršnega koli pojava heroina iz tega območja upravičeno, vendar ga otežujejo varnostne razmere zaradi državljanjske vojne, ki v Mjanmaru poteka od leta 2021. Vseeno se na kratek in srednji rok ne zdi verjetno, da bi heroin, proizveden v tej regiji, nadomestil količine heroina, ki so bile do zdaj dobavljene na evropski trg iz Afganistana.

Na kratko

Na kratko – ocene uporabe drog v Evropski uniji
 

Izvorni podatki

Podatki, uporabljeni za pripravo infografik in grafikonov na tej strani, so na voljo v nadaljevanju.

Uporaba drog v Evropi, na kratko, izvorni podatki
Starostna skupina Snov Uporaba v zadnjem letu (v milijonih) Uporaba v zadnjem letu (v %) Najnižja nacionalna ocena (v %) Najvišja nacionalna ocena (v %) Uporaba kadar koli v življenju (v milijonih) Uporaba kadar koli v življenju (v %)
Odrasli (15‒64 let) Amfetamini 2.3 0.8     10.3 3.6
Mladi odrasli (15‒34 let) Amfetamini 1.5 1.5 0 4    
Odrasli (15‒64 let) Konoplja 22.8 8     85.4 29.9
Mladi odrasli (15‒34 let) Konoplja 15.1 15 3.4 21.5    
Odrasli (15‒64 let) Kokain 4 1.4     15.4 5.4
Mladi odrasli (15‒34 let) Kokain 2.5 2.5 0.5 5.5    
Odrasli (15‒64 let) MDMA 2.9 1     12.3 4.3
Mladi odrasli (15‒34 let) MDMA 2.2 2.2 0.3 9.8    
Heroin in drugi opioidi v EU, na kratko
Značilnosti Vrednost
Uporabniki opioidov z visokim tveganjem 860 000
Zdravljenje z opioidnimi agonisti (število oseb, ki ga prejemajo) 513 000
Opioidi: delež zahtev za zdravljenje odvisnosti od drog (v %) 24
Druga zdravila: delež zahtev za zdravljenje odvisnosti od drog (v %) 76
Opioidi: delež prevelikih odmerkov s smrtnim izidom (v %) 74
Druge droge: delež prevelikih odmerkov s smrtnim izidom (v %) 26

Top