Kokain – trenutno stanje v Evropi (Evropsko poročilo o drogah za leto 2024)

Za konopljo je kokain druga najpogosteje uporabljena prepovedana droga v Evropi, čeprav se stopnje razširjenosti in vzorci njegove uporabe med državami precej razlikujejo. Na tej strani lahko najdete najnovejšo analizo stanja na področju drog v Evropi v zvezi s kokainom, vključno z razširjenostjo njegove uporabe, povpraševanjem po zdravljenju, zasegi, ceno in stopnjo čistosti, škodljivimi učinki in drugimi podatki.
Stran je del Evropskega poročila o drogah za leto 2024, letnega pregleda stanja na področju drog v Evropi, ki ga je pripravil Evropski center za spremljanje drog in zasvojenosti z drogami (v nadaljnjem besedilu: EMCDDA).
Zadnja posodobitev: 11. junij 2024
Vse več dokazov o zdravstvenih in socialnih stroških velike razpoložljivosti kokaina
Kokain je po konoplji druga najpogosteje uporabljena prepovedana droga v Evropi. Čeprav se razširjenost in vzorci uporabe med državami zelo razlikujejo (glejte Razširjenost in vzorci uporabe kokaina), se razpoložljivost te droge že več let povečuje. Prav tako narašča zaskrbljenost, da se znatno povečujejo zdravstveni in socialni stroški, povezani z njo. Uporaba kokaina lahko povzroči odvisnost in kompulzivno vedenje ter je povezana s številnimi škodljivimi posledicami za zdravje, ki lahko vključujejo vznemirjenost, psihozo, tahikardijo, hipertenzijo, aritmijo, bolečine v prsih zaradi akutnega koronarnega sindroma in možgansko kap. Kronična uporaba kokaina je povezana s povečanim tveganjem za bolezen koronarnih arterij, kardiomiopatijo in možgansko kap. Kokain in sintetični stimulansi lahko povzročijo ali pospešijo psihotična stanja, kot je denimo psihoza, povzročena s stimulansi. Dolgotrajna in intenzivna uporaba stimulansov upočasni okrevanje in poslabša prognozo za okrevanje. Med osebami, ki uporabljajo to drogo, je pogosta sočasna uporaba kokaina in alkohola. Navzočnost teh dveh snovi v telesu vodi do tvorbe kokaetilena v jetrih, kar je povezano z večjim zdravstvenim tveganjem. Obvladovanje pridruženih duševnih motenj med osebami, ki imajo težave zaradi uporabe drog, je še vedno izziv, saj pogosto primanjkuje programov celostnega zdravljenja in odzivov služb za duševno zdravje. Nedavni pregled umrljivosti med osebami z redno ali problematično uporabo kokaina je pokazal povečano tveganje za smrt zaradi samomora, poškodb zaradi nesreč, umora ali z aidsom povezane umrljivosti v primerjavi z osebami, ki kokaina ne uporabljajo.
V Evropi je kokain običajno na voljo v dveh oblikah. Najpogostejša je kokain v prahu (v obliki soli), manj pogosto pa je na voljo crack kokain (droga v obliki proste baze, ki jo je mogoče kaditi). Kokain proizvajajo iz rastline koke, ki jo gojijo v Južni Ameriki. V Evropo prihaja po različnih poteh, a je tihotapljenje velikih količin kokaina v večnamenskih trgovskih ladijskih zabojnikih prek evropskih morskih pristanišč pomemben dejavnik, ki prispeva k veliki razpoložljivosti te droge. V državah s pristanišči za velike zabojnike, za katera je znano, da se uporabljajo za uvoz kokaina, so bile opažene vse večje stopnje kriminala, povezanega z drogami, vključno s korupcijo uradnikov vzdolž dobavnih verig, ustrahovanjem in nasiljem. Drugod po svetu je prisotna tudi zaskrbljenost, da je konkurenca na trgu kokaina, tako na veleprodajni kot na maloprodajni ravni, zdaj pomembno gonilo z drogami povezanega kriminala, vključno z nasiljem tolp in umori v nekaterih državah. Hkrati se zdi, da postaja uporaba kokaina in zlasti uporaba crack kokaina vse pogostejša, zlasti v nekaterih marginaliziranih skupnostih. To skupaj pomeni, da vse večja razpoložljivost in uporaba kokaina v Evropi povzročata višje stroške, tako z vidika njegovega vpliva na javno zdravje kot tudi zaradi kriminala in nasilja, povezanega z njegovo preprodajo.
Znaki povečanega nedovoljenega prometa s kokainom in inovativni pristopi, da bi se izognili odkritju
Leta 2022 so države članice EU že šesto leto zapored poročale o rekordni količini zaseženega kokaina, ki je znašala 323 ton. Belgija, Španija in Nizozemska ostajajo države, ki poročajo o največjem številu zasegov, kar kaže na njihov pomen kot vstopne točke za kokain, pretihotapljen v Evropo. V letu 2023 se je količina zaseženega kokaina v Antwerpnu, drugem največjem evropskem pomorskem pristanišču, z 110 ton leta 2022 povečala na 116 ton. Količina zaseženega kokaina v Antwerpnu se od leta 2016 vsako leto povečuje. Leta 2023 je Španija poročala o doslej največjem zasegu kokaina (9,5 tone) v eni pošiljki, ki je bil skrit v bananah s poreklom iz Ekvadorja (glejte sliko 3.1).


Avtor fotografije: Policía Nacional (španska nacionalna policija) in SVA-DAVA (španski organ za carinski nadzor).
Tihotapljenje prepovedanih drog je zelo dinamično in se hitro prilagaja geopolitičnim dogodkom, regionalnim konfliktom in spremembam trgovskih poti. V zvezi s tem se zdi, da je razvoj dogodkov v Kolumbiji, Braziliji in Ekvadorju prispeval k povečanju kokaina, ki ga v Evropsko unijo preprodajajo organizirane kriminalne združbe (za poglobljeno analizo glejte Evropsko poročilo o drogah: kokain). Poleg uporabe trgovskih zabojnikov se za izognitev odkritju uporabljajo tudi najrazličnejši drugi načini, ki se pogosto prekrivajo in kombinirajo (glejte sliko 3.2).
Pokaži besedilno različico zgoraj navedenega grafičnega prikaza
Načini nedovoljenega prometa s prepovedanimi drogami
- Infiltracija v logistične dobavne verige
- Večnamenski ladijski zabojniki
- Zamenjava zabojnikov, goljufije pri označevanju, skupine za ekstrakcijo
- Korupcija, ustrahovanje uradnikov in upravljavcev plovil
- Pogostejša uporaba manjših pristanišč
- Plavajoče odvržene pošiljke, opremljene z napravami GPS
- Pobiranje pošiljk z matičnih ladij z manjšimi plovili
- Hitri motorni čolni, rekreacijska plovila
- Polpodmornice (narko podmornice, torpedi)
- Kemično prikrivanje ali zamaskiranje pošiljk
- Pogostejša uporaba splošnega letalstva, manjših letališč
Ker so bili ukrepi za preprečevanje tihotapljenja prepovedanih drog okrepljeni na glavnih znanih vstopnih točkah za to drogo, se zdi, da se preprodajalci kokaina vse bolj usmerjajo v manjša pristanišča v drugih državah EU in državah, ki mejijo na Evropsko unijo, in so lahko bolj ranljive glede dejavnosti nedovoljenega trgovanja z drogami. Nekatere severnoevropske države, vključno s Švedsko in Norveško, so leta 2023 poročale o rekordnih zasegih kokaina v morskih pristaniščih. Ta razvoj dogodkov lahko pojasni tudi dejstvo, da je kljub velikim zaseženim količinam stopnja čistosti kokaina, o kateri se poroča na maloprodajni ravni, še vedno visoka glede na pretekle standarde in tudi njegova cena je ostala nespremenjena. Dobro znano je, da nezakonita predelava kokainskih izdelkov poteka v več državah članicah EU, pri čemer naj bi bilo leta 2022 uničenih 39 laboratorijev za kokain. Predelava kokaina v Evropi običajno vključuje sekundarno ekstrakcijo kokaina, ki je dodan drugim materialom (npr. kemično prikrit v plastiki), kar povzroča precejšnje težave pri njegovem odkrivanju v komercialnih pošiljkah. V zadnjem času je bilo odkritih nekaj sorazmerno velikih obratov. Tako je na primer bilo za laboratorij za predelavo kokaina, ki je bil leta 2023 uničen v Španiji, navedeno, da je njegova dnevna proizvodna zmogljivost znašala 200 kilogramov te droge (glejte sliko 3.3).


Avtor fotografije: Policía Nacional (španska nacionalna policija).
Vpliv razpoložljivosti kokaina na javno zdravje postaja vse vidnejši
Zaradi številnih praktičnih in metodoloških razlogov je zdravstvene težave, povezane s kokainom, težko spremljati, čeprav je vse več znakov, da ima visoka razpoložljivost te droge vse večji negativen vpliv na javno zdravje v Evropi. Kokain je zdaj druga najpogosteje prijavljena prepovedana droga tako pri osebah, ki se prvič vključijo v zdravljenje, kot po razpoložljivih podatkih o primerih akutne zastrupitve z drogami, prijavljenih na urgentnih oddelkih nadzornih bolnišnic. Evropske službe za preverjanje drog, ki sicer niso reprezentativne za posamezno državo, so poročale, da je bil kokain najpogostejša snov, na katero so testirali vzorce v letu 2022. Razpoložljivi podatki tudi kažejo, da je bila ta droga v letu 2022 prisotna v približno petini primerov smrti zaradi prevelikega odmerka. Ker lahko uporaba kokaina poslabša kronične srčno-žilne bolezni, je verjetno skupni prispevek te droge k umrljivosti v Evropi podcenjen.
Količina ostankov kokaina v komunalnih odpadnih vodah se je povečala tudi v dveh tretjinah mest s podatki za leti 2023 in 2022. To skupaj z drugimi informacijami kaže, da se je z naraščajočo dostopnostjo kokaina spremenila tudi njegova geografska in družbena porazdelitev. Zlasti zaskrbljujoče je, da postaja v nekaterih državah uporaba kokaina pogostejša med bolj marginaliziranimi skupinami. Kajenje in vbrizgavanje kokaina sta povezana z večjimi zdravstvenimi težavami, zato je zaskrbljujoče, da v številnih državah poročajo o vbrizgavanju kokaina in uporabi crack kokaina. Stimulansi, kakršen je kokain, so povezani z večjo pogostnostjo vbrizgavanja in so bili v zadnjem desetletju v sedmih evropskih mestih razlog za lokalizirane izbruhe virusa HIV med uporabniki, ki si drogo vbrizgavajo (glejte Uporaba drog z vbrizgavanjem – trenutno stanje v Evropi).
Zdravljenje oseb s težavami zaradi uporabe kokaina je zahtevno ne glede na to, ali gre za uporabnike, ki so bolj vključeni v družbo ter uporabljajo kokain v prahu le občasno in kdaj pa kdaj, ali pa za bolj marginalizirane skupine oseb, ki si drogo vbrizgavajo ali kadijo crack kokain. Večina kroničnih težav zaradi uporabe stimulansov, kot je denimo kokain, je povezana z intenzivno, dolgotrajno uporabo ali uporabo velikih odmerkov. Akutne težave lahko prizadenejo tudi eksperimentalne uporabnike stimulansov, vendar se ob občasni uporabi stimulansov in uporabi majhnih odmerkov običajno pojavljajo manj pogosto. Čeprav je naše razumevanje učinkovitega zdravljenja težav, povezanih z uporabo stimulansov, vedno večje, pa je še vedno sorazmerno omejeno. Dokazi, ki so zdaj na voljo, kažejo na učinkovitost psihosocialnih ukrepov, vključno s kognitivno vedenjsko terapijo in obvladovanjem nepredvidljivih dogodkov. Trenutno ni dovolj dokazov, ki bi močno govorili v prid kateremu koli farmakološkemu zdravljenju, so pa v razvoju nekatere možne uporabne nove oblike farmakoloških zdravil. Zdravljenje težav v zvezi s kokainom pri bolj marginaliziranih skupinah je lahko izredno zahtevno, ker imajo ti uporabniki lahko težave tudi z različnimi drugimi drogami, vključno z opioidi ali alkoholom. Glede vbrizgavanja kokaina in kajenja cracka bodo obstoječi ukrepi za zmanjšanje škodljivih učinkov, predvsem tisti, ki so bili prvotno razviti za težave z opioidi, verjetno primerni za zmanjšanje škode, ki je značilna za posamezen način uporabe te droge. Vendar pa si bo treba še nadalje prizadevati za razvoj celovitejših ukrepov, da se zagotovijo ustrezne storitve glede na naraščajoče potrebe na tem področju, ki so jih zaznali v nekaterih državah.
Glavni podatki in trendi
Razširjenost in vzorci uporabe kokaina
-
Raziskave v Evropski uniji kažejo, da je kokain v zadnjem letu uporabljalo skoraj 2,5 milijona oseb v starosti med 15 in 34 let (2,5 % v tej starostni skupini) (glejte sliko 3.4). Od 13 evropskih držav, ki so od leta 2021 opravljale raziskave in zagotavljale intervale zaupanja, je pet držav poročalo o višjih ocenah kot v prejšnjih primerljivih raziskavah, osem držav pa je poročalo o nespremenjenem trendu.
Ta pregledni prikaz podatkov vam omogoča, da si lahko ogledate naše podatke o razširjenosti uporabe kokaina po obdobjih odpoklica in razponih starosti. Do podatkov za posamezne države lahko dostopate s klikanjem na zemljevid ali z izbiro države v spustnem meniju.
Opombe
Tukaj predstavljeni podatki o razširjenosti uporabe temeljijo na raziskavah med splošnim prebivalstvom, ki so jih centru EMCDDA poslale nacionalne informacijske točke. Za najnovejše podatke in podrobne metodološke informacije glejte Statistični bilten za leto 2024: razširjenost uporabe drog.
Grafični prikazi z najnovejšimi podatki za posamezno državo temeljijo na študijah, opravljenih med letoma 2013 in 2023.
Ocene razširjenosti med splošnim prebivalstvom: starostne skupine so 18–64 let in 18–34 let za Nemčijo, Grčijo, Francijo, Italijo in Madžarsko; 16–64 let in 16–34 let za Dansko, Estonijo in Norveško; 18–65 let za Malto; 17–34 let za Švedsko.
-
Količina ostankov kokaina v komunalnih odpadnih vodah se je povečala v 49 od 72 mest, za katera obstajajo podatki za leti 2023 in 2022, medtem kot v 13 mestih niso poročali o nikakršnih spremembah, v desetih mestih pa so poročali o zmanjšanju (glejtesliko 3.5).
Rdeče = povečanje | Zeleno = zmanjšanje | Rumeno = nespremenjeno glede na prejšnjo vrednost | Modro = ni prejšnjih podatkov
Srednja vrednost dnevnih količin benzoilekgonina v miligramih na 1 000 prebivalcev. Vzorčenje je potekalo teden dni med marcem in majem 2023.
Ob upoštevanju statističnih napak štejejo vrednosti na tej sliki, ki se za manj kot 10 % razlikujejo od prejšnje vrednosti, za nespremenjene.
Vir: Skupina za analizo odpadnih vod v Evropi (SCORE)
Za celoten nabor podatkov in analizo glejte Analiza odpadnih voda in droge – evropska študija, ki je zajemala več mest.
-
Analiza 1 849 uporabljenih brizg, ki jo je v letih 2021 in 2022 izvedla mreža ESCAPE v 12 mestih v 11 državah članicah EU, je pokazala, da je na splošno tretjina brizg vsebovala ostanke dveh ali več kategorij drog, kar kaže na pogosto sočasno uporabo več drog ali večkratno uporabo pripomočkov za vbrizgavanje. Najpogostejša kombinacija je bila mešanica stimulansa in opioida. Kokain so ugotovili v več kot 50 % brizg, analiziranih v Atenah, Kölnu, Dublinu in Solunu, pri čemer je bila najpogosteje ugotovljena kombinacija mešanica kokaina in heroina.
Vključitev v zdravljenje zaradi uporabe kokaina
- Kokain je bil druga najpogostejša droga, kriva za težave pri osebah, ki so se prvič v življenju vključile v specialistično zdravljenje odvisnosti od drog, kot je navedlo okoli 29 000 uporabnikov ali 21 % vseh oseb, ki so se prvič vključile v programe zdravljenje (glejte sliko 3.6).
- Na splošno najnovejši evropski podatki kažejo na 13-letno obdobje med prvo uporabo kokaina, v povprečju pri starosti 22 let, in prvim zdravljenjem zaradi težav, povezanih s kokainom, v povprečju pri starosti 35 let.
Razen trendov se podatki nanašajo na vse osebe, ki so se vključile v zdravljenje odvisnosti od kokaina kot glavne droge – leto 2022 ali zadnje razpoložljivo leto.
Trendi pri osebah, ki so se prvič vključile v zdravljenje, temeljijo na podatkih za 25 držav. V analizo trendov so vključene le države s podatki za vsaj pet od šestih let. Manjkajoče vrednosti so interpolirane iz sosednjih let. Podatke za leta 2020, 2021 in 2022 je treba zaradi prekinitev izvajanja storitev med pandemijo covida-19 razlagati previdno. Manjkajoči podatki so bili za Španijo in Francijo (2022) ter Nemčijo (2019) pripisani z vrednostmi iz prejšnjega leta.
Škodljivi učinki uporabe kokaina
- Kokain je bil leta 2022 druga najpogosteje prijavljena droga pri obravnavi primerov akutne zastrupitve z drogami v nadzornih bolnišnicah, ki so sodelovale v mreži Euro-DEN Plus, kar predstavlja 28 % (1 739) vseh primerov akutnih zastrupitev z drogami. Kjer so to beležili, je bila večina primerov povezana s sočasnim uživanjem alkohola.
- Med 19 evropskimi državami, ki so posredovale podatke za obe leti, je bil kokain, večinoma v kombinaciji z opioidi, v letu 2022 prisoten pri 996 (23 %) smrtnih primerih zaradi uporabe drog (v letu 2021 pa pri 807 smrtnih primerih ali 20 %).
- V Španiji je bil kokain prisoten v več kot polovici (52 %) neposrednih smrti zaradi drog, o katerih so poročali leta 2021. V Franciji je forenzična mreža poročala, da se je število smrtnih primerov, povezanih s kokainom, podvojilo, in sicer s 130 primerov (22 % vseh neposrednih smrti zaradi drog) leta 2020 na 259 primerov (39 %) leta 2021.
Crack kokain
- V samo šestih državah EU je bilo zabeleženih 90 % od ocenjenih 8 100 oseb, ki so bile vključene v programe zdravljenja odvisnosti od crack kokaina v letu 2022 (7 500 v letu 2021), od tega jih je bilo 3 000 v zdravljenje vključenih prvič. Treba pa je poudariti, da se izraz „crack“ ne uporablja v vseh državah enako.
- Število oseb, ki so se prvič vključile v zdravljenje odvisnosti od crack kokaina kot glavne droge, se je povečalo za približno 42 %, in sicer s 1 900 uporabnikov leta 2017 na 2 750 uporabnikov leta 2022.
- Podatki iz varnih sob za uporabo drog v Lizboni in Portu na Portugalskem ter v Parizu v Franciji kažejo, da je v letu 2022 crack, bodisi sam ali pa skupaj s heroinom, predstavljal precejšen delež epizod uporabe drog. Pri obeh državah je polovica vseh epizod uporabe crack kokaina zajemala tudi kajenje, druga polovica pa vbrizgavanje cracka, samega ali skupaj s heroinom. Iz varnih sob v Barceloni, Atenah in Bergnu v letu 2022 niso poročali o nobeni uporabi crack kokaina.
- Pri analizi komunalnih odpadnih voda v 13 evropskih mestih iz leta 2021 v okviru projekta EUSEME, ki ga je financirala EU, so bili v vseh dnevih vzorčenja v vseh mestih odkriti ostanki crack kokaina, o največjih količinah pa so poročali iz Amsterdama in Antwerpna.
Podatki o trgu kokaina
- Leta 2022 so države članice EU poročale o 84 000 zasegih kokaina, kar je znašalo 323 ton (v primerjavi s 303 tonami leta 2021), kar je rekordna količina že šesto leto zapored. Belgija (111 ton), Nizozemska (51,5 tone) in Španija (58,3 tone) so skupaj predstavljale 68 % skupne zasežene količine (glejte sliko 3.7).
- Povprečna čistost kokaina na maloprodajni ravni je v celotni Evropi leta 2022 znašala med 52 % in 83 %, polovica držav pa je poročala o povprečni čistosti med 64 % in 76 %. Medtem ko je cena kokaina na maloprodajni ravni v zadnjem desetletju ostala stabilna, se je čistost kokaina povečevala in leta 2022 dosegla raven, ki je bila za 45 % višja od indeksnega leta 2012 (slika 3.7).
- V letu 2022 so države članice EU poročale o uničenju 39 obratov za proizvodnjo kokaina (34 v letu 2021). Kljub zmanjšanju količine zasežene bistvene kemikalije kalijevega permanganata leta 2022 (173 kilogramov) v primerjavi z letom 2021 (1 100 kilogramov) je verjetno, da v Evropski uniji še vedno poteka obsežna predelava kokain hidroklorida iz uvoženih vmesnih izdelkov. Tako je na primer bilo za laboratorij za predelavo kokaina, ki je bil leta 2023 uničen v Španiji, navedeno, da naj bi njegova dnevna proizvodna zmogljivost po ocenah znašala 200 kilogramov. Poleg tega so poročali o nekaterih velikih zasegih neobičajnih snovi, ki vsebujejo kokain, ki ga je treba ekstrahirati s kemičnimi sredstvi, kar kaže na to, da je sekundarna ekstrakcija kokaina v Evropi zelo pomembna. Leta 2022 so na primer odkrili kemično prikrit kokain v 22 tonah sladkorja v Franciji in 100 kilogramih premoga, ki je bil del večjega tovora premoga, poslanega na Hrvaško.
- Leta 2022 je bil kokain zabeležen pri 85 800 primerih v zvezi z uporabo ali posedovanjem drog, to je pri približno 10 % vseh kaznivih dejanj, pri katerih je bila droga znana, kar pomeni, da se nadaljuje trend rasti, ki ga opažajo v zadnjih šestih letih. Za konopljo je bil kokain druga najpogosteje navedena droga pri kršitvah zakonodaje, ki so se nanašala na uporabo ali posedovanje drog.
- Med 18 službami za preverjanje drog v osmih državah članicah EU, ki so poročale o preverjanju več kot desetih vzorcev, se je kokain pojavil kot snov, ki jo je v prvi polovici leta 2022 največkrat odkrilo pet služb, v prvi polovici leta 2023 pa štiri. V istem obdobju je čistost vzorcev kokaina, ki jih je analiziralo 18 služb za preverjanje drog, ostala visoka. V prvi polovici leta 2022 je pri 50 % preverjenih vzorcev čistost znašala med 80 % in 100 %. V prvi polovici leta 2023 je ta enakovreden delež znašal 55 %.
Dodatne podrobne informacije o kokainu so na voljo v skupnem dokumentu centra EMCDDA in Europola z naslovom Trg drog v EU: kokain in dokumentu centra EMCDDA z naslovomStimulansi: zdravstveni in družbeni odzivi.
EU+2 se nanaša na države članice EU, Norveško in Turčijo.
Cena in čistost: nacionalne srednje vrednosti – najmanjše, največje in interkvartilni razpon. Države se razlikujejo po kazalnikih.
Izvorni podatki
Celoten nabor izvornih podatkov za Evropsko poročilo o drogah za leto 2024, vključno z metapodatki in metodološkimi opombami, je na voljo v našem katalogu podatkov.
Podsklop teh podatkov, uporabljenih za pripravo infografik, grafikonov in podobnih elementov na tej strani, je na voljo v nadaljevanju.
Preglednice s podatki o razširjenosti uporabe drog, vključno z raziskavami med splošnim prebivalstvom in analizo odpadnih voda (vse snovi)
Preglednice z drugimi podatki, vključno s preglednicami, ki se nanašajo samo na kokain