2024. évi európai kábítószer-jelentés: Tendenciák és fejlemények

cover of the European Drug Report 2024, main page
A 2024. évi európai kábítószer-jelentés: Tendenciák és fejlemények című jelentés bemutatja az EMCDDA európai kábítószer-helyzetről szóló legutóbbi elemzését. A jelentés a tiltott kábítószer-használatra, a kapcsolódó ártalmakra és a kábítószer-kínálatra összpontosít, és átfogó nemzeti adatokat tartalmaz e témákra, valamint a kábítószer-használók kezelésére és a legfontosabb ártalomcsökkentő beavatkozásokra vonatkozóan.

Bevezetés

Ez a jelentés az uniós tagállamok, a tagjelölt Törökország, valamint Norvégia részéről az EMCDDA számára az éves jelentéstételi folyamat keretében rendelkezésre bocsátott információkon alapul.

A jelentés célja, hogy 2023 végéig bezárólag átfogó áttekintést nyújtson az európai kábítószer-helyzetről. Ebből fakadóan valamennyi csoportosítás, aggregátum és címke a 2023-ban hozzáférhető adatok alapján tükrözi a helyzetet az Európai Unió és az EMCDDA-jelentéstételben részt vevő országok összetételének vonatkozásában. Azonban nem minden adat vonatkozik a teljes időszakra. Az adatok összeállításához és benyújtásához szükséges idő miatt az itt szereplő éves országos adatok közül több is a 2022. január és december közötti referenciaévből származik. A tendenciák elemzése kizárólag a megadott időszakban zajló változások leírásához elegendő adatot szolgáltató országokon alapul. Az olvasónak mindazonáltal azzal is tisztában kell lennie, hogy az olyan rejtett, megbélyegzett magatartásformák esetében, mint a kábítószer-használat, a minták és tendenciák megfigyelése gyakorlati és módszertani szempontból is kihívás. Emiatt a jelentésben közölt elemzés többféle adatforrásra támaszkodik. Bár érdemi előrelépést lehet megfigyelni, úgy nemzeti szinten, mint a tekintetben, hogy egy európai szintű elemzésben mit lehet elérni, el kell ismerni a területtel kapcsolatos módszertani nehézségeket. Az értelmezéskor ezért indokolt az óvatosság, különösen az egyes országok valamely konkrét mérőszám alapján történő összehasonlításakor. Az adatokra vonatkozó figyelmeztetések az online 2024. évi Statisztikai Közlönyben találhatók, amelyben a módszertan, az elemzések minősítései és a rendelkezésre álló adatkészlet korlátozottságával kapcsolatos megjegyzések részletes ismertetésre kerülnek. Ugyanitt az esetenként interpolációval készített európai szintű becslésekhez felhasznált módszerekről és adatokról szóló információk is megtalálhatók.

Tartalom

Az európai kábítószerhelyzet 2024-ig

Ez az oldal a legfrissebb rendelkezésre álló adatok felhasználásával kíván áttekintést nyújtani a jelenlegi kábítószer-helyzetről, valamint az Európát érintő, kábítószerekkel kapcsolatos újonnan felmerülő problémákról, különös tekintettel a 2023 végéig tartó időszakra. Az itt bemutatott elemzés rávilágít néhány olyan fejleményre, amelyek jelentős következményekkel járhatnak az európai drogpolitikára és a gyakorlati szakemberekre nézve.
A 2024-es európai kábítószerhelyzet bemutatása – főbb fejlemények

Kábítószer-kínálat, -előállítás és -prekurzorok

Az Európai Unióban szokásosan használt tiltott kábítószerek kínálatával kapcsolatos mutatók elemzése arra enged következtetni, hogy minden anyagtípus továbbra is könnyen elérhető. Ezen az oldalon Ön az európai kábítószer-kínálatról talál áttekintést a legfrissebb adatok alapján, amelyeket a kábítószer-lefoglalások és a kábítószerrel kapcsolatos bűncselekmények legújabb időbeli tendenciái, valamint a kábítószer-előállításról és a kábítószer-prekurzorok lefoglalásáról szóló 2022. évi adatok egészítenek ki.
Kábítószer-kínálat, -előállítás és -prekurzorok – a jelenlegi helyzet Európában

Kannabisz

Európán belül a kannabisz továbbra is messze a leggyakrabban fogyasztott tiltott kábítószer. Ezen az oldalon megtalálható az európai kábítószerhelyzet legfrissebb elemzése a kannabisz szempontjából, amely kiterjed a használat előfordulási gyakoriságára, a kezelési igényekre, a lefoglalásokra, az árra és a tisztaságra, a káros hatásokra stb. 
Kannabisz – a jelenlegi helyzet Európában

Kokain

A kannabisz után a kokain a második leggyakrabban használt tiltott kábítószer Európában, bár az elterjedtségét és a használati mintákat tekintve az egyes országok között jelentős különbségek vannak. Ezen az oldalon található az európai kábítószerhelyzet legfrissebb elemzése a kokain szempontjából, beleértve a használat előfordulási gyakoriságát, a kezelés iránti keresletet, a lefoglalásokat, az árat és a tisztaságot, az ártalmakat és még sok mást.
Kokain – a jelenlegi helyzet Európában

Szintetikus stimulánsok

Az amfetamin, a metamfetamin és újabban a szintetikus katinonok mind az európai kábítószerpiacon kapható szintetikus központi idegrendszeri stimulánsok. Ezen az oldalon található az európai kábítószerhelyzet legfrissebb elemzése a szintetikus stimulánsok szempontjából, beleértve a használat előfordulási gyakoriságát, a kezelési igényt, a lefoglalásokat, az árat és tisztaságot, az ártalmakat stb.
Szintetikus stimulánsok – a jelenlegi helyzet Európában

MDMA

Az MDMA egy szintetikus kábítószer, amely kémiailag rokon az amfetaminszármazékokkal, de a hatásai némileg eltérőek. Az MDMA-használat Európában általában az éjszakai élet és a szórakozóhelyek közegében előforduló epizodikus fogyasztási mintákhoz kapcsolódik. Ezen az oldalon található az európai kábítószerhelyzet legfrissebb elemzése az MDMA szempontjából, beleértve a használat előfordulási gyakoriságát, a lefoglalásokat, az árakat és a tisztaságot stb. 
MDMA – a jelenlegi helyzet Európában

Heroin és más opioidok

Még mindig a heroin az Európában leggyakrabban használt tiltott opioid, és továbbra is a tiltott kábítószerek fogyasztásából eredő egészségügyi teher jelentős részéért felelős. Az európai opioidprobléma azonban továbbra is olyan módon fejlődik, amely valószínűleg fontos hatással lesz arra, hogy miként kezeljük az e területen felmerülő problémákat. Ezen az oldalon megtalálható az európai kábítószerhelyzet legfrissebb elemzése a heroin és más opioidok szempontjából, amely kiterjed a használat előfordulási gyakoriságára, a kezelési igényekre, a lefoglalásokra, az árra és a tisztaságra, a káros hatásokra stb. 
Heroin és más opioidok – a jelenlegi helyzet Európában

Új pszichoaktív anyagok

Az új pszichoaktív anyagok piacát az újonnan megjelenő anyagok nagy száma jellemzi, és minden évben újakat fedeznek fel. Ezen az oldalon az európai kábítószerhelyzetről talál áttekintést az új pszichoaktív anyagokra vonatkozóan, az EU korai előrejelző rendszeréből származó, az Európában első alkalommal észlelt anyagokra és a lefoglalásokra vonatkozó információkkal alátámasztva. Az érintett új anyagok közé tartoznak a szintetikus és félszintetikus kannabinoidok, a szintetikus katinonok, az új szintetikus opioidok és a nitrazének.  
Új pszichoaktív anyagok – a jelenlegi helyzet Európában

Egyéb kábítószerek

A tiltott kábítószerek piacán elérhető, jól ismert anyagok mellett Európában számos más, hallucinogén, érzéstelenítő, disszociatív vagy depresszív tulajdonságokkal rendelkező anyagot is használnak: ezek közé tartozik az LSD, a hallucinogén gombák, a ketamin, a GHB és a dinitrogén-oxid. Ezen az oldalon megtalálja az ezen anyagokkal kapcsolatos helyzet legfrissebb elemzését Európában, beleértve a lefoglalásokat, az előfordulási gyakoriságot és a használati mintákat, a kezelésbe vételt, az ártalmakat és egyéb tényezőket.
Egyéb kábítószerek – a jelenlegi helyzet Európában

Intravénás kábítószer-használat

Annak ellenére, hogy az Európai Unióban az elmúlt évtizedben tovább csökkent az intravénás kábítószer-használat, ez a magatartás továbbra is felelős a tiltott kábítószerek fogyasztásával összefüggő akut és krónikus egészségkárosodások aránytalan szintjéért. Ezen az oldalon megtalálja az intravénás kábítószer-használat legfrissebb elemzését Európában, beleértve a prevalenciára vonatkozó legfontosabb adatokat nemzeti szinten és a speciális kezelésre jelentkező kliensek körében, valamint a fecskendő-maradványelemzésről szóló tanulmányokból származó meglátásokat és egyebeket.
Intravénás kábítószer-használat – a jelenlegi helyzet Európában

Kábítószerrel kapcsolatos fertőző betegségek

Az intravénás kábítószer-használók személyek a kábítószer-használati kellékek megosztása révén fertőzések kockázatának vannak kitéve. Ezen az oldalon megtalálja a kábítószerekkel összefüggő fertőző betegségek Európára kiterjedő legfrissebb elemzését, beleértve a HIV-vel, valamint a hepatitis B és C vírusokkal való fertőzésekre vonatkozó kulcsfontosságú adatokat is.
Kábítószerekkel összefüggő fertőző betegségek – a jelenlegi helyzet Európában

Kábítószer okozta halálesetek

A kábítószer-használatnak tulajdonítható halálozás becslése elengedhetetlen ahhoz, hogy megértsük a kábítószer-használat közegészségügyi hatását, valamint annak idővel való változását. Ezen az oldalon a kábítószer okozta európai halálesetek legfrissebb elemzését találja, beleértve a halálos kimenetelű túladagolásokra, az érintett anyagokra és egyebekre vonatkozó legfontosabb adatokat. 
Kábítószer okozta halálesetek – a jelenlegi helyzet Európában

Opioid agonista kezelés

Az opioidhasználók alkotják a kábítószer miatt kezelésben, főként opioid agonista kezelésben részesülők legnagyobb csoportját. Ezen az oldalon megtalálja az opioid agonista kezelés Európában történő biztosításának legfrissebb elemzését, beleértve a lefedettségre, a kezelésben részt vevő személyek számára, a kezeléshez vezető utakra stb. vonatkozó kulcsfontosságú adatokat.
Az opioid agonista kezelés – a jelenlegi helyzet Európában

Ártalomcsökkentés

Az ártalomcsökkentés magában foglalja azokat a beavatkozásokat, programokat és politikákat, amelyek célja a kábítószer-használat által az egyénekre, a közösségekre és a társadalmakra gyakorolt egészségügyi, társadalmi és gazdasági károk csökkentése. Ezen az oldalon megtalálja az európai ártalomcsökkentő beavatkozások legfrissebb elemzését, beleértve az opioid agonista kezelésre, a naloxon-programokra, a fogyasztói szobákra stb. vonatkozó legfontosabb adatokat. 
Ártalomcsökkentés – a jelenlegi helyzet Európában

A teljes jelentés PDF változata

A 2024. évi európai kábítószer-jelentést modulokra osztott és online olvasásra optimalizált, elsősorban digitális termékként dolgozták ki. Az egyes fejezeteken belül letölthető az oldal PDF változata. Itt a teljes jelentés PDF-változatát is elérhetővé tesszük (az összes modul és a melléklet táblázatai együttesen). Felhívjuk figyelmét, hogy az átalakítási folyamat során előfordulhatott néhány hiba, és lehetséges, hogy ez a változat nem tartalmazza a jelentés első közzététele óta elvégzett összes javítást (kérjük, ellenőrizze az utolsó frissítés dátumát).

A 2024. évi európai kábítószer-jelentés teljes PDF-változatának letöltése (16 MB, legutóbb frissítve: 2024. június 14.)

Számadatok jegyzéke

A jelentésben szereplő összes számadat jegyzéke a következő oldalon érhető el:

Adatvizualizációk

A jelentésből kiválasztott adatvizualizációk az alábbiakban találhatók.

A mellékletben szereplő táblázatok

Ezek a táblázatok, amelyeket kifejezetten az európai kábítószer-jelentéshez készítettek, nemzeti becsült adatokat tartalmaz a kábítószer-használat prevalenciájáról, többek között a problémás opioidhasználatról, a helyettesítő kezelésről, a kezelésben részesülők teljes számáról, a kezelésre való jelentkezésről, az intravénás kábítószer-használatról, a kábítószer okozta halálesetekről, a kábítószerrel összefüggő fertőző betegségekről, a kiosztott fecskendőkről és a lefoglalásokról. Az adatok az EMCDDA 2024. évi -es Statisztikai Közlönyéből származnak, ahol megjegyzések és metaadatok is találhatók. Fel van tüntetve, hogy az adatok melyik évre vonatkoznak. Emellett egyes mutatók esetében ezek az adattáblázatok az EU-ra, valamint az EMCDDA adatszolgáltató országaira, az „EU+ 2”-re (uniós tagállamok, Törökország és Norvégia) vonatkozó összesített értékeket is tartalmazzák.

A 2024. évi európai kábítószer-jelentés mellékletében szereplő táblázatok  

Forrásadatok

A jelentésben az adatmegjelenítések létrehozásához használt valamennyi forrásadat-táblázatra mutató linkek az egyes fejezetek alján, valamint a legtöbb esetben az egyes grafikonok alatt találhatók.A jelentés teljes forrásadatkészlete, beleértve a jelentésben szereplő táblázatok adatait is, az alábbi linken érhető el. Minden adat teljes mértékben megfelel a Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0) licencnek.

A 2024. évi európai kábítószer-jelentés forrásadat-táblázatainak teljes készlete

Ezzel a jelentéssel párhuzamosan indult a 2024. évi Statisztikai Közlöny, amely az e jelentés alapjául szolgáló adatokon kívül további adatokhoz és statisztikákhoz, módszertani feljegyzésekhez és fenntartásokhoz is hozzáférést biztosít.

Köszönetnyilvánítás

Az EMCDDA köszönettel tartozik a jelentés elkészítésében nyújtott segítségükért a következőknek:

Reitox nemzeti fókuszpontok

A Reitox a kábítószerekkel és kábítószer-függőséggel foglalkozó európai információs hálózat. A hálózat az EU-tagállamokban, a tagjelölt Törökországban, Norvégiában, valamint az Európai Bizottságnál működő nemzeti fókuszpontokból áll. A kormányaik fennhatósága alatt dolgozó fókuszpontok azok a nemzeti hatóságok, amelyek a kábítószerekkel kapcsolatban információt szolgáltatnak az EMCDDA részére.

A jelentés korábbi kiadásai

Az európai kábítószer-jelentés korábbi kiadásai megtalálhatók a Kiadványok adatbázisában.

Az oldal adatai 

Ajánlott idézés: A Kábítószer és a Kábítószerfüggőség Európai Megfigyelőközpontja (2024), 2024. évi európai kábítószer-jelentés: Tendenciák és fejlemények, https://www.emcdda.europa.eu/publications/european-drug-report/2024_en

Azonosítók:

HTML: TD-AT-24-001-HU-Q
ISBN: 978-92-9497-981-0
ISSN: 2314-9140
DOI: 10.2810/253451


Top