MDMA – a jelenlegi helyzet Európában (2024. évi európai kábítószer-jelentés)

Az MDMA egy szintetikus kábítószer, amely kémiailag rokon az amfetaminszármazékokkal, de a hatásai némileg eltérőek. Az MDMA-használat Európában általában az éjszakai élet és a szórakozóhelyek közegében előforduló epizodikus fogyasztási mintákhoz kapcsolódik. Ezen az oldalon található az európai kábítószerhelyzet legfrissebb elemzése az MDMA szempontjából, beleértve a használat prevalenciáját, a lefoglalásokat, az árat, a tisztaságot, és még sok minden mást.
Ez az oldal az EMCDDA európai kábítószer-helyzetet bemutató éves áttekintésének, a 2024. évi európai kábítószer-jelentésnek a része.
Legutóbbi frissítés: 2024. június 11.
Az MDMA-előállítás növekedésének jelei Európában; a nagy hatáserejű termékek még mindig egészségügyi kockázatokat jelentenek
Az MDMA egy szintetikus kábítószer, amely kémiailag rokon az amfetaminszármazékokkal, de a hatásai némileg eltérőek. Az MDMA-használat Európában általában az éjszakai élet és a szórakozóhelyek közegében előforduló epizodikus fogyasztási mintákhoz kapcsolódik. A felmérések adatai azt mutatják, hogy a kokain után az MDMA a második leggyakrabban használt tiltott stimuláns Európában. A Covid19-világjárvány korai szakaszában a kábítószer használatának mértéke átmenetileg csökkenni látszott, de a közösségi távolságtartási intézkedések feloldása után ismét fellendült. A legfrissebb rendelkezésre álló adatok arra engednek következtetni, hogy a jelenlegi helyzet az éves fogyasztás tekintetében viszonylag stabil, bár a nemzeti helyzet viszonylag heterogén, és egyes országokban enyhe növekedés jelei láthatók a használat terén. A szennyvízelemzést biztosító európai városok közel kétharmada jelentette, hogy 2022 és 2023 között nőtt az MDMA-maradékok mennyisége.
Európai előállítás a globális MDMA-piac számára
Közismert, hogy az MDMA előállítása, mind a belföldi fogyasztás, mind az EU-n kívüli piacokra irányuló export céljából Európában folyik. Európát ezen anyag fontos globális ellátási forrásaként ismerik el, mivel az MDMA előállításának nagy része feltehetően Hollandiában vagy annak környékén zajlik. A tiltott kábítószer-előállítás tendenciáinak nyomon követése mindig nagy kihívást jelent, de jelenleg vannak olyan lehetséges jelek, amelyek az MDMA európai előállításának növekvő szintjére utalnak, miután az elmúlt időszakban az előállítás volumene vélhetően csökkent. Az Európai Unióban felszámolt MDMA-laboratóriumok száma 2022-ben 48-ra emelkedett (2021-ben 25 volt), míg a nemzetközileg ellenőrzött prekurzor PMK (piperonil-metil-keton) vegyi anyag és annak az MDMA előállításához használt glicidszármazékainak lefoglalt mennyisége 2022-ben jelentősen, 19,9 tonnára emelkedett (2021-ben 2,6 tonna volt). Alternatív vegyi anyagokat is jelentős mennyiségben foglaltak le 2022-ben. Az MDMA-prekurzorok és alternatív vegyi anyagok lefoglalásainak fokozódásáról szóló jelentések, valamint az MDMA exportjára vonatkozó információk a kábítószer globális piacokra történő előállításának növekedését és a Covid19-világjárványhoz kapcsolódó visszaesést követő általános fellendülést tükrözhetik. Azonban nem minden friss adat utal erre. Az Európai Unióban lefoglalt MDMA-tabletták mennyisége 2022-ben majdnem egynharmadával csökkent, a lefoglalt MDMA-por mennyisége pedig kismértékben csökkent. A tabletták MDMA-tartalma és a porok tisztasága 2022-ben a világjárvány előtti, 2019-es csúcsról tovább csökkent, és az elmúlt években néhány fontos forrásországban, különösen Hollandiában, az ecstasy tabletták MDMA-tartalmának csökkenése volt megfigyelhető.
Továbbra is aggályos kérdés az MDMA-termékek hatáserőssége
Annak ellenére, hogy az ecstasy tabletták MDMA-tartalma csökkenőben van, és jellemzően 140–157 milligramm között mozog, a kiskereskedelmi forgalomban kapható tabletták általános hatáserőssége történelmi mércével mérve továbbra is magas. A nagyobb hatáserősségű termékek hozzáférhetősége potenciálisan növeli az anyag fogyasztásával összefüggő káros egészségügyi kimenetelek kockázatát.
Az MDMA-tabletták jellemzően sokféle kialakításban kaphatók, gyakran a márkalogók színes másolatai. Jelentések szerint a porok és tabletták mellett több új MDMA-termék, például ehető termékek (cukorkák, gumicukrok és nyalókák) is hozzáférhetővé váltak az elmúlt években egyes országokban, például Belgiumban és Csehországban. Az ehető kannabisztermékekhez hasonlóan ezen termékek tervezett adagolásának szabályozása is nehézséget okoz, és a véletlen elfogyasztás kockázata is nő, ami különösen akkor jelent gondot, ha kiskorúak a fogyasztók.
Az MDMA használatát Európában ritkán említik a kábítószer miatti kezelés megkezdésének okaként, de akut mérgezéseket és haláleseteket időnként összefüggésbe hoznak ezen anyag fogyasztásával. Egyes országok – köztük Németország – 2022-ben az MDMA-val kapcsolatos, kábítószer okozta halálesetek kis számáról számoltak be, míg Törökország továbbra is az egyetlen olyan ország, amely nagyobb számokat jelent. Ennek okai nem egyértelműek. Az MDMA használata ezért a prevenciós és ártalomcsökkentési üzenetek és beavatkozások szempontjából továbbra is fontos probléma. A jellemzően ezen a területen végrehajtott intézkedések közé tartozik a nagy hatáserősségű termékekkel és a biztonságosabb használatra vonatkozó iránymutatásokkal kapcsolatos kockázat-kommunikáció, valamint helyettesítő szolgáltatások nyújtása, és egyes országokban a drogbevizsgáló szolgáltatások, amelyek esetében a fogyasztók elemeztethetik anyagaik összetételét.
Bár az országos és európai lefedettség korlátai miatt nehéz általánosítani, a drogbevizsgáló szolgálatok rendelkezésre álló információi arra utalnak, hogy az MDMA-termékeket általában kevésbé hamisítják, mint a 2022-ben általuk bevizsgált más tiltott kábítószereket. Ettől még előfordul, amint azt a néhány alkalommal MDMA-tablettákból kimutatott szintetikus katinonok esete mutatja. Az ilyen kábítószer-keverékek, amelyekről az európai uniós korai jelzőrendszere felé azt jelentették, hogy megtévesztően MDMA-ként értékesítik őket a fogyasztóknak, szintén növelhetik a fogyasztók számára a váratlan mellékhatások és a lehetséges károk kockázatát.
Az MDMA-ra vonatkozó részletes információk az EMCDDA és az Europol közös, Az uniós kábítószerpiac: Részletes elemzés és az EMCDDA Stimulánsok: egészségügyi és szociális válaszlépések című dokumentumában találhatók.
Főbb adatok és tendenciák
Az MDMA-használat prevalenciája
- A 2015 és 2023 között 26 uniós országban végzett felmérések szerint az elmúlt évben 2,2 millió (15–34 éves) fiatal felnőtt használt MDMA-t (a korcsoport 2,2%-a), a 15–24 éveseknek pedig a becslések szerint 2,3% (1,1 millió) használt MDMA-t az elmúlt évben (a felmérés adatait lásd az 5.1. ábrán).
- A 2021 óta felméréseket készítő és a konfidencia-intervallumot is feltüntető 13 európai ország közül 4 jelentett az előző, összehasonlítható felmérésben szereplőknél magasabb becsléseket, 9 pedig stabil becsléseket.
Ez az adatkereső lehetővé teszi az MDMA-használat prevalenciájára vonatkozó adataink megtekintését felidézett időszak és korcsoport szerint. Az országonkénti adatok a térképre kattintva vagy a legördülő menüből az ország kiválasztásával érhetők el.
Megjegyzések
Az itt bemutatott prevalenciaadatok a nemzeti fókuszpontok által az EMCDDA-hoz benyújtott, az általános népesség körében végzett felméréseken alapulnak. A legfrissebb adatokat és részletes módszertani információkat lásd a 2024. évi statisztikai közlöny: A kábítószer-használat prevalenciája című dokumentumban.
Az egyes országokra vonatkozó legfrissebb adatokat bemutató grafikák 2013 és 2023 között végzett tanulmányokon alapulnak.
Prevalencia-becslések az általános népességre vonatkozóan: korsávok: 18–64 és 18–34 Németország, Görögország, Franciaország, Olaszország és Magyarország esetében; 16–64 és 16–34 Dánia, Észtország és Norvégia esetében; 18–65 Málta esetében; 17–34 Svédország esetében.
- A települési szennyvízben található MDMA-maradványokra vonatkozóan 2022-re és 2023-ra adatokkal rendelkező 69 város közül 42-ben növekedésről, 11-ben stabil helyzetről, 16-ban pedig csökkenésről számoltak be (5.2. ábra). A mindkét évre vonatkozóan adatokkal rendelkező 10 város mindegyikében magasabb volt az MDMA tömege 2023-ban, mint 2011-ben.
Piros = növekedés | Zöld = csökkenés | Sárga = stagnálás, az előző értékhez képest | Kék = nincs korábbi adat
Az MDMA napi középmennyisége 1000 lakosra jutó milligrammban. A mintavételre 2023 márciusában és májusában, egy héten keresztül került sor.
A statisztikai hibákat figyelembe véve az előző értéktől 10%-nál kisebb mértékben eltérő értékek ezen az ábrán stagnálásnak számítanak.
Forrás: Sewage Analysis Core Group Europe (SCORE) (Európai Szennyvízelemző Központi Csoport)
A teljes adatkészletet és az elemzést lásd: Szennyvízelemzés és kábítószerek – egy európai, több várost érintő tanulmány.
Az MDMA-hoz köthető halálesetek és kórházi betegfelvételek
- MDMA-ról csak a kábítószer okozta halálesetek kis számában számolnak be, és a legtöbb országban 20 esetből kevesebb mint 1-ben érintett a kábítószer. Németországban például 2022-ben 25 halálos kimenetelű túladagolás közül 1 esetében említették az MDMA-t, és az esetek többségében több kábítószer volt érintett. Törökországból kiugró értékeket jelentettek: az MDMA-t a kábítószer okozta halálesetek közel egyötödében (2022-ben 246 esetből 46-ban) azonosították. Törökországban a kábítószer okozta halálesetek többsége a fiatalabbak, túlnyomó részt férfiak körében fordul elő, és az Európai Unióhoz és Norvégiához képest nagyobb valószínűséggel stimulánsokkal, nem pedig opioidokkal függenek össze.
- 2022-ben az MDMA volt az Euro-DEN Plus kórházak által hatodik leggyakrabban jelentett kábítószer. A kábítószert 2022-ben 19 jelentést tevő központ jelentette, és az a 2022-ben adatokat szolgáltató 23 központban a felvételek körülbelül 4,7%-ában (medián) volt érintett. A legtöbb bejelentett esetben egyidejű alkoholfogyasztás is történt. Az MDMA-val együtt leggyakrabban kimutatott kábítószer a kokain és a kannabisz volt, néhány központban pedig ezeken kívül a GHB/GBL, az amfetamin és a szintetikus katinonok is.
- 2022-ben az Euro-DEN kórházak közül 10-ben nőtt az MDMA-val összefüggő akut kábítószertoxicitás miatti felvételek aránya a többi szerhez és az előző évhez képest (illetve az MDMA-t először jelentették). Öt kórházban ez az arány csökkent, négyben pedig változatlan maradt.
- Az MDMA csak Belgium, Franciaország és Hollandia jelentést tevő kórházaiban volt érintett a felvételek több mint egytizedében.
- 2022-ben az Euro-DEN kórházak felében négy MDMA miatti felvételből legalább három férfiakat érintett, tízből legalább négy 25 év alatti fiatalokat érintett, és az MDMA volt az egyetlen olyan kábítószer, amelyet az MDMA miatti felvételek kevesebb mint 3%-ában jelentettek. Háromból legalább két esetben egyidejű alkoholfogyasztás is történt, és a kokain és az amfetamin volt a leggyakrabban jelentett kábítószer az MDMA miatti felvételek során.
Az MDMA-piacra vonatkozó adatok
- 2022-ben az uniós tagállamok 14 500 MDMA-lefoglalásról számoltak be (2021-ben 10 000-ről), ami 1,2 tonna (2021-ben 1,6 tonna) MDMA-port és 2,5 millió (2021-ben 3,5 millió) MDMA-tablettát jelentett. Törökország 2022-ben 5 millió MDMA-tablettát foglalt le (2021-ban 7,6 milliót) (5.3. ábra).
- 2022-ben hat uniós tagállam 48 MDMA-laboratórium felszámolásáról számolt be (2021-ben ez a szám 25 volt). 2022-ben Belgium 27 (2021-ben 8), Hollandia 13, Spanyolország 5, Franciaország, Lengyelország és Svédország pedig egyenként 1 MDMA-laboratórium felszámolásáról számolt be.
- MDMA-prekurzorokat a 2021. évi 7,1 tonnához képest 2022-ben 20,5 tonna mennyiségben foglaltak le. Az MDMA-prekurzor PMK és glicidszármazékainak lefoglalt mennyisége a 2021. évi 2,6 tonnához képest 2022-ben 19,9 tonna volt. Az MDMA előállításához használt alternatív vegyi anyagok lefoglalásáról is beszámoltak: MAMDPA-t 2022-ben kisebb mennyiségekben foglaltak le (37 kilogramm, szemben a 2021. évi 4,5 tonnával).
- Bár történelmi mértékkel mérve a tabletták átlagos MDMA-tartalma magas volt, de 2022-ben tovább csökkent a 2019-es csúcshoz képest; a porok tisztasága 2021-hez képest nem változott. Az Európában lefoglalt MDMA-tabletták átlagosan 140–157 milligramm MDMA-t tartalmaztak (2021-ben 161–173 milligrammot), a lefoglalt MDMA-porok átlagos tisztasága pedig 46 és 100% között mozgott (2021-ben 42 és 100% között), az országok fele 66–87% közötti értékeket jelentett (2021-ben 69–85% közötti értékeket). Hollandia azonban az ecstasy tabletták esetében alacsonyabb átlagos MDMA-tartalomról számolt be (tablettánként 130 milligrammról).
Az EU+2 kifejezés az uniós tagállamokat, Norvégiát és Törökországot foglalja magában.
Ár és tisztaság: országos átlagértékek – minimum, maximum és interkvartilis tartomány. Mutatók szerint változik, hogy mely országokra vonatkoznak az adatok.
- A drogbevizsgáló szolgálatok által 2023 első felében, 10 uniós tagállam 18 városában bevizsgált tablettákban az MDMA átlagos tablettánkénti mennyisége 134 milligramm volt (2022 azonos időszakában 139 milligramm). Az MDMA-por átlagos tisztasága a jelentések szerint 80% volt (2022 első felében 78%) (5.4. ábra).
- 2023-ban 9 uniós tagállamban 12 drogbevizsgáló szolgálat összesen 1541 MDMA-ként értékesített mintát vizsgált be pszichoaktív adalékanyagokra. 1325 mintában az MDMA volt az egyetlen pszichoaktív anyag, míg a fennmaradó 216 minta legalább egy másik pszichoaktív anyagot tartalmazott. Ezek közül a leggyakrabban szintetikus katinonokat mutattak ki, amelyek az MDMA-ként értékesített mintákban kimutatott összes pszichoaktív adalékanyag 44%-át tették ki (5.5. ábra). Szintetikus katinonokat 9 tagállam szolgálatai jelentettek (2022-ben 4); mind a 12 szolgálat arról számolt be, hogy ezeket az anyagokat legalább egy MDMA-mintában kimutatták. 2023-ban az MDMA-termékekben leggyakrabban kimutatott szintetikus katinonok a 3-CMC, a 4-CMC, a 3-FEA, a 3-MMC és a dipentilonok voltak.
Forrás: Transzeurópai kábítószer-információk (Trans-European Drug Information, TEDI). Drogbevizsgáló szolgálatoktól származó adatok 18 városban (10 uniós ország), amelyeket 2022 és 2023 januárja és júniusa között gyűjtöttek össze. Csak azokat a városokat vették figyelembe, amelyek 10 vagy több mintát nyújtottak be.
A kimutatott szennyezőanyagok száma összesen 226 volt.
Forrásadatok
Forrástáblázatok megjelenítése
A 2024. évi európai kábítószer-jelentés forrásadatainak teljes készlete, beleértve a metaadatokat és a módszertani megjegyzéseket is, adatkatalógusunkban érhető el.
Az ezen az oldalon szereplő infografikák, ábrák és hasonló elemek létrehozásához használt adatok alkészlete alább található.
A kábítószer-használat prevalenciájára vonatkozó adattáblázatok, beleértve az általános népesség körében végzett felméréseket és a szennyvízelemzést (minden anyag)
Kifejezetten az MDMA-ra vonatkozó adattáblázatok