Kábítószer-kínálat, -előállítás és -prekurzorok – a jelenlegi helyzet Európában (2024. évi európai kábítószer-jelentés)

cover of the European Drug Report 2024: Supply, production and precursors

Az Európai Unióban szokásosan használt tiltott kábítószerek kínálatával kapcsolatos mutatók elemzése arra enged következtetni, hogy minden anyagtípus továbbra is könnyen hozzáférhető. Ezen az oldalon az európai kábítószer-kínálatról a legfrissebb adatokon alapuló áttekintés található, amelyet a kábítószer-lefoglalásokkal és a kábítószertörvények megsértésével kapcsolatos legújabb időbeli tendenciák, valamint a kábítószer-előállításról és a kábítószer-prekurzorok lefoglalásáról szóló, 2022. évi adatok egészítenek ki.

Ez az oldal az EMCDDA európai kábítószer-helyzetet bemutató éves áttekintésének, a 2024. évi európai kábítószer-jelentésnek a része.

Legutóbbi frissítés: 2024. június 11.

Az Európai Unión belüli nagyfokú hozzáférhetőség a kábítószerek nagy mennyiségben történő behozatalának és előállításának eredménye

A kábítószerek hozzáférhetősége az Európai Unióban

Az Európai Unióban használt tiltott kábítószerek kínálatával kapcsolatos mutatók elemzése arra enged következtetni, hogy minden anyagtípus továbbra is könnyen hozzáférhető. A piacon ráadásul jóval több fajta, gyakran nagy hatóértékű, illetve tisztaságú kábítószer érhető el nagyobb mértékben, ami potenciálisan növeli az egészséget fenyegető kockázatokat. Ezek között olyan új anyagok is találhatók, amelyek esetében az egészségügyi kockázatokkal kapcsolatban a fogyasztók és a tudományos szakemberek ismeretei korlátozottak lehetnek. Az anyagok egyre sokfélébb formában érhetők el a piacon, és egyes esetekben, például a kannabisz esetében a használati módok is egyre változatosabbak (pl. vaping, ehető termékek). Ezek a fejlemények együttesen fokozzák az arra irányuló aggodalmakat, hogy a tiltott kábítószerek használata összességében fokozódhat, és hogy az egyes anyagokkal kapcsolatos kockázatok növekedhetnek, különösen a kiszolgáltatott helyzetben lévő felhasználók, például a társadalmi és gazdasági marginalizálódást és nélkülözést átélő emberek körében. Aggodalomra különösen az ad okot, hogy a kábítószer-használók esetében nagyobb lehet a káros egészségügyi következmények – beleértve a mérgezéseket és az elhalálozást is – kockázata, amennyiben akár tudtukon kívül nagy tisztaságú és hatóértékű, különösen újabb kábítószereket fogyasztanak.

A szervezett bűnözői csoportok által alkalmazott operatív módszerek globalizálódása láthatólag jelentősen elősegíti a kábítószerek széles körű európai hozzáférhetőségét. Az európai kábítószer-előállítók és -kereskedők szorosabban bekapcsolódnak a nemzetközi bűnözői hálózatokba, és így a tiltott kábítószerek Európai Unióba irányuló és onnan történő kiáramlása reziliensebbé vált. Dél-Amerika, Nyugat- és Dél-Ázsia, valamint Észak-Afrika különböző országaiból továbbra is nagy mennyiségű tiltott kábítószer érkezik Európába, ugyanakkor Kína és India az új pszichoaktív anyagok fontos származási országai; India szerepe egyes anyagok, például a szintetikus katinonok esetében fontosabbá vált. A jelentések szerint a kábítószer-prekurzorok és a kapcsolódó vegyi anyagok is gyakran Kínából érkeznek.

Az elmúlt években továbbra is nagy mennyiségű kábítószert, különösen kokaint foglaltak le intermodális szállítókonténerekben. Spanyolország például 2023-ban az eddigi legnagyobb lefoglalásáról számolt be: 9,5 tonna kokaint foglaltak le egyetlen, Ecuadorból származó banánszállítmányban (1.1. ábra). A szervezett bűnözői csoportok kábítószerkereskedelmi műveleteik során egyre inkább a világkereskedelemben használt, törvényes kereskedelmi infrastruktúrát veszik célba. Dokumentált esetek az ellátási láncokba való beszivárgásra, valamint a kulcsfontosságú személyek megfélemlítés és korrupció révén történő kihasználására mutatnak rá. Emellett a fiatalkorúaknak a tiltott kábítószer-kereskedelemben részt vevő bűnözői hálózatok általi toborzásával és kihasználásával kapcsolatban is egyre több aggály merül fel. Ezt mutatja az is, hogy a bűnüldöző szervek egyre inkább prioritásként kezelik e fenyegetések célzott kezelését. Általánosságban, és különösen azokban az országokban, ahol tudvalevően nagy mennyiségű kábítószer érkezik Európába, illetve ahol nagy mennyiségű kábítószert állítanak elő, egyre inkább felismerik, hogy többet kell tenni a kábítószerpiaci műveletekhez kapcsolódó erőszak, korrupció és bűnözői kizsákmányolási gyakorlatok ellen.

1.1. ábra „Nano művelet”, 9,5 tonna kokain lefoglalása 2023 augusztusában Algeciras (Cadiz) kikötőjében, Spanyolország
A „Nano művelet” során készült fotó, . A spanyol rendőrség tagjai láthatók, amint 9,5 tonna kokaint foglalnak le 2023 augusztusában, Algeciras (Cádiz) kikötőjében, Spanyolország
'Operation Nano’, 9.5 tonnes of cocaine seized August 2023, Port of Algeciras (Cadiz), Spain

Forrás: Guardia Civil.

A tiltott kábítószerek előállításának és kereskedelmének dinamikája nemzetközi szinten a geopolitikai fejleményekhez, a regionális konfliktusokhoz és a csempészútvonalak változásaihoz alkalmazkodik. Az elmúlt években például Kolumbiában, Brazíliában és Ecuadorban bekövetkezett események például hozzájárultak ahhoz, hogy a szervezett bűnözői csoportok – a felderítés elkerülésére törekedve – többféle elkövetési módot egyidejűleg alkalmazva (1.2. ábra) egyre nagyobb mennyiségben tudtak kokaint szállítani az Európai Unióba. Az ENSZ Kábítószer- és Bűnügyi Hivatalának becslése szerint a tálibok opiumtilalmát követően 2023-ban 95%-kal visszaesett az afganisztáni opiumtermesztés. Bár még túl korai lenne meghatározni, hogy ez a helyzet milyen hatást gyakorol az európai kábítószerpiacokra, valószínűleg befolyásolja majd a heroin hozzáférhetőségét Európában az elkövetkező években, és aggodalomra ad okot, hogy a heroint más kábítószerekkel, például rendkívüli hatóértékű szintetikus opioidokkal vagy stimulánsokkal helyettesíthetik. Úgy tűnik ugyanakkor, hogy az ukrajnai és közel-keleti konfliktusok hatással vannak a bűnözők által a tiltott kábítószerek Európába szállításához használt csempészútvonalakra.

1.2. ábra Az európai bűnüldöző hatóságok által korábban jelentett kábítószercsempészési módszerek példái

Kábítószercsempészési módszerek

  • Logisztikai ellátási láncokba való beszivárgás
  • Intermodális konténeres szállítás
  • Konténerváltás, kódcsalás, kivonási csapatok
  • Korrupció, tisztviselők és hajóüzemeltetők megfélemlítése
  • Kisebb kikötők nagyobb mértékű használata
  • Úszó GPS-címkével ellátott cseppek
  • Anyahajókról kis hajók általi begyűjtés
  • Motorcsónakok, kedvtelési célú vízi járművek
  • Félig merülő tengeralattjárók (narkó-tengeralattjárók, torpedók)
  • Szállítmányok kémiai elrejtése vagy maszkolása
  • Az általános célú légi közlekedés szélesebb körű használata, kis repülőterek

A vámhatóságok által végrehajtott kábítószer-lefoglalások közel 70%-ára az Európai Unió kikötőiben kerül sor. A kábítószer-kereskedelem elleni 2023. évi uniós ütemterv – a 2021 és 2025 közötti időszakra szóló uniós kábítószer-stratégiát és cselekvési tervet kiegészítve – intézkedéseket tartalmaz a vámügyi kockázatkezelés javítására, valamint a csempészett kábítószerek és prekurzorok felderítésére. Ez magában foglalja a vámügyi információs rendszerek uniós tagállamok közötti interoperabilitásának javítását, valamint a fejlett konténerszkennelő berendezések telepítésének támogatását. Támogatja továbbá az újonnan létrehozott Európai Kikötők Szövetségét, egy köz- és magánszféra közötti partnerséget, amelyet úgy alakítottak ki, hogy növelje Európa fő logisztikai központjainak a kábítószer-kereskedelemmel és a szervezett bűnözői csoportok általi beszivárgással szembeni rezilienciáját. Célja a kikötői kábítószer-kereskedelemről szóló 2023. évi schengeni tematikus értékelésből származó legjobb gyakorlatok és ajánlások végrehajtásának támogatása. Ez nemcsak az Európába irányuló kábítószer-kereskedelem elleni küzdelmet foglalja magában, hanem a kábítószer-kereskedelemnek a bűnüldöző szervek által a vasúti és közúti hálózatokon okozott, lefelé irányuló megzavarását is.

A szervezett bűnözői csoportok alternatív vegyi anyagok létrehozásával próbálják elkerülni a törvényes iparágakban széles körben használt vegyi anyagok használatát korlátozó jogalkotási és vámellenőrzéseket. Erre válaszul az uniós ütemterv támogatja a kábítószer-prekurzorok ellenőrzésére irányuló uniós jogalkotási menetrend felgyorsítását annak érdekében, hogy lépést lehessen tartani a bűnözői innováció ütemével azáltal, hogy kiterjeszti azt a hagyományos kábítószer-prekurzorokká alakítható vagy azok helyébe lépő ismert származékokra és kapcsolódó vegyi anyagokra. Az EMCDDA módosított megbízatása értelmében az Európai Unió Kábítószer-ügynökségévé alakul át, és nagyobb szerepet játszik majd az Európai Bizottság támogatásában a prekurzorok nyomon követésében, az ütemezésben és a fenyegetettség-értékelésben. Az uniós ütemterv a vámlaboratóriumok felszerelési igényeinek támogatásával az alternatív vegyi anyagok kérdését is igyekszik kezelni. Fokozódni fog az információcsere azokkal az országokkal, amelyekből prekurzorok származnak, többek között például a prekurzorokkal foglalkozó EU–Kína közös nyomonkövetési csoporton keresztül. Az Európai Bizottság tagja továbbá az Egyesült Államok által vezetett, a szintetikus kábítószerekkel kapcsolatos fenyegetések kezelésére irányuló globális koalíciónak, amely a kiemelt intézkedések terén folytatott együttműködés révén a prekurzorokat, köztük az új szintetikus opioidok gyártásához szükséges prekurzorokat célozza meg.

Kábítószer-előállítás az Európai Unióban

Ezek a politikai fejlemények egy olyan időszakban zajlanak, amikor Európa továbbra is fontos előállítási régiója a különböző tiltott kábítószereknek. Az Európai Unióban termesztett kannabiszt általában uniós fogyasztásra szánják, és a jelentések szerint évente több ezer kannabisztermelő területet számolnak fel az uniós tagállamokban. Szintetikus kábítószereket, például MDMA-t és amfetaminszármazékokat is előállítanak az Európai Unióban, és ezek kereskedelme nem uniós piacokra is kiterjedhet. Jelentések szerint az Európai Unióban felszámolt, több száz, tiltott kábítószert előállító létesítményben különféle anyagokat, amfetamint, metamfetamint, szintetikus katinonokat, MDMA-t, kokaint és heroint állítottak elő. Bár nehezen meghatározható, egyes esetekben előfordulhatott, hogy egyetlen laboratórium több anyagot is előállított, például különböző szintetikus stimulánsokat, amelyeknek hasonlóak a vegyi és berendezésekre vonatkozó gyártási követelményei. Nehéz megbecsülni az egyes felszámolt laboratóriumok előállítási kapacitását. Összességében ez azt jelenti, hogy bár megállapítható, hogy különböző tiltott kábítószerek előállítása Európában történik, a létesítmények teljes számára, a tendenciákra vagy a kapacitásbeli változásokra vonatkozóan észrevételeket tenni továbbra is problémát jelent. Bár nagyméretű metamfetamin- és amfetamin-laboratóriumokról számolnak be, sok közülük kisméretű, tehát nagyobb számokat jelentenek be, és ezek a számok évente ingadoznak. Míg a felszámolt MDMA-előállítóhelyszínek többségét Hollandia és Spanyolország jelentette, egyes tagállamok, amelyek általában nagyszámú létesítményt számolnak fel, 2022-re vonatkozóan nem nyújtottak be adatokat. A kokain előállítására, kivonására, keverésére és csomagolására szolgáló külön létesítményeknek az elmúlt években történt felderítése arra utal, hogy a kokain európai előállítása immár bejáratódott, a kábítószer Európába való bejutásának a megkönnyítésére pedig innovatív módszereket alkalmaznak.

Az előállítási folyamatok néhány olyan vegyi anyag közelmúltbeli lefoglalásának tanúsága szerint is innovatívvá váltak, amelyek felhasználhatók az amfetamin, a metamfetamin és az MDMA előállításához szükséges prekurzor vegyi anyagok gyártására, és ezáltal megkerülik a szóban forgó kábítószerek hozzáférhetőségének a csökkentését célzó jelenlegi ellenőrzéseket. A 2022-ben lefoglalt prekurzorok nagy mennyisége arra utal, hogy a szintetikus katinonok előállítása továbbra is jelentős, különösen Lengyelországban. A bűnüldöző szervek által felszámoltnak nyilvánított előállítási helyszínek mérete és nagyságrendje a „konyhaméretű” laboratóriumoktól a több „szakács” által működtetett, nagyobb teljesítményű létesítményekig terjed, amelyek speciális reaktorokban tételenként több tucatnyi kilogramm készterméket állítanak elő. Úgy tűnik, hogy a kisebb helyszíneken előállított termékeket főként helyi piacokra, esetenként pedig a darkneten történő értékesítésre szánják. Bár az információk nagyon korlátozottak, úgy tűnik, hogy a nagyobb előállítási helyszínek is ellátják a helyi piacokat, és esetenként a készterméket Európán kívülre exportálják.

Az a tény, hogy több vegyi anyagot használnak fel úgy új anyagok létrehozására, mint a régebb óta ismert kábítószerek különböző szintetizálási folyamatainak céljaira, bonyolult kihívás elé állítja a vámhatóságokat, a bűnüldözést és a jogi szabályozást. Az exportra és a helyi piacokra irányuló, Európai Unión belüli tiltott szintetikuskábítószer-előállítás továbbra is kockázatot jelent a közegészségre nézve, egyrészt a potenciálisan veszélyes anyagokat fogyasztó emberekre, másrészt az előállítás által helyi szinten adott esetben okozott környezetkárosodás miatt.

Főbb adatok és tendenciák

A kábítószer-kínálat tendenciái

  • Az indexált tendenciák összességében azt mutatják, hogy az Európai Unióban lefoglalt összes kábítószer mennyisége 2012 és 2022 között nőtt, különösen az elmúlt 5 évben, bár az utóbbi 3 évben lefoglalt amfetamin és metamfetamin mennyiségében némi ingadozás volt tapasztalható (1.3. ábra).

  • A legnagyobb növekedés 2012 és 2022 között a kokain (+376%), a metamfetamin (+293%), a növényi kannabisz (+184%), a heroin (+91%), az MDMA (+71%) és az amfetamin (+74%) esetében volt tapasztalható. A hasis esetében megfigyelt kismértékű növekedés (+5%) tükrözi a Spanyolország által 2022-re bejelentett 52%-os csökkenést, ami valószínűleg a kábítószercsempész-útvonalak megváltozásával függ össze. E kábítószerek tekintetében jelentős fogyasztói piacok léteznek Európában. Valószínű azonban, hogy a lefoglalt mennyiségek növekedése legalább részben Európa nagyobb szerepét tükrözi ezen kábítószerek előállításában, exportálásában vagy szállításában.

1.3. ábra Kábítószer-lefoglalások az Európai Unióban – a lefoglalt kábítószerek mennyisége, indexált tendenciák (2012 = 100)

A bemutatott indexált tendenciák a kábítószer-lefoglalásokban bekövetkezett relatív változásokat tükrözik egy tízéves időszak során, de nem jelzik a tényleges mennyiségeket.

Az MDMA-tablettákat tablettánként 0,25 gramm MDMA tömeget feltételezve tömegegyenértékké alakították át.

  • A kábítószer-lefoglalások tendenciáinak értelmezését megnehezíti az a tény, hogy azokat befolyásolják a rendfenntartási és bűnüldözési stratégiák és prioritások, a csempészcsoportoknak a felderítés elkerülésével kapcsolatosan elért sikerei vagy sikertelensége, valamint a hozzáférhetőségben és a használatban bekövetkezett egyéb mögöttes változások.

  • 2022-ben mintegy 1 millió lefoglalásról számoltak be az Európai Unióban, és a leggyakrabban kannabisztermékeket foglaltak le, amelyek az összes lefoglalás 71%-át tették ki (1.4. ábra és 1.5. ábra).

1.4. ábra Kábítószer-lefoglalások az Európai Unióban – a bejelentett kábítószer-lefoglalások száma, kábítószerek szerint bontva, 2022 (százalék)
1.5a. ábra Kábítószer-lefoglalások az Európai Unióban – a lefoglalások száma 2022-ben
1.5b. ábra Kábítószer-lefoglalások az Európai Unióban – a 2022-ben lefoglalt mennyiség (tonna)

Az MDMA-tablettákat tablettánként 0,25 gramm MDMA tömeget feltételezve tömegegyenértékké alakították át.

  • A számokat tekintve 2022-ben kevesebb hasist (-18%), növényi kannabiszt (-23%) és heroint (-28%) foglaltak le, mint 2012-ben (1.6. ábra). Ez tükrözheti a rendfenntartási gyakorlatokban, a fogyasztási szokásokban vagy a kábítószerek hozzáférhetőségében bekövetkezett változásokat.

  • A lefoglalások számában a legnagyobb növekedést 2012 és 2022 között a metamfetamin (+180%), az MDMA (+60%), a kokain (+26%) és az amfetamin (+5%) esetében figyelték meg.

1.6. ábra Kábítószer-lefoglalások az Európai Unióban – a kábítószer-lefoglalások száma, indexált tendenciák (2012 = 100)

A kábítószertörvények megsértésének tendenciái

  • Az Európai Unióban 2022-ben a becslések szerint a kábítószertörvények megsértésének1,5 millió esetét jelentették, ami 2012 óta 26%-os emelkedést jelent. E bűncselekmények több mint háromnegyede (77% vagy 1,2 millió) személyes célú használathoz vagy birtokláshoz kapcsolódik.

  • A kábítószertörvények megsértésének becslések szerinti 1,5 millió esete közül csaknem 1 millió esetében jelentették a bűncselekményben érintett kábítószert, ezek közül 809 000 esetben birtoklás vagy használat, 177 000 esetben kínálattal kapcsolatos bűncselekmény, 3000 esetben pedig egyéb bűncselekmény történt (1.7. ábra). Országonként eltérhet annak a meghatározása, hogy mi minősül kínálattal kapcsolatos bűncselekménynek.

  • A 2022-ben bejelentett mintegy 609 000 bűncselekmény közül a kannabiszhoz kapcsolódott a kábítószer-használati vagy -birtoklási bűncselekmények több mint háromnegyede (75%), illetve a kábítószer-kínálati bűncselekmények valamivel több mint fele, azaz 98 000 eset (56%). Bár a kannabisz dominanciája a kínálati és birtoklási bűncselekményekben a kábítószer iránti kereslet szintjét tükrözi, ugyanakkor a kábítószer szakpolitikai jelentőségét is tanúsítja.

  • Mind a kábítószer-birtoklással, mind a kábítószer-kínálattal kapcsolatos bűncselekmények szintje a heroin kivételével valamennyi kábítószer esetében továbbra is magasabb, mint 2012-ben (1.8. ábra és 1.9. ábra).

1.7. ábra Kábítószertörvények megsértése – bűncselekmények száma, kínálat és használat/birtoklás, 2022

Az adatok azokra a bűncselekményekre vonatkoznak, amelyekben az érintett kábítószert is megnevezték.

1.8. ábra Kábítószertörvények megsértése – birtoklással/használattal kapcsolatos bűncselekmények, indexált tendenciák (2012 = 100)
1.9. ábra Kábítószertörvények megsértése – kínálattal kapcsolatos bűncselekmények, indexált tendenciák (2012 = 100)

Az EU előállításra és prekurzorokra vonatkozó 2022-es adatai

  • Kannabisz: Az uniós tagállamok 2022-ben 98 000 esetben számoltak be kannabisznövény-lefoglalásról, ami 3,5 millió növényt és 6,5 tonna mennyiséget jelentett (2021-ben 4,3 millió növényt és 32,5 tonnát foglaltak le). Nyílt forrásokból és nemzeti partnerektől kapott adatok szerint 2022-ben 14 uniós tagállamban közel 5700 tiltott kannabisztermelő helyet számoltak fel.

  • Heroin: 2022-ben kettő heroinelőállítási helyszínt számoltak fel Hollandiában (2021-ban hármat). Németország, Spanyolország és Lengyelország csak három olyan esetről számolt be, amikor heroinprekurzorként használt vegyi ecetsav-anhidridet foglaltak le, 141 liter mennyiségben (2021-ben 5730 litert). Az ecetsav-anhidrid lefoglalásai világszerte jelentősen csökkentek 2019 óta. Ez azt jelezheti, hogy a kábítószer elterelésére és csempészésére irányuló kísérletek száma csökkent, vagy alternatív csempészútvonalakra tértek át.

  • Kokain: 2022-ben legalább 39 kokainelőállítási helyszínt számoltak fel az Európai Unióban (2021-ben 34-et). Annak ellenére, hogy 2022-ben csökkent a kálium-permanganát lefoglalt mennyisége (173 kilogramm) 2021-hez (1100 kilogramm) képest, valószínű, hogy az importált közvetítő termékekből származó kokain-hidroklorid nagyarányú feldolgozása továbbra is az Európai Unióban zajlik. Például egy Spanyolországban 2023-ban felszámolt kokainfeldolgozó laboratórium a jelentések szerint napi 200 kilogramm kábítószer előállítási kapacitásával rendelkezett. Emellett vegyi úton kinyerendő kokaint tatalmazó szokatlan anyagok nagy lefoglalásait jelentették, ami azt jelzi, hogy a feldolgozás továbbra is jelentős probléma Európában. 2022-ben például kémiai úton elrejtett kokaint találtak egy 22 tonnás franciaországi cukorszállítmányban és 100 kilogramm szénben, amely egy Horvátországba szállított nagyobb szénszállítmány része volt.

  • Amfetamin: 2022-ben 7 uniós tagállam 108 amfetamin-laboratórium felszámolásáról számolt be (2021-ben ez a szám 119 volt): Hollandia (39), Belgium (35), Lengyelország (22), Spanyolország (5), Svédország (5), Horvátország (1) és Románia (1).

  • Metamfetamin: 2022-ben kilenc uniós tagállam 242 metamfetamin-laboratórium felszámolásáról számolt be (2021-ben ez a szám 224 volt): Csehország (202), Hollandia (14), Bulgária (12), Belgium (6), Lengyelország (4), Görögország (1), Spanyolország (1), Szlovénia (1) és Svédország (1). 2022-ben 15 uniós tagállam számolt be a metamfetamin „efedrin-módszerrel” történő szintéziséhez szükséges prekurzorok (efedrin és pszeudoefedrin) lefoglalásairól, 352 kilogramm mennyiségben (mind por, mind tabletta formájában) (2021-ben 15 uniós tagállam 723 kilogrammról számolt be).

  • A metamfetamin a BMK mint kiindulási anyag felhasználásával is előállítható (a BMK-t amfetamin előállítására is használják). 2022-ben Európában 1329 liter BMK-t (2021-ben közel 5100 litert) és 26,6 tonna olyan anyagot (2021-ben 10,5 tonnát) foglaltak le, amelyek felhasználhatók BMK előállítására. Ezen lefoglalások körébe tartozott 25,6 tonna BMK glicidszármazék (2021-ben 736 kilogramm), 379 kilogramm MAPA (2021-ben közel 9,7 tonna) és több mint 500 kilogramm APAA és APAAN (2021-ben 50 kilogramm APAA). Európában (és világszerte) 2022-ben jelentették első alkalommal két új alternatív vegyi anyag viszonylag kis mennyiségeinek lefoglalását, amelyek szintén felhasználhatók BMK, DEPARD és DEPARD enolát előállítására. Ezen túlmenően 2022-ben a borkősav – egy olyan vegyi anyag, amely lehetővé teszi a metamfetamin legnagyobb hatóértékű és legkeresettebb formájának (d-metamfetamin, amelyet a „crystal meth” előállításához használnak) visszanyerését BMK módszerekkel előállított keverékekből – 2,6 tonna mennyiségét foglalták le (2021-ben 4,5 tonnát), és lefoglalást Belgium, Németország és Hollandia jelentett. Ez arra utal, hogy a d-metamfetamin nagymértékű előállítására továbbra is Európában kerül sor. Az Európában lefoglalt metamfetamin-prekurzorok és kapcsolódó vegyi anyagok megnövekedett mennyisége tükrözi a szintetikuskábítószer-előállító csoportok globálisan jelentős kapacitását az Európai Unióban.

  • MDMA: 2022-ben hat uniós tagállam 48 MDMA-laboratórium felszámolásáról számolt be (2021-ben ez a szám 25 volt). 2022-ben Belgium 27 (2021-ben 8), Hollandia 13, Spanyolország 5, Franciaország, Lengyelország és Svédország pedig egyenként 1 MDMA-laboratórium felszámolásáról számolt be. MDMA-prekurzorokat a 2021. évi 7,1 tonnához képest 2022-ben 20,5 tonna mennyiségben foglaltak le. Az MDMA-prekurzor PMK és glicidszármazékainak lefoglalt mennyisége a 2021. évi 2,6 tonnához képest 2022-ben meghaladta a 19,9 tonnát. Más alternatív vegyi anyagokat is jelentettek: MAMDPA-t 2022-ben kisebb mennyiségekben foglaltak le (37 kilogrammot, szemben a 2021. évi 4,5 tonnával). Az MDMA-prekurzorok lefoglalásainak fokozódásáról szóló jelentések, valamint az MDMA exportjára vonatkozó információk a kábítószer globális piacokra történő előállításának növekedését és a Covid19-világjárványhoz kapcsolódó visszaesést követő általános fellendülést tükrözhetik.

  • Katinonok: 2022-ben 29 szintetikuskatinon-előállítási helyszínt számoltak fel az Európai Unióban, amelyek közül néhány nagyméretű volt (2021-ben 15-öt): 23-at Lengyelországban (2021-ben 12-t) és 6-ot Hollandiában (2021-ben 2-t). A szintetikuskatinon-prekurzorok lefoglalt mennyisége 2022-ben 558 kilogrammot tett ki (2021-ben 555 kilogrammot), főként Lengyelországban (355 kilogramm). Az 1-(4-klórfenil)propán-1-on 4-CMC-prekurzor 1 tonnás, Kínából származó és Lengyelországba tartó szállítmányát megállították Franciaországban.

  • Szintetikus opioidok: 2023-ban a lett rendőrség arról számolt be, hogy felszámoltak egy fentanil előállítására berendezett helyszínt, és ugyanott közel 2 kilogramm kábítószert, valamint 2,7 kilogramm fentanil-prekurzor NPP-t foglaltak le. 2023-ban a lett rendőrség egy illegális metadon-laboratórium felszámolásáról is beszámolt.

  • Lerakóhelyek: 2022-ben Belgium (41) és Hollandia (153) rendelkezett a kábítószer-előállításból származó hulladékok és berendezések tekintetében az Európai Unióban bejelentett 194 lerakóhellyel (2021-ben ez a szám 234 volt). 

Az EMCDDA és az Europol Uniós kábítószerpiacok: Részletes elemzés című kiadványa részletes információkat nyújt a tiltott kábítószerek előállításáról és kereskedelméről.

Az Európai Unióban előállított, kiválasztott kábítószerekhez használt, uniós jegyzékekben szereplő prekurzorok és jegyzékekben nem szereplő vegyi anyagok lefoglalásainak összefoglalása, 2022
Az MDMA előállításához kapcsolódó prekurzorok
Anyag Lefoglalt mennyiség
PMK glicidszármazékai (kilogramm) 14 182
Helionál (liter) 5
MAMDPA (kilogramm) 37
Nitro-PMK (kilogramm) <1
Piperonál (kilogramm) <1
PMK (liter) 3 883
Szafrol (liter) 436
Az amfetamin és a metamfetamin előállításához kapcsolódó prekurzorok
Anyag Lefoglalt mennyiség
AIBN (kilogramm) 20
Ammónium-formát (liter) 19
APAA (kilogramm) 11
APAAN (kilogramm) 500
Benzaldehid (kilogramm) 482
Benzilcianid (kilogramm) 3
BMK (liter) 1 329
DEPAPD (liter) 13
DEPAPD enolát (kilogramm) 100
Efedrin (kilogramm) 312
Formamid (kilogramm) 9 943
Hangyasav (liter) 10 432
BMK glicidszármazékai (kilogramm) 25 567
Jód (kilogramm) 75
MAPA (kilogramm) 379
Nitroetán (liter) 1
Fenil-2-nitropropén (kilogramm) 4
Fenetilamin (kilogramm) 34
Fenilecetsav (kilogramm) 25
Pszeudoefedrin (kilogramm) 40
Vörösfoszfor (kilogramm) 108
Borkősav (kilogramm) 2 574
A heroin előállításához kapcsolódó prekurzorok
Anyag Lefoglalt mennyiség
Ecetsav-anhidrid (liter) 141
A katinonok előállításához kapcsolódó prekurzorok
Anyag Lefoglalt mennyiség
2-bróm-4-klórpropiofenon (kilogramm) 234
2-bróm-4-metilpropiofenon (kilogramm) 324
A kokain feldolgozásához kapcsolódó vegyi anyagok
Anyag Lefoglalt mennyiség
Kalcium-klorid (kilogramm) 2 040
Kálium-permanganát (kilogramm) 173
Etil-acetát (liter) 10 491

Forrásadatok

Az ezen az oldalon található infografikák és diagramok létrehozásához használt adatok alább találhatók.

A 2024. évi európai kábítószer-jelentés forrásadatainak teljes készlete, beleértve a metaadatokat és a módszertani megjegyzéseket is, adatkatalógusunkban érhető el.

Az ezen az oldalon szereplő infografikák, diagramok és hasonló elemek létrehozásához használt adatok alkészlete alább található.


Top